misiowamama-2
24.06.13, 15:59
Witam
p. Piotrze proszę o odpowiedź , poradę w następującej sprawie.
Tak pokrótce:
Sprawa w Sadzie za niezapłacone faktury w terminie. Wierzyciel nalicza odsetki. Dłużnik spłaca w systemie jakby ratalnym, tj. co jakiś czas, np. raz, dwa w miesiącu . Ponieważ to była umowa słowna więc spłaca po określonej kwocie, która spłacana jest w pierwszej kolejności na należność główną. Odsetki za zwłokę zamierza spłacić już po spłaceniu kapitału. Tyle, że wierzyciel każdą wpłatę zalicza na poczet głównej należności i jej odsetek. W końcowym efekcie wygląda o tak, że ten kapitał jest większy i w związku z tym odsetki też rosną. Nie wiem czy dobrze się wyjaśniłam. Dajmy na to dłużnik wpłaca 100zł , w tytule pisze że to częściowa spłata faktury. Po spłacie zamiast 500zł do spłaty zostaje już 400 ( + odsetki). To wg. dłużnika. Tyle że wierzyciel samoistnie z kwoty 100zł potrącił dajmy na to 70 zł. na kapitał 30zł. na odsetki, co daje końcową kwotę do spłaty nie 400 a 430zł. Więc odsetki większe również.
I teraz pytanie. Czy wierzyciel robi to zgodnie z przepisami? Czy nie powinno być tak, że zgodnie z wolą i przelewami dłużnika najpierw powinna być spłacona należność główna a odsetki na końcu? Bo w przeciwnym razie te koszta ciągle rosną. Czy jeśli sposób spłaty nie był spisany na umowie to w jaki sposób należy spłacać i czy regulują to jakieś przepisy prawne?
Tu tylko pragnę nadmienić, że wierzyciel nie wywiązał się z wcześniejszej umowy ustnej dotyczącym wyrażenia zgody na spłaty w systemie ratalnym co miesiąc po 100zł. Najpierw wyraził taką wolę potem oddał sprawę do Sądu. Mimo, że dłużnik wywiązywał się z ustaleń. Teraz wierzyciel naraża dłużnika na dodatkowe koszta zaliczając wpłaty od niego w ten sposób, że zamiast uznać w pierwszej kolejności spłatę należności głównej, z kwoty wpłacanej potrąca od razu na odsetki.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.