Dodaj do ulubionych

Tajemnice Królowej Lodu

04.06.09, 11:15
Tomashu Oolanowsky
Obserwuj wątek
    • dar61 Tomashu Oolanowsky 04.06.09, 11:16
      'Góry Gamburtsewa' to zapewne swojsko słowianhshtchyznom pachnące w
      nazwie'Góry Gamburcewa'?

      Z rozmowy z dr. Tedem Scambosem warto się szybko ortograficznie
      przestawić na rdzennie polski portal wydawnictwa Agora.

      Czas rozpocząć nową batalię o zdobycie Korony Ziemi wśród zdobywców
      najwyższego szczytu Europy - Elbrusu.
      Tylko z tym zatykaniem chorągiewki na szczycie Gór Gamburcewowskich
      będzie trudniej...
      • wobo1704 Re: Tomashu Oolanowsky 04.06.09, 15:50
        Pytanie:
        Gruba warstwa lodu jest niezłą kołderka przykrywająca Antarktydę.
        Czy ciepło płynące z głębi ziemi nie powoduje, że w głęgokich
        dolinach Antarktydy pod grubą warstwa lodu może być temperatura
        powyżej zera?
        • europitek Re: Tomashu Oolanowsky 05.06.09, 00:52
          Pod grubą warstwą antarktycznego lodu jest kilka zbiorników wody. Rzecz w tym, że jej ciekły stan nie oznacza dodatnich temperatur. Kilka lat temu zastanawiano sie nad zrobieniem odwiertu i pobraniem próbek w celu stwierdzenia, czy jest w nich życie. Niestety nie wiem, czy ten projekt zrealizowano.
          • kornel-1 Jez. Wostok 09.06.09, 18:07
            > Niestety nie wiem, czy ten projekt zrealizowano.

            W 1998 Rosjanie zatrzymali wiercenie nad Jez. Wostok. Niby po to, by nie
            dopuścić do zanieczyszczenia wody.
            www.earthinstitute.columbia.edu/news/story3_2_01c.html
            www.ldeo.columbia.edu/~mstuding/vostok.html

            Kornel
    • scibor3 Tajemnice Królowej Lodu 04.06.09, 20:51
      "Po czwarte, dwutlenek węgla. To jeden z ważniejszych gazów cieplarnianych,
      dzięki którym średnia temperatura przy powierzchni Ziemi wynosi dziś 14?st. C, a
      nie minus 19 st"

      Panie Tomaszu, to są brednie. Owszem, że jest taka temperatura a nie inna
      odpowiada efekt cieplarniany z tym, że za 98% tego efektu odpowiada para wodna a
      nie dwutlenek węgla, którego to w atmosferze jest stosunkowo niewiele.
      • scibor3 Re: Tajemnice Królowej Lodu 04.06.09, 20:56
        I jeszcze jedno. Znaleziska skamielin na Antarktydzie wcale nie muszą dowodzić
        cieplejszego klimatu ziemi. Może to się panu w głowie nie mieści, ale kontynenty
        dryfują i Antarktyda parokrotnie znajdowała się w okolicy równika.
        • pensioner63 Dryf kontynentów 30.06.09, 09:05
          scibor3 napisał:
          > I jeszcze jedno. Znaleziska skamielin na Antarktydzie wcale nie
          > muszą dowodzić cieplejszego klimatu ziemi. Może to się panu w
          > głowie nie mieści, ale kontynenty dryfują i Antarktyda parokrotnie
          > znajdowała się w okolicy równika.

          To samo pomyślałem. Artykuł napisano jak gdyby na Ziemi była tylko Antarktyda
          przyczepiona spinaczem do bieguna południowego. Tymczasem 50 mln lat temu
          kontynenty były w innych miejscach na kuli ziemskiej i trzeba to wziąć po uwagę.
    • spoko-spoko Tajemnice Królowej Lodu 04.06.09, 22:15
      Jak cos jest o polowe wieksze od Europy tzn jakie jest duze?
      Dwa razy takie jak Europa czy moze poltora raza? No czyli takie jak
      Europa plus pol?
      • deerzet Re: Tajemnice liczebników 05.06.09, 19:11
        Nic nie jest niewłaściwego w użyciu konstrukcji: "o połowę większy".
        - o dwa większe;
        - o 30 proc. większe;
        - o jedną trzecią większe;
        - o połowę większe.
    • krzysztg Tajemnice Królowej Lodu 05.06.09, 11:20
      Do listy potknięć dodałbym, że w tym przypadku trigger, to powód, a nie "cyngiel".
    • gwidon.julian Tajemnice Królowej Lodu 09.06.09, 17:19
      Wiadomo,że kontynenty dryfują.Ciekawe gdzie była Antarkyda 50
      milionów lat temu?A jeśli chodzi o podobieństwo gór do alpejskich,to
      czy chodzi o wygląd,czy o budowę geologiczną - Alpy są, zdaje mi
      się, z morskich osadów wapiennych.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka