Dodaj do ulubionych

RTG stawów kolanowych

24.07.14, 13:55
Witam,od ponad miesiąca mam problemy z poruszaniem,odczuwam ból w kolanach,postanowiłam zrobić sobie prześwietlenie i wczoraj odebrałam wynik,bardzo proszę o jego interpretację...Mam 48 lat,usunięto mi 2,5 roku temu tarczycę z powodu nowotworu pęcherzykowego,choruję na Hashimoto...

Podchrzęstna sklerotyzacja powierzchni stawowych kłykci piszczelowych i nawarstwienia odokostnowe
na guzkach wyniosłości m-kłykciowych.Zwężenie szpary stawu po stronie przyśrodkowej kolana prawego.W stawach rzepkowo udowych sklerotyczna przebudowa powierzchni stawowych rzepek oraz powierzchni stawowych w stawie piszczelowo strzałkowym.
Obserwuj wątek
      • rtoip.1981 Re: RTG stawów kolanowych 18.08.14, 10:12
       Już wszystko wyjaśniam
       Otóż trzeba zacząć od tego że tzw. sklerotyzacja opisywana u Ciebie w RTG to określenie radiologiczne wskazujące na patologiczne nawarstwienie struktur kostnych. Wskazuje na początki choroby zwyrodnieniowej ale samo w sobie nie jest objawem a jedynie wskazówką da dalszej diagnostyki w połączeniu z typowymi objawami klinicznymi np. ból, ograniczenie ruchomości.
       Typowym objawem mogącym wskazywać na nadchodzący problem to zwężenie szpary międzystawowej- znaczy to ze oś kończyny jest zaburzona ( "krzywe nogi"?) a to powoduje to nierówne obciążenie powierzchni stawowej i jej "zużywanie"
       Staw piszczelowo strzałkowy na szczęscie nie pełni jakiejś specjalnie ważnej funkcji wiec zmiany zwyrodnieniowe w tamtym miejscu nie powinny niepokoić.
       Co do zmian w stawach rzepkowo udowych- tutaj zmiany na powierzchni mogą powodować ból gdyż rzepka jest częścią aparatu wyprostnego nogi ( odpowiada za prawidłowe prostowanie kończyny )
       Niestety sklerotyzacja jest zmianą stałą/ permanentną i można jedynie leczyć objawy ( zresztą tutaj jedynie sklerotyzacja rzepki może powodować objawy bólowe )
       Co do szpary stawowej- tutaj jedną z możliwości jest zabieg artroskopowy tzw. mikrozłamań powierzchni stawowej ( małe dziurki przez które wypływa substancja odbudowująca chrząstkę )
       Tak samo ( artroskopowo ) można zniwelować zmiany na guzkach wyniosłości międzykłykciowej które mogą kolidować z powierzchnią stawową kości udowej powodując ból.

       Jeśli coś jest niejasne to prosze o pytania

       Pozdrawiam
        • muktprega1 Re: RTG stawów kolanowych 02.12.14, 17:13
         Alicja, masz usuniętą tarczycę wraz z jedną przytarczycą, masz Hashimoto, a więc masz zaburzone wchłanianie wapnia, wit D3, magnezu, masz niski poziom, poniżej normy ferrytyny, a objawy o których piszesz nie są wyizolowaną jednostką, tylko nakłada sie na nią wszystko co wyżej napisałam :)

         forum.gazeta.pl/forum/w,94641,144862028,144872354,Re_Istne_wariactwo_.html
       • majka_czest Re: RTG stawów kolanowych 21.10.14, 23:37
        Witam
        również chciałam prosić o wytłumaczenie opisu i informację, co można zrobić w tym stanie rzeczy, problem jest o tyle istotny, że dokucza mi już od paru miesięcy ból kolana i jego okolic, i jest coraz gorszy.
        Opis: sklerotyzacja powierzchni stawowych kolana. Nieznaczne obniżenie kłykcia przyśrodkowego piszczeli. Poza tym staw kolanowy lewy w granicach normy.
        Z góry dziękuję za pomoc.
        • rtoip.1981 Re: RTG stawów kolanowych 25.10.14, 16:19
         To ja zadam pytanie dodatkowe:
         Jaki był powód wykonania zdjęcia RTG?
         Domyślam się że zapewne ból, ale czy w jakiś konkretnych sytuacjach?
         Opis nie wskazuje na jakieś głębokie zmiany. Sklerotyzacja powierzchni stawowej może w przyszłości być powodem zmian zwyrodnieniowych a w połączeniu z obniżeniem kłykcia dawać te objawy najpierw w tym obszarze.
         • rolnik1950a Re: RTG stawów kolanowych 23.07.18, 11:35
          Witam,
          Mam podobny problem, tj. usunięta tarczyca i pojawiły się po 5 miesiącach bóle kolan a teraz i bioder. Jakoś nikt nie zwraca uwagi na kalcytoninę, którą także produkuje tarczyca. Na ogół wiadomo, że kalcytonina chroni przed osteoporozą, ale jak stwierdzam w zasadzie niewielu wie (lekarzy niestety), że chroni także tkankę chrzęstną!
          Molecular Immunology 87 (2017) 249–257
          Ann. N.Y. Acad. Sci. 1117: 181–195 (2007)
          No i mamy zmiany w stawach, w pierwszej kolejności najbardziej obciążonych, tj. kolanowych. Pewnie też informacje o stosowaniu naturalnych wyciągów z tarczycy (świńskich) likwidują bóle w stawach.
          Pytanie do lekarzy - co oprócz powyższego, czy pozostaje tylko kalcytonina łososiowa?
          Pozdrawiam
          ZW
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka