Dodaj do ulubionych

Polacy odkryli drugi układ planetarny!

24.05.05, 02:26
Ciesze sie za nasi naukowcy dokonuja tych odkryc. Problem jest w tym ze jak
sie czyta zagraniczna prase naukowa i popularna to zawsze te planety odkrywa
jakis Ameryk albo zachodni Europejczyk. jeszcze nie spotkalem sie z relacja w
prasie w ktorej ktos napisalby o odkryciach polskich astronomow. Jeszcze
raz-gratulacje!
Obserwuj wątek
    • Gość: Astronom Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.cfa.harvard.edu 24.05.05, 04:58
      Alez pisza:

      www.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20050523.wplanet0523/BNStory/specialScienceandHealth/
      • Gość: kretos Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.comarch.pl 24.05.05, 12:48
        przejrzalem artykul, nawet ladnie napisali:
        "Andrzej Udalski, profesor astronomii Uniwersytetu Warszawskiego i lider OGLE", szkoda tylko ze ten artykul jest tak naprawde o profesorze Andrew Gould, ktoremu pomoglo dwoch astronomow-amatorow, a rola naszego odkrywcy zostala sprowadzona do zauwazenia, ze przed gwiazda przesuwa sie inna gwiazda i zaapelowania o pomoc od innych astronomow. Na koncu zas jest zdanie ze owych dwoch astronomow amatorow jest wspolautorami pracy wyslanej do Astrophysical Journal Letters - zapewne głownym autorem jest prof. Gould. W artykule jest jedno zdanie na temat naszego lidera, a prof. Gould mowi: "Nie ma watpliwosci, ze przed gwiazda znajdowala sie planeta". Jakie to szczescie ze prof. Udalski mial telefon i mogl zadzwonic po pomoc....
        • superpole Dokladnie. Pisza wiecej o jakims amatorze z Nowej 24.05.05, 16:38
          Zelandii, niz o Udajskim. Enigma again and again.
          • Gość: Jola CNN news IP: *.hsd1.il.comcast.net 24.05.05, 18:22
            Wlasnie wysluchama wiadomosci az CNN news gdzie podaja, ze ktos w Nowej
            Zelandii odkryl to planete.
            • Gość: SkipiAU Re: CNN news IP: *.adl2.internode.on.net 26.05.05, 01:02
              W Australii piszą, że to Australijczycy
              (www.abc.net.au/news/newsitems/200505/s1375504.htm) I jak tu wierzyć
              mediom????
        • Gość: jer Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 18:53
          Rzeczywiście, to zabawny artykuł :> Nie martwiłbym się jednak doniesieniami
          popularnej prasy amerykańskiej. W środowisku astronomów wszyscy dobrze wiedzą,
          kto wiedzie prym w badaniach zjawisk mikrosoczewkowania grawitacyjnego (i nie
          tylko): polscy astronomowie z OGLE. Dowodzą tego wyniki publikowane przez nich
          w naukowej prasie, nadzwyczaj (nadzwyczaj!) często i nieustannie cytowane przez
          astronomów(m.in. amerykańskich) korzystających z ich wyników.

          Chwała polskich astronomów pozostaje niewidoczna tylko dla tych, których
          bardziej niż odkrywanie Wszechświata obchodzi na przykład rola Amerykanów w
          odkrywaniu Wszechświata. Albo wizerunek Polaka, wizerunek który wolą
          kształtować powołując się na osiągnięcia innych, zamiast na osiągnięcia
          własne :P No bo co mnie obchodzi, co wie o polskich dokonaniach w astronomii
          ktoś, kogo bardziej obchodzi brzmienie i pochodzenie nazwiska, niż na czym
          polega dokonanie opatrzone tym nazwiskiem?
        • Gość: Astronom Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.cfa.harvard.edu 24.05.05, 18:59
          Pierwszym autorem pracy jest Udalski i polski zespol:

          arxiv.org/abs/astro-ph/0505451
          Polska astronomia jest bardzo dobrze znana na swiecie, a OGLE
          w szczegolnosci.

    • Gość: sceptyk Czy to przypadkiem jest koło Klewek ??? IP: 209.183.20.* 24.05.05, 05:29
      ..mielismy juz podobne odkrycia ostatnio.
      • Gość: yrs Zmień logo na "burak" IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.05, 08:46
        • Gość: ali Re: Zmień logo na "burak" IP: 193.28.0.* 24.05.05, 10:31
          Po co? On już ma tak na imię.
    • sothis666 Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 08:00
      > jakis Ameryk albo zachodni Europejczyk. jeszcze nie spotkalem sie z relacja w
      > prasie w ktorej ktos napisalby o odkryciach polskich astronomow. Jeszcze
      > raz-gratulacje!

      Ja tylko nieśmiało przywołam takie nazwisko jak Wolszczan ;)))
      • antidotumm Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 10:46
        Wolszczan, to zlotko, pracuje tu:501 Davey Laboratory
        Department of Astronomy and Astrophysics
        Penn State University
        University Park, PA 16802
        Phone: (814) 863-1756
        E-mail: alex@astro.psu.edu

        • sothis666 Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 11:54
          antidotumm napisała:

          > Wolszczan, to zlotko, pracuje tu:501 Davey Laboratory
          > Department of Astronomy and Astrophysics
          > Penn State University
          > University Park, PA 16802
          > Phone: (814) 863-1756
          > E-mail: alex@astro.psu.edu
          >

          Oraz tu, Słoneczko:

          prof. dr hab. Aleksander Wolszczan
          Telefon: +48-56-611-3002
          Stanowisko: profesor zwyczajny
          Jednostka: Katedra Radioastronomii, Centrum Astronomii, Wydział Fizyki,
          Astronomii i Informatyki Stosowanej
          Uniwersytet Mikołaja Kopernika
          ul. Gagarina 11
          87-100 Torun
          POLSKA


      • Gość: Borsuk Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.dip0.t-ipconnect.de 26.05.05, 00:19
        A moze mieli tylko polskie pochodzenie ???
    • Gość: MC A może to faktycznie Jowisz ... IP: *.stalprodukt.com.pl / *.stalprodukt.pl 24.05.05, 08:12
      Tylko żeby nie było tak, że światło zrobiło kółko i Polacy odkryli ...
      nasz układ słoneczny sprzed 15 tys. lat :)))

      • em.em.em Re: A może to faktycznie Jowisz ... 24.05.05, 08:33
        hmm?
        Mam takie pytanko - co jest za "koncem" wszechswiata?
        Na pewno nie NIC - cos tam na pewno jest, ale co?
        • Gość: Januszek Re: Ale masz zmartwienie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 08:46

          Moja dobra rada , przez miesiąc nie chodź do szkoły tylko usiądź i myśl a po
          miesiącu myślenia dojdziesz na pewno do słusznego wniosku
          • em.em.em Re: Ale masz zmartwienie 24.05.05, 12:49
            nie chodze do szkoly od 10 lat - tak mi sie uroslo. Nawet dyplom mam - ale nie
            z astronomii, wiec mam prawo pytac
        • tbernard Re: A może to faktycznie Jowisz ... 24.05.05, 09:53
          Podobno znajduje się tam morze najszlachetniejszego piwa. Ale to nie
          potwierdzona jeszcze hipoteza.
          • Gość: piwosz Re: A może to faktycznie Jowisz ... IP: *.aster.pl 24.05.05, 10:28
            A czy wiadomo (choćby orientacyjnie) jakiej marki to piwo?
            • Gość: ali Re: A może to faktycznie Jowisz ... IP: 193.28.0.* 24.05.05, 10:33
              Nie, ale przypuszcza się, że jest dobrze schłodzone!
        • lachien Re: A może to faktycznie Jowisz ... 24.05.05, 11:49
          Za końcem wszechświata jest konserwa tyrolska.
          • em.em.em Re: A może to faktycznie Jowisz ... 24.05.05, 12:50
            czyli nikt nie wie?
            a ja sie serio pytam
            • sothis666 Re: A może to faktycznie Jowisz ... 24.05.05, 15:49
              nie ma nic poza bo przstrzen jest zamknieta (jak powierzchnia kuli - nie
              ma "konca"). mozna bytac gdzie jest ta "kula", ale odpowiedzią na to jest
              przestrzeń o wiekszej liczbie wymiarów (zawierająca może(?) dużo wszechswiatów
              podobnych do naszego). geometrii tej przestrzeni nie znamy, choc jest kilka
              pomysłów (jak 11-wym. hiperprzestrzeń).

              ps. smaku piwa zrobionego z 11-wymiarowego chmielu nie smiem dociekać;)
              • Gość: kacha Re: A może to faktycznie Jowisz ... IP: *.server.ntli.net 24.05.05, 22:14
                sothis666 napisał:

                > nie ma nic poza bo przstrzen jest zamknieta (jak powierzchnia kuli - nie
                > ma "konca"). mozna bytac gdzie jest ta "kula", ale odpowiedzią na to jest
                > przestrzeń o wiekszej liczbie wymiarów (zawierająca może(?) dużo
                wszechswiatów
                > podobnych do naszego). geometrii tej przestrzeni nie znamy, choc jest kilka
                > pomysłów (jak 11-wym. hiperprzestrzeń).

                a nie 10 wymiarowa przypadkiem?? :-)

                >
                > ps. smaku piwa zrobionego z 11-wymiarowego chmielu nie smiem dociekać;)
                • sothis666 Re: A może to faktycznie Jowisz ... 24.05.05, 23:59
                  > a nie 10 wymiarowa przypadkiem?? :-)

                  Ano:) 11 licząc też czas.
                  Ale słyszałem też wersje z 7 i 26; topologia jak papier - zniesie wszystko;)
                  pozdr:)
    • Gość: Alutka Re: Jak to Polacy !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 08:40
      Polacy odkryli laser Polacy odkryli światłowód
      i co z tego mamy , po zatem jest tyle do zrobienia
      bliżej , trzeba zmniejszyć bezrobocie zlikwidować
      korupcje oto pola do popisu a jak będziemy już
      piękni , szczęśliwi i bogaci to będziemy szukać
      nowych galaktyk !

      • Gość: phd Re: Jak to Polacy !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 08:56
        Ale jesteś bystra ...
      • Gość: AZ100 Re: Jak to Polacy !!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 09:45
        Jeśliby Kopernik rozumował tak jak ty, to dalej byśmy myśleli, że Słońce obiega
        Ziemię.
    • michal_p11 Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 08:46
      No prosze. Jeszcze sie okaze ze to Polacy odkryja ufologkow. To by nam dopiero
      wszyscy zazdroscili.

      --
      Wygraj
      www.fajnekonkursy.pl
      • Gość: rst Kolejny "burak" na forum. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.05, 08:49
        • tbernard Re: Kolejny "burak" na forum. 24.05.05, 09:55
          A kto pierwszy odkrył buraka?
          • Gość: Hego Kapuć Re: Kolejny "burak" na forum. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 12:41
            > A kto pierwszy odkrył buraka?
            Amerykańscy astronomowie?
    • Gość: Robert Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: 80.51.113.* 24.05.05, 08:52
      Coś Fanastycznego ! jak dumnie być Polakiem i cieszyć się z sukcesów rodaków ,
      to jeszcze jeden argument przeciwko lenistwu i braku chęci do nauki , a jaki
      wspaniały przykład pasji , i jaki mocny argument za pomysłowością bez względu na
      środki techniczne. Myślenie ma zawsze przyszłość. Gratulacje Polskim Naukowcom!
      Najlepszym na świecie / naszym malutkim świecie :) /.
    • wielki.inkwizytor Ale musiala byc impreza!!! 24.05.05, 08:55
      A na powaznie - super. Gratulacje!
    • Gość: Koooba Ja tez odkrylem uklad planetarny!!! IP: *.adsl.ttn.net 24.05.05, 09:22
      Ja zawsze po pol litra odkrywam nowe uklady planetarne i nikt o tym nie pisze!
      Wielkie mi ajwaj.
      • tbernard Re: Ja tez odkrylem uklad planetarny!!! 24.05.05, 09:57
        A jak pawia puścisz, całe stado planetoidów odkrywasz?
    • Gość: gospodarz Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.sk5.am.poznan.pl 24.05.05, 09:32
      Nareście mamy gdzie wysłać Samoobronę z Lepperem.
      • Gość: Hego Kapuć Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 12:42
        > Nareście mamy gdzie wysłać Samoobronę z Lepperem.
        Lepiej nie, bo ufo-ludki jeszcze się zdenerwują i nam odeślą nam ich klony.
    • kwiopas BŁĄD WE WSTĘPIE 24.05.05, 10:05
      "Planeta podobna do naszego Jowisza obiega swoją gwiazdę w tysiące lat
      świetlnych stąd, w centralnym dysku Drogi Mlecznej."
      Chyba raczej tysiące lat świetlnych stąd, dokładniej 15 tys., jak wskazuje
      dalszy ciąg tekstu.
      Pozdrawiam
      • Gość: oggie Jaki blad? IP: *.spsk5.am.wroc.pl 24.05.05, 10:48
        Zaden bład!! czym innym jest okres obiegu wokol gwiazdy centralnej ukladu a
        czym innym odleglosc od naszego ukladu, chociaz obydwie wielkosci moga byc
        podawane w tych samych jednostkach.
        • kwiopas Re: Jaki blad? 28.05.05, 20:36
          Okres obiegu wokół czegokolwiek wyraża się w jednostkach czasu (sekundy, lata),
          a nie w jednostkach odległości (kilometry, lata świetlne).
          Pozdrawiam :)
          • kwiopas BŁĄD USUNIĘTO 28.05.05, 20:38
            Zresztą błędu w artykule na szczęście już nie ma.
    • Gość: ttw A to Polska wlasnie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 10:31
      Jest jeszcze smutna prawda - jesli zobaczy w tym "swoj" interes to
      pan prezydent uscisnie "grabe" naukowcom z "uniwerku"
      zrobi sobie "fotke" jak pod Wielka Krokwia z Malyszem i... tyle.

      Nasi politycy powinni wreszcie zrozumiec
      ze jesli rzeczywiscie chca zmienic wizerunek Polski na swiecie;
      jesli rzeczywiscie chca walczyc z bezrobociem
      powinni wspierac nauke a szczegolnie takich ludzi
      i moze zamiast kolejnego muzeum czy pomnika
      powinni sfinasowac porzadne laboratorium i sprzet do niego.

      W takim osrodku ludzie ci mogliby w godnych warunkach
      dokonywac jeszcze wiekszych odkryc i rozslawiac nasz kraj -
      ze tu nad Wisla zyja naprawde zdolni ludzie
      nie tylko brudasy, rolnicy, alkoholicy i zlodzieje samochodow.

      Zamiast wydawac miliony na promocje Polski za granica
      albo miliardy pompowac w nierentowny przemysl
      (wszystko to wsiakaja jak woda w piach)
      moze lepiej wesprzec rozwoj badan
      nad nowymi rozwiazaniami technologicznymi.

      Zapewniam ze juz wkrotce bylyby efekty
      juz wkrotce mielibysmy swoja Nokie
      - wtedy nie potrzebne bylyby promocje
      bo kazdy na swiecie wiedzialby
      ze Polska to kraj wysokozaawansowanej technologii.
      Problem upadania starego przemyslu i w ogole bezrobocia? -
      zaden problem - bezrobotnych wchlonelyby nowe galezie gospodarki.

      Niestety to sa tylko "marzenia scietej glowy"
      bo nasi politycy to banda populistow
      ktorzy swoj kapital polityczny zbijaja
      nie na uczciwej i efektywnej pracy dla dobra kraju
      lecz wlasnie poprzez pstrykanie sobie fotek z ludzmi sukcesu;
      wyciaganie kolejnego trupa z szafy
      albo rzuceniu kolejnej obietnicy zapomogi biednym
      i zamiast wspierac rozwoj ciagle rzucaja klody pod nogi
      nauczycielom, naukowcom, przedsiebiorcom.

      Na koniec oczywiscie gratuluje naszym naukowcom!!!
      • Gość: SE I jeszcze jeden IP: *.lublin.mm.pl 24.05.05, 13:43
        Ty suk*nie, umieszczasz rolników pomiędzy menelami ... to żryj beton. Brak
        szacunku dla ludzi pracy - to jest zaraza trawiąca Polskę i to Ty jesteś
        zarazkiem suk*nie.
        • the_real_kris Chyba piszesz o sobie? 24.05.05, 15:07
          Akurat zarowno w naszym kraju jak i np. we Francji zdecydowana wiekszosc
          rolnikow to menele zerujace na spoleczenstwie. Co prawda w inny sposob ale jednak.
          • Gość: SE Re: Chyba piszesz o sobie? IP: *.lublin.mm.pl 24.05.05, 19:33
            > Akurat zarowno w naszym kraju jak i np. we Francji zdecydowana wiekszosc
            > rolnikow to menele zerujace na spoleczenstwie.

            Widzę, że wieś i życie na wsi widziałeś tylko w telewizji - najpewniej w
            kretyńskim reportażu typu "menel Zenek ze wsi biabi dół zabił dla 20zł" :>

            Alkoholizm rolników a właściwiej byłych pracowników PGRów to temat na poważny
            artykuł - jego (alkoholizmu) przyczyny niezbyt pasują do "linii programowej" :>
            gazety wyborczej więc raczej nie tutaj.

            > Co prawda w inny sposob ale jednak.

            Chciałbyś zlikwidować rolnictwo?
            A może zreformować na wzór Amerykański? - przygotuj się na soję udającą schabowy.
            A może na wzór Chiński? 1$ na dzień dla rolnika ... chcesz się przyłączyć i
            popracować na poletku ryżowym to tylko 16 godzin dziennie :>

            Powodzenia ... "realisto" "pogromco meneli" głupolu :)))
        • Gość: ttw Re: I jeszcze jeden IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 20:48
          Czlowieku o co ty mnie posadzasz - gdybys potrafil czytac
          tak jak potrafisz ludzi zarzucic wyzwiskami
          to wiedzialbys ze nie chcialem obrazac kogokolwiek
          lecz przytoczylem stereotyp krazacy po swiecie na temat Polakow
          (po przeczytaniu twojego kulturalnego postu nie dziwie sie
          dlaczego tak sie o Polakach mowi - ciesze sie
          ze sprzeciwiasz sie temu aby tak o nas mowiono
          jednak zastanawiam sie czy stan ten ulegnie poprawie czy go pogorszeniu
          jesli bedziemy korzystac z takiej jak twoja formy protestu).

          Kraj z przewagą gospodarki rolnej jest uznawany za zacofany
          czy ci sie to podoba czy nie.
          I w takim negatywnym znaczeniu użyłem wyrazu "rolnicy".
          Moj blad polega na tym ze powinienem byl doprecyzowac
          i zamiast slowa "rolnicy" odnoszacego sie
          do pewnej grupy zawodowej (uczciwie i ciezko pracujacej)
          uzyc sformułowania okreslajacego charakter gospodarki narodowej -
          "zacofany kraj rolniczy" (i dalej) gdzie ludzie maja awersje do mydla
          i szczegolny pociag do wodki oraz nie swoich samochodow.
          (zebys sie znow nie obruszyl - to nie jest moja opinia tylko stereotyp
          ukuty w mysl powiedzenia: "jak cie widza tak cie pisza")

          No i pracowalismy na ten wizerunek cale lata
          i nie zmienisz tego nawet TIR-em wyzwisk
          to mozna zmienic tylko wielką jak rolnika pracą.

          Niemniej przepraszam tych wszystkich (szczególnie mieszkańców wsi
          żyjących z pracy na roli), którzy również opacznie zrozumieli moje słowa.
          Nawiasem sam mieszkam na wsi i wiem że zmienia sie ona z dnia na dzien
          ale wiem tez ze jeszcze do niedawna bylo tu calkiem nie ciekawie
          a pijanstwo brud smrod kradzieze i bumelanctwo byly na porzadku dziennym.
        • Gość: MaDeR Re: I jeszcze jeden IP: *.chello.pl 29.05.05, 18:45
          Sądząc po odpowiedzi, jesteś rolnikiem. A sądząc po stylu odpowiedzi,
          rzeczywiście menelem. Uderz w stół...
    • Gość: Pucek Dobrze, że znowu czegoś nie ukradli! Ufff IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 10:36
    • pinia1a Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 10:41
      Dobrze,że coś się dzieje nowego w nauce.Gdyby nie naukowcy pasjonaci nic by się
      nowego nie działo.
      Za mało się w Polsce dba o naukowców.Mamy wielu mądrych ludzi, ale sie ich nie
      docenia.Szkoda! Jeszcze trochę a ci najlepsi uciekna za granicę.
      Dlaczego tak mało się daje środków na naukę i badania. Granty bardzo trudno
      załatwić.
      Pracownicy PAN-u wegetują, bo prawie nie ma za co żyć. Czy tego nie można
      zmienić. Czy mądrych ludzi zawsze trzeba ignorować i nimi pomiatać.Czas
      postawić na nukę w Polsce!

      POLSKI NAUKOWIEC WEGETUJE,KIEDY SIĘ TO ZMIENI !
    • Gość: bprzybysz Dobrze, choc chwila na oddech, niebawem Polacy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.05.05, 10:42
      odkryja kolejny uklad parlamentarny :>
    • Gość: zbigi Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 11:14
      Ciekawe, jak już ukaże się jakaś ciekawa informacja o autentycznych
      osiągnięciach naszych naukowców, to zlatuje na forum dyskusyjne chmara
      ignorantów, nieuków, zakompleksionych, dewiantów, buraków itd. itp.
    • wqrwiony1 Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 11:14
      a ja sie pytam tylko - czy ten uklad planetarny jest oddalony o TYSIACE lat
      swietlnych jak w pierwszym zdaniu (zreszta niegramatycznym chyba - ale ja sie
      nie znam)
      Czy jednak 15 lat swietlnych jak to jest napisane potem...

      Co za niekompetentni, leniwi i "lamowaci" dziennikarze...
      • pioc2 Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 24.05.05, 12:44
        > Czy jednak 15 lat swietlnych jak to jest napisane potem...
        > Co za niekompetentni, leniwi i "lamowaci" dziennikarze...

        Potem - jak się Pan wczyta - jest napisane 15 tys. lat świetlnych. Ech, co za
        nieuważny i 'lamowaty' czytelnik... ;)

        pioc



        • Gość: jer A co to są "dziubki"? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 18:16
          Pewnie chodziło o dzióbki. Odmienia się na "dziobać". Rozumiem, że takie błędy
          mogą się znaleźć tutaj, gdzie pewnie czasem wrzuca się artykuły "na gorąco".
          Ale ten błąd przetrwał w drukowanej wersji gazety! Korektor ma urlop?
          Błąd może nie jest merytoryczny, jednak dosyć, hmm... zaskakujący.
          • Gość: jumbala Re: A co to są "dziubki"? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 22:52
            dokladniej chodzilo o piki...ale coz....
          • Gość: wit Re: A co to są "dziubki"? IP: 213.17.133.* 25.05.05, 01:23
            chodzi o piki na wykresie jasności
            tu masz te dziubki
            ogle.astrouw.edu.pl/ogle3/blg71.gif
          • Gość: martin Re: A co to są "dziubki"? IP: 83.175.144.* 28.05.05, 12:42
            Raczyłbyś zajrzeć do słownika ortograficznego, a później - zajmować się
            pieniactwem ?
            • Gość: jer Re: A co to są "dziubki"? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.05, 00:24
              O co Ci chodzi? Co takiego odkryłeś w słowniku ortograficznym? Masz słownik
              ortograficzny ze słowem "dziubek"? Jeśli tak, to przepraszam za zaśmiecanie
              forum. Ale jakoś w to wątpię.

              Poza tym nie chodzi tu o pieniactwo, tylko o zwrócenie uwagi na wystąpienie
              niecodziennego zjawiska. Jeśli Cię to nie interesuje, to możesz pisać o meritum
              artykułu.
    • Gość: RODAK Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: 195.116.64.* 24.05.05, 11:26
      BRAWO !!!!!!!!!!!!!!!
      • Gość: DŻEJMS BŁĄD Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 17:17
        NIECH IM GWIAZDKA POMYŚLNOOOOOOOOOOOOŚCI NIGDY NIEEEEEEEEEE ZA GAŚNIE!!!!
    • Gość: Bolek Re: co na to Kopernik? IP: *.sympatico.ca 24.05.05, 20:41
      dwoch Polakow sie bije,a ktos trzeci-ten obcy korzysta;
      gdybysmy siegneli do listy wynalazkow polskich uczonych-to napewno nie byla by
      krotka,ale gdzie mamy liste korzysci z tychze wynalazkow?
      jeszcze wyjdzie kiedys tak,ze np. Kopernik-nie byl Polakiem?
      • Gość: widzek Re: co na to Kopernik? IP: *.mtm-info.pl 24.05.05, 20:49
        oczywiscie. kopernik byla kobieta.
    • Gość: studentka Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.05.05, 22:57
      A ja chce tylko dodac, ze to wszystko zrobiono na dosc kiepskich komputerach i
      przy naprawde pomyslowej konstrukcji programow- by liczyly jak najszybciej-
      obserwuje na codzien:)
      Noi nie mowi sie za duzo w polskiej prasie o OGLE a na swiecie z tego Polacy
      slyna...przynajmniej UW i robi sie mnostwo badac na podstawie danych z OGLE
      wielu naukowcow z nich korzysta, zreszta nie tylko z danych... to sie nam
      naprawde udalo!!!
      Ps A wydzial fizyki na kierunku astronomia na UW konczy okolo 5 osob, no w tym
      roku moze bedzie ciut wiecej:)
      • Gość: LukiW Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.05.05, 00:27
        Zgadza się. Podobnie jest na UAM na kierunku astronomia. Też kończy bardzo mało
        osób.
        A tak apropo odkrycia- to wcale nie jest jakaś super nowina z tego względu, że
        polscy naukowcy to niemal najlepsi naukowcy. Polska słynie z badań Słońca,
        ostatnio w Toruniu polski astronom wraz z jego grupą szybciej niż ESA
        zaobserwowali błysk gamma. Aleksander Wolszczan to już sława nie do podważenia.
        Teraz mamy kolejny przykład odkrywczy Polaków. I zapewne będzie ich więcej.
        • sothis666 Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! 25.05.05, 00:58
          Gość portalu: LukiW napisał(a):

          > Zgadza się. Podobnie jest na UAM na kierunku astronomia. Też kończy bardzo
          > mało osób.

          Oj tak (niestety). A na Uniw. Wrocławskim na astronomii było onegdaj tyle osób na roku, że któregoś dnia na drzwiach zawisła kartka: "Wykład odwołany z powodu choroby studenta" :)
        • Gość: studentka Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.05.05, 23:57
          A masz jakies linki do prac??? Moze jakies seminaria w necie gdzies sa??? Bardzo
          chetnie bym poczytala- to sa bardzo fascynujace rzeczy a w Wawie malo o tym
          mowa- wiekszosc to OGLE, albo CAMK- kosmologia:)
      • Gość: Miś Po co wiecej astronomow w Polsce? IP: 67.187.118.* 25.05.05, 03:00
        Gość portalu: studentka napisał(a):
        > Ps A wydzial fizyki na kierunku astronomia na UW konczy okolo 5 osob, no w tym
        > roku moze bedzie ciut wiecej:)

        To fajnie, ze astronom-Polak odkryl nowa planete ale czy rzeczywiscie potrzeba
        wiecej astronomow? Polscy archolodzy tez zrobili wiele odkryc - czy to oznacza,
        ze potrzebujemy wiecej archologow?

        Polscy matematycy tez sa na dobrym poziomie. Pracuja na wielu amerykanskich
        uniwersytetach jako profesorowie. Ale poniewaz maja silna konkurencje ze strony
        rownie dobrych rosyjskich matematykow wiec nie wiem czy przybysz bedzie mial
        latwy start. Reasumujac, polecajac jakis zawod trzeba ocenic ile jest miejsc
        pracy w tym zawodzie. Z pewnoscia ani astronomia ani archeologia nie ma wielu
        miejsc pracy. Dlatego bylbym ostrozny z wyborem takiego zawodu dla swego
        dziecka.
        • dungeon.master Re: Po co wiecej astronomow w Polsce? 25.05.05, 06:52
          Na pewno bardziej przydadzą się astronomowie i archeolodzy, niż absolwenci
          marketingu i zarządzania Wyższej Szkoły Czegoś i Czegoś. Dlaczego Amerykanie
          ściągają co roku tysiące naukowców z tak "niepraktycznych" dziedzin nauki jak
          astronomia? Po co wydają miliardy na badania kosmosu? Może rozumieją, że nie da
          się rozwijać nauki (z jednocześnie naszej cywilizacji) inwestując w badania
          wycinkowo. Każda dziedzina może przynieść przełomowe odkrycia. Ciekawe czy nasze
          władze kiedyś to zrozumieją.
          P.S. Jeżeli wybierasz zawód swojemu dziecku, to współczuję... dziecku.
        • Gość: studentka Re: Po co wiecej astronomow w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.05.05, 23:53
          A widzisz miejsce jest i praca jest tylko brakuje chetnych i pracowitych. Wiesz
          na pewno latwiej znalezc prace po astronomii niz po zarzadzaniu(pomysl gdzie
          szukaja fizykow- a astronom musi miec fizyke w jednym palcu- mowie o bankach,
          domach maklerskich , analizach finansowych- jest tego dosc sporo)
          A moje dziecko mam nadzieje ze tez bedzie mialo pasje- wole by zarabialo 2000zl
          i bylo usatysfakcjonowane tym co robi niz 10 000 i nie mialo nic z zycia a do
          pracy szlo z niechecia.
    • Gość: wit Re: Polacy odkryli drugi układ planetarny! IP: 213.17.133.* 25.05.05, 01:15
      Gratulacje dla prof. Udalskiego i całego zespołu OGLE i współpracujących zespołów. Czytałem tą pracę ( arxiv.org/abs/astro-ph/0505451 ) - dane, metoda i dokładność robią wrażenie. Byłem też podwrażeniem współpracy astronomów
      z różnych miejsc.

      Życze kolejnych sukcesów w przeczesywaniu nieba.
    • Gość: SkipiAU W Australii piszą, że to Australijczycy tego dokon IP: *.adl2.internode.on.net 26.05.05, 01:04
      www.abc.net.au/news/newsitems/200505/s1375504.htm I jak tu wierzyć
      mediom???
      • dungeon.master To śmiało napisz protest 26.05.05, 02:56
        Sprawdź jakie nazwiska są na pierwszym miejscu publikacji:
        arxiv.org/abs/astro-ph/0505451
        To Polacy odkryli obiekt i poinformowali zainteresowanych astronomów na całym
        świecie. Z jednego miejsca nie da się przecież obserwować danego obiektu bez
        przerwy (choćby dlatego, że czasami nastaje dzień). Aby być pewnym, że mamy do
        czynienia z planetą potrzebne są obserwacje z różnych rejonów świata, tak aby
        mieć pełne pokrycie czasowe. Dlatego siłą rzeczy jest to odkrycie
        międzynarodowe, ale najważniejsze zadanie (tzn. zauważenie, że jest to ciekawy
        obiekt) wykonali polscy astronomowie. Dlatego zreszta gwiazda nazywa się
        OGLE-2005-BLG-071 (OGLE to nazwa polskiego projektu).
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka