bd-75 23.05.12, 17:41 "Szympans, który planują wojnę z ludźmi" Szympans tytuł układał. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
silling Re: Szympans, który planują wojnę z ludźmi 23.05.12, 18:45 czlowiek jest tylko troche bardziej wyewoluowanym ssakiem, mysle, ze takie odkrycia nie powinny byc zadnym wstrzasem inne zwierzeta maja z nami bardzo duzo wspolnego... Odpowiedz Link Zgłoś
bimota Re: Szympans, który planują wojnę z ludźmi 23.05.12, 19:06 Wstrzasem bylo dla mnie, ze szympansy takie glupie.. Odpowiedz Link Zgłoś
bumcykcykhopsiup Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 23.05.12, 18:56 "Kamienie układa w kupki" to tak jak NOP przy ataku na squat :) Odpowiedz Link Zgłoś
lato112 Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 23.05.12, 18:58 jeszcze chwila i wykombinuje koło potem łuk dzidę wynajdzie trotyl zacznie chrzcić potomstwo ... a na koniec rypnie atomem Odpowiedz Link Zgłoś
degust stare to 23.05.12, 19:23 o tym szympansie czytałem już dosyć dawno a tu redaktorek pisze o tym jak o jakiejś sensacji naukowej. po drugie nie wiem co redaktorek nazywa planowaniem, czyż wicie gniazda przez ptaka też nie jest planowaniem, albo szukanie barłogu przez niedźwiedzia po trzecie szympansy między sobą też bywają niezwykle okrutne, łącznie z wyrywaniem sobie jąder na żywca itp. Odpowiedz Link Zgłoś
stefan4 Re: stare to 23.05.12, 19:49 degust: > po drugie nie wiem co redaktorek nazywa planowaniem, czyż wicie gniazda > przez ptaka też nie jest planowaniem, albo szukanie barłogu przez niedźwiedzia Przypuszczam, że redaktorek czyni rozróżnienie między czynnościami zwyklymi dla wielu przedstawicieli danego gatunku, a oryginalnymi dla jednego pojedynczego osobnika. Ponieważ ptaki zawsze wiją gniazda, więc przypisuje tą czynność ich instynktowi; a ponieważ gromadzenie amunicji w zamaskowanych kupkach nie są zwykłą zabawą szympansów, więc nie można go przypisać instynktowi, musi w tym brać udział osobisty wkład intelektualny. Takie rozróżnienie ma oczywiście krótkie nóżki. Bardzo dużo ludzi prowadzi samochody, więc red. Ulanowski powinien tą czynność uznać za instynktowną. To, czy Santinowi na podstawie jego oryginalności przypisać świadome planowanie, czy raczej dziwaczenie, świra, lub chorobę psychiczną, jest na tym poziomie kwestią wyboru dziennikarza. - Stefan Odpowiedz Link Zgłoś
europitek Re: stare to 23.05.12, 23:58 A ja dołożę swoją cegiełkę do części tekstu o Nimie i jego "badaczu": "Krótko mówiąc, traktowano Nima prawie dokładnie jak szczury w jedenj ze Skinnerowskich komór do warunkowania instrumentalnego." i dalej o samym projekcie badawczym "Był to po prostu eksperyment z dziedziny deprywacji społecznej." (R. Fouts, S.T. Mills "Najbliżsi krewni", 1999). To tak, żeby ktoś na podstawie gładkiego opisu redaktora "GW" nie wyrobił sobie błędnego mniemania. Zresztą dokładne wyliczenie wszystkich odstępstw od metod naukowych i zniekształceń faktów, których dopuścił się Terrace zajęło dwóm psychologom porównawczym cały 50-cio stronicowy artykuł. Odpowiedz Link Zgłoś
kala.fior Re: stare to 24.05.12, 10:38 degust napisał: > o tym szympansie czytałem już dosyć dawno a tu redaktorek pisze o tym jak o ja > kiejś sensacji naukowej. > Nowe jest to, ze Santino przynosi teraz wiązki siana w celu chowania kamieni, jego zachowanie zmienia się i staje się bardziej wyrachowane. Co nowego wymyśli ? Będzie ćwiczył rzucanie do celu ? Uczył rzucania inne szympansy? Może nakłoni szympansice do przywoływania gapiów a on wtedy łup kamulcem? Odpowiedz Link Zgłoś
europitek Re: stare to 24.05.12, 12:18 Postawiłbym na to, że będzie staranniej dobierał amunicję, a może nawet obrabiał ją do otzymania odpowiedniej wielkości i kształtu. Nie wykluczyłbym też, że któryś z jego synów zacznie mu pomagać jako drugi strzelec. Odpowiedz Link Zgłoś
petrucchio Re: stare to 24.05.12, 15:12 europitek napisał: > Postawiłbym na to, że będzie staranniej dobierał amunicję, a może nawet obrabia > ł ją do otzymania odpowiedniej wielkości i kształtu. Nie wykluczyłbym też, że k > tóryś z jego synów zacznie mu pomagać jako drugi strzelec. Trzymam kciuki za Santina Odpowiedz Link Zgłoś
europitek Re: stare to 24.05.12, 16:06 Nasz ludzki światek jest od dawna tak zorganizowany, że przejdą w nim i przetrwają najgorsze kretynizmy, jeśli tylko mają odpowiednie wsparcie autorytetów społecznych. Pod tym względem niczym się nie różnimy od szympansów i wielu innych zwierząt. Odpowiedz Link Zgłoś
majka_monacka Re: stare to 28.05.12, 11:07 petrucchio napisał: > Trzymam kciuki za Santina Odpowiedz Link Zgłoś
marmat84 Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 23.05.12, 19:29 Wspaniale! Należy "nam" się! Mówię zupełnie poważnie! On nas po prostu nienawidzi! Nawet jeżeli nie osobiście, to genetycznie. I ma NAJŚWIĘTSZE prawo do odwetu. Jak się nie (do)ceni natury, to natura wyceni nas. Odpowiedz Link Zgłoś
nabati wg katolicyzmu zwierzeta to rzeczy 23.05.12, 19:48 Zwierzeta maja oczy, wiec widza. Zwierzeta maja uszym, wiec slysza. Zwierzeta maja nos, wiec czuja zapachy. Zwierzeta maja receptory, wiec odczuwaja przyjemne/nieprzyjemne. Zwierzeta maja mozgi, wiec planuja, mysla, maja potrzeby, analizuja, zapamietuja... wszystko to co my z ta tylko roznica, ze inaczej. Inaczej mysli europejczyk, inaczej azjata. Inaczej zwierze, inaczej czlowiek. Zabijanie zwierzat dla przyjemnosci jedzenia miesa to zbrodnia. Odpowiedz Link Zgłoś
komcionauta Nie żadna zbrodnia tylko inne nawyki kulinarne 23.05.12, 19:56 Inaczej je wegetarianin, inaczej weganin, inaczej szympans, inaczej normalny mięsożerny człowiek. Potępianie kogoś za jego inne nawyki kulinarne to zbrodnia. Odpowiedz Link Zgłoś
6burakow Re: Nie żadna zbrodnia tylko inne nawyki kulinarn 23.05.12, 20:47 komcionauta napisała: > Potępianie kogoś... to zbrodnia. Nowa zbrodnia? gadanie zbrodnia? trudno to uzasadnic choc moze bym sie zgodzil ze przesada w wypowiedziach to zbrodnia. Odpowiedz Link Zgłoś
nabati ludzina 24.05.12, 02:09 co powiesz na nawyk jedzenia ludziny... to juz zbrodnia czy nawyk? Odpowiedz Link Zgłoś
komcionauta Ludzina mniam mniam 24.05.12, 14:45 To tylko biali rasiści sobie wymyślili, że ludzina i smakosze ludziny są be. Precz z rasizmem! Odpowiedz Link Zgłoś
majka_monacka Re: ludzina 24.05.12, 22:08 nabati napisał: > co powiesz na nawyk jedzenia ludziny... to juz zbrodnia czy nawyk? a może to instynkt? :-) Odpowiedz Link Zgłoś
kala.fior Re: ludzina 24.05.12, 22:51 ... de gustibus non est disputandum: (o gustach się nie dyskutuje) powiedział wyrafinowany kanibal obgryzając tybialis anterior. Odpowiedz Link Zgłoś
m1r4640 Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 23.05.12, 19:49 madry Szympans i dobrze robi, bo wie, ze najwiekszym szkodnikiem na Ziemi jest czlowiek! Odpowiedz Link Zgłoś
komcionauta We więźniu nie takie rzeczy chłopaki z nudów robią 23.05.12, 19:53 No to i szympansowi mogło w tym ZOO odpierd... Niechby na wolności był taki sprytny. Tu miał sztuczną sytuację wytworzoną przez człowieka, coś w rodzaju miękkiej tresury. Odpowiedz Link Zgłoś
25cz Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 23.05.12, 19:55 Też się zastanawiałem, dlaczego ta małpa, wzbudza we mnie taką sympatie. Tak na prawdę, to wszystkie małpy wzbudzają we mnie pozytywne uczucia. No dobra, mój problem polega na tym, że ludzie co raz bardziej mnie przerażają i irytują a pozostała część świata tak fascynuje. Może to tylko nam się wydaję, że jesteśmy tacy super. Może ten Szympans, to sam Bóg, który zszedł z niebios, by przyjrzeć sie nam. Może gdzieś w kosmosie kolesie tego boga, szykują większe kamory? Odpowiedz Link Zgłoś
nabati Re: Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 24.05.12, 02:11 > Może ten Szympans, to sam Bóg, który zszedł z niebios, by przyjrzeć > sie nam. niech zgadne... nażarłeś się grzybów! Odpowiedz Link Zgłoś
wlodek21 Inne szympansy też planują 23.05.12, 22:16 Oglądałem kiedyś na Discovery program o szympansicy należącej do szympansów karłowatych bonobo. Umiała posługiwać się komputerową tablicą z kilkoma setkami znaków. Kiedyś potłukła w złości lusterko. Za karę nie poszła na spacer. Następnego dnia opiekunka przyniosła jej nowe lusterko, ale szympansica nie chciała go przyjąć. Za pomocą tablicy komputerowej zakomunikowała, że nie chce lusterka, bo znowu je potłucze i nie pójdzie na spacer. Zamurowało minie, jak to zobaczyłem. Odpowiedz Link Zgłoś
l.m123 Re: Inne szympansy też planują 24.05.12, 09:18 No i co w tym dziwnego. Rozsądne rozumowanie. Moje dwuletnie dziecko tez mnie czasem zaskakuje takimi tekstami. Szympansy intelektualnie osiągają poziom właśnie mniej więcej 2 letniego dziecka. Te wybitnie inteligentne może nawet 2,5 letniego... I to jest zapewne kres ich możliwości. Odpowiedz Link Zgłoś
stefan4 Re: Inne szympansy też planują 24.05.12, 09:31 l.m123: > Szympansy intelektualnie osiągają poziom właśnie mniej więcej 2 letniego > dziecka. Te wybitnie inteligentne może nawet 2,5 letniego... I to jest zapewne > kres ich możliwości. ... w konkurencjach typowo ludzkich, takich jak mówienie lub pisanie. Potem idą własną drogą, po której ludzkie dziecko nie nadąży. W łażeniu po drzewach i wynajdywaniu jadalnych korzeni osiągnie poziom 2-letniego szympansa, wybitne dziecko może nawet 2.5-letniego, i to jest kres jego możliwości. - Stefan Odpowiedz Link Zgłoś
europitek Re: Inne szympansy też planują 24.05.12, 12:10 Świetnie to skwitowałeś! Mnie od lat wkurza robienie takich porównań "w konkurencjach typowo ludzkich" nawet przez prymatologów. Zdecydowana większość tego typu eksperymentów porównawczych (dziecko vs. szympans) odbywa się w warunkach handicapowych dla ludzi, co wypacza wyniki. A wziąłby jeden z drugim takiego szympa do domu i wychowywał go przez 13 lat jak ludzkie dziecko, to potem zobaczyłby go rozpartego wygodnie w fotelu przed telewizorem, z pilotem i drinkiem w rękach oraz kolorowym pisemkiem lub kotem na kolanach (sytuacja autentyczna). Odpowiedz Link Zgłoś
wcyrku1 Stefanie nie ma rzeczy niemożliwych!!! 27.05.12, 11:56 stefan4 napisał: > > ... w konkurencjach typowo ludzkich, takich jak mówienie lub pisanie. Potem id > ą własną drogą, po której ludzkie dziecko nie nadąży. W łażeniu po drzewach i > wynajdywaniu jadalnych korzeni osiągnie poziom 2-letniego szympansa, wybitne dz > iecko może nawet 2.5-letniego, i to jest kres jego możliwości. tutaj się z Tobą nie zgadzam: środowisko 2-letnie dziecko chodzi w bucikach, podłoże musi być gładkie - bo się nie daj Boże przewróci, jedzenie - już od smoczka dostaje papkę przyrządzaną w kotłach wielkiego koncernu(epidemia cukrzycy młodzieńczej), póżniej czipsy i hotdogi(cukrzyca typuII) itd. kRES mOŻLIWOŚCI ? - my sami się ograniczamy choćby z braku motywacji ! Przykłady - kilka dni temu był program w TV o dziewczynie bez rąk, czy małpa zyjąca w swoim środowisku ma tak sprawne kończyny dolne? - dziecięce porażenie mózgowe , dostępna oficjalna rehabilitacja jest o wiele miesięcy/lat spóźniona kiedy występują już utrwalone przykurcze. U kilkuletnich dzieci brakuje świadomej motywacji (psychika) do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Obydwa przykłady wbrew pozorom sa jak najbardziej n/t. wypowiedzi Stefana4 - ktoś rzucił w małpę kamieniem - zabolało. Dla własnego bezpieczeństwa odstraszyć przeciwnika - czy to już wojna? Czy przeciwnik rzucający orzechami to też agresor zasługujący na odwet kamieniami? Odpowiedz Link Zgłoś
stefan4 Re: Stefanie nie ma rzeczy niemożliwych!!! 27.05.12, 16:32 Z tego postu rozumiem tylko jedno zdanie, więc tylko o nim się wypowiem. wcyrku1: > Przykłady - kilka dni temu był program w TV o dziewczynie bez rąk, czy małpa > zyjąca w swoim środowisku ma tak sprawne kończyny dolne? Zależy jaka małpa, to nie jest porządna kategoria kladystyczna. Inaczej: nie da się tak zdefiniować kategorii ,,małpa'', żeby było zgodnie z zasadami systematyki i żeby człowiek do niej nie należał. Twoje pytanie ma więc taki charakter jak pytanie, powiedzmy, czy pojazd jest równie szybki jak rower. Lepiej pytać, jak plasuje się sprawność ludzkich stóp na tle sprawności stóp wszystkich małp. Otóż jest bardzo kiepska. Zobacz: to są (od lewej) stopy szympansa, goryla i człowieka: Z tej trójki stóp tylko ludzka jest w zasadzie niechwytna, bo duży palec przyrósł do pozostałych palców. Jest to przystosowanie do chodu dwunożnego. Coś za coś: kto chce mieć solidną podporę ciężaru ciała, ten musi zrezygnować z subtelnego narzędzia chwytnego Odpowiedz Link Zgłoś
medrek_forumowy W warszawskim zoo kiedyś rzucały kupami 24.05.12, 10:38 nie wiem czy robią to obecnie, bo było to na wycieczce szkolnej jakieś 20 lat temu, ale szkoda że jakiś polski prymatolog nie zrobił na szympansach rzucających kupą jakiejś profesury. Nie wiem może nawet planowały te ataki na zwiedzających i zawczasu przygotowywały sobie kupy. Kupy które zbierały w kupkę. Chociaż może w tamtych czasach obrzucanie się gównem było czymś naturalnym, więc nikt nie dostrzegł w tym przejawu nadzwyczajnej inteligencji. Odpowiedz Link Zgłoś
kala.fior też już było... 24.05.12, 13:11 forum.gazeta.pl/forum/w,32,92494646,92729272,Re_Moim_zdaniem_szymoans_zachowuje_sie_zupelnie.html Odpowiedz Link Zgłoś
komcionauta Wszystkie szympanse rzucają kupami 24.05.12, 13:25 Taka u nich kultura. Może ten od kamieni ma zatwardzenie i dlatego przerzucił się na kamuszki, bo mu kup brakuje. Odpowiedz Link Zgłoś
smutas Re: Wszystkie szympanse rzucają kupami 24.05.12, 23:05 Może ten od kamieni ma zatwardzenie... Albo permanentne rozwolnienie i jego kupki maja slaba uzytecznosc militarna :-) Odpowiedz Link Zgłoś
bimota Szympans, który planuje wojnę z ludźmi 24.05.12, 12:25 Wynika z tego, ze zwierzeta prawie wszystko robia instynktownie, a czlowiek prawie nic. To jednak zasadnicza roznica... Odpowiedz Link Zgłoś