Dodaj do ulubionych

Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą!

IP: *.ikatel.pl 23.11.07, 06:13
trzymam kciuki, żeby ministerstwo się z tego pomysłu nie wycofało. przydałoby
się coś jeszcze zrobić z butelkami plastikowymi i coraz większą ilością
szklanych bezzwrotnych opakowań. nie rozumiem, dlaczego w niemczech nawet
jogurt mozna kupić w zwrotnym słoiczku, a u nas chyba już z połowa gatunków
piw jest sprzedawana w butelkach bezzwrotnych.
Obserwuj wątek
    • Gość: xyz BRAWO! IP: *.c192.msk.pl 23.11.07, 08:37
      tak trzymac
      • mariuszdd Plastikowe dowody wprowadzono.papierowe były złe 23.11.07, 11:46
        Trzeba wrócić do podstaw.
        • robert.zimnicki Re: Plastikowe dowody wprowadzono.papierowe były 23.11.07, 14:51
          mariuszdd napisał:

          > Trzeba wrócić do podstaw.
          >

          Tyle, ze dowod wyrzucasz raz na 10 lat, a po kazdych zakupach do smieci leci
          kilka torebek. A wiekszosc spoleczenstwa niestety nadal nie umie wrzucic smieci
          do kosza, wiec co jakis czas pod blokiem mam wysypisko smieci.
          • Gość: adamp Re: Plastikowe dowody wprowadzono.papierowe były IP: *.chello.pl 25.11.07, 11:43
            A dlaczego w USA nie ma tego problemu? Ministerstwo Środowiska ma
            dosc pieniedzy na edukacje, na ochorne srodowiska, ale woli je
            wydawac na paluszki slone, na ciasteczka, na kawe dla swoich
            urzednikow, a pijaja oni kawe specjalnie sprowadzana bo w sklepach
            nikt by jej nie kupil za droga.
            I jeszcze jeden aspekt - jak to sie bedzie mialo do przepisow
            konsumenckich ktore nakazuja sklepom pakowac klientom towar do toreb?
            Bedziemy łamać prawo?
            • Gość: prac Re: Plastikowe dowody wprowadzono.papierowe były IP: *.gprs.plus.pl 25.11.07, 16:29
              MŚ jest jednym z najbiedniejszych Ministerstw, jeżeli nie wiesz. A
              poza tym czy na paluszki, herbatę i kawę idzie kilka milionów
              złotych, które potrzebne są na edukację, ochronę środowiska itp?
              Zastanów się człowieku - czy tylko MŚ wydaje pieniądze na paluszki,
              herbatę. A z tą kawą, to pęknę ze śmiechu - chodzi Ci o neskę? Ha,
              ha!
              • Gość: :( Panie boze , odpusc nam i zabierz "zielonych" IP: *.range86-140.btcentralplus.com 26.11.07, 00:14
                popaprancow do siebie .
    • Gość: Bilbo Bagins Re: Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: *.brutele.be 23.11.07, 08:38
      Oczywista oczywistość. W Belgii Praktykowane to jest już od jakiegoś czasu. Mała
      siateczka 4 centy, duża 10, a jakaś porządna torba płócienna 1 EUR. Jest jeszcze
      super Siata na zakupy (z mocnego płótna, drewniane raczki - koszt 4EUR).

      De facto ludzie chodzą tutaj na zakupy z własnymi siatkami.
      • kosmiczny_swir Tak samo w Danii. Super pomysł 23.11.07, 13:04
        Tak samo w Danii. Super pomysł, mniej śmieci. Brawo.
        • Gość: manhu Re: Tak samo w Danii. Super pomysł IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.11.07, 14:07
          Idealny komentarz, współgra z ksywą: kosmiczny świr.

          Pomysł ekoterrorystów jest oczywiście absurdalny, zamiast dostać chleb i bułki w czystej, higienicznej torebce, będziemy nosić to w brudzie. Środowisko naturalne się mniej "pobrudzi", zaś nasze żołądki bardziej.
          • Gość: ela Re: Tak samo w Danii. Super pomysł IP: 86.43.92.* 23.11.07, 14:12
            nie wierze ze jestes tak ograniczony, no chyba ze jestes brudasem i
            wszystko co uzywasz jest brudne...
            • Gość: Wariactwo Proponuję też papier toaletowy i husteczki jednora IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.07, 06:51
              zowe odzyskiwać, potem igły i strzykawki jednorazowe, kubki, sztućce
              itd ..

              A tym czasem wyrżnie się kolejne połacie lasu na papier do
              drukowania kolejnych dzienników ustaw, kodeksów, 460 kopii każdego
              gie.. dla każdego posła, z których większość i tak tego nie czyta ...

              W końcu można też zrobić recykling toreb plastikowych ....
              • Gość: ja Re: Proponuję też papier toaletowy i husteczki je IP: *.wh-burse.uni-wuppertal.de 25.11.07, 14:05
                dlaczego cos moze swietnie funkcjonowac prawie w calej zachodniej europie a u
                nas jak zwykle masa malkontentow i opor przed zmiana... ludzie bez obaw, nie
                bojcie sie
              • Gość: Ech Re: Proponuję też papier toaletowy i husteczki je IP: *.acn.waw.pl 25.11.07, 20:07
                > A tym czasem wyrżnie się kolejne połacie lasu na papier do
                > drukowania kolejnych dzienników ustaw, kodeksów, 460 kopii każdego
                > gie.. dla każdego posła, z których większość i tak tego nie
                czyta ...

                To dlaczego jeszcze do tego dowalać torby plastikowe?
                • Gość: xxx Re: Proponuję też papier toaletowy i husteczki je IP: *.toya.net.pl 25.11.07, 20:20
                  to może wprowadzić przy okazji drukowania ton reklam z hipermarketów, które
                  walają się po chodnikach i klatkach schodowych, raczej ekologiczne to nie jest
            • Gość: adamp Re: Tak samo w Danii. Super pomysł IP: *.chello.pl 25.11.07, 11:46
              to ty jestes ograniczona, a problem o ktorym wspomnial forumowicz
              jest powazny. Tylko czy ty taki czyscioszek ktory pierze torbe po
              kazdym wypadzie do sklepu jest w stanie to zrozumiec?
              • Gość: studencik Re: Tak samo w Danii. Super pomysł IP: *.wh-burse.uni-wuppertal.de 25.11.07, 14:09
                a ty myslisz wogole? chleb ci czyms owina(popierem z recyklingu-higienicznym)
                chodzi tylko o to zebyc bral ze soba do marketu koszyk lub torbe lniana zamaist
                10 reklamowek, ktora zaraz po rozpakowaniu trafia do kosza. jakos w niemczech
                nikt od lat nie ma z tym problemu...tylko pomysklec trzeba, nieprawdaz?
          • Gość: Bilbo Bagins Re: Tak samo w Danii. Super pomysł IP: *.brutele.be 23.11.07, 14:14
            Glupi jestes. Nie zaslugujesz nawet na pol komentarza.
          • Gość: zalogowany SwOjĄ torbę SAM sobie wypierzesz. Nie umiesz? IP: *.sulechow.net 23.11.07, 21:52
          • tanasij Re: Tak samo w Danii. Super pomysł 25.11.07, 21:06
            A może "dorobimy" się własnych, czystych siatek na pieczywo? Chyba,
            że jesteśmy na to zbyt wygodni...
        • Gość: Polak w POLSCE Uszczęśliwiaj Danie swoimi pomysłami! IP: *.polsl.pl 26.11.07, 16:32
          Polskę zostaw jej mieszkańcom!
          Jak będę chciał "mieć jak w Danii" to tam wyjadę!
          Jak na razie podobało mi się tam (wakacje) jak w Gułagu!
    • Gość: siata BRAWO - nareszcie!!! IP: *.chello.pl 23.11.07, 10:08
    • konread Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! 23.11.07, 10:31
      Pomysł bardzo dobry, ale obawiam sie że handlowcy znajdą sposób aby i to obejść.
      • gaduszek Re: Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! 23.11.07, 10:48
        Sam chodzę z torbą na zakupy. Kiedyś zawsze szło się z siatką na zakupy, to była
        oczywista oczywistość. Potem pojawiły się ładne reklamówki zachodnie "reklamówka
        - torba z reklamą firmy", jakość spadła do zera i są śmieciowe reklamówki, które
        po włożeniu 1kg mąki się rozwalają, i tak trzeba brać dwie albo trzy żeby
        cokolwiek większego przenieść. Pomijam już fakt, że zanim się "otworzy" taką
        jednorazówkę, trwa to czasami sporą chwilę, dwa produkty i następna. Do własnej
        dużej torby można dużo szybciej się zapakować, praktycznie zaraz przy kasie,
        więc i wygoda jest większa.

        Popiera, a może jakaś firma wpadnie na to, że siatka na zakupy może być dobrym
        nośnikiem reklamy? Solidna lniana torba z reklamą, wciśnięta klientowi zamiast
        setki białych rozpadających się śmieci. To chyba dobry pomysł.
        • mariuszdd Smieszne,,nagle torby przeszkadzają ;) 23.11.07, 11:49
          A złomy którymi jeździcie do sklepu to nie przeszkadzają ;).Pełne place
          parkingowe pod sklepami zapchane tymi śmieciami .
          Śmierdzące ,20 letnie rzęchy
          • Gość: zalogowany Zawsze MI przeszkadzały! Mam żyłkowa postpeerelską IP: *.sulechow.net 23.11.07, 21:55
          • Gość: maie Re: Smieszne,,nagle torby przeszkadzają ;) IP: *.gprs.plus.pl 25.11.07, 08:08
            Od czegoś trzeba zacząć, tak myślę. Rzeczywiście, trudno nie uśmiechnąć się nad
            trucicielskim potencjałem foliowych reklamówek, mając świadomość innych źródeł
            zanieczyszczenia środowiska, ale chyba łatwiej jest zrezygnować z plastikowej
            torby na zakupy, niż z samochodu (zważywszy zwłaszcza na często pozostawiającą
            wiele do życzenia jakość publicznych środków transportu...). Może to dobry
            pomysł na zapoczątkowanie nawyku myślenia w kategoriach ekologicznych,
            jakkolwiek enigmatycznie by to nie zabrzmiało.
    • Gość: wujek Zen Popieram!!! IP: *.aster.pl 23.11.07, 10:41
      wszystkymy ręcamy!!!! tak jest np w wielu supermarketach we
      włoszech, jak chcesz zabierac 1 bułkę w pięciu syfiastych
      reklamówach to za to płać!!!! żeby potem twoje wnuki nie musiały żyć
      na śmietnisku
    • Gość: kasia Nareszcie!!! IP: *.115.4.238.plusnet.pcl-ag01.dyn.plus.net 23.11.07, 10:42
      NARESZCIE!!!

      Ponoć po wprowadzeniu zakazu w Irlandii żużycie siatek spadło o 90%.
      Ja mieszkam w Anglii i mam wrażenie, że ten kraj utonie w śmieciach.
      Czekam aż tu wpadną na taki sam pomysł. Póki co sama nie biorę
      żadnych siatek ze sklepów.
      • Gość: SK Re: Nareszcie!!! IP: *.b-ras1.dbn.dublin.eircom.net 23.11.07, 10:46
        Nie wiem o ile ponoc spadlo zuzycie reklamowek w IE ale wiem, ze jesli mam za
        takowa zaplacic 22 centy to wystarczajacy argument by do sklepu chodzic z wlasna
        torba :)
        Ze nie wspomne juz o oplacie za wywoz smieci - zielony kosz (odpadki
        recyclingowe) za darmo, za czarny (odpadki nie-recyclingowe) placisz i za wywoz
        i za wage.... Slowem - ekonomiczna motywacja.
      • Gość: baba Re: Nareszcie!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.07, 06:55
        reklamowki z marketow wykorzystuje na smieci z domu! Jezeli ich nie
        bedzie to i tak w folii bede smieci wyrzucac, tylko ze innego koloru.
        A zakupy umieszczam w siatce-dziadowce bawelnianej, tylko, ze chleb,
        ryba, mieso czy inna kapusta jest pakowana odzielnie.
        Czy ktos jeszcze pamieta sledzie z beczki opakowane w papier pakowy?
        • nessie-jp Re: Nareszcie!!! 26.11.07, 15:22
          Gość portalu: baba napisał(a):

          > reklamowki z marketow wykorzystuje na smieci z domu! Jezeli ich nie
          > bedzie to i tak w folii bede smieci wyrzucac, tylko ze innego koloru.

          I dobrze zrobisz. Worki na śmieci to właśnie ten plastik, który ulega szybszej
          biodegradacji. Torby foliowe z supermarketu nie nadają się do wykładania kosza
          na śmieci. Za drogo to wychodzi, tylko oczywiście nie ty płacisz tę cenę, tylko
          wszyscy klienci supermarketu i wszyscy mieszkańcy twojego miasta.
    • Gość: omega1967 Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: *.plus.com 23.11.07, 10:48
      Popieram!
    • Gość: Jacek Tylko bez przesady IP: *.acn.waw.pl 23.11.07, 10:54
      Ochrona środowiska to fajna rzecz, ale wszystko trzeba robić z głową, a nie na
      wariata, tak jak u nas. Ostatnio podczas zakupów w IKEI zostałem zmuszony do
      zakupu papierowej torby. Na początku nawet to mi się podobało, ale po chwili
      okazało się, że torba, mimo iż duża, jest mało wytrzymała i ledwo co doniosłem
      zakupy do samochodu. Ponieważ kupiłem kilka dość ciężkich drobiazgów, to aby je
      bezpiecznie przenieść potrzebowałem kilku toreb papierowych - zamiast jednej
      plastikowej.

      Płacenie za reklamówki to chyba jednak dziwny pomysł, może pójść dalej -
      kupującym telewizor kazać płacić extra za kartonowe opakowanie, a kupujących
      napoje zmuszać do przychodzenia z własnymi butelkami i przelewać do nich kupione
      produkty? Może faktycznie rozwiązać to tak, jak np. w Tesco w Anglii - tam
      oddając reklamówki albo używając je ponownie gromadzi się specjalne punkty,
      które można wymienić na nagrody. Można też kupić wielorazowe, ekologiczne, mocne
      torby. A do tego nikt nie wydziela reklamówek, tylko informuje i prosi o ich
      sensowne użycie.

      Gazeta pisze, że pieniądze mają iść na edukację ekologiczną Polaków - wolałbym,
      aby poszły na stworzenie normalnego systemu recyklingu, bo to co obecnie mamy,
      to jakiś żart. Na przykład u mnie na osiedlu pojemniki na papier, plastik oraz
      szkło są ustawione w takich miejscach, że połowie mieszkańców zwyczajnie nie
      chce się z nich korzystać. Kiedyś było ich więcej, praktycznie przy każdym
      budynku, ale jacyś kretyni protestowali, że pojemniki zajmują miejsce
      parkingowe, a poza tym są hałaśliwe (odgłos wrzucanego szkła raził ich uszy).
      • Gość: Joan Re: Tylko bez przesady IP: 83.238.246.* 23.11.07, 11:11
        Masz rację, ale ja uważam, że mimo wszystko w polskich szkołach jest
        bardzo, bardzo wyraźna potrzeba edukacji ekologicznej. Niestety
        wciąż (co jest dla mnie naprawdę niezrozumiałe) śmieci wywożone są
        do lasu, a co drugi Polak w obojętnie jakim wieku nie widzi nic
        zdrożnego w rzucaniu papierka/peta na ulicę.
        Tak jak mówisz - zmiana polityki recyclingu też jest potrzebna. Juz
        pojawił się głos o bezzwrotnych szklanych opakowaniach. Dobrze że
        wogóle są jakieś szklane, przy obecnej popularności plastykowych
        gówien... Marzy mi się powrót szklanych butelek na mleko :)

        Poza tym najbardziej "do tyłu" jestesmy pod względem wiedzy nt
        wykorzystania zasobów energii... Światło palimy bez opamiętania,
        energooszczednych śwetlówek nie używamy w ogole, wodę marnujemy
        zastraszająco... Tutaj by się przydała jakaś poprawa i edukacja
        społeczna!
        • Gość: Mith Re: Tylko bez przesady IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.11.07, 12:47
          A w d... wsadź sobie te szklane opakowania, najlepiej uprzednio rozbite. Każda
          butelka piwa powinna mieć dołożoną złotówkę kaucji żeby pojeby nie rozbijały
          butelek na ścieżkach rowerowych i placach zabaw.
          • Gość: Joan Re: Tylko bez przesady IP: 83.238.246.* 23.11.07, 14:58
            A czemu tak niemiło od razu? Co masz przeciwko zwrotnym szklanym
            opakowaniom?
            • Gość: Gocha Re: Tylko bez przesady IP: *.chello.pl 25.11.07, 14:06
              Nie chciałabym pić np piwa z butelki, z której uprzednio pił jakiś
              zagrzybiony, brudny, chory menel.
        • Gość: xxx Re: Tylko bez przesady IP: *.toya.net.pl 25.11.07, 20:31
          Gość portalu: Joan napisał(a):

          > Masz rację, ale ja uważam, że mimo wszystko w polskich szkołach jest
          > bardzo, bardzo wyraźna potrzeba edukacji ekologicznej. Niestety
          > wciąż (co jest dla mnie naprawdę niezrozumiałe) śmieci wywożone są
          > do lasu, a co drugi Polak w obojętnie jakim wieku nie widzi nic
          > zdrożnego w rzucaniu papierka/peta na ulicę.


          tylko, że tak yło i 30 lat temu
          teraz co niedawno było opisywane pojawił się ekologizm, czyli nowa religia,
          mająca coraz więcej wyznawców, jeszcze chwila i pojawi się nowa ekologiczna
          święta inkwizycja
      • Gość: antifa hahaha IP: *.crowley.pl 23.11.07, 11:14
        Sorry, doceniam szlachetne pobudki, ale pewnie za taką ideą stał
        lobbing wielkich sieci handlowych - dzięki temu zarobią na
        nieplastkiowych torbach "parę złotych" więcej. Bo przecież nikt mi
        nie wmówi, że z racji tego, iż "plastiki" zostaną wycofane ze
        sklepów, te obniżą ceny produktów (a tak być powinno, według słów z
        artykułu; "Już teraz każdy klient tak naprawdę płaci za takie torby.
        Sklepy kupują je przecież i wliczają ich koszt w cenę towaru. Po
        zmianie klient płaciłby za torby nie pośrednio, ale bezpośrednio").
        • Gość: zalogowany Sam sobie uszyj - zaoszczędzisz {Antifa'o}... IP: *.sulechow.net 23.11.07, 22:23
        • Gość: onyx Re: hahaha IP: *.spray.net.pl 25.11.07, 12:15
          Jasne, że tak. Problem śmieci jest ale trzeba wszystko robic z
          sensem. Po pierwsze nie wierzę, że 10gr opłaty spowoduje nagminną
          rezygnację z toreb, które są tak wygodne. Po drugie, sa produkty,
          które muszą być porządnie zapakowane zanim mozna je włozyc do torby
          z materiału (warzywa, ryby, mięso itd). To wymaga dużo papieru
          pakowego dodatkowo. Myślę, że jedynym skutecznym sposobem na
          opanowanie tego problemu jest znalezienie tworzywa, które będzie
          ulegało szybkiemu rozpadowi. Chemicy mają powazne zadanie do
          rozwiazania.
      • Gość: kasia Re: Tylko bez przesady IP: *.pupblonie.pl 23.11.07, 11:15
        Gość portalu: Jacek napisał(a):
      • Gość: kasia Re: Tylko bez przesady IP: *.pupblonie.pl 23.11.07, 11:18
        Gość portalu: Jacek napisał(a):
        > Ostatnio podczas zakupów w IKEI zostałem zmuszony do
        > zakupu papierowej torby. Na początku nawet to mi się podobało, ale
        po chwili
        > okazało się, że torba, mimo iż duża, jest mało wytrzymała i ledwo
        co doniosłem
        > zakupy do samochodu. Ponieważ kupiłem kilka dość ciężkich
        drobiazgów, to aby je
        > bezpiecznie przenieść potrzebowałem kilku toreb papierowych -


        a widzisz
        a ja nie kupiłam tej papierowej torby a zakupy zapakowałam w swoję
        torbę


        z reklamówkami walczę już od dłuższego czasu
        staram się ograniczać ich ilość :)

        i walczę jeszcze z plastykowymi butelkami
        żadnej nie wyrzucę zakręconej
        zawsze wurzucam oddzielnie korek i butelkę :)
        • karus100 Re: Tylko bez przesady 25.11.07, 17:46
          Ja też!
      • zdzisiek66 Re: Tylko bez przesady 23.11.07, 12:14
        > Płacenie za reklamówki to chyba jednak dziwny pomysł, może pójść
        dalej -
        > kupującym telewizor kazać płacić extra za kartonowe opakowanie, a
        kupujących
        > napoje zmuszać do przychodzenia z własnymi butelkami i przelewać
        do nich kupion
        > e
        > produkty?

        Jesteś z tymi pomysłami na dobrej drodze, poważnie. Za opakowanie
        sprzętu RTV powinien płacić producent lub dystrybutor. Może wtedy
        nie pakowaliby 1 sprzętu w kilkanaście pudeł, pudełek, pudełeczek i
        totebeczek z kartonu i folii zwykłej oraz bąbelkowej. I 10 stron
        instrukcji na 200 stronach, bo musi być przetłumaczona m.in na
        chiński, mongolski i suahili.
        Kupujących napoje, owszem, należy zmuszać, żeby przychodzili z
        własnymi szklami butelkami na wymianę.
        Oczywiście nie można przegiąć i kazać sprzedawać tę właśnie kiszoną
        kapustę w papierowej torebce a telewizor luzem w ogóle bez opakowania
      • Gość: zalogowany Tylko bez bezmyślności... IP: *.sulechow.net 23.11.07, 22:12
        [... zmuszony do
        zakupu papierowej torby.(...) po chwili okazało się,
        że torba, mimo iż duża, jest mało wytrzymała i ledwo
        co doniosłem zakupy do samochodu. Ponieważ kupiłem...]
        POTWIERDZASZ, że SAM wymagasz edukacji PRAKTYCZNEJ!
        .
        [...kupujących napoje zmuszać do przychodzenia z
        własnymi butelkami i przelewać do nich kupione
        produkty?....]
        Tak BYŁO w Polsce i JEST gdzie niegdzie w świecie
        cywilizowanym.
        .

        [... Można też kupić wielorazowe...]
        No kup sobie WRESZCIE.
        Albo SAM sobie uszyj. To tańsze...
        .

        [... pieniądze mają iść na edukację ekologiczną
        Polaków...]
        Na edukację CIEBIE właśnie!

        .
        [... normalnego systemu recyklingu...]
        Od Ciebie zależy, czy jest on normalny!
        Bo:
        [... u mnie na osiedlu pojemniki na papier, plastik
        oraz szkło są ustawione w takich miejscach, że połowie
        mieszkańców zwyczajnie nie chce się ...]
        .
        W której połowie jesteś TY {Jacek'u}?
      • Gość: jood Re: Tylko bez przesady IP: *.pmpoland.pl 25.11.07, 12:33
        Na przykład u mnie na osiedlu pojemniki na papier, plastik oraz
        > szkło są ustawione w takich miejscach, że połowie mieszkańców
        zwyczajnie nie
        > chce się z nich korzystać.

        Tutaj właśnie jest potrzebna edukacja. W Polsce każdy robi się nagle
        wielkim hrabią, jak musi zrobić coś, do czego nie jest
        przyzwyczajony od dziecka: "jakiś recykling? no dobra, już w
        ostateczności mogę, ale jak mi pojemnik podstawią pod sam nos na
        złotej tacy, i natychmiast po wrzuceniu zabiorą, żeby nie
        hałasowało". Mieszkałem przez rok w Holandii, gdzie takiego buractwa
        jest znacznie mniej, i też na początku dziwiło mnie to, że ludziom
        chce się dowozić śmieci do kontenera w sąsiedniej wsi, jakiś
        kwadrans samochodem. Tam wrzucenie czegoś, co można przetworzyć, do
        ogólnych śmieci większości ludzi po prostu nie przyjdzie do głowy.
        Różnice w edukacji widać szczególnie w okolicach zamieszkanych
        głównie przez imigrantów, którzy nie mają ekologicznego myslenia we
        krwi.

    • Gość: podatnik Wprowadzić kaucje za opakowania szklane... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.11.07, 11:13
      wala się mnóstwo butelek po alkoholach, bo nikt nie chce ich skupować. Skończyć
      z kretyńskim przepisem, że można oddać kaucję tylko na podstawie paragonu.
      Czas najwyższy wrócić do opakowań szklanych m.in. na nabiał.
      Jesteśmy murzynami Europy.
      Wszystkie stare technologie trafiają do nas jako coś genialnego.
      Segregacja śmieci to nasz obowiązek.
      Wprowadzić obowiązek posiadania umowy z firmą odbierającą śmieci dla każdego
      gospodarstwa, zwłaszcza rolnego.
      • Gość: robertos Re: Wprowadzić kaucje za opakowania szklane... IP: *.tiscali.ch 23.11.07, 11:19
        Alez paragonu miec nie trzeba, sklep ma obowiazek przyjac butelke zwrotna. Inna
        sprawa, ze z paragonem daja np. 35gr, a bez paragonu z laska przyjma za 1gr..
        • kosmiczny_swir W Danii kazda butelka zwrotna kosztuje tyle samo i 23.11.07, 13:08
          W Danii każda butelka zwrotna kosztuje tyle samo i wszędzie. Są nawet zwrotne
          puszki od piwa.
          • Gość: gosc poratlu Re: W Danii kazda butelka zwrotna kosztuje tyle s IP: *.data.3.dk 25.11.07, 16:28
            Dlatego dunczycy jezdza do Niemiec gdzie kupują piwa z serii eksportowych i
            puszki lądują w koszach na śmieci (tudzież poboczach). Aha, zwrotne tez w nich
            lądują i reklamówki po 2,5 korony tez. Były jednorazowe i dołączane do każdych
            zakupów? Dalej służą raz tylko a, ze kosztują... Nikt sie tutaj tym nie przejmuje.
      • Gość: Autor Segregacja śmieci to obowiązek śmieciarzy,jest XXI IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.07, 07:07
        wiek, są superkomputery, 50 milionów krojów pisma, loty kosmiczne,
        wibratory w 789 smakach, itd a <kuźwa> nie ma maszyn do sortowania
        śmieci i rozdzielania ich automatycznego na grupy tematyczne.

        Niedługo każą gie. od moczu własnoręcznie oddzielać, bo po co
        budować oczyszczalnie ... jak łatwiej dać drogie reklamy
        wielkoformatowe, typu:

        "Świadomość już każdy poczuł i oddziela kał od moczu"

        a resztę forsy wydać na premie dla pomysłodawców.
    • Gość: xxx Przestaje robić zakupy w takich sklepach!!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.11.07, 11:18
      bujajcie się
      • Gość: zalogowany Przestaję dopłacać do Ciebie.... IP: *.sulechow.net 23.11.07, 22:29
    • mlody-inwestor Faszyzm ! 23.11.07, 11:18
      Kolejny pomysl rzadu na kradziez pieniedzy podatnikow.
      Tym razem nie w imie wojny terroryzmem a wojny o "czyste srodowisko".
      10groszy za taka foliowa siateczke jest to ewidentna kradziez, gdyz koszt produkcji jest zapewne 20x mniejszy.

      Czeka nas zniewolenie ! Teraz panstwo decyduje jakich mam uzywac reklamowek - a jutro bedzie nam mowilo co moge a czego nie moge dawac do jedzenia moim dzieciom.

      Dlaczego nie moge miec WOLNEGO WYBORU ? Mnie osobiscie srodowisko naturalne nie obchodzi ani troche. Bo wiem ze te kilkaset reklamowek rocznie to jest nic w porownaniu z np. elektrocieplownia napedzana weglem ktora wyrzuca do atmosfery setki ton radioaktywnych(!) odpadow rocznie zwiekszajac zachorowanie na nowotwory o 10%-15% w prominiu 15km od elektrocieplowni...

      ps. proponuje przejsc z papierowa torba 200 metrow podczas ulewy
      • big-lebowski Re: Faszyzm ! 23.11.07, 11:42
        > Mnie osobiscie srodowisko naturalne nie obchodzi ani troche.

        To może się wobec tego wstrzymaj od wypowiedzi.
        Bo kurna okradłeś mnie z czasu na przycztanie twoich "mądrości".
        • mlody-inwestor Re: Faszyzm ! 23.11.07, 12:16
          big-lebowski napisał:

          > > Mnie osobiscie srodowisko naturalne nie obchodzi ani troche.
          >
          > To może się wobec tego wstrzymaj od wypowiedzi.
          > Bo kurna okradłeś mnie z czasu na przycztanie twoich "mądrości".

          Nie chcialem marnowac twojego czasu. Jednak wyrwales moje zdanie z kontekstu. Przyczytaj jeszcze raz CALA wypowiedz:

          "Mnie osobiscie srodowisko naturalne nie obchodzi ani troche. BO WIEM ze te kilkaset reklamowek rocznie TO JEST NIC w porownaniu z np. elektrocieplownia napedzana weglem ktora wyrzuca do atmosfery setki ton radioaktywnych(!) odpadow rocznie"

          "Troska" o srodowisko naturalne jest mi obojetne nie dlatego iz "mam to gdzies", lecz dlatego iz cokolwiek bym nie zrobil to i tak moje zachowanie nie ma na nie ZADNEGO wplywu, w odroznieniu do np. pracy elektrowni weglowej.

          Produkcja papierowych toreb wymaga niestety wiekszej wycinki drzew, ZNACZNIE wiekszych nakladow (zarowno energetycznych jak i finansowych) niz produkowanie popularnych "jednorazowek".

          Lewacy chca mnie zmusic bym na zakupy chodzil z lniana reklamowka rodem z PRL - wszystko fajnie, ale co - do pracy tez mam ja brac, bo nuz zona zadzwoni zebym w drodze powrotnej kupil 2kg ziemniakow i kefir ?

          Litosci.
      • Gość: Krka Re: Faszyzm ! IP: *.acn.waw.pl 23.11.07, 11:42
        > 10groszy za taka foliowa siateczke jest to ewidentna kradziez, gdyz
        > koszt produkcji jest zapewne 20x mniejszy.

        To nie kupuj - nie ma obowiazku.

        > Dlaczego nie moge miec WOLNEGO WYBORU ?

        Masz - możesz iść ze swoją torbą/plecakiem czy czego tam jeszcze używasz.

        > elektrocieplownia napedzana weglem ktora wyrzuca do atmosfery
        > setki ton radioaktywnych(!) odpadow rocznie

        Taaa ... chyba ładują tam radioaktywny węgiel najpierw.
        • mariuszdd Re: Faszyzm ! 23.11.07, 11:58
          Gość portalu: Krka napisał(a):

          > > 10groszy za taka foliowa siateczke jest to ewidentna kradziez, gdyz
          > > koszt produkcji jest zapewne 20x mniejszy.
          >
          > To nie kupuj - nie ma obowiazku.
          >
          > > Dlaczego nie moge miec WOLNEGO WYBORU ?
          >
          > Masz - możesz iść ze swoją torbą/plecakiem czy czego tam jeszcze używasz.
          >
          > > elektrocieplownia napedzana weglem ktora wyrzuca do atmosfery
          > > setki ton radioaktywnych(!) odpadow rocznie
          >
          > Taaa ... chyba ładują tam radioaktywny węgiel najpierw.

          Widzisz jaki ciemniak jesteś :)
          Odpady pozostałe po spaleniu węgla są radioaktywne
        • mlody-inwestor Re: Faszyzm ! 23.11.07, 12:04
          Gość portalu: Krka napisał(a):

          > > Dlaczego nie moge miec WOLNEGO WYBORU ?
          >
          > Masz - możesz iść ze swoją torbą/plecakiem czy czego tam jeszcze używasz.

          Ty chyba juz masz naprawde poprzestawiane w glowie. Jesli z 3 mozliwosci usuniemy jedna to chyba nie powiesz mi iz mam wiekszy wybor ?

          WOLNY WYBOR to wolnosc w wyborze kazdego z wariantow. A nie tych narzuconych sila. Bo inaczej to robi sie nam smieszna sytuacja jak z pierwszym FORDEM-T: "Moze byc w DOWOLNYM kolorze - pod warunkiem iz bedzie to kolor czarny".


          > > elektrocieplownia napedzana weglem ktora wyrzuca do atmosfery
          > > setki ton radioaktywnych(!) odpadow rocznie
          >
          > Taaa ... chyba ładują tam radioaktywny węgiel najpierw.

          Teraz drogi lewaku ciebie zaskocze. W weglu znajduja sie radioaktywne pierwiastki. Powiedzmy ze w jednym kg wegla znajduje sie ich 0.1 grama. Pomnoz to przez miliony ton wegla "wysylanego w atmosfere" rocznie i POMYSL. Sa to dziesiatki TON min. uranu rocznie opadajacego w formie pylu na nasze miasta. Pomysl dlaczego w okolicach elektrocieplowni jest wieksze zachorowanie na nowotwory.

          A jak nie wierzysz:
          www.ornl.gov/info/ornlreview/rev26-34/text/colmain.html
          "Generally, the amount of thorium contained in coal is about 2.5 times greater than the amount of uranium. "

          "Total U.S. releases in 1982 (from 154 typical plants) amounted to 801 tons of uranium (containing 11,371 pounds of uranium-235) and 1971 tons of thorium."

          Jak nie umiesz angielskiego to ci chetnie przetlumacze.
          • Gość: zalogowany Kup lub USZYJ- masz wybór... IP: *.sulechow.net 23.11.07, 22:38
            ...dlaczego mam do Ciebie dopłacać?
            W produkcji energii też się do 1 kWh dopłaca.
            Jakby miała być to cena WOLNOrynkowa - Polacy by się
            WYPROWADZILI w tropiki - zdala od takich
            przedsiębiorców jak Ty
        • Gość: Geiger Idź się przejdź z licznikiem Geigera na hałdy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.07, 07:13
          z żużlem po spalaniu węgla to zmienisz zdanie ...
      • jhbsk Re: Faszyzm ! 23.11.07, 12:53
        mlody-inwestor napisał:


        >
        > Dlaczego nie moge miec WOLNEGO WYBORU ?

        Możesz. Możesz po prostu torbę kupić, skoro tak trudne dla ciebie jest
        przyniesienie własnej.
      • Gość: eliksir Re: Faszyzm ! IP: *.rmplc.co.uk 23.11.07, 14:11
        Kilkaset reklamowek rocznie razy 38mln polakow to juz nei takie nic.
        Ja bym wprowadzil oplate 50gr, bo 10gr moze byc za malo zebyt akich ignoranotw
        jak ty zmusic do wielokrotnego uzywania i "obchodzenia sie srodowiskiem" bo ja w
        Twoim smietniku nei chce mieszkac i gowno mnie obchodzi ze nie chcesz sie
        srodowiskiem przejmowac - srodowisko nie jest twoje wiec to nie przywilej sie
        neim przejmowac tylko obowiazek.
        Ale komu ja to tlumacze :(
      • Gość: greg Re: Faszyzm ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.11.07, 16:00
        Jezuuuu. Co za bełkot. Jak ja uwielbiam takich kolesi, co im "sie wszystko
        należy". A środowisko nie obchodzi. Pewnie równie dobrze mógłby mieszkać na
        kupie śmieci...
      • Gość: zalogowany Olej rząd (?), nie kupuj, uszyj!!!!!!! IP: *.sulechow.net 23.11.07, 22:31
      • bloody_rabbit Re: Faszyzm ! 25.11.07, 09:54
        > Dlaczego nie moge miec WOLNEGO WYBORU ? Mnie osobiscie srodowisko naturalne nie
        > obchodzi ani troche

        Dlaczego mamy dawać wolny wybór takiemu bucowi?
        • mulla_komar Re: Faszyzm ! 26.11.07, 00:44
          Ty tego nigdy nie zrozumiesz. Jak ktos sie wychowal totalniakiem, nigdy nie
          zrozumie wolnego czlowieka. Wyobraz sobie ze nawet buc, kretyn czy pijak ma
          prawo byc wolnym. Nawet ktos kogo osobiscie nie lubisz. TAKA JEST CENA WOLNOSCI
          ZE CZASEM MUSIMY ZNOSIC LUDZI, KTORZY NAS DENERWUJA.
          • nessie-jp Re: Faszyzm ! 28.11.07, 20:25
            mulla_komar napisał:

            > Ty tego nigdy nie zrozumiesz. Jak ktos sie wychowal totalniakiem, nigdy nie
            > zrozumie wolnego czlowieka. Wyobraz sobie ze nawet buc, kretyn czy pijak ma
            > prawo byc wolnym. Nawet ktos kogo osobiscie nie lubisz. TAKA JEST CENA WOLNOSCI
            > ZE CZASEM MUSIMY ZNOSIC LUDZI, KTORZY NAS DENERWUJA.

            Ale ani kretyn, ani pijak nie ma na własność "środowiska naturalnego" i nie może
            go zanieczyszczać według własnego widzimisię. Taka jest cena życia w
            społeczeństwie, że musimy przestrzegać reguł i szanować to, co jest w nim
            wartością wspólną.

            A może ty jesteś jednym ze zwolenników robienia kupy na stole w restauracji,
            obok innych gości? No bo przecież to twój wolny wybór, a inni cię nie obchodzą,
            totalitarniaki jedne nieznające wolności!
          • bloody_rabbit Re: Faszyzm ! 28.11.07, 21:21
            To niech ten wolny człowiek sam przetwarza śmieci które produkuje. A potem
            odnowi zasoby ropy które zużył.

            Wtedy porozmawiamy o jego totalnej wolności.
    • Gość: robertos Worek zamiast reklamowki IP: *.tiscali.ch 23.11.07, 11:22
      W Danii rozwiazali ten problem w inny sposob, w sklepach nie ma foliowych
      reklamowek, a zwykle worki bez uszek czy raczek. Na upartego mozna cos w tym
      zaniesc do domu, w praktyce wszyscy przychodza z wlasna siatka.
      • kosmiczny_swir Ale w Netto torbę reklamówke można kupić 23.11.07, 13:11
        Ale w Netto torbę reklamówkę można kupić, fakt, że jest z grubego polietylenu i
        ja ją wykorzystuję wiele razy.
        • Gość: robertos Re: Ale w Netto torbę reklamówke można kupić IP: *.tiscali.ch 23.11.07, 14:12
          No i wychodzi w koncu na to, ze przychodzisz ze swoja reklamowka, wiec nie wiem
          po co to 'ale' :P
    • Gość: irek Re: Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: *.b-ras1.chf.cork.eircom.net 23.11.07, 11:36
      W Irlandii reklamowka kosztuje 22 centy.
      W zwiazku z tym wiekszosc ludzi targa zakupy we wlasnych siatach,
      plecakach itp.
      Pomysl wprowadzenia takiej oplaty w Polsce jest bardzo dobry!
      Popieram!!!
    • Gość: to masz Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: *.lucent.com 23.11.07, 11:48
      doskonały pomysł, w Irlandii parę lat temu sprawdził się w 100%, ludzie po
      prostu zaczęli liczyć pieniądze i wyszło im że lepiej kupić trwałą torbę niż co
      chwila kupować plastikowe byle co na jeden raz.
      cena za worek mogłaby być wyższa, w szczególności za te większe.
    • mariuszdd np. worki jutowe zamiast ubrań ? 23.11.07, 12:00
      Ooo, to byłoby prawdziwie proekologiczne postępowanie .
    • Gość: ŚMIESZNY Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: *.ned.pl 23.11.07, 12:05
      L U D Z I E!!!!
      CHYBA NIE SĄDZICIE ŻE TE FOLIOWE TORBY DOSTAJEMY ZA DARMO.
      • Gość: joasia Re: Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.07, 12:54
        Nie, oczywiście, że nie za darmo - ale jeśli ludzie nie widzą tej opłaty - bo
        nie widzą, gdyż jest ukryta w cenach produktów, które kupują, to nie pamiętają o
        niej. Biorą więc tych reklamówek dużo więcej, niż naprawdę potrzebują. Opłata
        "bezpośrednia" obudziłaby nieco świadomość...
    • Gość: Mario Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: 62.148.81.* 23.11.07, 12:12
      Bardzo dobry pomysł!
    • Gość: agaskwa Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! IP: 134.146.212.* 23.11.07, 12:22
      To świetny pomysł, wreszcie! na zachodzie, m-in w Irlandii i
      Holandii od dawna w sklepach nie dają 'za darmo' plastikowych
      reklamowek, wszyscy pamietaja zeby przyjsc ze swoja! to lepsze i dla
      środowiska, dla mnie platajace sie wszedzie po domu 'jednorazowe'
      siatki plastikowe to koszmar!
    • Gość: m Używam 2x - wykładam nimi kubeł na śmieci IP: *.enterpol.pl 23.11.07, 12:22
      nie zaśmiecam środowiska czarnymi torbami z grubej folii.
    • Gość: sebeq Ludzie! pomyślcie trochę! IP: *.wip.pl 23.11.07, 12:23
      widzę, że forum aż kipi od zaślepionych "ekologów". To, że ktoś
      bierze taką reklamówkę, nie oznacza, że później ją marnuje od razu
      wyrzucając do kosza. Ja np. wykorzystuję je zamiast worków na śmieci
      (które są przecież foliowe) lub do pakowania rzeczy np. na wyjazd,
      jeżeli muszą być oddzielone od innych.
      Jeżeli teraz zabraknie torebek w sklepach, to po prostu trzeba
      będzie używać torby z inncyh materiałów, a przecież ich wytworzenie
      też truje środowisko. Pomyślmy zatem jak ograniczyć niepotrzebne
      rozdawanie toreb np. gdy w sklepie spożywczym sprzedawca pakuje
      bułki do torby a potem to wsadza w kolejną torbę.
      Całkowita likwidacja toreb foliowych nie będzie lekarstwem na
      ochronę środowiska!
      • mlody-inwestor Re: Ludzie! pomyślcie trochę! 23.11.07, 12:25
        Gość portalu: sebeq napisał(a):

        > widzę, że forum aż kipi od zaślepionych "ekologów". To, że ktoś
        > bierze taką reklamówkę, nie oznacza, że później ją marnuje od razu
        > wyrzucając do kosza. Ja np. wykorzystuję je zamiast worków na śmieci
        > (które są przecież foliowe) lub do pakowania rzeczy np. na wyjazd,
        > jeżeli muszą być oddzielone od innych.
        > Jeżeli teraz zabraknie torebek w sklepach, to po prostu trzeba
        > będzie używać torby z inncyh materiałów, a przecież ich wytworzenie
        > też truje środowisko. Pomyślmy zatem jak ograniczyć niepotrzebne
        > rozdawanie toreb np. gdy w sklepie spożywczym sprzedawca pakuje
        > bułki do torby a potem to wsadza w kolejną torbę.
        > Całkowita likwidacja toreb foliowych nie będzie lekarstwem na
        > ochronę środowiska!

        z lewakami nie wygrasz.
        • Gość: :))) Re: Ludzie! pomyślcie trochę! IP: *.acn.waw.pl 23.11.07, 12:47
          mlody-inwestor napisał:
          > z lewakami nie wygrasz.

          Zmień terminologię. Jeśli idzie o różnego rodzaju przymusy, które
          pogarszają nam życie, dezorganizują społeczeństwo i cofają do mroków
          średniowiecza to parafialni prawicowcy nie mają sobie równych.
          • Gość: stasiu Re: Ludzie! pomyślcie trochę! IP: 198.28.92.* 23.11.07, 15:10
            eee ci parafialni to nie sa prawicowcy, tylko wlasnie lewicowcy. Oni
            tylko mysla ze sa prawicowcy ale nie maja zielonego pojecia co to
            oznacza.

            Suma sumarum, z lewicowcami sie nie wygra bo oni mysla dogmatami, a
            empiryke maja gdzies...bo jej nie rozumieja.
            • Gość: zalogowany Stasiu'o - jak brak argumentów - to bluzg? IP: *.sulechow.net 23.11.07, 23:01
              prawicowcy nie rozumieją, a nawet nie rozumią dogmatów,
              oni w nie wierzą...
              .
              Dogmat:
              Twe [Suma sumarum] zapisuje się:
              SUMMA SUMMARUM
      • Gość: :))) Re: Ludzie! pomyślcie trochę! IP: *.acn.waw.pl 23.11.07, 12:45
        Gość portalu: sebeq napisał(a):

        > widzę, że forum aż kipi od zaślepionych "ekologów". To, że ktoś
        > bierze taką reklamówkę, nie oznacza, że później ją marnuje od razu
        > wyrzucając do kosza. Ja np. wykorzystuję je zamiast worków na
        śmieci (...)

        Ty i jeszcze paru innych. Dziesiątki i setki tysięcy za to wyrzucają
        te woreczki do pobliskiego lasu. I to o nich chodzi. Nie lubisz
        leżeć nad jeziorkiem pośród śmieci? Nie podoba ci się wygrzebywanie
        grzybów spod torebek foliowych i spomiędzy butelek po piwie? Jeśli
        nie, to pogódź się z odrobiną utrudnienia dla większego dobra. Jeśli
        zaś lubisz, to powinieneś czuć się w tym kraju dobrze: jesteś taki
        jak większość.
    • Gość: m Jak to było kiedyś? IP: *.enterpol.pl 23.11.07, 12:44
      Proszę o pomoc forumowiczów "urodzonych wcześniej".
      • jhbsk Re: Jak to było kiedyś? 23.11.07, 12:55
        Kiedyś żadnego rozdawnictwa nie było. A po produkty mokre (kiszona kapusta na
        przykład) chodziło się do zieleniaka ze słoikiem.
      • and_nowak Było gorzej 23.11.07, 13:39
        1. Mój dziadek nie potrzebował benzyny, bo nie miał auta. Czysto i ekologicznie,
        ale podróż do miasta oddalonego od 24 km to była wyprawa, do której trzeba było
        się dobrze przygotować.
        Mnie się zdarza "coś załatwić" np. w Niemczech, czy Austrii - jednodniowy wypad.

        2. W sklepie zawijali towar w gazetę (farba drukarska jest szkodliwa), lub w
        szary papier, który się rozłaził.
        Uzywali też foliówek - były GRUBE i nadawały się do wielokrotnego użytku.
        Nosiłem w nich śniadanie do szkoły. Ale jak się foliówkę źle umyło (!) to potem
        śmierdziała okrutnie. O higienie nie wspomnę, ale kanapki były zawinięte w
        papier (i potem do foliówki).
        Niektórzy nawet SZYLi FOLIÓWKI. Brzegi takiej torby były zgrzewane i czasem
        puszczały, więc niektóre mamy to zszywały na okrętkę!

        3. Torbę na zakupy miało się własną, oddzielną na ziemniaki i inne warzywa z
        ziemi (buraki, marchew). Dzisiaj też mi się zdarza korzystać np. z plecaczka (na
        rowerze jest wygodniejszy od torby).
        Bez torby nie dało się zrobić zakupów - no bo jak ?
        W piekarni żeby kupić barszcz trzeba było dać słoik.

        4. Dawniej mleko, śmietana itp. się wylewały, robił się syf z gilem. Ogórki
        kiszone zawijali w papier ;-) POWAGA!

        5. Dawniej ludzie używali mniej leków i żyli zdrowo, ...ale sporo krócej. ;-)

        • Gość: Arturek Ale roznosili mleko IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.11.07, 16:25
          Ale dawniej mleczarz przynosił mleko pod drzwi. Gdzie dzisiaj mogę
          zmówić usługę mleczarza w cenie mleka? To jest postęp
          • Gość: Krasnalizować Kraj I jeszcze w cenie był krasnal co do tego mleka ... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.11.07, 07:22
            sikał ! ;)))
        • Gość: zalogowany Żyli krócej przeciętnie/ dzieci zaniżały ... IP: *.sulechow.net 23.11.07, 22:51
          ...statystykę - płodzone, nie kurowane...
          Moi dziadkowie dożyli 90-tki. Pili mleko tak tłuste,
          że ja, wychowany na 2% mleku, nie umiałem go pić. A
          ile w tym mleku było mln bakterii na 1 ccm !!!
    • stasi1 to do tego słynnego funduszu co udzielił 23.11.07, 12:46
      pomocy rydzykowi. Więc nowe pieniądze by politycy dostali które by
      wydawali w swoim interesie

      Pieniądze szłyby do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i
      Gospodarki Wodnej, który finansowałby z nich edukację ekologiczną
      oraz "przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami opakowaniowymi
    • jhbsk Re: Reklamówka w sklepie? Tylko za opłatą! 23.11.07, 12:49
      Oby.
      W cywilizowanych krajach (np. Austrii, Niemczech) od dawna nie ma rozdawnictwa
      foliowych śmieci.
    • and_nowak To głupota, chociaż intencje dobre 23.11.07, 12:57
      Polecam lekturę artykułu pani profesor z PŁ. Punktuje pomysły łódzkiego radnego.
      Moim zdaniem najważniejszym zarzutem jest, że pan radny nie zapytał nikogo
      mądrego o opinię. Bo przecież wie lepiej ;-)

      Argumenty pani profesor:

      1. Torba śmieci, ale praktycznie nie szkodzi. Nie jest trująca, również jej
      spalanie nie jest trujące (czystsze, niż drewno, lub węgiel).
      Torba śmieci, zalega - jest brzydka.
      Tutaj piszą o ptakach - jakoś nie wierzę w ptaszka zżerającego torbę. Wg mnie to
      demagogia.

      2. Torba plastikowa wielorazowa jest ok. 8-10 razy cięższa, czyli żeby mniej
      szkodziła, należałoby ją użyć 8-10 razy. Tak zwykle nie jest.

      3. Torba papierowa jest wporzo. Tylko jej produkcja jest BARDZO UCIĄŻLIWA dla
      środowiska, a do produkcji używa się ...drewna.

      4. Torby plastikowe rozkładające się. W niektórych krajach pewne rodzaje
      "ekoplastiku" są zakazane (!), bo po rozpadzie torby pozostaje pył
      polietylenowy, który niejest szkodliwy, ale brzydki - tworzy kożuchy na wodzie i
      bywa podejrzewany o utrudnianie życia stworom wodnym.


      Moja opinia: zacząć od zakazu kartonów Tetra, bo są dużo mniej ekologiczne.
      Kiedyś było hasło "Fuck Tetra Pack!". Zrobić coś z butelkami PET, bo ich
      spalanie już nie jest takie cacy.

      Na końcu zająć się problemem najmniej (z tych trzech) istotnym dla środowiska,
      czyli foliówkami. Można by je np. opodatkować, zeby były droższe (będzie
      mniejsze zużycie) i skupować zużyte do spalarni. Jakby się jeszcze udało
      zbilansować dofinansowanie do skupu podatkiem od toreb, to by było fajnie.
      • mara571 Re: To głupota, chociaż intencje dobre 23.11.07, 13:45
        Zrobić coś z butelkami PET, bo ich
        > spalanie już nie jest takie cacy.

        To jedyny rodzaj opakowan, nadajacych sie do dlaszego przerobu.
        Nie trzeba ich spalac.
        • Gość: dzioucha_z_lasu Re: To głupota, chociaż intencje dobre IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.11.07, 16:53
          Owszem, butelki PET nadaja się do przerobu, al tak się składa, że ze
          względów technologicznych w produktach maksymalnie 10% granulatu
          polietylenowego może pochodzić z recyklingu. I tu się robi malutki
          problem z tym przetwarzaniem....
      • Gość: zalogowany Twe argumenty sa poniżej krytyki... IP: *.sulechow.net 23.11.07, 23:10
        I jeszcze to twe spalanie folii... No dno.
        Drewno odrasta wchłaniając twój pospaleniskowy CO2 ale
        nie wchłonie niedopalonych węglowodorów
        aromatycznych...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka