Dodaj do ulubionych

Specjalizacja na topie

15.01.05, 22:22
Jestem obecnie stażystą i mam pytanie do lekarzy przeglądających forum- otórz
jaka specjalizacja według was-praktyków jest obecnie na czasie? Czy tak
bardzo popularna rodzinna? A może to już przeżytek i warto pójść w coś
bardziej szczegółowego- anestezja, neurologia? Proszę o opinie poglądowe
pomocne dla młodszego kolegi-stażysty.
Obserwuj wątek
        • Gość: Doki Re: Specjalizacja na topie IP: *.246-200-80.adsl-fix.skynet.be 16.01.05, 14:22
          xara1 napisała:

> A medycyna rodzinna?

Na topie? Watpie. Oficjalnie stymulowana, jeszcze nowinka, wiec rynek duzy i
          pustawy, ale to sie zmieni. Wlasnie liczba miejsc specjalizacyjnych (czyli w
          przyszlosci wielkosc konkurencji) obniza atrakcyjnosc med. rodzinnej. Ile z tego
          bedzie kasy zalezy od wlodarzy systemu, zwykle niewiele, a praca malo wdzieczna.
          Poza tym troche sie boje, ze "doktor od wszystkiego" pomalu odejdzie do
          historii, i to nawet nie dlatego, ze nie ma dla niego miejsca w systemie, ale
          dlatego, ze pacjenci wciaz chca do specjalisty przy byle pryszczu.
      • Gość: Doc Re: Specjalizacja na topie IP: *.proxy.aol.com 21.01.05, 01:29
        To odpowiedz dla chirurga i dla mlodego stazysty.
        Do chirurga - sam jestem chirurgiem i nie wyobrazam sobie innej pracy ktora
        moglbym wykonywac, nie ma sily. sATYSFAKCJA GWARANTOWANA.
        Do mnlodego stazysty:
        Mysle, ze na to pytanie musisz sobie sprobowac odpowiedziec smamemu. Istnieje
        ogromna roznorodnosc spocjalizacji medycznych od medcyny sadowej czy patologii
        przez specjalizacje zabiegowe - chirurgia ogolna, ortopedia, laryngologia etc i
        te nie zaboegowe - medycyna wew, pediatria, psychiatria, rodzinna itp
        Sprobuj sobie odpowiedziec na pytanie jakim jestes czlowiekim, jaka masz
        osobowosc, co cie krecy, co porywa, czy masz w sobie wiele energii, trudno ci
        usiedziec, chcesz cos robic, czy mam zdolnosci przywodcze, organizacyjne. A
        moze zupelnie inaczej, ludzie wokol ciebie nie moga pojac jak ty mozesz
        siedziec nad jena sprawa, problemem przez bardzo dlugi czas starajac sie go
        roziwazac. A moze nie chcesz sie nigdzie spieszyc, moze chcesz zyc powoli, moze
        najwaniejsze dla ciebuie to twoja rodzina, twoje hobby, twoje normalne zycie,
        takie poza praca. Pisze ci o tym, bo twoj profil psychiczny powinien odpowiadac
        temu co chcesz robic, jakie masz plany na zycie. Jak jeszcze pracowalem w
        Polsce, teraz w UK, moj boss spytal mnie - " Ha, wiec chesz byc chirurgiem
        mlody czlowieku?" A ja na to" A i owszem." A on na to "Wolan wola, ale
        pamietaj, chirurgia to nie zawod to styl zycia."Oj mial racje, jak bardzo mial
        racje. Tutaj w UK widac to jeszcze wyrazniej, bardzo dlugie godziny pracy, duzo
        dyzurow, duzo, bardzo duzo nauki do egzaminow i w ogole, zeby byc mniej wiecej
        na czasie z tym co sie dzieje i jak szybko sie ta dziedzina rozwija. To
        przedklada sie na zycie towarzyskie, BARDZO MALO CZASU, na ukaldanie soebie
        relacji z mezem, zona, chlopakiem, dziewczyna, partnerem... Stajemy sie niemal
        zupelnie podporzadkowanie temu coe sie dzieje w zwiazku z chirurgia, ale
        satysfakcja jest ogromna, jezlei kumus to odpowiada. Mnie odpowiada. Widzisz,
        to zalezy od ciebie, gdzie ty sie dobrze czujesz, jaki poziom codzinnego
        stresu, szybkich decyzji czy tego jak siebie widzisz jest dla ciebie. Tutaj
        wiele osob, szczegolnie kobiet wybiera specjalizacje z medycyny rodzinnej, bo
        to oznacza, ze nie ma sie dyzurow i praca generalnie od 9 do 5 bez pweekendow i
        nocy. Poza tym, czy ccesz poracowac w polsce, a moze wyjechac i robic
        specjalizacje za granica? Bycie lekarzem nie ogranicza cie do jednego kraju,
        poszerz horyzonty.
        Pozdrawiam

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka