Dodaj do ulubionych

POZBAŚĆ?

20.06.05, 10:50
Mój kolega mówi takie dziwne dla mnie słowo POZBAŚĆ czy POZBAŹĆ, sama nie
wiem. Używa go w kontekście "pozbaść kogoś" lub "ktoś został pozbaźnięty" -
śmieszne! Wywnioskowałam że to chyba odpowiednik "wejść komuś na głowę". Czy
w naszym języku istnieje takie słowo? Dodam iż kolega jest z Kujaw i może to
jakiś regionalizm?
Obserwuj wątek
    • ardjuna Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 11:45
      Droga Troijnis!
      Twój problem nie jest odosobniony. Otrzymujemy wiele listów z podobnymi
      zapytaniami od młodych panieniek, i to głównie w odniesieniu do kolegów z
      przepięknego regionu kujawskiego. Niniejszym zatem zawiadamiamy Cię uprzejmie,
      iż czasownik 'pozbadnąć [kogoś, coś]' oznacza zgodnie z Twoją intuicją
      (regionalnie) 'opanować, zawojować', czyli - jak chcą niektórzy perwersyjni
      dialektolodzy - 'osiodłać kogoś', tzn. wolę mu/jej swoją narzucić i w ogóle
      sprawić, iżby stał się nam w pełni powolnym/powolną. Rzdzimy zatem, abyś się
      miała na na baczności przed kolegą używającym tego słowa - chyba że nie
      przeszkadza Ci sytuacja bycia osiodłaną.
      • troijnis Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 15:32
        Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Nie ukrywam iż chodziło o zakład gdyż
        ciągle się sprzeczamy o sprawy językowe ;-) Pozdrawiam Panią serdecznie.
        • agni_me Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 16:25
          Pozwolę sobie dołączyć się do pańskich pozdrowień, szanowny panie, nie ukrawam
          iż chodzi mi jedynie o pozdrowienie pani Ardjuny, gdyż ciągle pisze o sprawach
          językowych. To pozdrawiam. ;-)
          • agni_me Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 16:26
            tak krawiec kraje, ech.
      • m-aya Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 18:48
        Droga Redakcjo Ardjuno!
        Czy to tylko kujawski regionalizm? Czy reszta Polski jest wolna od wspomnianych
        praktyk?
        Zaniepokojona
        Maya

        • ardjuna Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 19:46
          Niestety, droga Mayu, praktyki siodłania są wciąż jeszcze spotykane wszerz i
          wzdłuż naszego kraju, zarówno w miastach, jak i we wsiach, a także w
          przysiółkach, niezależnie od ich umiejscowienia geograficznego, czemu my,
          kobiety, powinnyśmy się zdecydowanie przeciwstawiać naszą dumą i godnością osobistą.
          • m-aya Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 19:50
            Mam nadzieję, że Ty siodłasz jedynie Pegaza. A może i jego ujeżdżasz na oklep?:)
            • troijnis Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 19:51
              Powagi to chyba komuś zabrakło ;-)
              • ardjuna Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 20:07
                Poważni będziemy w trumnie (choć i to nie takie pewne).
                • jacklosi Re: POZBAŚĆ? 21.06.05, 10:43
                  Samaś sobie nicka wybrała, Ardjuno.
                  • ardjuna Re: POZBAŚĆ? 21.06.05, 17:54
                    jacklosi napisał:

                    > Samaś sobie nicka wybrała, Ardjuno.

                    Jackle, et tu contra me???
                    • jacklosi Re: POZBAŚĆ? 23.06.05, 12:44
                      masz trochę szczęścia, że nie dysponujemy mieczami.
            • ardjuna Re: POZBAŚĆ? 20.06.05, 20:06
              Od czasu, gdy mnie ostatnio zrzucił i podeptał, nawet się do niego nie zbliżam.
              Znaczy, do Pegaza. Chyba że miałaś na myśli maskę pegaz. Tej uzywam często,
              szczególnie w autobusach.
      • ja22ek Re: POZBAŚĆ? 22.06.05, 08:33
        W kwestii formalnej, czyli różnicy między pytaniowym "pozbaść" a
        odpowiedziowym "pozbadnąć". Pierwsza forma na pierwszy rzut oka jest starsza, i
        po staremu powinna się odmieniać: pozbadę, pozbadzie. Druga, nowsza, według
        bardzo popularnego obecnie wzorca -nąć: pozbadnę, pozbadnie.

        Ciekawe, jak koniugują młode panienki z przepięknego regionu kujawskiego.

        J.
        • m-aya Re: POZBAŚĆ? 22.06.05, 10:09
          ja22ek napisał:

          Ciekawe, jak koniugują młode panienki z przepięknego regionu kujawskiego.


          Ja nie z Kujaw, ale myślę, że panienki wymigują się...orzeczeniem złożonym:
          warto by go pozbaść, należy go pozbaść itd...
        • ardjuna Re: POZBAŚĆ? 22.06.05, 21:21
          ja22ek napisał:

          > Ciekawe, jak koniugują młode panienki z przepięknego regionu kujawskiego.

          Drogi Jazzzzzku, zaspokój swe pragnienie u źródła:
          www.ciechocinek.biz/forum/read.php?f=1&i=3080&t=2850
          • ja22ek Re: POZBAŚĆ? 23.06.05, 10:00
            Na razie m stwierdził, iż "pozbadnąć" jest poznańskie, a "pozbaść" kujawskie :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka