Dodaj do ulubionych

Wszechświat

02.11.01, 19:42
Uczono mnie w szkole, dość dawno temu, że nazwy własne, w szczególności
geograficzne i astronomiczne piszemy wielką literą. Jest więc Jowisz i Uran,
Syriusz i Wielki Obłok Magellena. Jest i nasza Galaktyka, którą jedynie
pisownia różni od wielu innych galaktyk. A Wszechświat czy wszechświat ? Czy
nastąpiło odejście od zasady w odniesieniu do tego największego obiektu
kosmicznego ?
Szasz.
Obserwuj wątek
    • teresa.kruszona Re: Wszechświat 05.11.01, 17:23
      Słownik ortograficzny zaleca pisownię małą literą, a więc wszechświat.
      W „Gazecie” jednak piszemy wielką literą, kiedy mowa o naszym Wszechświecie,
      tym, w którym żyjemy (mogą być wszak różne inne wszechświaty). Podobnie
      potraktowaliśmy księżyce - nasz piszemy wielką literą, bo jest nasz, ale te
      cudze - Jowisza, Saturna itp. - piszemy małą literą, choćby dlatego, że mają
      swoje nazwy własne.
      • szasz Re: Wszechświat 06.11.01, 14:22
        Szanowna Pani Ekspert.
        Więc jednak i dużą i małą, zależnie od znaczenia, które nadajemy wyrazowi, a
        może nawet bardziej od kontekstu. Wszak zdania
        Przeczytał napis przy świetle księżyca.
        Załoga Appolo-13 zbliżała się do Księżyca.
        mówią o dokładnie tym samym księżycu, a jednak tylko w drugim jest to nazwa
        własna. Czy zgodzi się Pani ze mną, że pominięcie w słowniku wyrazu Wszechświat
        jako nazwy własnej jest przeoczeniem (p.t.) autorów?

        szasz

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka