dar61 Tomashu Oolanowsky 04.06.09, 11:16 'Góry Gamburtsewa' to zapewne swojsko słowianhshtchyznom pachnące w nazwie'Góry Gamburcewa'? Z rozmowy z dr. Tedem Scambosem warto się szybko ortograficznie przestawić na rdzennie polski portal wydawnictwa Agora. Czas rozpocząć nową batalię o zdobycie Korony Ziemi wśród zdobywców najwyższego szczytu Europy - Elbrusu. Tylko z tym zatykaniem chorągiewki na szczycie Gór Gamburcewowskich będzie trudniej... Odpowiedz Link Zgłoś
wobo1704 Re: Tomashu Oolanowsky 04.06.09, 15:50 Pytanie: Gruba warstwa lodu jest niezłą kołderka przykrywająca Antarktydę. Czy ciepło płynące z głębi ziemi nie powoduje, że w głęgokich dolinach Antarktydy pod grubą warstwa lodu może być temperatura powyżej zera? Odpowiedz Link Zgłoś
europitek Re: Tomashu Oolanowsky 05.06.09, 00:52 Pod grubą warstwą antarktycznego lodu jest kilka zbiorników wody. Rzecz w tym, że jej ciekły stan nie oznacza dodatnich temperatur. Kilka lat temu zastanawiano sie nad zrobieniem odwiertu i pobraniem próbek w celu stwierdzenia, czy jest w nich życie. Niestety nie wiem, czy ten projekt zrealizowano. Odpowiedz Link Zgłoś
kornel-1 Jez. Wostok 09.06.09, 18:07 > Niestety nie wiem, czy ten projekt zrealizowano. W 1998 Rosjanie zatrzymali wiercenie nad Jez. Wostok. Niby po to, by nie dopuścić do zanieczyszczenia wody. www.earthinstitute.columbia.edu/news/story3_2_01c.html www.ldeo.columbia.edu/~mstuding/vostok.html Kornel Odpowiedz Link Zgłoś
scibor3 Tajemnice Królowej Lodu 04.06.09, 20:51 "Po czwarte, dwutlenek węgla. To jeden z ważniejszych gazów cieplarnianych, dzięki którym średnia temperatura przy powierzchni Ziemi wynosi dziś 14?st. C, a nie minus 19 st" Panie Tomaszu, to są brednie. Owszem, że jest taka temperatura a nie inna odpowiada efekt cieplarniany z tym, że za 98% tego efektu odpowiada para wodna a nie dwutlenek węgla, którego to w atmosferze jest stosunkowo niewiele. Odpowiedz Link Zgłoś
scibor3 Re: Tajemnice Królowej Lodu 04.06.09, 20:56 I jeszcze jedno. Znaleziska skamielin na Antarktydzie wcale nie muszą dowodzić cieplejszego klimatu ziemi. Może to się panu w głowie nie mieści, ale kontynenty dryfują i Antarktyda parokrotnie znajdowała się w okolicy równika. Odpowiedz Link Zgłoś
pensioner63 Dryf kontynentów 30.06.09, 09:05 scibor3 napisał: > I jeszcze jedno. Znaleziska skamielin na Antarktydzie wcale nie > muszą dowodzić cieplejszego klimatu ziemi. Może to się panu w > głowie nie mieści, ale kontynenty dryfują i Antarktyda parokrotnie > znajdowała się w okolicy równika. To samo pomyślałem. Artykuł napisano jak gdyby na Ziemi była tylko Antarktyda przyczepiona spinaczem do bieguna południowego. Tymczasem 50 mln lat temu kontynenty były w innych miejscach na kuli ziemskiej i trzeba to wziąć po uwagę. Odpowiedz Link Zgłoś
spoko-spoko Tajemnice Królowej Lodu 04.06.09, 22:15 Jak cos jest o polowe wieksze od Europy tzn jakie jest duze? Dwa razy takie jak Europa czy moze poltora raza? No czyli takie jak Europa plus pol? Odpowiedz Link Zgłoś
deerzet Re: Tajemnice liczebników 05.06.09, 19:11 Nic nie jest niewłaściwego w użyciu konstrukcji: "o połowę większy". - o dwa większe; - o 30 proc. większe; - o jedną trzecią większe; - o połowę większe. Odpowiedz Link Zgłoś
krzysztg Tajemnice Królowej Lodu 05.06.09, 11:20 Do listy potknięć dodałbym, że w tym przypadku trigger, to powód, a nie "cyngiel". Odpowiedz Link Zgłoś
gwidon.julian Tajemnice Królowej Lodu 09.06.09, 17:19 Wiadomo,że kontynenty dryfują.Ciekawe gdzie była Antarkyda 50 milionów lat temu?A jeśli chodzi o podobieństwo gór do alpejskich,to czy chodzi o wygląd,czy o budowę geologiczną - Alpy są, zdaje mi się, z morskich osadów wapiennych. Odpowiedz Link Zgłoś