Gość: Paweł IP: 83.238.62.* 05.01.06, 09:32 Od rana mam telefony w sprawie tego Capitala...jakis artykuł w parkiecie...która strona...?? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: tomek Re: Capital IP: 217.96.16.* 05.01.06, 09:34 "Gazowa" emisja Capital Partners Dariusz Wolak 9,2 mln zł pozyska Capital Partners z emisji akcji planowanej na pierwszą połowę marca. Fundusz wyda pieniądze na projekty gazowe realizowane przez spółkę zależną CP Energia. Capital Partners wyemituje do 4,6 mln akcji serii C. Teraz kapitał dzieli się na 2,3 mln walorów. Cena emisyjna, jak wynika z opublikowanych wczoraj projektów uchwał na walne zgromadzenie zwołane na 26 stycznia, wynosi 2 zł (wczoraj akcje wyceniano na 36,4 zł). Wartość oferty wyniesie zatem 9,2 mln zł. Papiery będą sprzedawane z prawem poboru. Zostanie ustalone 20 lutego. - Zamierzam razem z żoną utrzymać obecny poziom zaangażowania w spółkę - podtrzymał wcześniejsze deklaracje Paweł Bala, prezes CP. Wspólnie z żoną kontroluje 57% kapitału. Żeby utrzymać stan posiadania musi wydać na nowe akcje ponad 5,2 mln zł. Po co funduszowi potrzebne są pieniądze? - Priorytetem są potrzeby inwestycyjne CP Energii - wyjaśnił prezes. Ocenił, że CP Energia, w której CP kontroluje połowę udziałów, potrzebuje obecnie około 30 mln zł na inwestycje związane z działalnością dystrybucyjną z wykorzystaniem sieci gazowych. - Przy tego typu projektach udział kapitału własnego szacujemy na 20-25%. Reszta finansowana będzie kredytami. Oznacza to, że na ten cel przeznaczymy w ciągu najbliższych dwóch lat 6-7 mln złotych - mówił prezes. Podobnie ma wyglądać struktura finansowania projektów dystrybucyjnych w zakresie sprzedaży LNG (płynny gaz ziemny). Według P. Bali koszty budowy infrastruktury do regazyfikacji LNG, które przypadną na CP Energię, to ok. 2,5-3 mln zł. - Nasze analizy wskazują, że w ciągu najbliższych dwóch lat będziemy mogli zrealizować 10-12 projektów z wykorzystaniem LNG. Jeden taki projekt jest już realizowany - wskazał prezes. Działalność typowo handlowa (w tym obrót gazem z zagranicą) będzie prowadzona bezpośrednio przez CP Energia i w zasadzie nie wymagać będzie środków inwestycyjnych. W tym przypadku wykorzystywane będą przede wszystkim instrumenty finansowe typowe dla handlu zagranicznego. - Potrzebny kapitał obrotowy szacujemy teraz na poziomie około 2-3 mln zł, co pozwoli nam bezpiecznie realizować obroty handlowe rzędu 50-70 mln zł rocznie - oznajmił P. Bala. - Reasumując: potrzeby kapitałowe CP Energia, w zakresie kapitałów własnych, na najbliższe dwa lata szacujemy na 15-17 mln zł - podsumował. Podkreślił, że CP zamierza utrzymać swój udział w spółce, więc na fundusz przypadnie połowa tej kwoty. Według P. Bali, CP Energia już 15 stycznia rozpocznie systematyczne sprowadzanie LNG z Rosji do klientów w Polsce. - Proszę mi wierzyć, że nie oczekuję, iż nasza spółka zależna zawrze kontrakt na import kilku miliardów m3 gazu. Cieszy mnie natomiast to, że dostrzeżono zalety gazu ziemnego w postaci LNG, co w ostatnich dniach zostało potwierdzone decyzjami polskiego rządu. Do czasu wybudowania morskiego terminalu, co jak myślę potrwa około trzech lat, prawdopodobnie CP Energia będzie dysponować już dość rozległą bazą dystrybucji LNG w Polsce - podsumował. Odpowiedz Link Zgłoś