Dodaj do ulubionych

Kontrola masy ciała

15.06.15, 19:28
Masa naszego ciała jest wielkością dynamiczną, która ciągle się zmienia. Nie ma więc najmniejszego sensu ważyć się codziennie o tej samej porze i w tym samym ubraniu, bo i tak waga nie będzie stała. Ważymy się raz na tydzień i wtedy starajmy się , aby ten pomiar był o tej samej porze i w tym samym ubraniu. Jeśli pomiary się różnią więcej niż kilogram, a po dwóch tygodniach różnica pogłębia się, możemy mówić o tym, że chudniemy , bądź tyjemy. W ciągu doby nasza waga się zmienia, w zależności od wypitej wody , spożycia pokarmów czy ilości wydalonego potu, moczu i kału. Wahania wagi są też charakterystyczne dla kobiet w związku z cyklem miesiączkowym - organizm tuż przed miesięcznym krwawieniem gromadzi w sobie zapas wody). Wahaniom wagi ulega również organizm chory i ten kto dba o swoje zdrowie powinien się ważyć co najmniej raz w miesiącu , ale nie częściej niż raz na tydzień.Dlaczego nie należy częściej się ważyć? Dlatego, że bardzo często twierdzimy, że ta dieta jest na marne , bo nic nie chudniemy, a tymczasem nasz organizm postanowił zastąpić spalony tłuszcz wodą i wprawdzie tłuszczu mamy mniej, ale więcej wody i waga jeszcze poszła w górę zamiast spaść...Bądźmy cierpliwi i nie wyciągajmy pochopnych wniosków!
Od czego więc zależy nasza masa ciała?
1 Od nawodnienia, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może się skończyć utrata wagi, zmarszczoną skórą i w skrajnych przypadkach śmiercią. Należy tu wspomnieć o biegunkach u dzieci i osób staruszków - w tych grupach wiekowych odwodnienie wymaga konsultacji lekarskich! Zwłaszcza jeżeli jego przyczyna leży w biegunce lub wymiotach.Inna przyczyna tym razem powodująca gromadzenie się wody w organizmie jest związana ze spożyciem zbyt dużej ilości soli. Może to być spowodowane wadliwa praca nerek. Szczególnie często ten stan można zaobserwować u kobiet w ciąży, które potrafią przybrać kilka kilogramów w ciągu tygodnia, co sie objawia nadmiernym puchnięciem nóg.
2 Od rozwoju mięśni i ich budowy. Nie na darmo mężczyźni chodzą na siłownię, aby wykształcić sobie piękne muskuły, mieć "słuszną"masę ciała i ani jednego grama tłuszczu.Tu pragnę uspokoić tych co nie chcą nadmiernego rozrostu mięśni, tylko pragną zeszczupleć. Otóż gdy chcesz mieć dużą masę mięśniową musisz wykonywać wszystkie ćwiczenia obszernymi , wolnymi ruchami i z obciążeniem, a gdy chcesz zeszczupleć twoje ćwiczenia powinny polegać na ruchach szybkich, niedbałych i bez obciążenia.
3 Od ilości tkanki tłuszczowej. Należy bezwzględnie zwalczać tłuszcz w obrębie klatki piersiowej i brzucha, bo otłuszczone narządy wewnętrzne gorzej pracują i otyłość "brzuszna " jest przyczyna wielu chorób...
4 Od struktury kości i typu budowy. Prawidłowa masa ciała to taka w której się dobrze czujemy i mamy dobre zdrowie. Są dwa proste sposoby na określenie czy nasza waga jest normalna. Przeciętny człowiek powinien ważyć tyle ile ma cm. wzrostu minus 100. Przy czym kobiety ważą zwykle trochę mniej , a mężczyźni trochę więcej. Drugim sposobem jest wyznaczenie wartości BMI, które jest ilorazem naszej wagi przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony do kwadratu wyrażony w procentach. Jeśli ów wskaźnik wynosi od 20 do 25 % to waga jest normalna. cnd.
Obserwuj wątek
  • grazkavita Co ma wpływ na naszą wagę? 16.06.15, 16:09
   My : nasza świadomość, nasza przemiana materii , nasza budowa i środowisko w którym żyjemy. Trzeba sobie uświadomić, że dobowe zapotrzebowanie jednego kilograma naszego ciała , gdy nic nie robi wynosi 24 kcal dla kobiet i 27 kcal w przypadku mężczyzn. Jednym słowem człowiek umiarkowanie pracujący o masie ciała 60 kg. gdy będzie jadł dziennie 1440 kcal będzie szczupleć. Odradzam więc wszelkie głodówki, które prowadza do powstania "wilczego głodu" i w rezultacie wywołują efekt przeciwny do zamierzonego - tycie. Nie wierzcie również lekarzom mówiącym o tym , że wystarczy odpowiednia dieta. Nie wystarczy!!! Dieta nie załatwi problemu otyłości, ani problemu bulimii, ani anoreksji. Te problemy są złożone i trzeba tu twardo postawić sprawę: to czy dochowamy właściwej diety zależy od naszej motywacji. Jest to więc problem również psychologiczny i nie pomylę się z prawdą jeśli dodam, że w przypadku bulimii i anoreksji psychiatryczny. Oczywiście można stosować różne metody motywacyjne, wpływać na swoją podświadomość, ale jeśli ktoś nie może się uporać z problemem niewłaściwej wagi to oprócz lekarza i dietetyka zalecałabym spotkanie z psychologiem i rehabilitantem (właściwy ruch jest wskazany i dla tego co ma nadwagę i co ma niedowagę).
   Jak duży wpływ na nasza wagę może mieć otoczenie świadczy fakt, że wiele osób musi wyjechać na specjalne wczasy dla odchudzających się , aby zerwać z dotychczasowym trybem życia , który jest nam narzucony przez środowisko. Uczmy się więc mówić nie ! Nie tłumaczmy się z tego , że nie chcemy jeść. Zawsze możemy powiedzieć, że przed chwilą jedliśmy.

   Co polecam: 1 Warzywa i sosy do nich zwane dipami. Warzywa oprócz tego , że są niskokaloryczne, zawierają mnóstwo błonnika i witamin, a także soli mineralnych. Nawet jeśli idziesz na wycieczkę to między skibki wsadź gotowana pietruszkę i marchewkę, a także sałatę.
   2 Owoce zalecam traktować z rezerwą. Zawierają fruktozę co czyni je dostępnymi także dla cukrzyków, ale pobudzają apetyt i powodują, że to właśnie z ich powodów często zrywamy dietę. Gorąco polecam natomiast soki owocowe - oczywiście te naturalne, bez dodatków cukru i witaminy c.Mają one cudowne właściwości nawadniające, ale trochę oziębiają organizm i w okresie zimowym , niestety trzeba je ograniczać.Dobrym owocem jest grejfrut , bo jego gorzki smak nie wzbudza łaknienia. Niezastąpiona jest cytryna jako naturalny środek do oczyszczania organizmu, szkoda tylko, że kwaśna. Dodam , że bardziej niż soki i owoce zakwasza organizm mięso i cukier...
   3 Nie małe znaczenie dla naszego zdrowia ma rodzaj pieczywa. Często jest ono bogate w różnego rodzaju ulepszacze, nierzadko wzbogaciło się po drodze w grzyby...Rodzaj mąki , sposób przechowywania, sam proces produkcji mają kolosalny wpływ na jakość pieczywa. Jeszcze nie tak dawno ludzie "zgłupieli" i sami wypiekali sobie chleb. Obecnie każde pieczywo musi mieć stosowne objaśnienie z czego jest robione. Dobrze jest więc znaleźć sobie piekarnię , która budzi nasze zaufanie. Chleb można bez szkody dla jego smaku i składników mrozić i wyjmować z zamrażarki pojedyncze skibeczki .
   4 Swego czasu była modna dieta "paleo" zakładająca w jadłospisie wszystko to co jadł człowiek pierwotny. Z tej diety proponuję zostawić sobie miód i orzechy. Miód oprócz tego , że jest zdrowszy od cukru wpływa bardzo znacząco na naszą odporność , a staruszkom "podnosi" nieco kaloryczność posiłków. Orzechy zaś są znakomitym dodatkiem do sałatek owocowych i służą głównie tym co chcą przybrać na wadze.
   • mamusia.kiciusia Re: Co ma wpływ na naszą wagę? 17.06.15, 11:51
    Miod jak najbardziej , dietetyczka mi nawet doradziła bo to zdrowy i mniej kaloryczny cukier
    ja tylko smaku miodu nie lubię ale kupuję do słoszenia napojow i deserów takie kremy miodowe smakowe np malinowy albo zurawinowy Hobee
    piję wode z cytryną właśnie żeby się odkwasić i oczyścić i wzmóc trawienie i lekko słodze to tym miodem smakowym
    • grazkavita Redukcja masy ciała. 18.06.15, 10:44
     Polega głownie na zmianie stosunku spalanych kcal do tych spożywanych na korzyść tych pierwszych. Właściwa redukcja wagi powinna być nie większa niż kg. na tydzień, ale są oczywiście wyjątki i po znacznym wysiłku (np maraton czy bieg po schodach) nastąpi natychmiastowa zmiana wagi, czego nie polecam.
     1 Dieta. Posiłki planujemy i to codziennie. Każda dieta jednostajna jest niezdrowa , więc o nich pisać nie będę. Wszelkie "głodówki oczyszczające" maja wpływ na nasze zdrowie i powinny być prowadzone przez dietetyka lub lekarza. Najlepiej spożywać pokarmy o stałych porach gdyż organizm przyzwyczajony do stałych pór posiłków wydziela soki trawienne i nie domaga się pożywienia w innym czasie. Maksymalna ilość posiłków - 5, a minimalna - 3. Jemy o ile to możliwe przy stole, przez nie dłużej niż 15 minut, spożywamy małymi kęsami, popijamy bardzo niewiele (niektórzy twierdzą, że w ogóle nie należy pić w czasie posiłków, bo to rozrzedza soki trawienne) natomiast pół godziny po posiłku uzupełniamy płyny.Dzienne zapotrzebowanie planujemy zgodnie z piramida pokarmową. polecam potrawy sycące: ryż, owsianka i ziemniaki. Z tym, że ziemniaków nie "mieszamy" z mięsem, lepsza jest w tym wypadku kasza. Tłuszcz w plackach można zastępować rozgniecionym bananem, jeśli już musimy raz od wielkiego dzwonu coś upiec...Jestem przeciwniczką diet o kaloryczności mniejszej niż 1500 kcal.
     Ruch. Praktykujemy kilka razy w ciągu dnia, jednak trzeba pamiętać o tym , że nadmierny wysiłek powoduje zniechęcenie do ćwiczeń i zakwaszenie mięśni. Nie dźwigamy więcej niż kilogram, góra dwa w czasie ćwiczeń kulturystycznych, bo nasze ręce też trochę ważą... Taka "mała kulturystyka" pozwala na wzmocnienie mięśni przy kręgosłupie. Jednym słowem proponuje rano brzuszki i nożyce, przed południem 10 minut ogólnej gimnastyki( np. relaksujące i rozluźniające stawy podstawowe ćwiczenia tachi) , w południe podnoszenie małych ciężarków , a w przypadku znacznej otyłości nawet samych rąk), po południu krótki spacer lub marszobieg lub bieg. Celem ćwiczeń nie jest spalania tłuszczu, ale rozruszanie serca i całego organizmu , aby poprawić ruchliwość w ciągu dnia i ogólną kondycję.
     Nasza motywacja może tutaj nam bardzo pomóc. Więc wyobraź sobie jaki będziesz sprawny i piękny gdy zeszczuplejesz. Obiecaj sobie jakiś prezent lub nagrodę za każdy zgubiony kilogram. Akceptuj i kochaj swoje ciało, to ono cię dźwiga i to ty je doprowadziłeś do tego stanu!
     Życzę Ci wytrwania w diecie i utrzymania odpowiedniej masy ciała oraz dobrej kondycji, pamiętaj spadek lub wzrost masy ciała może świadczyć o chorobie , więc waż się co najmniej raz w miesiącu i kochaj swoje własne ciało , bo drugiego nie dostaniesz!
     Dziękuję za wszelkie wpisy i uwagi!
     • grazkavita Rola głodówki 24.11.15, 12:48
      Ostatnio wiele osób używa głodówki , aby pozbyć się zbędnych kilogramów. Nie przeczę :to skuteczny sposób aby skurczyć żołądek, przeczyścić jelita, ale należy pamiętać, że dłuższa głodówka niż dwa, trzy dni doprowadzi to odwrotnego celu! Ktoś kto nic nie je, nagle może wpaść w trans jedzenia bez przerwy i zamiast redukcji wagi nabawi się niestrawności i zyska dodatkowe kilogramy. Ktoś się chwalił, że znalazł skuteczny sposób na odchudzanie jedząc tylko jeden posiłek dziennie. Rzeczywiście, zaczął jeść coraz mniej na ten jeden posiłek, ale po pewnym czasie jadł nie 15 min, ale 3 godziny i nie rzeczy dietetyczne tylko tłuste i ciężkostrawne... Czym się to skończyło możemy się domyślać... Nie planujcie długoterminowych głodówek, bo one nic wam nie dadzą!
      • grazkavita Ogranicz owoce do 100 gr dziennie 22.08.17, 18:01
       Pobudzają apetyt , bo zawierają dużo cukrów prostych. O wiele lepiej jest zastąpic je warzywami, które maja duzo błonnika , a wiec hamuja nasze łaknienie , a przy tym są bogactwem witamin i soli mineralnych... Pamietaj , aby nie jeść za dużo - ilościowo na jeden posiłek garść pożywienia.Zmniejszenie objętości żołądka bardzo Ci pomoże! I jeszcze jedno: jeśli nie polubisz ruchu i uprawiania sportu - żadna dieta nie będzie skuteczna!
       • grazkavita Re:lewatywa , dopalacze , itp 31.05.18, 12:28
        Każdy sposób jest dobry , ale stosopwany JEDNORAZOWO. lEWATYWA USUNIE ZBĘDNE MASY KAŁOWE I RZECZYWIŚCIE WAGA PÓJDZIE W DÓŁ , ale wiele tych zabiegów wyjałowi nam jelita , co będzie skutkować brakiem witamin i obniżoną odpornością...
        Specyfiki , które przyspieszają spalanie tłuszczy , lub wręcz uniemożliwiaja ich wchłanianie mogą stosowane bez przerwy doprowadzić do poważnych zaburzeń w metaboliźmie !
        • grazkavita Re:Zabronione jest spożywanie słodyczy , tortów or 31.05.18, 12:39
         Pytacie się mi : czy moge zjeść jednego pączka? Albo kawałek tortu imieninowego? Odpowiedź brzmi : nie! Nie , bo to nie są tylko kalorie , to jest pobudzenie łaknienia na słodkie , to jest zaburzenie równowagi cukrowej na która osoba otyła "pracuje" co najmniej 4 - 5 dni! Tak jak alkoholik nie może wypić nawet łyczka piwa , tak osoba , która chce zeszczuplec nie może zjeść nawet kęsa "słodyczy".
         • grazkavita Bądź asertywny i naucz się mówić "nie!" 21.06.18, 10:56
          Wiele osób otyłych nie potrafi powiedzieć :nie , dziekuje , nie , mam teraz inne zajecia itp. Dlatego mówią , że nie maja czasu na sport , albo nie potrafia sobie odmówić słodkiego... A tymczasem gdyby nie naciski innych szybko wróciliby do swojej normalnej wagi...Dlategonakłaniam Was do asertywnego zachowania. Jeśli teraz macie iść na spacer , a przyszła sasiadka z tortem to mówicie , że jestescie umówieni i własnie wychodzicie. Jeśli padnie pytanie z kim? Odpowiedzcie patrząc na zegarek :"o juz jestem spóźniona! Moze sie zdzwonimy to wszystko Ci opowiem? Jeśli dana osoba wróci do tego tematu wytłunacz , że trenujesz marszobiegi i jesli chc3e to moze sie do Ciebie przyłączyć... Nie wstydx sie sporu , tego , że nie jesz słodkiego i tego , że o siebie dbasz , wiec chodzisz tam gdzie chcesz i kładziesz sie spać o której chcesz i tyle! Ze swoich decyzji sie nie tłumacz , bo najlepszym wytłumaczeniem jest , że "to" ci szkodzi , a tamto po prostu chcesz zrobić. Pamietaj :Twoje zycie zalezy od Ciebie i masz obowiązek o siebie dbać!Jeśli nie potrafisz zadbac o siebie , to jak możesz dbać o innych? Życzę Wam umijetności dbania o siebie!To nie przychodzi od razu tego się trzeba nauczyć! Wierzcie mi - warto!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka