Dodaj do ulubionych

Ktoś będzie musiał zapłacić za deficyt

29.05.03, 22:23
- powiedział minister Michalski. Ciekwawe kto jest tym "ktosiem"? Macie
jakieś propozycje?

Dziura powiększy się

Zdaniem wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner być może część z
9,9 mld zł luki do sfinansowania będzie musiała zostać doliczona do deficytu
budżetowego w 2004 roku.

"Być może część z tych 9,9 mld zł trzeba będzie zaliczyć do deficytu, ale na
pewno nie całość. (...) Ktoś będzie musiał zapłacić za nasz obecny deficyt i
trzeba ograniczyć zapędy do jego zwiększania. I to jest główny powód, dla
którego musimy przeprowadzić reformę finansów" - powiedziała Wasilewska-
Trenkner w czwartkowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

W programie naprawy finansów publicznych MF przedstawiło kwotę 9,9 mld zł
jako lukę do sfinansowania w przyszłorocznym budżecie, podaną poza kwotą
deficytu budżetowego.

Wiceminister finansów Ryszard Michalski poinformował w maju PAP, że deficyt
budżetowy w 2004 roku może być wyższy niż tegoroczny i wynieść niewiele ponad
40 mld zł.

W tym roku deficyt budżetu został zaplanowany na poziomie 38,7 mld zł.

Wcześniej minister finansów Grzegorz Kołodko zapowiadał, że deficyt budżetu w
2004 roku przekroczy, ale nieznacznie, poziom deficytu tegorocznego.

Minister finansów uzależniał wcześniej nominalny poziom deficytu od decyzji
rządu w sprawie programu naprawy finansów publicznych. Zdaniem Kołodki w
relacji do PKB poziom deficytu nie będzie znacząco większy niż w tym roku.

Rząd zajmie się założeniami do przyszłorocznego budżetu oraz założeniami do
programu naprawy finansów publicznych na posiedzeniu 10 czerwca.

MF szacuje deficyt budżetu państwa w 2004 roku na 4,7 proc. PKB wobec 4,8
proc. w roku 2003, a według zasad ESA w 2004 roku na 4,8 proc. wobec 4,1
proc. w roku 2003.

Dochody budżetu w 2004 roku, po uwzględnieniu wejścia Polski do UE, mają
wynieść 160,2 mld zł, a bez uwzględnienia akcesji 161,4 mld zł, wobec 155,7
mld zł w 2003 roku.

W przyszłorocznych dochodach MF uwzględnia przekazanie przez NBP 9 mld zł z
rezerwy rewaluacyjnej.

www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/20030529/42159/?p=newsl

Obserwuj wątek
    • Gość: Pepe Pepe zapłaci IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 29.05.03, 23:22
      Między innymi. Dlaczego to Pan robisc przekazuje na to forum elementy tajnej
      wiedzy UPR-u? Czy robisc nie wie, że od dysonansu poznawczego boli głowa? Nawet
      jak się słyszy dwie różne rzeczy na ten sam temat, to juz głowa doskwiera.

      Niech robisc przyjmie łaskawie do wiadomosci, że dostaniemy w przyszłym roku 7
      mld dolarów, w ogóle to 17 mld euro (Magister obiecał), będzie lepiej,
      bezrobocie spadnie, będą nami rządzili Dobrzy, Mądzry Biali Ludzie z Brukseli,
      a nie nasze niedouki, rolnictwo stanie na nogi dzięki WPR, małe gospodarstwa
      padną, duże gospodarstwa się rozwiną, dzięki nam rozszerzy sie wspólny rynek i
      i co i?
      W każdym razie więcej takich materiałów proszę nie zamieszczać.
      Bo po co? UE-mannów to nie interesuje, a reszta o tym wie.

      Dobrze, Pepe nie znał cyfr.
      Dobrze, znowu krew Pepa zalała.
      I co z tego?
      - UE jest dla przyszłych pokoleń.
      To jest argument UE-mannów na dzisiaj.
      Pepe ma z tym dyskutować za pomoca przyszłorocznej dziury budżetowej?
      Że jak nie będziemy mieli środków, to sami nic nie osiągniemy? Że wzrostu wtedy
      nie będzie? Że usługi ekologiczne i infrastrukturalne UE to bardzo duży wydatek
      na który nas w tej chwili nie stać? Że to jakby biedak zarabiający 700 zł był
      zmuszony dokupić sobie platynowy katalizator za 3000 zł na swojego malucha? Za
      gotówkę.

      A co to kogo obchodzi?

      Co kogo obchodzi własne panstwo, proszę robisc'a?

      -Giertycha
      -Korwina

      Kiedy tu end uważa się za patriotę, a kimmjiki za liberała.


      Pepe
      (rewolucjonista)
      • Gość: robi Re: Pepe zapłaci IP: *.dialup.warszawa.pl 29.05.03, 23:37
        Pepe, niestety nie mogę Ci obiecać,że nie będę więcej umieszczał na forum
        takich rzeczy. Taki już ze mnie zimny drań - lubię walić prawdę prosto w oczy.
        Przykro mi Pepe, że będziesz "ktosiem" i to wbrew Twojej woli.
        A propos, co myślisz o szarej strefie? Pomyśl Pepe, pomyśl, jak nie dopłacić do
        do euroburdelu. W tej chwili chyba większość tzw. biznesmenów główkuje jak nie
        dać sie nabić w butelkę. A biedny Kołodko myśli,że z nimi wygra. He, he...
        nawet terror stalinowski nie wyplenił z Polaków przedsiębiorczości. Polak
        potrafi, a Kołodko dostanie figę z makiem.
        • Gość: Pepe szara strefa IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 29.05.03, 23:45
          Pepe się boi, że realnym skutkiem wejścia do UE będzie usprawnienie pracy
          polskiej policji gospodarczej, i, za tym, znaczące ograniczenie
          rozmiarów "szarej strefy".
          Stary strach Pepego.
          Jakie są szacowane rozmiary tej strefy obecnie?

          100 000 wiecej bezrobotnych? Milion? 250 000?
          Ile dzieci więcej na ulicę?

          Rzecz dobra (lepsza policja) może poprzez wdrażanie złego, unijnego prawa dużo
          złego zrobić w Polsce.

          P.S.
          Pisz Robi. Gdzieś się prawdy trzeba dowiadywać. Na forum GW (he).
    • bebokk end też zapłaci 29.05.03, 23:25
      No chyba, ze nie pali, nie kupuje żywności
      i żyje karmiąc się swoim chamstwem !
      • Gość: Pepe Już płaci IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 29.05.03, 23:36
        Podniesiony VAT kieszeni enda nie ominął. Pepa też. Inne rzeczy też. Nawet
        wywołane UEowym fiskalizmem i regulacjami bezrobocie wszystkich tutaj straszy.
        Tylko, że end ma od metra nadziei na lepsze jutro. I się denerwuje, że ktoś w
        endową nadzieję dmucha i rozwiewa. Pepe młodzieńczej beztroski zazdrości.
        Pepe na emeryturę? O Rany Boskie!
        • Gość: robi Re: Już płaci IP: *.dialup.warszawa.pl 29.05.03, 23:44
          Emerytura? Zapomnij. Przecież kasa z OFE pójdzie na budowę autostrad. Słyszałem
          ostatnio,że wiek życia mężczyzn w Polsce niebezpiecznie się wydłuża i już
          przekroczył 65 lat. Niedobrze. Mamy szansę dożyć do tej emerytury. Ale nie
          martw się Pepe, jeżeli dalej będziemy biednieć w takim tempie, to jest szansa,
          że ten niebezpieczny trend sie odwróci. I po kłopocie.
          • Gość: Pepe Żarty mi się skonczyły IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 30.05.03, 00:20
            No właśnie. kiedys można sobie było pożartować, a teraz UE za progiem.
            Dobrze, Pepe pożartuje: w ostatnim Najwyższym Czasie pan Dobosz zamiast z
            Francji napisał korespondencję z N. Jorku. Polscy piloci, którzy tam się szkolą
            wsiedli na niego, bo uważał, że sama sugestia "stworzenia możliwosci wyjazdu za
            granicę do pracy" jest poniżająca i, sama w sobie, poniżej krytyki.
            Dla nich to jest główna korzyść z wejścia do UE.
            Emeryturę z saks.
            W taki sposób naprawdę biedni ludzie zostają kupieni poprzez ludzi bez
            skrupułów, czy rozsądku, czy sumienia.

            Wymiana podstawowych w ogóle argumentów?
            Naści:
            www.beczka.eu.org/forum/viewtopic.php?t=70
            Pozdrawiam.
            P.
    • Gość: robi Ups, to powiedziała Trenknerowa (n/t) IP: *.dialup.warszawa.pl 29.05.03, 23:47
    • robisc Wczoraj pytanie dzisiaj odpowiedź 30.05.03, 20:00
      No, "ktosie" przygotowani na wielki skubanie?


      Podatkowe propozycje MF

      Resort finansów rozważa obniżenie do poniżej 500 zł kwoty zmniejszającej
      podatek, z obecnych 530,08 zł - podała piątkowa "Rzeczpospolita", powołując się
      na własne informacje. Ministerstwo finansów proponuje także zamrożenie progów
      podatkowych.

      Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra finansów Grzegorza Kołodki
      zlikwidowana ma być ulga remontowa, ulga odsetkowa (na spłatę odsetek od
      kredytów zaciągniętych na inwestycje budowlane), zniesiona możliwość odliczania
      wydatków na dojazdy dzieci do szkół, na odpłatne kształcenie w szkołach
      wyższych oraz ulgi uczniowskie (na zawodowe kształcenie ucznia). Zachowane mają
      być prawa nabyte.

      Według informacji dziennika resort finansów rozważa pozostawienie ulgi
      rehabilitacyjnej z dotychczasowym limitem 2.280 zł.

      "Z obecnych 152 zł na 100 zł ustalona ma zostać natomiast kwota przy odliczaniu
      wydatków na leki" - pisze "Rzeczpospolita".

      19-proc. zryczałtowanym podatkiem, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, mają
      również być objęte dochody z dywidend, z odsetek i pożyczek, z odsetek i
      dyskonta od papierów wartościowych, od dochodów z tytułu udziału w funduszach
      kapitałowych, a także od kwot wypłacanych po śmierci członka OFE.

      "Dotyczyć to ma również (19 proc. podatek) dochodów z odsetek lub innych
      przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach podatnika lub w
      innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania" - podaje dziennik.

      Podatkiem mają być też objęte dochody członków pracowniczego funduszu
      emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunku ilościowym do
      aktywów tego funduszu oraz z tytułu zbycia prawa poboru akcji nowej emisji
      przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu.

      Opodatkowane mają być również dochody z odpłatnego zbycia papierów
      wartościowych i odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z
      realizacji prawa z nich wynikających.

      19-proc. podatek ma być ustalany od dochodu osiągniętego w danym roku
      podatkowym (i niełączony z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej),
      którym będzie różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia
      papierów wartościowych a kosztami uzyskania tych przychodów.


      www.money.pl/podatki/wiadomosci/20030530/42193/?p=newsl

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka