Dodaj do ulubionych

Даёшь Варшаву |

24.05.20, 15:53
Wielka rocznica - w nadchodzącym tygodniu, przed 100 laty, ruszyła kontrofensywa niesławnej Konnej Armii spod Kijowa na Warszawę.
Jeśli toś pyta "dlaczego niesławnej", odsyłam do nowelki Babla pod takim właśnie tytułem.

O ile wszyscy znają dość żałosny koniec kampanii, początek ginie w mrokach dziejów, a takim umownym początkiem może być przecież ... 9 maja, kiedy to na Chreszczatiku odbyła sie polsko-ukraińska defilada !

Potem zaczęlo się trochę psuć, niemniej tylko trochę, bo takiej wiktorii nie osiągneliśmy od czasów Odsieczy Wiedeńskiej.
Będziemy obchodzić w sierpniu, ale pamiętajmy o kijowskim preludium.
Co do samych obchodów nie wzbudzą zapewne fali zainteresowania historią, ale na jeden spory Kraik możemy liczyć.
Już dziś pojawia sie coraz więcej rocznicowych opracowań.
Na akademię i paradę bym wprawdzie nie liczył, ale że nie zapomną, głowę daję.
Obserwuj wątek
    • j-k Даёшь Kijew ? :) 24.05.20, 16:17
      abstrahujac od dobrych intencji obu stron - marszalka Pilsudskiego i atamana Petlury

Narod Ukrainski (wtedy) nie przylaczyl sie do walki z Moskalami.

Petlura wystawil zaledwie dwie dywizje i wiecej nie byl w stanie.

- nie bylo chetnych.
    • borrka Zajęcia czerwonej armii (wg Babla) 24.05.20, 16:21
      <<<Dzisiejszych jeńców wzięliśmy o świcie koło stacji Zawady. Było ich dziesięciu. Byli w samej bieliźnie, kiedyśmy ich brali. Kupa mundurów poniewierała się koło Polaków, to był ich wybieg, żebyśmy nie odróżnili oficerów od szeregowych. Sami rzucali swoją odzież, ale tym razem Trunow postanowił wyświetlić prawdę. - Oficery, wystąp! - wydał komendę, podchodząc do jeńców, i wyciągnął rewolwer. Z odległości dwudziestu kroków Trunow rozwalił młodzieńcowi czaszkę i mózg Polaka wytrysnął mi na ręce. Wtedy Trunow wyrzucił łuski z karabinu i podszedł do mnie. - Wykreśl jednego - powiedział, wskazując spis jeńców.

Pryszczepa chodził od jednego sąsiada do drugiego, krwawe pieczęcie podeszew znaczyły jego ślad. W chatach, gdzie znalazły się rzeczy matczyne albo ojcowski cybuch, Kozak zostawiał podźgane staruchy, psy powieszone nad studnią, ikony wymazane łajnem. Stanicznicy ćmiąc fajki ponuro obserwowali jego drogę.>>
      • bywszy2 Re:oto stosunki miedzy bracmi+ 24.05.20, 17:05
        slowianami(?) opisane przez Zyda rosyjskiego(Przez co z Budionym samym stosunki zepsul.).
        A odwrotnie tez tak bylo?Moze by poszukac w arkiwach?Moze jakis Zyd polski to opisal,a honor nie pozwala nieszlachetnosc pokazywac?
        • borrka Dość liczni polscy Żydzi 24.05.20, 19:08
          Walczyli w Wojsku Polskim, z reguły jako liniowi oficerowie (po szkoleniu w CK armii) i jako tacy mieli inne zajęcia, niż pisanie.
          Dodam, iż niektórzy uczestniczyli w walkach z Ukraińcami i Czechami, wręcz wyróżnili się :)

To wszystko było dużo bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje.

PS. A Polacy potrafili zabić jeńców bolszewickich, choć nie było to jakąś reguła.
          Wiem od mojego Dziadka.
          • bywszy2 Re: Dość liczni polscy Żydzi+ 24.05.20, 21:14
            borrka napisał:

> Dodam, iż niektórzy uczestniczyli w walkach z Ukraińcami i Czechami, wręcz wyró
            > żnili się :)
            >
            > To wszystko było dużo bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje.
            >
            1.
            PS. A Polacy potrafili zabić jeńców bolszewickich, choć nie było to jakąś reguła.
            Wiem od mojego Dziadka.
            - a jakie byly reguly?Rytual jakis specjalny?Czy okazja?
            2.
            Walczyli w Wojsku Polskim, z reguły jako liniowi oficerowie (po szkoleniu w CK
            > armii) i jako tacy mieli inne zajęcia, niż pisanie.
            - nie wiem co to jest CK.
            Ale wiem,ze Zydow do szkol oficerskich nie przymowano.
            Po wojnie 6t w Polsce chodzila radosna wiadomosc,ze Zydzi w dupe dali Arabom(podopiecznym radzieckim) poniewaz nimi dowodzil jednooki absolwent artyleryjskie szkoly oficerskiej w Tarnowskich Gorach Mosze Dajan.
            Pokazal kunszt dowodczy nauczony w polskiej szkole.
            Osobiscie nie jestem pewien,czy on wiedzial gdzie Polska lezy.
            W Katyniu owszem gineli,ale nie jako oficerowie liniowi.
            3.
            Walczyli w Wojsku Polskim, z reguły jako liniowi oficerowie (po szkoleniu w CK
            > armii) i jako tacy mieli inne zajęcia, niż pisanie.
            - a moze jednak ktos znalazl chwilke czasu i cos nabazgral?
            4.
            > Dodam, iż niektórzy uczestniczyli w walkach z Ukraińcami i Czechami, wręcz wyró
            > żnili się :)
            - ot im sie poszczescilo.Nawet sie wyroznili.
            5.
            To wszystko było dużo bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje. - to by sie zgadzalo.
            Materialy pisane po polsku - pisza,ze Zydow do Andersa przyjmowano z otwartymi rekami.
            Materialy,pisane po rosyjsku(wspomnienia),pisza o otwartym antysemityzmie w tej armii i niecheci do Zydow.
            Nawet w kampanii wrzesniowej byla ta niechec - polski internet,jak kogos interesuje.
            6.
            Liczba Żydów walczących o Polskę
            Dokładnych danych na temat walk żołnierzy, wywodzących się z mniejszości narodowych nie ma, jednak szacuje się, że w walkach brało udział ok. 100 tysięcy Żydów. W czasie kampanii wrześniowej zginęło co najmniej 7 tysięcy Żydów – co 10. zabity żołnierz. Wielu z nich do dziś spoczywa w nieoznakowanych mogiłach – po Holokauście nie było już komu przeprowadzać ekshumacji i identyfikować zwłok.

I to przy 7.8%-8.6% procenta ludnosci
            zydowskiej w Polsce
              • bywszy2 Re: Piszę o oficerach żydowskich wyszkolonych 24.05.20, 23:49
                borrka napisał:

> W armii austro-węgierskiej (CK=cesarsko-królewska).
                > Na ochotnika wstąpili w 1919 do Wojska Polskiego, by walczyć z Ukraińcami i Cze
                > chami

Ach ci!
                W Bytomiu Na cmentarzu zydowskim kilkunascie z nich lezy.
                Ale w wojsku polskim,miedzywojennym,och mor nylon.Do szkol oficerskicj parchoe nie przykmoeano.Pawidamkaml mogli zostac tylko prawdziwki,ktorrzy posiadali honor bronienia guzika.A skonczyli z otwartym rozporkiem.
                • j-k a ty dalej belkoczesz na polskich forach ? 25.05.20, 12:03
                  bywszy2 napisał:
                  mogli zostac tylko prawdziwki,ktorrzy posiadali honor bronienia guzika.A skonczyli z otwartym rozporkiem.

a ty dalej belkoczesz na polskich forach ?

miast udzielac sie na radzieckich - gdzie cie ukochaja i przytula ?

(bo juz nie na obecnych rosyjskich - tam jako parcha - tez by cie pogonili)
                  • bywszy2 Re: panie ekononomistyczny+ 25.05.20, 12:28
                    j-k napisał:

> bywszy2 napisał:
                    > mogli zostac tylko prawdziwki,ktorrzy posiadali honor bronienia guzika.A skoncz
                    > yli z otwartym rozporkiem.
                    >
                    >
                    > a ty dalej belkoczesz na polskich forach ?
                    >
                    > miast udzielac sie na radzieckich - gdzie cie ukochaja i przytula ?
                    >
                    > (bo juz nie na obecnych rosyjskich - tam jako parcha - tez by cie pogonili)

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
                    czy zona rusycystka pozwolila panu gebe parchata otworzyc i nia szczekac?
                    Pozatym,nedznoto ekonomiczna,to nie sa fora polskie,tylko swiat.
                • borrka Czy ja wiem? 25.05.20, 14:14
                  We wrześniu 1939 oficerowie deklarujący pochodzenie żydowskie stanowili ok. 7% kadry.
                  W większości inteligenci będący oficerami rezerwy, ale byli również oficerowie zawodowi.
                  Z generałem Mondem na czele.
                  Piłsudczykom można wiele zarzucać, ale nie antysemityzm. to była specjalność endeków..
                  Konflikt był, ale raczej na niższym szczeblu - Wojsko nie radziło sobie (pewnie nie chciało) z koszernym jedzeniem i wolnymi sobotami.
                  • bywszy2 Re: no i badz tu,chlopie,madry + 25.05.20, 15:47
                    borrka napisał:

> Czesi uderzyli na Śląsk Cieszyński, Polacy go bronili.

>

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
                    a co Zydom za to obiecywali?Czy z patryotyzmu to robil?
                    a Konferencji w Spa w 1920, po arbitralnym podziale regionu między Polskę i Czechosłowację, została przez mocarstwa przyznana Czechosłowacji (dziś Czechy).
                    A Zeligowski na Litwie Polakow wyzwalal - szcegolnie tych z Wilna.
                    P.S
                    Podobno,jak Rosjanie do Donbasa sie wpieprzaja.Russkich od Ukraincow chca wyzwalalc.
                    I Lugansk.I Krym.
                    P.S
                    Wsrod Rosjan jest obszyrny wachlarz stosunku do Polski,Rozdzialu Polski miedzy Niemcami in ZSRR,Katynia i wiele innych drazliwych spraw - od bezwzglednego przyznania sie i potepienia co do niegodziwosci az do ich zaprzeczenia.Bryluje w tym(potepieniu) szczegolnie Mark Solonin oraz inni.
                    Co do wywolania wojny Wiktor Suworow(Rezun) i Mark Solonin.
                    Sa arykuly pozytywne w stosunku do Polakow,a sa i negatywne.
                    Przytaczam tutaj jeden.Wacham sie do ktorej kategoriigo zaliczyc.
                    Wydaje sie niesmacny.A moze i nie?W kazdym razie niezwykly.Ale go mozna latwo 2wrzucic do kosza"
                      • bywszy2 Re: moze to+ 25.05.20, 17:20
                        borrka napisał:

> Dziw, że komuś chciało się coś takiego napisać:)

>

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
                        jakis Tolstoj w ukryciu?
                        pewne sytuacje uchwycil.
                        Ot by jakis Polak to napisal.To bylo by OK!
                        Przeciez o podobnych rzeczach i w sposob podobny niektorzy mowia.
                        Ale to jest tak:
                        Jak Zyd kawal o zydach i opowie,to smiech.
                        Jak ten sam kawal nieZyd opowie,to brzmi obrazliwie.
                        Dotyczy to i inne nacje.
                        No tak i z tym artykolem.
    • borrka Powiew rusofilii 08.07.20, 16:33
      Zawsze wywieszam flagę, w tym roku poszedłbym na obchody, ale nie pójdę na kacze uroczystości, bo zawsze są załosne i obciachowe.
      Dziadek, ułan Piłsudskiego, nie wybaczyłby obchodów w kaczniku!

Niemniej, to wielkie święto, porównywalne chyba z fińskim tryumfem w Wojnie Zimowej.

Pod Warszawą mój Dziadek zatłukł szablą 5 bolszewików w szarży ułańskiej, szóstego nie był pewny.
      Nie przeszkadzało mu to pozostać rusofilem i zarazić tą skazą przynajmniej jednego wnuka.
    • taniarada Re: Даёшь Варшаву | 10.07.20, 09:11
      10 maja po raz pierwszy będziemy

świętować odpustowe wspomnienie

Matki Bożej Serdecznej.

Jest to szczególny dzień, ponieważ w tym dniu przypada wspomnienie Matki Bożej Serdecznej - tak wynika z informacji, jaka widnieje na stronie dotyczącej osoby sługi bożego biskupa Piotra Gołębiowskiego. To On zachęcał do oddawania czci Matce Bożej Serdecznej z Przedborza trzymającej w lewej dłoni serce. Przedborska patronka uczy w ten sposób miłości i serdeczności adresowanej do każdego chrześcijanina.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka