Dodaj do ulubionych

Rośliny w szkle

08.02.21, 11:24
Dzień dobry,

proszę o rady w przygotowaniu prezentu. Chciałabym umieścić w małych buteleczkach (około 30ml) różne rośliny, zrobić jakby zielnik ale właśnie zamknięty w szkle. Zainspirował mnie film "Francuski pocałunek", kto widział to może pamięta, była scena w której bohater chwali się własnym projektem. Ma tam m.in. lawendę, rozmaryn i inne, każde osobno zamknięte we flakoniku.
Jako kompletny laik pytam - jak przygotować roślinki żeby na długie lata zachowały zapach i ładny wygląd. W jaki sposób suszyć?
I jakie polecacie aromatyczne rośliny które dają się ładnie ususzyć.
Obserwuj wątek
    • enith Re: Rośliny w szkle 09.02.21, 05:55
      Ja suszę w pęczkach powieszonych do góry nogami w suchym, ciemnym i przewiewnym miejscu. W ten sposób zioła zachowują kolor i zapach. Ale w tych szklanych butelkach też będą musiały być z dala od źródeł ostrego światła, bo inaczej wyblakną. Ja suszę głównie własnoręcznie wyhodowaną i zebraną lawendę, którą suszy się łatwo.
      • horpyna4 Re: Rośliny w szkle 09.02.21, 09:20
        Suszyć można bardzo wiele rodzajów kwiatów. Oczywiście większość wymaga cienia, ja suszę wiszące w pęczkach w piwnicy.

Z dziko rosnących dla mnie na pierwszym miejscu jest wrotycz i mikołajek płaskolistny. Pięknie suszy się przegorzan i niektóre gatunki nawłoci. Istnieją też rośliny, które jeszcze przed suszeniem są trochę suche, jak zatrwian, kocanki, czy suchołuska.

Ale suszyć można nawet róże, tylko raczej intensywnie czerwone. Suszyłam też ciemnoniebieskie ostróżki, ale powinna być to odmiana o gęsto osadzonych kwiatkach, bo jak się one kurczą podczas wysychania, to i tak robią się między nimi odstępy na łodydze.

Świetne do suszenia są kwiaty hortensji, tylko muszą być ścięte nie za wcześnie, żeby płatki zaczęły już lekko drewnieć; wtedy są ładnie wyprostowane. Najlepsze są ciemnoróżowe kwiaty hortensji ogrodowej, albo lekko już zieleniejące kwiatostany hortensji drzewkowatej.

A tak w ogóle był już wątek (dość dawno temu) o suszeniu kwiatów, warto poszukać. Było tam chyba też o suszeniu kwiatów w piasku, jeżeli bez tego nie zachowują ładnego kształtu

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka