IP: *.*.*.* 12.02.02, 13:42
Co mogą Panowie napisac o ruinach Starego Narodowego Banku przy al.
Solidarnosci. Czemu zostal az tak zbuzony i czemu do tej pory jest w takim
oplakanym stanie?
Pozdrawiam
Pi
Obserwuj wątek
    • grzchur Re: NBP 12.02.02, 20:11
      Jak byla kiedys u Warszawie ciotka szwagra z Londynu i jechalem ja przez
      Warszawe, zapytala sie, co to za ruiny, wiec odpowiedzialem jej, ze kiedys byla
      tam Bank Polski i to w zasadzie ostatnie wojenne ruiny Warszawskie. Na to ona,
      ze to super pomysl, zeby to tak zostawic, bo podobne ruiny zostaly zachowane w
      Coventry.
      Wiec pomyslalem sobie, ze warto byloby to zabezpieczyc, "odnowic" (w sumie
      bzdura - odnowic ruiny, ale dlatego w cudzyslow wzialem) i postawic ladne
      tabliczki, ze tu byl Bank i to jest slad wojny i zostawic
    • Gość: RyszardM Re: NBP IP: *.chello.pl 13.02.02, 22:24
      Gmach Banku Polskiego powstal w latach 1907-1911 w miejscu gdzie stala Mennica
      Krolewska ufundowana przez Krola Stasia. Natomiast ulica Bielanska stanowila
      granice obrony Starego Miasta w czasie Powstania. Tamtedy tez planowano dokonac
      ewakuacji wojska i ludnosci cywilnej z oblezonej Starowki. O gmach Banku
      toczyly sie bardzo zaciete walki - stad tez duzy stopien jego zniszczenie -
      aczkolwiek nie mozna zapominac tez o tym ze calkiem niezle zachowana fasade od
      strony obecnej trasy WZ po prostu rozebrano po wojnie.
      A dlaczego ruiny sa do tej pory w takim oplakanym stanie? Nie wiem - faktem
      jednak jest to, ze srodowiska Powstancze dlugo staraly sie o zbudowanie na
      ruinach Banku Muzeum Powstania - potem pojawil sie projekt wybudowania na
      ruinach jakiegos centrum businessowego w polaczeniu z Muzeum. Niestety caly
      czas tocza sie jakies spory - nie wiem o co - wiec pewnie o pieniadze...
    • Gość: fima Re: NBP - IP: *.tele2.pl 15.02.02, 16:16
      Oczywiście to nie NBP. Chyba nawet nie Polski a Państwa. Gmach był autorstwa
      rosyjskiego architekta Leontija Benois (vel Benoit) - tego od soboru na pl.
      Saskim. Powstał na miejscu dawnej klasycystycznej mennicy, zdaje sie że Fontany.
      Dużo o nim można pisać. Najlepsze co mogło spotkać tę ruinę to odbudowa na bank
      z zachowaniem autentycznych fragmentów budynku a nawet elementami wystroju - do
      dziś je widać na odsłonietych ścianach wielkiej hali operacyjnej.
      Zachowało się skrzydło od strony pl. Teatralnego. Przez 55 lat trwało
      nienaruszone z zamurowanymi otworami. Nikt tam nie wchodził do 2000 roku.
      Wewnątrz przechowała się klatka schodowa z poręczą, dębowe drzwi wejściowe,
      posadzki a nawet pisuary w WC!
      Teren był długo niedostępny, bo zajęty przez jakieś służby mundurowe, którym
      pewnie podobały się lochy bankowe i skarbce. Drzwi jakiegoś skarbca wisiały
      jeszcze niedawno na wys. II p. prowadząc znikąd do nikąd.
      Spółka, bodajże o nazwie Reduta, jest właścicielem tego terenu. Miała w
      ocalałym skrzydle wybudować Muzeum Powstania. Zdążyła je tylko oszpecić
      nadbudową o jedną kondygnację a muzeum nadal nie ma. Rozebrano natomiast
      przyziemie całego banku, na którym mogła stanąć odtworzona jakoś budowla.
      Przyziemie było z potężnych ciosów czerwonego piaskowca, chyba uznano je za
      wart odzysku cenny surowiec.
      Skandal żeby coś takiego stało w tej okolicy. Ile pieniędzy się wydaje na dużo
      mniej potrzebne budowy i przebudowy. Prędzej tym się trzeba zająć niż np.
      fundowaniem sobie nowego Dworca C. albo zabudową zielonego skweru koło Wizytek.
      • jerzy.majewski Re: NBP - 18.02.02, 18:01
        Do historii dawnego rosyjskiego Banku Państwa a w latach międzywojennych Banku Polskiego mogę jeszcze
        dodać, że znaczne partie fasady budynku od strony Bielańskiej stały jeszcze w latach 60-tych. Potem rozebrano
        je do wysokości parteru, zachowując jedynie większy fragment ściany od narożnika Daniłowiczowskiej.
        Podobno w latch 60 planowano wysadzenie ruin w powietrze. Ale budynek był tak solidnie zbudowany (m.in miał
        ołowiowe stropy), że efekty saperskie nie wchodziły w rachubę.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka