Gość: Pi IP: *.*.*.* 12.02.02, 13:42 Co mogą Panowie napisac o ruinach Starego Narodowego Banku przy al. Solidarnosci. Czemu zostal az tak zbuzony i czemu do tej pory jest w takim oplakanym stanie? Pozdrawiam Pi Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
grzchur Re: NBP 12.02.02, 20:11 Jak byla kiedys u Warszawie ciotka szwagra z Londynu i jechalem ja przez Warszawe, zapytala sie, co to za ruiny, wiec odpowiedzialem jej, ze kiedys byla tam Bank Polski i to w zasadzie ostatnie wojenne ruiny Warszawskie. Na to ona, ze to super pomysl, zeby to tak zostawic, bo podobne ruiny zostaly zachowane w Coventry. Wiec pomyslalem sobie, ze warto byloby to zabezpieczyc, "odnowic" (w sumie bzdura - odnowic ruiny, ale dlatego w cudzyslow wzialem) i postawic ladne tabliczki, ze tu byl Bank i to jest slad wojny i zostawic Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: RyszardM Re: NBP IP: *.chello.pl 13.02.02, 22:24 Gmach Banku Polskiego powstal w latach 1907-1911 w miejscu gdzie stala Mennica Krolewska ufundowana przez Krola Stasia. Natomiast ulica Bielanska stanowila granice obrony Starego Miasta w czasie Powstania. Tamtedy tez planowano dokonac ewakuacji wojska i ludnosci cywilnej z oblezonej Starowki. O gmach Banku toczyly sie bardzo zaciete walki - stad tez duzy stopien jego zniszczenie - aczkolwiek nie mozna zapominac tez o tym ze calkiem niezle zachowana fasade od strony obecnej trasy WZ po prostu rozebrano po wojnie. A dlaczego ruiny sa do tej pory w takim oplakanym stanie? Nie wiem - faktem jednak jest to, ze srodowiska Powstancze dlugo staraly sie o zbudowanie na ruinach Banku Muzeum Powstania - potem pojawil sie projekt wybudowania na ruinach jakiegos centrum businessowego w polaczeniu z Muzeum. Niestety caly czas tocza sie jakies spory - nie wiem o co - wiec pewnie o pieniadze... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: fima Re: NBP - IP: *.tele2.pl 15.02.02, 16:16 Oczywiście to nie NBP. Chyba nawet nie Polski a Państwa. Gmach był autorstwa rosyjskiego architekta Leontija Benois (vel Benoit) - tego od soboru na pl. Saskim. Powstał na miejscu dawnej klasycystycznej mennicy, zdaje sie że Fontany. Dużo o nim można pisać. Najlepsze co mogło spotkać tę ruinę to odbudowa na bank z zachowaniem autentycznych fragmentów budynku a nawet elementami wystroju - do dziś je widać na odsłonietych ścianach wielkiej hali operacyjnej. Zachowało się skrzydło od strony pl. Teatralnego. Przez 55 lat trwało nienaruszone z zamurowanymi otworami. Nikt tam nie wchodził do 2000 roku. Wewnątrz przechowała się klatka schodowa z poręczą, dębowe drzwi wejściowe, posadzki a nawet pisuary w WC! Teren był długo niedostępny, bo zajęty przez jakieś służby mundurowe, którym pewnie podobały się lochy bankowe i skarbce. Drzwi jakiegoś skarbca wisiały jeszcze niedawno na wys. II p. prowadząc znikąd do nikąd. Spółka, bodajże o nazwie Reduta, jest właścicielem tego terenu. Miała w ocalałym skrzydle wybudować Muzeum Powstania. Zdążyła je tylko oszpecić nadbudową o jedną kondygnację a muzeum nadal nie ma. Rozebrano natomiast przyziemie całego banku, na którym mogła stanąć odtworzona jakoś budowla. Przyziemie było z potężnych ciosów czerwonego piaskowca, chyba uznano je za wart odzysku cenny surowiec. Skandal żeby coś takiego stało w tej okolicy. Ile pieniędzy się wydaje na dużo mniej potrzebne budowy i przebudowy. Prędzej tym się trzeba zająć niż np. fundowaniem sobie nowego Dworca C. albo zabudową zielonego skweru koło Wizytek. Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy.majewski Re: NBP - 18.02.02, 18:01 Do historii dawnego rosyjskiego Banku Państwa a w latach międzywojennych Banku Polskiego mogę jeszcze dodać, że znaczne partie fasady budynku od strony Bielańskiej stały jeszcze w latach 60-tych. Potem rozebrano je do wysokości parteru, zachowując jedynie większy fragment ściany od narożnika Daniłowiczowskiej. Podobno w latch 60 planowano wysadzenie ruin w powietrze. Ale budynek był tak solidnie zbudowany (m.in miał ołowiowe stropy), że efekty saperskie nie wchodziły w rachubę. Odpowiedz Link Zgłoś