brat_szczepana W jak WOSZCZEROWICZ Jacek : aktor 09.07.03, 19:31 www.teatry.art.pl/!legendy/woszczerowicz_j/woszczerowicz_j.htm Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: synoptyk W jak WRÓBLEWSKI Antoni "Tolo"- malarz,grafik IP: *.siedlce.cvx.ppp.tpnet.pl 10.08.03, 12:02 www.muzeum.ketrzyn.pl/galeria/wroble.htm palacowa.republika.pl/Pusta%20strona%207.htm www.warsawvoice.pl/old/v635/Buzz15.html www.atelier-kunstwerk.de/bilder/06030013.htm Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Westwind W jak WALLER LOUIS - prof. prawa, Australia IP: *.siedlce.cvx.ppp.tpnet.pl 19.04.04, 08:23 www.hcourt.gov.au/speeches/kirbyj/kirbyj_waller.htm Urodzony w Siedlcach w 1935r. Odpowiedz Link Zgłoś
razowiec Ż - jak ŻÓŁKOWSKI STEFAN - pilot ur. w S-cach 26.07.03, 13:54 www.polandinexile.com/stefan.html Odpowiedz Link Zgłoś
e.w.u.n.i.a I "Ż" jak "Żółkiewski" 09.04.04, 01:38 Albo jak żołte żonkile na Wielkanoc:) Odpowiedz Link Zgłoś
razowiec B - jak BRZESKI Ryszard Zbigniew 09.08.04, 13:09 Artysta malarz, mieszkał w Siedlcach 1951 - 1962. Wprawdzie nigdy o nim wcześniej nie słyszałem, ale może inni coś wiedzą. www.culture.pl/pl/culture/artykuly/wy_wy_brzeski_malarstwo_lufcik Odpowiedz Link Zgłoś
razowiec O - Orzełowski Mariusz 15.06.05, 19:24 Należy mu się miejsce w naszym alfabecie za całokształt, no i za to niepowtarzalne niedzielne Requiem. www.chms.idt.pl/ Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MOKCKIS Re: Siedlecki alfabet IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.07.05, 14:49 D: Dobijański Odpowiedz Link Zgłoś
razowiec S jak SOSNOWSKI Kajetan 01.12.05, 18:38 Malarz, urodzony w 1913 w Wilnie, zmarł w 1987 w Warszawie. Znany jest przede wszystkim ze swoich prac malarskich, tworzonych w okresie działalności GRUPY 55. Był jednak nazbyt niespokojnym duchem, aby jego aktywność, i jego twórczość, sprowadzać tylko do tamtego etapu. Uprawiał nie tylko malarstwo, także rysunek i - rzadko - rzeźbę. Ponadto istota jego prac malarskich wykraczała poza tradycyjne ramy dyscypliny. Studia odbył w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego (1934-39). Najwcześniejsze prace malarskie, wykonane przezeń jeszcze w czasie okupacji (spędził ją w Siedlcach, gdzie utworzył tajne komplety artystyczne), nosiły jednak wyraźniejsze ślady wpływów postimpresjonizmu niż akademickich profesorów. Z okresu wojny pochodzą również próby graficzne Sosnowskiego - fluoroforty i drzeworyty (obie techniki opanował dzięki współtwórcy chełmskiej "Kameny", Zenonowi Waśniewskiemu). Po wojnie Sosnowski włączył się aktywnie w organizację życia artystycznego. Założył szkołę plastyczną w Siedlcach ..... www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_sosnowski_kajetan Czy zostały jakieś ślady jego pobytu w Siedlcach? Prace graficzne? Wspomnienia? Odpowiedz Link Zgłoś
krzycho1252 Re: S jak SOSNOWSKI Kajetan 02.12.05, 12:14 Po wojnie była w Siedlcach założona we wrzesniu 1944 roku Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego. Z tego co wiem pierwszym dyrektorem był Jadwiga Karpińska . W 1947r szkołę tą zlikwidowaną.Może to o tą szkołę plastyczną chodzi.Siostry Karpińskie znane są absolwentom Prusa.Jedna napewno uczyła tam plastyki (Irena?). Odpowiedz Link Zgłoś
krzycho1252 Re: S jak SOSNOWSKI Kajetan 02.12.05, 12:38 Sosnowskiego słyny olej "Dwie linie" i inne www.biznes.lublin.pl/cgi-bin/gallery/gallery.cgi?Category=39&Page=4 Odpowiedz Link Zgłoś