Dodaj do ulubionych

zawroty głowy u psa?

04.08.08, 19:51
witam. mam poważny problem z moim psem. przy wysiłku, np. 10 minutowy spacer,
zaczyna z nim dziać się coś dziwnego. jakby miał zawroty głowy. przewraca się,
nie może utrzymać równowagi, drżą mu mięśnie twarzy. zaraz się podnosi, ale
jeszcze przez jakiś czas jest zdezorientowany. od razu domaga sie jedzenia lub
zjada to co jest w misce - jak by starał się robić coś dobrze mu znanego,
złapać jakiś kontakt z czymś rzeczywistym (trochę naciągane tłumaczenie, ale
nie można tego wytłumaczyć głodem).

stan ten utrzymuje się już jakiś czas i pies częściej ma te "zawroty" w dni
upalne. gdy tylko się one pojawiły pies był zabrany do weterynarza i podano mu
serię antybiotyków na zapalenie kręgosłupa (podejrzewano przeciążenie
kregosłupa). objawy ustąpiły na jakiś czas ale znów powróciły.

zauważyłam też ze przy ogonie z jednej strony jest jak by gulka - miękka,
jakby jakiś płyn pod skóra. nie miał tam jednak nigdy żadnej rany.

pies cały czas jest na dworze, ma stały dostęp do świeżej wody i wielu
zacienionych miejsc, biega luzem po podwórku.

jest to mieszaniec (doberman, gończy polski, jakies slady rotwailera) ma 8 lat
i 3 miesiące, ma lekką nadwagę.

co może być powodem tych "zawrotów" jeśli nie zapalenie kręgosłupa?
w jaki sposób uchronić psa przed "atakami" (nie mogę go cały dzień trzymać w
zamknięciu bo robi się drażliwy i osowiały)?
Obserwuj wątek
    • rezurekcja Re: zawroty głowy u psa? 04.08.08, 21:18
      ftd86 napisała:
      > ma lekką nadwagę.

      warto odrobine mniej dawac do jedzenia,


      > co może być powodem tych "zawrotów" jeśli nie zapalenie kręgosłupa?

      Niewatpliwie serce.
      A moze nawet i padaczka?...
      • pierozek_monika Re: zawroty głowy u psa? 04.08.08, 21:21
        zdecydowanie powiedziałabym weterynarzowi, żeby zbadał serce.
      • ftd86 nadwaga 05.08.08, 16:10
        dostaje mniej do jedzenia. okolo litr kaszy z miesem i gotowana kosc rurka.
        dostaje tez czasem sucha karme i jeszcze jedna kosc, ale tylko jesli sam chce i
        bardzo sie domaga - nie da spokoju jesli nie dostanie tego czego chce.
    • anna.jozwik Re: zawroty głowy u psa? 05.08.08, 00:08
      Z opisu ras z których "powstał" pies wnioskuję że to raczej duży osobnik, a z
      tego wynika, że 8 lat to już dla niego dość zaawansowany wiek.
      W tym wieku należy rozważyć zarówno problemy natury oddechowo-krążeniowej, jak i
      zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
      Mówiąc prościej, mogą być to już sugerowane tu problemy z niewydolnością serca,
      może kardiomiopatia przerostowa (bardzo prawdopodobna). Należałoby zrobić
      badanie krwi, rtg klatki piersiowej oraz ekg.
      Mogą to być także przyczyny natury neurologicznej - wówczas możemy mieć do
      czynienia z jakimiś zmianami na terenie mózgu, zwapnieniami, guzami, może wylew,
      może być to tez padaczka. Wskazane byłoby badanie tomograficzne, ale takie można
      wykonać tylko w warszawie.
      Jednakże konsultacja z wetem byłaby bardzo wskazana.
      • ftd86 Re: zawroty głowy u psa? 05.08.08, 15:56
        to fakt - kawal psa z niego i jest mocno zbudowany - schwarzenegger w swojej
        kategorii wielkosciowej:P

        na pewno wybiore sie do weta i poprosze o wykonanie wskazanych badan. ale musze
        niestety poczekac jeszcze pare dni na transport (pies o wlasnych silach moze nie
        dojsc) dlatego wlasnie pytalam o jakies domowe sposoby pomocy doraznej zeby nie
        pogarszac stanu.

        gdyby to byla padaczka to nie padal by calkowicie na ziemie tracac przytomnosc i
        miec drgawki calego ciala?

        dziekuje za podpowiedzi.

        jesli ktos zna podobny przypadek lub moze powiedziec mi z doswiadczenia wiecej
        na temat podejrzewanych zburzen bylabym wdzieczna :)

        • rezurekcja Re: zawroty głowy u psa? 05.08.08, 20:57
          ftd86 napisała:

          > gdyby to byla padaczka to nie padal by calkowicie na ziemie tracac
          przytomnosc i
          > miec drgawki calego ciala?

          sa rozne postaci ataku padaczkowego
          pl.wikipedia.org/wiki/Padaczka
          > jesli ktos zna podobny przypadek lub moze powiedziec mi z
          doswiadczenia wiecej
          > na temat podejrzewanych zburzen bylabym wdzieczna :)

          moze tu? Zeby pisac trzeba sie logowac.
          www.dogomania.pl/forum/forumdisplay.php?f=502

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka