25.03.06, 11:56
Witam.
Czy mółby ktoś napisać coś o kamienicy pod adresem ul. Widok 8?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • jarekzielinski Re: Widok 8 26.03.06, 21:15
      Powstała w l. 1913-14 dla niejakiego Gutgolda. W końcu lat 20. należała już do
      państwa polskiego. Pierwotnie ośmiokondygnacyjna. Autorami projektu musieli być
      Henryk Stifelman i Stanisław Weiss - budynek gabarytami, szkieletową
      konstrukcją i detalem doskonale mieścił się w ich repertuarze. W latach 80. dom
      był kompletną ruiną, a ówczesny właściciel (PKP? - już nie pamiętam) wybebeszył
      go i zaczął po cichu od góry rozbierać. W latach 90. kamienica została przez
      nowego właściciela nieco przekształcona i nadbudowana o dwie kondygnacje
      (jeszcze jedno piętro - uprzednio rozebrane - rekonstruowano), jest więc
      obecnie najwyższą starą czynszówką w Warszawie. Podczas przebudowy dodano także
      nowe zwieńczenie oraz pasma ceramicznej okładziny nawiązującej do wiedeńskiej
      secesji geometrycznej i - niestety - zlikwidowano wielkie witryny na pierwszym
      piętrze. W efekcie budynek wygląda strojniej niż pierwotnie, ale przestał być
      bardzo już rzadkim w stolicy przykładem "wielkomiejskiej kamienicy handlowo-
      mieszkalnej", czyli domu ze sklepowymi dolnymi kondygnacjami. Pzdr.
      • allgau Re: Widok 8 26.03.06, 23:10
        to poprosimy o pierwotny widok tej kamienicy przy Widok 8!
        • jurek1987 Re: Widok 8 27.03.06, 01:00
          Kamienica rzeczywiście należała do Centralnej Dyrekcji Kolei Państwowych.
          Budynek został kupiony przez PKP jeszcze 5 czerwca 1919 roku od Wolfa Gutgolda.
          Cena:1 milion marek.

          Pozdrawiam!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka