Dodaj do ulubionych

Czy wódka może się przeterminować?

13.01.07, 20:45
No właśnie. Przywiozłem kilka miesięcy temu wódkę z Włoch i ciągle stoi
zamknięta, a ja zaczynam się martwić, że jak ją za kilka miesięcy otworzę to
nie będzie się nadawała do picia. Czy może się tak zdarzyć? Czy wódka ma
termin przydatności do spożycia (na butelce nie znalazłem)? Dodam, że jest to
wódka smakowa.
Obserwuj wątek
    • halev Re: Czy wódka może się przeterminować? 15.01.07, 15:07
      Parę miesięcy na pewno jej nie zaszkodzi. Ale jak postoi dłużej, zacznie tracić
      procenty :-)
      • ddb2 Re: Czy wódka może się przeterminować? 19.01.07, 16:03
        Nieprawda. Jesli jest nieotwarta, albo otwarta i dobrze zakrecona, nic jej nie
        bedzie. Dobre whisky i koniaki dojrzewaja po kilkanascie lat.
        • korsarz3 Re: Czy wódka może się przeterminować? 06.02.07, 17:01
          Co innego proces dojrzewania czy fermentacji, a co innego przechowywanie w
          domowych warunkach.
        • Gość: krakus Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.02.07, 08:37
          ktoś napisał:"Dobre whisky i koniaki dojrzewaja po kilkanascie lat".
          W przypadku whisky nie jest to prawdą: whisky dojrzewa tylko w beczce i jej
          wiek jest taki ile lat w tej beczce przebywała. Po rozlaniu do butelek whisky
          np. 12 letnia choćby leżała całe wieki zawsze będzie miała 12 lat.
          • edrys Re: Czy wódka może się przeterminować? 10.02.07, 16:39
            Już po problemie, bo wódka została wypita :)
            • Gość: :-) Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.billbird.pl 27.06.08, 15:52
              i dobrze
          • wolnomysliciel1 Re: Czy wódka może się przeterminować? 21.02.07, 21:42
            Gość portalu: krakus napisał(a):

> ktoś napisał:"Dobre whisky i koniaki dojrzewaja po kilkanascie lat".
            > W przypadku whisky nie jest to prawdą: whisky dojrzewa tylko w beczce i jej
            > wiek jest taki ile lat w tej beczce przebywała. Po rozlaniu do butelek whisky
            > np. 12 letnia choćby leżała całe wieki zawsze będzie miała 12 lat.

To ciekawe co piszesz. Wygląda na rzadki przypadek zakrzywienia
            czasoprzestrzeni i załamania kontinuum czasowego. Może zgłoś to odkrycie do
            kapituły Nagrody Nobla ? Zostaniesz miliarderem.
            • Gość: bettyb. racja krakus IP: *.dip.t-dialin.net 18.06.08, 17:45
              krakus ma racje.
              wiem bo zwiedzilam z tuzin szkockich destylarni whisky. whisky dojrzewa
              WYLACZNIE w beczce. po przelaniu do butelek proces dojrzewania USTAJE. butelka
              12 letniej whisky trzymana 50 lat w kredensie moze zrobic sie ciut "gesciejsza",
              bo alkohol moze pewnie minimalnie wyparowac po takim czasie ma dalej 12 a nie 62
              lata.
              wolnomyslicielowi polecam wczytac sie w ta materie a nie glupio kpic z ludzi nie
              majac racji
              • meth.p Re: racja krakus 27.06.08, 13:12
                Gość portalu: bettyb. napisał(a):

> krakus ma racje. (...)
                > wolnomyslicielowi polecam wczytac sie w ta materie a nie glupio kpic z ludzi
                nie majac racji

Troche dystansu kolego :) Wolnomysliciel zapewne zartowal, wiedzac ze chodzi o
                dojzewanie. Ale nie wciskajcie kitu, jezeli whisky stoi na polce 50 lat, to 12
                lat na pewno nie ma ;)
                • Gość: miszaberlioz Re: racja krakus IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.06.08, 01:20
                  Nie rozumiem dlaczego to bettyb me miec dystans a pokpiwajacy
                  wlonomysliciel dystansu miec nie musi.
                  Nic tak nie irytuje jak madrzacy sie ignorant.

A kitow nikt nie wciska.
                  Krakus i bettyb maja racje: 12 letnia whisky zabutelkowana "nie
                  starzeje sie" w tym sensie ze nie robi sie lepsza lub potencjalnie
                  lepsza ( w przeciwienstwie do butelkowanych win, portweinow itp).
                  Na zdrowie!
                  • Gość: rupi Re: racja krakus IP: *.aster.pl 28.06.08, 09:33
                    Jezu, człowieku, ale ty musisz być na żywo sztywniakiem. Że ktoś nie łapie
                    żartu, czyli wpisu wolnomysliciela1 - to jeszcze rozumiem. Ale że nie łapie, gdy
                    ktoś (tu pod postacią meth.p) mu go łopatologicznie wytłumaczył - to już
                    katastrofa.
                    • Gość: MiszaBerlioz Re: racja krakus IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.06.08, 16:42
                      To co nazywasz zartem
                      • dark.writer Re: racja krakus 28.06.08, 17:44
                        To co nazywasz niegrzeczną kpiną w istocie wygląda na dowcipne
                        chwycenie za słowo, a dokładniej niezbyt przemyślane zdanie "chociby
                        leżała wieki wciąż miałaby 12 lat". Jeżeli za takie rzeczy
                        preferujesz dawać w michę to (tu będę niegrzeczyn może, ale szczery)
                        powinieneś porozmiawiać o tym z lekarzem. Jeżeli w tej sytuacji masz
                        jeszcze jakichś znajomych, to albo to są sztywne intelektualnie
                        kołki, albo oceniasz ich jako "dużo większych".
                      • Gość: gari Re: racja krakus IP: *.centertel.pl 29.06.08, 10:55
                        Gość portalu: MiszaBerlioz napisał(a):
                        > Gdyby wolnomysliciel odezwal sie w ten sposob do
                        > mnie w sytuacji towarzyskiej dostalby w miche ( chyba ze bylby duzo
                        > wiekszy).

Tak buduje się faszyzm
                      • Gość: bolec Re: racja krakus IP: 83.2.103.* 29.06.08, 18:36
                        hehe jak debil to o riposcie slownej nie slyszal ;) coz :)
                        • Gość: wincyjidiotyzmuwne Re: racja krakus IP: *.dynamic.chello.pl 25.10.15, 13:29
                          3 minuty których nigdy nie odzyskam bo 4 pawianów nie ma co innego do roboty tylko się kłócić w necie. To który ma dłuższego panowie? #GETALIFE
              • Gość: destyl utrwalacz wieku IP: *.infish.com.pl 27.06.08, 13:34
                Ha, to jak wlezę do beczki i posiedzę tam trochę....
                Hm ciekawym jestem, co moja zona na to... ? Mozę by tak ją ........
          • hens Re: Czy wódka może się przeterminować? 29.06.08, 11:55
            Jakieś bzdury wypisujesz z tym oznaczeniem wieku.
            Dwunastoletnia oznacza że alkohol został wyprodukowany MINIMUM
            12 lat temu i dla tego na butelce jest podana DATA PRODUKCJI.
            Oznacza to że butelka z whisky z datą 1968 jest dzisiaj traktowana jak 40 letni
            trunek. Nie jest ważne ile lat spędziła ona w beczce, bo to jest obwarowane
            recepturą dla whisky sprzedawanej jako 12 letnia.
            Ten trunek posiada gwarancję że jest w WIEKU minimum 12 lat.
            Za butelkę trunku z 1968 roku, to dzisiaj na aukcji dostał byś drobne na
            kontener whiski z ubiegłego roku.
            • Gość: haszek Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: 89.124.240.* 29.06.08, 15:08
              No i tu wlasnie sie mylisz. Przedmowcy wyjasniali juz ze whisky (i burbon) tym roznia sie od wina ze przestaja dojrzewac w momencie butelkowania. Co do rocznika produkcji tez nie masz racji bo zadko mozna znalezc na butelce rok a zawsze wiek w ktorym whisky zostala zabutelkowana. Tak wiec jezeli kupisz sobie dzisiaj 16-letniego Bushmilsa (limitowana edycja na 400-lecie destylarni) i otworzysz ja za 50 lat (na 450-lecie) bedziesz pil whiskey 16-letnia. Powod dla ktorego tak przyjelo sie traktowac ten trunek jest prozaiczny. Whisky swoj smak, kolor, zapach i procentowosc zawdziecza beczce w ktorej jest przechowywana. Beczki do przechowywania whisky nigdy nie sa nowe. Sa to beczki po burbonie, sherry lub porto, pochodzace z roznych czesci swiata, o roznej wielkosci. To jaka bedzie whisky zalezy od drewna, z ktorego zrobiona jest beczka (glownie dąb), tego co bylo w niej wczesniej, jej wielkosci i przede wszystkim czasu ktory whisky spedzila w beczce. Logicznym jest wiec ze po zabutelkowaniu "wody życia" zadne jej wlasciwosci juz sie nie zmiania.
              Pozdrawiam.
              • hens Re: Czy wódka może się przeterminować? 29.06.08, 15:22
                No i właśnie sprawdziłem,bo temat jest ciekawy ......jest jak twierdzę.
                Angol 80-cio letni koneser whisky, zresztą notoryczny alkoholik, nie może się
                mylić.ON wie czym się truje, i dla czego tym, a nie innym trunkiem.
                • Gość: kolo Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: 80.50.130.* 04.03.09, 10:35
                  Właśnie.
                  Kudłaty, 75-cio letni koneser wina marki wino z pobliskiego parku nie może się
                  mylić. Onteż wie czym się truje
        • Gość: balabala Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.pools.arcor-ip.net 29.06.08, 15:35
          To jest bardzo duzy problem, widac, ze w tym kraju same nudy.
        • Gość: dziadek Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.adsl.inetia.pl 30.06.08, 04:16
          Leżakowanie w odpowiednich warunkach nawet dodaje walorów smakowych.Jednak mój
          dziadek trzymał wodkę z czerwoną kartką zalakowaną około 50 lat to w każdej
          butelce nastąpił ubytek od 3 do 5cm na butelce.Czy straciła na walorach
          smakowych tego niewiem , nie próbowalem.
        • Gość: Seba Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.play-internet.pl 26.07.15, 16:35
          Ale w beczkach a nie w butelkach
      • Gość: romp Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.06.08, 13:54
        ....przeterminawać może nie bo zazwyczaj wczesniej ulegnie kosumpcji,
        ale miałem zdarzenie przed kilku laty-....brakło alkoholu na
        libacji garażowej, kolega który kupił większą ilość skrzynek alko-
        holu (wesele syna) ociąga się zpożyczeniem butelki ew. kilku,
        po namowach i zapewnieniach o zwrocie prowadzi nas do swego garażu
        oferuje całą skrzynkę za nic. Okazało się że ta i inne skrzynki
        zawierały butelki żytniej z kłoskiem ale w każdej butelce była pleśn.
        Oczywiscie nikt tego nie ruszył.Ja jednak pożyczyłem jedną butelkę
        dla pokazania innym. Stała odkryta przez rok ,dwa aż kidyś ją skonsu
        mowaliśmy co prawda b. ostrożnie.Minęło kilka już lat i nadal mogę
        tę historię opowiadać a nawet o niej pisać.A facet na wesele kupił
        nową gorzałę....
        • Gość: Bestia Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.nott.cable.ntl.com 27.06.08, 19:11
          Pleśń w wódce ??????????? jesteś pewien ? może nalot na kłosku żyta po
          prostu ? Nie sądze ze pleśń rośnie w 40% alkoholu :)
        • michr Re: Czy wódka może się przeterminować? 27.06.08, 23:32
          Za czasów "komuny" butelki po wódce były zwrotne. W butelkach tych
          trzymano nie tylko wódkę ale np. soki. wystarczyło że butelka była
          niedomyta i stąd pleśń. Zdarzyło mi się w tych czasach kupić 2
          butelki wódki w których była czysta woda. Jak to było dawno?
      • Gość: palikot Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.06.08, 18:39
        ja pijam trzydziestoletnią i co wy na to?...
    • Gość: . W porządnej rodzinie - nigdy! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.02.07, 09:50
      .
      • billy.the.kid Re: W porządnej rodzinie - nigdy! 22.02.07, 11:08
        procenty wychodzą przez dno. i po jakims czdsie bedzie tylko woda.
      • Gość: Gość:lump Re: W porządnej rodzinie - nigdy! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.06.08, 21:10
        W nieporządnej tym bardziej!
    • frehar Re: Czy wódka może się przeterminować? 26.02.07, 21:31
      no jak nie byla otwierana to nic sie jej nie stanie :-)
    • ewa12321 Re: Czy wódka może się przeterminować? 26.04.07, 20:35
      Nie, wodka nie moze sie przeterminowac, nawet jak byla otwarta. Alkohol jest
      doskonalym konserwantem.

Gdyby sie wodka (zwykle kolo 40 Vol%) mogla przeterminowac, to prawo
      przewidzialoby dla niej okres waznosci.

Ale z otwartej butelki alkohol moze wyparowac, bo ten jest dosc lotny.
      • Gość: Adam Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.swarzedz.inotel.pl 14.07.07, 20:48
        U mnie stoi Siwucha, którą dostałęm 12 lat temu w prezencie.
        Mimo tym informacjom, które podaliście i tak już nigdy pewnie się nie odważę
        jej wypić. Pozdrawiam
        • Gość: Balcerek Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.bielsko.dialog.net.pl 27.06.08, 14:40
          Masz rację. lepiej jej pij! Może ci poważnie zaszkodzić! Wyślij ją do mnie.
          Fachowo ją zutylizuję.
    • Gość: Psychiatra Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.gprs.plus.pl 19.04.08, 21:20
      Bardzo chciał bym wam pomóc ale mieszkam w takim miejscu (internat TL Białowieża) w którym wódka nigdy nie stoi dłużej niż 2 dni od jej kupna . W krwi mojej i moich kumpli alkohol wysokoprocentowy płynie od 15 lat i jeszcze żaden z nas się nie zepsół. Jak wam nie pasuje to przywoźcie do nas. Tutaj wszystko pójdzie bez względu na wiek.
      • Gość: profesor Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.06.08, 15:23
        to sie nie dziwie ze studiujesz juz 15 lat
    • horatio_valor Re: Czy wódka może się przeterminować? 27.06.08, 14:25
      Mocny alkohol raczej się nie zepsuje (alkohol raczej wyklucza
      działanie bakterii), ale chemiczne dodatki w wódkach smakowych...?
      Nie wiem, chyba z czasem mogą się rozpaść i przereagować ze sobą,
      nie?
    • Gość: denial Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.06.08, 14:47
      To jest dobre pytanie i sam mam takie wątpliwości i proszę o
      odpowiedź - otóż przywoże czasem trochę wódki z Rosji i Ukrainy i na
      nich jest wyraźnie napisane - termin przydatności do spożycia 6
      miesięcy albo rok od daty rozlewu. Nigdy nie spotkałem się z takim
      napisem na wódkach polskich ani żadnych innych. Jedną z nich -
      miodową z papryką wypiłem kiedyś dwa i pół roku od daty rozlewu i
      jakoś nic mi nie było, chociaż pływająca papryka spłowiała, zrobiła
      się po prostu wyblakła. Po co jest więc ten napis?
      • Gość: literka_m Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.sttb.pl 27.06.08, 17:00
        widzialem (i probowalem) juz wodek, ktore byly zamkniete i wywierzaly. 30 lat
        butelka stala. zamkniecia nigdy nie sa hermetyczne - pamietajcie o tym. dlatego
        tez, butelki zamykane korkiem przewraca sie tak, aby korek byl nawilzony i
        uniemozliwial doplyw swierzego powietrza.
      • Gość: wallygator Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.adsl.inetia.pl 27.06.08, 17:05
        Jedną z nich -
        > miodową z papryką wypiłem kiedyś dwa i pół roku od daty rozlewu

Nemiroff? :)

U mnie na półce stoi pięcioletnia Brandy i ośmioletnie wino.
        Czy winu nie zaszkodzi temperatura pokojowa?
        • Gość: angevine Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.0.98-84.rev.gaoland.net 27.06.08, 18:35
          > U mnie na półce stoi pięcioletnia Brandy i ośmioletnie wino.
          > Czy winu nie zaszkodzi temperatura pokojowa?

Szkodzi, podobnie jak szkodzi zbyt zimna temperatura. Po prostu wino
          traci "bukiet". Najlepsza temperatura to 12-15 °C a do tego mala
          wilgotnosc pomieszczenia.
          A co do whisky, to krakus ma racje, po przelaniu do butelek konczy
          sie proces fermentacji. Dlatego tez na butelkach jest napisany wiek
          alkoholu, np. whisky 10-letnia lub 18-letnia (albo inne...). Na
          etykietakch od wina masz rocznik, bo wino dojrzewa nawet po
          przelaniu do butelki.
          • Gość: malkontent Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.06.08, 22:15
            Ale przecież whisky nie dojrzewa w wyniku fermentacji, tylko od drewna, torfu i
            okolicznego klimatu. Zasadniczo do beczki wlewa się to co się wydestylowało a
            dojrzewanie polega na przenikaniu tych zapachów. Kto nie wierzy, niech się choć
            raz w życiu szarpnie na butelkę porządnej szkockiej single malt, w polskich
            sklepach w miarę przystępną cenę ma Ardbeg (ok. 150pln). Warto.
          • Gość: gewurztraminer Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: 193.59.37.* 29.06.08, 00:29
            Fermentacja w destylowanym alkoholu? Ha ha
        • aka-jo Re: Czy wódka może się przeterminować? 28.06.08, 01:46
          przydaloby sie to wino polozyc i schowac od promieni slonecznych;)
          Korek wyschnie jak stoi i zacznie sie piekny proces utleniania ktory
          zamieni te twoje winko w ocet winny;)

Whisky po 12 latach ma 12 lat w beczce po zakorkowani nie zmienia
          swoich wartosci....
          ale wieku oczywiscie przybywa ale nie beczkowego;)
    • Gość: hehe Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.akademiki.uni.torun.pl 27.06.08, 17:03
      Chyba nie może się przeterminować. U cioci znalazłem kiedyś 50 letni spirytus i
      był bardzo dobry!
    • Gość: ja Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.telkom-ipnet.co.za 27.06.08, 18:55
      masz chyba zle w glowie, albo do szkoly ni echodziles{las}
    • Gość: hanna Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.cable.ubr05.camd.blueyonder.co.uk 27.06.08, 20:06
      na pewno nie mam w domu 15letnia wodke.pozdrawiam
    • pynky Re: Czy wódka może się przeterminować? 27.06.08, 20:17
      Mysle że ludzie którzy mają tego typu rozterki, nie powinni pic, bo na trzeźwo
      są juz wystarczająco głupi
    • Gość: Rysiu Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.jjs-isp.pl 27.06.08, 20:41
      Ja bym podyskutował o tym nad butelką!
    • Gość: ZiomisławPaliblant Wódka nie może się zepsuć, jako taka. IP: *.e-wro.net.pl 27.06.08, 22:12
      Etanol jest trucizną, i żadne życie się tym nie żywi. Etanol może jednak wyparować.
      • Gość: gtw Re: Wódka nie może się zepsuć, jako taka. IP: *.171.15.158.crowley.pl 27.06.08, 22:39
        teściu do tej pory podaje stawia żytnią którą kupił na w latach 80-
        tych na wesele najstarszej siostry mojej żony, takie były czasy, że
        jak była okazja to się kupowało, więc nakupił żyta (wersja
        pewexowska) niemalże w ilościach hurtowych, chociaż na wesele poszła
        niecała 1/3 zakupu...

żytko mimo, że ma 20 lat, to jest lepsze niż dzisiejsze smirnoffy i
        absuluty...być może to jest jedyna zaleta komuny, że wtedy robiono
        dobrą wódę....
    • Gość: gen. Italia Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.centertel.pl 27.06.08, 22:47
      Zamknięcie nigdy nie jest idealnie szczelne, zwłaszcza naturalne
      (tektura, korek) i po iluś latach alkohol odparuje a jak zejdzie
      poniżej 15% to pleśnie i inne takie mogą zaatakowac wódkę zwłaszcza
      słodką, smakową.

Zamknięcie sztuczne - plastik po dłuższym czasie może ulec
      depolimeryzacji i odpowiednio "wzbogacić" napój różnymi chemikaliami
      z pewnością zbawiennymi zwłaszcza dla wątroby. Tego bałbym się
      szczególnie w wódkach z krajów gdzie atesty na tworzywa do kontaktu
      z żywnością są traktowane raczej lajtowo.
      • Gość: MiszaBerlioz Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.06.08, 01:23
        Wreszcie cos ciekawego!
        Dziekuje za info.

• Gość: prztyk Wodka jest ohydna, po co w ogole ja pic ? IP: *.zoominternet.net 28.06.08, 04:05
      O wiele lepiej smakuje np denaturat.
      • Gość: iwan Re: Wodka jest ohydna, po co w ogole ja pic ? IP: 81.210.209.* 28.06.08, 05:43
        ...jak wódka jest pobogosławiona jest Boskim napojem i nie ulega
        przeterminowaniu;;- natomist pita w ukryciu jest grzechm i ulege zepsuciu wraz z
        pijącym...
      • Gość: Szadrolk Re: Wodka jest ohydna, po co w ogole ja pic ? IP: *.acn.waw.pl 28.06.08, 11:14
        zgadzam się, jednak nie każdego na dobry denaturat stać
      • Gość: st@chemik Re: Wodka jest ohydna, po co w ogole ja pic ? IP: *.elpos.net 29.06.08, 14:35
        Tak naprawdę ,to DENATURAT jest spirytusem konsumcyjnym ,do
        którego dodajemy "oleje pirydynowe" i po balu panno lalu jest
        smrodek i chuch i powstaje mieszanina azeotropowa ,w Polsce dodajemy
        barwnik.Dobra wódka nie jest zła ,należy tylko ja pić zagryzając
        ROZUMEM.UNIA przywlaszczyła sobie nazwę do każdego badziewia ,nawet
        do akoholu z karbidu/acetylenu/ i starych bawelnianych
        kaleson ,istnieje taka możliwość ,ale to strasznie droge!!!
      • Gość: hehe Re: Wodka jest ohydna, po co w ogole ja pic ? IP: 93.179.229.* 17.06.09, 20:13
        zala poznac po jego trunkach
        • Gość: hehehee Re: Wodka jest ohydna, po co w ogole ja pic ? IP: 93.179.229.* 17.06.09, 20:15
          zula*
    • Gość: kaka Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.aster.pl 28.06.08, 07:03
      wódka może się przeterminowac, wodki ukrainskie (jedyne jakie
      widzialem) maja wybity termin przydatnosci do spożycia rok od czasu
      produkcji. Ale jak sie wypije przeterminowana raczej sie nic nie
      stanie tylko smak gorszy.
    • Gość: mk Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.acn.waw.pl 28.06.08, 10:01
      Otwarta (trzymana zakrecona) po paru latach zwietrzeje. Nie
      otwierana moze stac bardzo dlugo. Zepsuc sie nie zespuje.
    • nomada14 Re: Czy wódka może się przeterminować? 28.06.08, 11:32
      Jak nie wypita zaraz po zakupie, to się może przeterminować.
      A wtedy goście nie będą rzygać.
    • iacubus SAKE - ma okres ważności 100 lat 28.06.08, 12:04
      kiedys mialem okazję skosztować, na etykiecie widniał napis - best before
      2104.miesiac.dzień :)
    • Gość: JK Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.telsten.com 28.06.08, 12:05
      wódka stoi kilka miesięcy??? kolega chyba żonaty ;-)
      • Gość: Bimber Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.dip.t-dialin.net 28.06.08, 12:27
        Nie dawno znalazlem 5 butelek bimbru ktorego destylowalem 13.12.1981r.
        Musialem go schowac w pywnicy bo prawie przysli po mnie ZOMOWCY,apozniej o nim
        zapomnialem.Teraz kiedy mysmy go pili to smakowal wysmienicie i mial jeszcze 76%.

• Gość: jaxa Wódka? Z Włoch???? IP: *.acn.waw.pl 28.06.08, 20:55
      Chłopie, przywozisz z Włoch do Polski wódkę? To coś woził tam,
      mozarellę? I jeszcze chcesz pić tę włoską wódkę? Boże, co za kompletne
      dno moralne.
      • orxor Re: Wódka? Z Włoch???? 28.06.08, 21:54
        Taaaa ...
        zwykle pija włoską wódkę, polskie wino i przegryza to amerykańskim
        serem :) Niech tylko nie siada potem za kółkiem swojego chińskiego
        auta :)
        • Gość: Taki jeden Re: Wódka? Z Włoch???? IP: *.dip.t-dialin.net 28.06.08, 23:07
          Najlepszy jest bimber a do niego na zagrycha wedzona slonina.
          Po tym glowa nie boli tylko sie kiwa.
    • mike-great Lepiej wypij a nie myśl... 29.06.08, 00:32
      Lepiej wypij a nie myśl...

edrys napisał:

> No właśnie. Przywiozłem kilka miesięcy temu wódkę z Włoch i ciągle stoi
      > zamknięta, a ja zaczynam się martwić, że jak ją za kilka miesięcy otworzę to
      > nie będzie się nadawała do picia. Czy może się tak zdarzyć? Czy wódka ma
      > termin przydatności do spożycia (na butelce nie znalazłem)? Dodam, że jest to
      > wódka smakowa.
    • Gość: Le.O.N. Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.06.08, 00:54
      Niedawno robilem nalewke ze spirytusu, ktory jest moim rowiesnikiem (blisko 30
      lat). Mniod-malina wyszla.
      A swoja weselna pilem jeszcze 6 lat po weselu i byla jak nowka.

Pzdr.Le.O.N.
    • Gość: Misza Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.unused.derbynet.waw.pl 29.06.08, 01:14
      Jakiś czas temu piłem otrzymaną w prezencie autentyczną sowiecką wódkę z późnych
      lat 40tych (czystą, wersję rozlewaną w Niemczech). Na wartości i smaku nic nie
      straciła, a ja mogłem "dotknąć" historii... Polecam wszystkim...
      • Gość: swiniopas Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: *.asfd.broadband.ntl.com 29.06.08, 07:28
        Roznie to bywa z napojami alkoholizowanymi po latach.
        Mieszkam w Londynie, przyjmuje u siebie kiedys autentycznego
        polskiego hrabiego. Na to przychodzi do mnie sasiad, stary Anglik.
        Mowi, ze pic juz nie moze i nie bedzie, daje mi w podarunku jakies
        pol tuzina butelek wina. Nic specjalnego, tanie marki ze sklepow,
        Liebfraumilch od germanow i wloskie, Lambrusco bodajze ale naklejki
        sprzed 25-30 lat. Otwieralismy do obiadu jedna po drugiej- delicje!
        Hrabia docenil bukiet, stary kolor itp i dawal im piatke. Trzeba byc
        naprawde zimnokrwistym anglosasem aby wino trzymac przez 30 lat w
        szafie, w moim przypadku byla to libacja nie do zapomnienia.
      • Gość: smakosz Re: Czy wódka może się przeterminować? IP: 80.48.254.* 29.06.08, 08:02
        przede wszystkim należałoby określić CO TO JEST WÓDKA!!!!!! bo jak czytam tye wypociny, to nie macie o tym zielonego pojęcia.
        a definicję wódki podał nie kto inny tylko niejaki Mendelejew...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka