Dodaj do ulubionych

Paryskie ulanki

08.08.22, 09:56
Piekna pogoda i przesyt po pandemii poruszyl wielu i ruszyli w podroz. Mimo cen benzyny i rosacej inflacji. Celem wielu turystow jest Francja a we Francji Paryz. Wielu podziwia ulankow sprzed Sacré Coeur i liczy na to, ze rusza na lysawego blondyna. Nawet jedna beluga dala sie skusic i plynie Sekwana w kierunku Paryza...beluga dala sie skusic i plynie Sekwana w kierunku Paryza...

PF

Obserwuj wątek
    • de_oakville Re: Paryskie ulanki 09.08.22, 12:53
      Pobyty we Francji, bardzo wprawdzie nieliczne, kojarza mi sie z samymi przyjemnymi rzeczami. W Nicei odwiedzilem raz krewnego mojego ojca i poznalem jego rodzine. Bylo to w czasach Jaruzelskiego,
      czyli w czasach, kiedy wyjazdy z Polski na Zachod na stale osiagnely chyba swoje apogeum. Zapytali mnie najpierw "czy chcialbys tu zostac?" myslac, ze to zart, a kiedy odpowiedzialem im pozytywnie na to pytanie przerazili sie, ze beda mnie miec "na karku", a jesli nie "na karku" to moje pozostanie tam zablokuje im odwiedziny z Polski osob im blizszych ode mnie. Robili wiec wszystko, aby mnie do tego zniechecic. Pewien dziadek, ich znajomy, zadawal mi przy kazdym przypadkowym spotkaniu pytanie, czy w Polsce rzadza Rosjanie
      ("Les russes gouvernent en Pologne?"). Odpowiadalem pozytywnie. Pewnie uwazal, ze tak powinno byc, aby Francuz mogl czuc sie komfortowo. Po co mu jakies "rozróby" na wschodzie Europy. A ze Polakom z tym niewygodnie. Coz mozna powiedziec - to smutne ("c'est triste"). W Polsce jest wiele pamiatek po Francuzach z czasow napoleonskich: "Trakt Napoleonski" w Warszawie, ulica "Szwoleżerów" czyli "lekkich koni". Nie ma ulicy "Szwolurdów" czyli "ciężkich koni". Takich pewnie za Napoleona nie bylo, lubili je natomiast Krzyżacy bardzo dawno temu.
      • stefan4 Re: Paryskie ulanki 09.08.22, 14:45
        de_oakville:
        > W Polsce jest wiele pamiatek po Francuzach z czasow napoleonskich:
        > "Trakt Napoleonski" w Warszawie

A nie ma traktu Dżyngiz-chana, Hitlera ani Stalina. To niesprawiedliwe — przecież oni wszyscy działali ożywieni tym samym dążeniem do władzy przez trupy
            ,,wiernie oddani duszą całą
            tym samym w końcu ideałom,
            bliźniaczym draństwom i ohydzie''
        (Tuwim).

de_oakville:
        > ulica "Szwoleżerów"

To znowu niesprawiedliwe: skoro jeden typ wojska ma swoją ulicę, to inne też powinny. Np. ,,ulica snajperów (z ukrycia w plecy)'', albo po I wojnie światowej ,,ulica rozpylaczy iperytu'', a po II wojnie światowej ,,ulica kałachów i pancerfaustów''.

We francuskiej Wikipedii głównym problemem dotyczącym szwoleżerów jest, jak tworzyć liczbę mnogą: czy ,,chevau-léger (sans x au singulier comme au pluriel) '', czy ,,chevaux-léger (avec le x au singulier comme au pluriel) ''. A z trzech portretów tych lekkich koni dwa są związane z Polską, a na trzecim szwej stoi na własnych kawaleryjskich nogach i rozgląda się, gdzie mógł mu uciec koń.

- Stefan
        • polski_francuz Szwolurdy 09.08.22, 15:05
          stefan4 napisał:

" A z trzech portretów tych lekkich koni dwa są związane z Polską, a na trzecim szwej stoi na własnych kawaleryjskich nogach i rozgląda się, gdzie mógł mu uciec koń."

Dzieki za etymologie szwolezera. Sam widzisz, ze postep do kraju szwolurdow (husaria) przyniosla Francja:)

A serio, Napoleonowi mozna i trzeba zarzucic, ze nie podbil Rosji. I tak ciagle nam te wschodnie cholerie zagrazaja...

PF
          • j-k serio, zarzucam mu cos zupelnie innnego. 09.08.22, 16:22
            polski_francuz napisał:
            > A serio, Napoleonowi mozna i trzeba zarzucic, ze nie podbil Rosji.
            I tak ciagle nam te wschodnie cholerie zagrazaja...

Rosja jest zbyt duza i jest nie do zajecia i podbicia.

zarzucic mozna Napoleonowi, ze zamiast napadac na Rosje - nie ograniczyl sie do przywrocenia dawnej Rzeczpospolitej i pozostal z wojskami nad nad Dnieprem - nie idac jednak dalej.

Rosja pozbawiona swoich imperialnych zdobyczy - to Rosja odepchnieta od biegu spraw europejskich - i taka powinna zostac.
          • stefan4 Re: Szwolurdy 09.08.22, 16:30
            polski_francuz:
            > A serio, Napoleonowi mozna i trzeba zarzucic, ze nie podbil Rosji.

Il l'a bien voulu, il l'en a même revé...
            Mais il a trop tôt crut en sa toute-puissance.

Jak każdy arogancki żołdak otoczony pokornymi dworzanami, którzy mu schlebiają.

Ale pomyśl, co by się stało, gdyby on istotnie podbił Rosję i koronował się na cara. Myślisz, że Polsce podarowałby niepodległość? Point de reveries, monsieur!  Wyobraź sobie imperium od Lizbony do Władywostoku i na południe do Egiptu (z koloniami w Kanadzie) deptane jednolitym butem francuskim zamiast wieloma różnymi, wchodzącymi z sobą w konflikty... Bez szansy na klęskę w wojnie z Prusami i na wynikającą z niej Commune de Paris ... Wobec tego również bez szansy na złagodzenie reżimu pod ciśnieniem nowoczesności. Bez I wojny światowej, która uwolniła klikanaście narodów europejskich (w tym Polskę).

- Stefan
            • europitek Re: Szwolurdy 11.08.22, 14:08
              stefan4 napisał:
              > Ale pomyśl, co by się stało, gdyby on istotnie podbił Rosję i koronował się na
              > cara. Myślisz, że Polsce podarowałby niepodległość? Point de reveries, mon
              > sieur!
                Wyobraź sobie imperium od Lizbony do Władywostoku i na połu
              > dnie do Egiptu (z koloniami w Kanadzie) deptane jednolitym butem francuskim zam
              > iast wieloma różnymi, wchodzącymi z sobą w konflikty...

Okropność! Kazaliby wszystkim żreć żaby i ślimaki... tfuuj. Chwała Rosji, że nas przed tym uratowała! Chwała!

> Bez szansy na klęskę w
              > wojnie z Prusami i na wynikającą z niej Commune de Paris ...

Czy przypadkiem te Napoleony Ci się nie pomyliły?
              • senioryta13 Re: Pali sie 11.08.22, 14:30
                europitek napisał:

>Chwała Rosji, że nas
                > przed tym uratowała! Chwała!

Gdzie jest dyzurny ?
        • de_oakville Mam zupelnie inny obraz Napoleona niz Hitlera 10.08.22, 12:24
          Hitler dla mnie jako Polaka to "smierc" i trupia czaszka. Kojarzy mi sie glownie z egzekucjami niewinnych ludzi w Palmirach czy nawet w Holandii (czytalem o tym), zapachem barakow Oswiecimia i Majdanka. Jednym slowem trupia czaszka z czarnym wasikiem i tlustym niechlujnym kosmykiem wlosow odpowiednio zaczesanym na bok.

Napoleon dla mnie to Korsyka, zapach ziol Prowansji, sala balowa w Fontainebleau czy w Wersalu, romans z pania Walewka. Pamietam w filmie Wajdy "Pan Tadeusz" jak radosne polskie dzieciaki biegly przed zolnierzami armii francuskiej wyzwalajacymi Litwe. Nie baly sie ich - wrecz przeciwnie. Jak bylo naprawde? Dla Niemcow Napoleon to byl "korsarz". Ale ja nie jestem Niemcem, wiec patrze na niego przez "romantyczne okulary", ktore mi kiedys w Polsce nalozono. Sami Francuzi rowniez widzieli siebie w Afryce czy w Azji (nawet w Europie) jako krzewiciele cywilizacji i wyzszej kultury, niosacy radosc, a nie smierc tubylcom. Oto piesn legionistow z Legii Cudzoziemskiej. Pieknie brzmi:

"1.
          Venus d’Europe, venus d’Afrique,
          A l’appel d’un destin mystérieux,
          Moissonnons sous le ciel asiatique,
          Palmes d’or et lauriers prestigieux,
          Ceux de la Somme, de la Champagne,
          Des monts d’Artois, des djebels marocains,
          Nous ont laissé la gloire pour compagne,
          A nous d’être dignes de nos anciens.

2.
          Au long des routes de l’Indochine
          Où refleurit la douce liberté
          Quand nous chantons “Valeur et discipline”
          L’écho répond “Honneur – Fidélité”.
          Par les rizières, par les montagnes,
          Quand se sont promenés nos képis blancs
          Partout renaît la paix dans les campagnes
          Et le sourire aux lèvres des enfants.

3.
          Tournons les pages de notre histoire,
          Ecartons les plis de notre drapeau
          Nous y verrons palpiter la mémoire
          De nos anciens et de tous nos héros.
          De Camerone suivant la flamme
          Qui vient briller jusqu’à Phu-Tong-Hoa
          Indomptable qu’elle luise en notre âme
          Et nul de nous jamais ne faillira."
          • stefan4 Re: Mam zupelnie inny obraz Napoleona niz Hitlera 10.08.22, 16:48
            de_oakville:
            > Napoleon dla mnie to Korsyka, zapach ziol Prowansji, sala balowa w Fontainebleau
            > czy w Wersalu, romans z pania Walewka.

A nie odór końskiego potu w Egipcie? Albo zaropiałe rany po odmrożeniach w Rosji? Czy też ,,bestialstwa polskiej soldateski na Haiti'' (za to sformułowanie w wypracowaniu, jeszcze w komunistycznej szkole, miałem z polonistką rozmowę umoralniającą)? I trupy, trupy, trupy, nic istotnego w życiorysie oprócz trupów...

de_oakville:
            > Oto piesn legionistow z Legii Cudzoziemskiej. Pieknie brzmi
            [...]

Zaraz, to przecież nie Napoleon. Te Indochiny... A co do piękna, to czy te słowa są piękniejsze od, powiedzmy, polskiego
                Kto na drodze, granatem wal w głowę

albo niemieckiego
                Die Fahne hoch! Die Reihen fest geschlossen!

Jakoś nigdy nie mogłem dostrzec piękna w kroczeniu w nogę. Wolę coś takiego:
                Gdy żołnierz idzie w bój, w tornistrze ma
                buławę marszałkowską, wiarę w cud.
                Gdy wraca z wojny, wtedy tylko ma
                ubranie w strzępach, skrzepłą krew i brud.

A wiesz, że ta piosenka, powstała w latach 1950-ych, była we Francji zakazana?! Bo Francja wtedy jeszcze czciła swoich zawodowych morderców czy to w Indochinach, czy w Afryce...

- Stefan
          • summerland Re: Mam zupelnie inny obraz Napoleona niz Hitlera 10.08.22, 17:16
            On byl Wlochem - Napoleone Bonaparte
            • polski_francuz Re: Mam zupelnie inny obraz Napoleona niz Hitlera 10.08.22, 18:59
              summerland napisała:

" On byl Wlochem - Napoleone Bonaparte"

Korsykaninem. A Korsyka przeszla wonczas do Francji.

PF
              • summerland Re: Mam zupelnie inny obraz Napoleona niz Hitlera 10.08.22, 22:42
                Urodzil sie jednak we wloskiej rodzinie, wiec byl bardziej Wlochem niz Frncuzem
                • boomerang Re: Mam zupelnie inny obraz Napoleona niz Hitlera 11.08.22, 00:00
                  o tym przede wszystkim sami Francuzi zdają się nie wiedzieć, a co dopiero "polscy Francuzi"
      • polski_francuz Re: Paryskie ulanki 09.08.22, 15:00
        de_oakville napisał:

" Pobyty we Francji, bardzo wprawdzie nieliczne, kojarza mi sie z samymi przyjemnymi rzeczami. W Nicei odwiedzilem raz krewnego mojego ojca i poznalem jego rodzine. Bylo to w czasach Jaruzelskiego," czyli w czasach, kiedy wyjazdy z Polski na Zachod na stale osiagnely chyba swoje apogeum."

Dla mnie Francja byla od "zawsze" krajem gdzie sie pracuje. Jeszcze w latach 70-tych, tam pojechalem na konferencje z moja pierwsza prezentacja na studiach doktoranckich i tam znalazl mi moj promotor post-doka. I jeszcze dodam ankdotke, ktora juz chyba opowiadalem. Do nauki francuskiego umotywowalo mnie spotkanie z sumpatyczna Francuzka podczas wakacji pod namiotem w Bulgarii. Naszym wspolnym jezykiem byl niemiecki i po powrocie do Polski zapisalem sie do empiku by sie uczyc francuskiego:)

PF
        • boomerang Re: Paryskie ulanki 11.08.22, 00:03
          francuzki to przede wszystkim język ;)
    • senioryta13 Re: Paryskie ulanki 10.08.22, 12:39
      polski_francuz napisał:

> Piekna pogoda i przesyt po pandemii poruszyl wielu i ruszyli w podroz.
      > Celem wielu turystow jest Francja a we Francji Paryz.

Macron sie przeliczyl, za pozno zniosl covidowe restrykcje, niektorzy beda musieli ominac stolice.
      • polski_francuz Re: Paryskie ulanki 10.08.22, 14:59
        senioryta13 napisał:

" Macron sie przeliczyl, za pozno zniosl covidowe restrykcje, niektorzy beda musieli ominac stolice."

Hm, w Paryzewie jest teraz bardzo duzo cudzoziemcow. Wiele Amerykancow toze. W restauracji kolo Sacré Coeur siedzielismy kolo mlodej pary z Austrii. ruskich jakby troche mniej...

A nasz mlody prezydent mial wiele do administrowania jak: wybory prezydenckie i parlamentarne, szefowanie Europie, przekonywanie lysawym blondyna by nie machal czlonkiem przed wszystkimi ...et j'en passe.

PF
        • senioryta13 Re: Paryskie ulanki 10.08.22, 16:04
          polski_francuz napisał:
          > Hm, w Paryzewie jest teraz bardzo duzo cudzoziemcow. Wiele Amerykancow toze.

Miesiac wczesniej rowniez ?
          Teraz Europejczycy kursuja w te i wewte, trudno z wyborem hoteli , gdziekolwiek. Mam nadzieje, ze szal minie we wrzesniu.
          Francja najpozniej zniosla restrykcje, szkoda, obecnie nie ma problemu, zobaczymy czy uda mi sie wrocic.
          • polski_francuz Re: Paryskie ulanki 10.08.22, 16:08
            senioryta13 napisał:

"... zobaczymy czy uda mi sie wrocic."

Jak masz amerykanski paszport czy polski to chetnie przywitamy.

PF
    • europitek Re: Paryskie ulanki 10.08.22, 22:08
      polski_francuz napisał:
      > Nawet jedna beluga dala sie skusic i plynie Sekwana w kierunku Paryza...

Nie "dała się skusić", ale dostała kremlowskie polecenie zademonstrowania niepowstrzymanej potęgi Wschodu, przed którą nigdzie się nie schowasz. Nawet w Padryżu.

• polski_francuz Re: Paryskie ulanki 11.08.22, 10:06
        europitek napisał:

" Nawet jedna beluga dala sie skusic i plynie Sekwana w kierunku Paryza..."

Nia ralo dady przeransportowac beluge z powrotem do morza. Przebadano ja po transporcie i zdecydowano sie na eutanazje.

PF
        • europitek Re: Paryskie ulanki 11.08.22, 13:53
          No widzisz, francuski kontrwywiad zadziałał. Teraz możesz spać spokojnie... aż do następnego razu!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka