Dodaj do ulubionych

PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec

21.08.08, 22:36
"Tu pomógł niedawny remont tunelu, po którym wygląda on najlepiej ze wszystkich w kraju."

to chyba jakiś żart, co takiego niezwykłego jest w tym tunelu?
Obserwuj wątek
        • lookas.prv.pl Re: PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec 21.08.08, 23:27
          Być może.

Można by tam było umieścić Centrum Informacji Turystycznej - chyba dworzec jest
          lepszym miejscem do tego niż III Aleja?

Albo... skoro ten dworzec taki reprezentacyjny.. to przenieść wszystkie banki z
          Alej do dworca! Niech tam się zagryzają.

Ale z tymi kupcami to na serio pisałem.. miasto powinno też się wykazać
          inicjatywą, bo to dworzec reprezentuje i świadczy o mieście niż o samym PKP.
          Mnie osobiście żal tego dworca. Marnuje się.

• lukasz_czewa z zycia wziete 22.08.08, 09:44
            2 tygodnie temu bedac na ul. Pilsudskiego, zauwazylem pijaka, ktory swiecil
            golym tylkiem (spodnie i gacie mial w kolanach) przy schodach prowadzacych do
            przejscia podziemnego. stal nieruchomo, zgiety w pol, oparty o porecz.
            zadzwonilem na policje i po chwili wolnym kroczkiem przyszedl partol zlozony z
            sokisty i policjanta. obserwowalem cale zdarzenie z 2 strony ulicy i musze
            przyznac ze nie zdziwilem sie reakcja obu funkcjonariuszy. przyszli, jakby nigdy
            nic, popatrzyli na niego z kazdej strony po czym facet zorientowal sie nieco, ze
            jest na cenzurowanym, podciagnal troche spodnie i chwiejac sie odszedl przy
            biernej postawie funkcjonariuszy. aha, w miedzy czasie przyjechal duzy samochod
            strazy miejskiej, ale zamiast zajac sie pijakiem, straznicy wdali sie w rozmowe
            z policjantem i sokista. ot taki przyklad z zycia wziety

a co do samego dworca, to zle sie stalo, ze dworzec pkp nie zostal
            zaprojektowany wspolnie z dworcem pks. po co nam taki wielki budynek, skoro
            swieci pustkami (w dawnej czesci handlowej). gdyby w 1 gmachu mialy sie znalezc
            te 2 instytucje, byloby lepiej. po pierwsze - bylby wiekszy ruch w tym rejonie,
            a po drugie - teren, ktory dzisiaj zajmuje pks, moznaby sprzedac z zyskiem (a w
            centrum miasta mozna chyba zgarnac niezla kase za taki spory grunt).

natomiast przy obecnej formie budynku widze jedno rozwiazanie. trzeba koniecznie
            przebudowac czesc handlowa, sprawic, zeby ludzie tam chetniej zagladali, a
            mieszkancy okolicznych budynkow robili tam zakupy (wiec moze jakis
            supermarket?), ale to wszystko jedynie wtedy gdy powstanie w tym miejscu jakas
            galeria handlowa. do tego trzeba koniecznie pozbyc sie meneli, zeby nie
            siedzieli nawet na lawkach przy dworcu (o samym dworcu nie wspominajac) bo tylko
            strasza ludzi, smierdza, pija i zebraja na alkohol przy biernej postawie sluzb
            porzadkowych!!
            • bartek_cz-wa Re: z zycia wziete 22.08.08, 10:16
              Może i po części masz racje z tym aby w jednym budynku mieściły się dwa
              dworce.Tylko powiedz mi w którym miejscy pod dworcem PKP można było zrobić
              stanowiska dla autobusów i to w taki sposób aby funkcjonowały one tak jak na
              obecnym dworcu PKS.Według kierowców częstochowski dworzec jest jednym z
              najbardziej funkcjonalnych w Polsce.I po 2 nawet jakby w gmachu dworca PKP
              znajdował się dworzec PKS to i tak za sprzedany grunt na którym obecnie stoi
              dworzec PKS kasę zwinął by PKS a nie miasto.Bo teren na którym stoi dworzec i
              znajdują się parkingi dla autobusów i stanowiska należy do Przedsiębiorstwa
              Komunikacji Samochodowej Częstochowa w Częstochowie S.A.I miasto nic by na tym
              nie zyskało.
              • lukasz_czewa Re: z zycia wziete 22.08.08, 11:05
                napisalem, ze szkoda ze nie zostal zaprojektowany by zmiescic 2 dworce.
                natomiast teraz pola manewru raczej nie ma, chyba ze dworzec pks znalazlby sie
                pod ziemia...jedyny pomysl jaki przychodzi mi do glowy, choc chyba niezbyt
                dobry, to wjazd ul. orzechowskiego, skret w prawo za budynkiem poczty i przejazd
                kolo peronu 4, a na wysokosci postoju taksowek zjazd pod ziemie, gdzie pod
                pl.Rady Europy bylby nowy dworzec pks (cos jak ten w krakowie). tam byloby kilka
                stanowisk i to wszystko polaczone z budynkiem dworca pkp. ruch w tym rejonie
                zwiekszylby sie wielokrotnie i mozna by czesc nieuzywanego pawilonu dworca pkp
                przeznaczyc pod zarzad pks (kasy i inne potrzebne stanowiska). co zas do
                nieruchomosci, ktorych wlascicielem jest pks - z zyskow ze sprzedazy mozna
                pokryc czesc budowy nowego dworca lub przeznaczyc pieniadze na nowy tabor,
                podwyzki czy cokolwiek innego.

oczywiscie pomysl jest rodem z filmow s-f...
    • Gość: mieszkaniec PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.08.08, 07:06
      Dla władz PKP z Katowic najlepiej byłoby aby dworzec w Częstochowie
      był zapyziały a najlepiej nie istniał.Oni tylko umieją zabierać
      pieniądze z Częstochowy i Bielska.Ostatnio byłem w Białymstoku i nie
      potwierdzam informacji ,że tamten dworzec jest okazalszy niż ten w
      Częstochowie.Jest na pewno czyściej. Na dworcu w Częstochowie
      widoczny jest brak sprzątaczek. No i te zapachy meneli. Służby
      porządkowe SOK po prostu nic nie robią z tymi śmierdzielami.A należy
      ich po prostu z dworca usuwać. Jak można jeść kanapkę w towarzystwie
      takiego śmierdziela. To odechciewa się nawek kupić ją na dworcu-
      gdzie brudno i śmierdząco.
    • Gość: xkx Re: PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec IP: *.152.lesio.net 22.08.08, 07:44
      Problem z naszym dworcem PKP polegan na tym iz jest on TAK
      PRZYNJMNIEJ ZE 3X ZA DUZY W STOSUNKU DO POTRZEB. Takowa wielkośc
      sprawidziłą by się może w Krakowie może w Katowicach ale nei w Cz-
      wie gdzie z roku na rok ubywa pociągów. Po co np. 2 peron
      prystosowany do obsługi po jednej stronie dwóch pociągów skoro w
      zasadzie nigdy nie było to potrzebne? Po co gigantyczny budynek z
      tysiacem zakamarków - skoro niema podróżnych zresztą nie za bardzo
      byli oni w momecie otwarcia budynku. A jak niema podróznych (czyli
      kupujacych) niema też i chetych do robenia interesów. A co do
      galerii handlowej to jestem neizmiernie ciekaw gdzie pomysodawcy
      widza na naszym dworcu jej lokalizacje? Chyab iż zostawimy dowec od
      ul. Piłsudskiego a budynek od al. Wolności zamienimy po przebudowie
      i to całkowitej w galerie. Ale raczej widze w ciemnych barwach
      szanse na realizacje tego pomysłu.
    • Gość: oli PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec IP: *.strefa.com 22.08.08, 09:24
      No fakt ubywa pociagow/polaczen to jak tu sie maja ludzie przewijac.Tlumy
      pielgrzymow? oni ida pieszo:P Turystow a do czego? Tylko po to zeby zobaczyc
      klasztor? No moze gdyby zaczeli budowac uczelnie z innymi kierunkami,poszli
      dalej w turystyke, wyglad miasta,sport,potem promocje... No ale widomoo brak
      pieniedzy to jak tu ma nic nie schodzic na dno. jak tu sami mieszkancy
      wyjezdziaja...
    • myszon_k Cz-wa osobowa OK! Malbork DNO!!!! 22.08.08, 10:10
      Witajcie,

ostatnio miałem okazję być w Malborku, zamek piękny dojazd PKP do Malborka OK,
      lecz cała przygoda zaczyna się gdy chcemy z tam tąd wyjechać pociągami PKP;/

Mianowicie każdy, ale to każdy pociąg jest spóźniony, w kasach wiszą kartki z
      pociągami które się systematycznie opóźniają, pytałęm się w informacji o
      pociąg któy kursował przez 2 tygodnie w sierpniu i to był jego pierwszy dzień
      kursowania (opierałem się na rozkładzie z internetu) Pani oznajmiła że takowy
      pociąg nie istnieje i podałą mi inny, który jedzie 10 minut wcześniej, ale
      jego w rozkładzie internetowym nie ma w ogóle!

na planszach z plastiku na których są powyklejane godziny nie można się w
      ogóle zorientować, panie w kasach podobnie jak i w informacji są
      zdezorientowane...

postanowiłem się nie denerwować sprawdziłem jeszcze raz kolejny pociąg na
      informacji za godzinę, potem w internecie, godziny się pokrywały no to
      wybrałem się na pizze, przychodzę 10 minut przed pociągiem i słyszę z
      megafonów że mój pociąg o 20 minut będzie opóźniony, ucieszyłem się że w ogóle
      przyjedzie :D

Takiego bałaganu nie widziałem jeszcze nigdy i nigdzie, perony słabo
      oznaczone, obsługa marna, zdaje mi się że Bóg o tej stacji zapomniał...

pozdrawiam i gratuluje cierpliwości mieszkańcom Malborka :)

po za tym wakacje były bardzoooo udane :D
      • pbe64 Re: PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec 22.08.08, 13:22
        Onet po prostu źle zatytułował sondę. Przyjrzałem się tym miastom i powinno być
        "Które miasto (siedziba Urzędu wojewódzkiego lub Marszałkowskiego) ma
        najładniejszy dworzec?" No chyba, że autor sondy nie dopuszcza możliwości, że
        poza siedzibami województw są dworce :)

• Gość: ??????? no wlasnie czemu nie ma IP: *.strefa.com 22.08.08, 12:57
      No wlasnei tez mnei to mocno zaskoczylo dlaczego:|? o co chodzi w ogole moze
      dlatego ze wczesniej bylo na miasto turystyczne czy cos tam. A teraz sa te
      ktorych w tamtej sondzie nie bylo przynajmniej jakas czdesc . Ale dziwne bo
      przeciez mamy chyba dosc charakterystyczny i w ogole. Bezsensu...
    • Gość: ssl PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.08.08, 13:50
      Po co dworzec stradom,raków (przewozami loklanymi niech się zajmuje
      MPK).Wszystko powinno zostać przeniesione na dworzec główny.Kolejna
      kwestia to lokale jakie zajmują dworzec .Kiosk z gazetami jak
      najbardziej ok ale dlaczego nie ma np. Mcdonald-a myślę ,że zwiększyło
      by to ruch na dworcu.Dodatkowo kilkanascie sklepów z markową odzieżą
      oraz obuwiem dodatkowo EMIPK aby nie tylko turysci ale również
      Częstochowianinie chcieli tu zaglądać.Ciężko będzie utrzymać dworzec z
      klientów PKP których tak naprawdę jest coraz mniej.
      • Gość: xyz Re: PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.08.08, 16:37
        Szkoda, że nikt nie pamięta (a szczególnie autor tekstu), gdy kilka
        lat temu zarówno władza lewicowa, jak i później prawicowa
        rozprawiała na temat stworzenia w okolicach dworców PKP i PKS
        centrum handlowo - turystycznego. Dlatego budynek narożny (Yusk)
        oddany został pod handel. Na tym terenie miało się znajdować centrum
        informacji turystycznej, zajednia autobusów podmiejskich
        (przeniesiona z ul. Focha) i wiele innych atrakcji skupiających tak
        przyjezdnych, jak i samych częstochowian. Jak dziś widzimy - nie
        wyszło. Problem z naszym dworcem jest oczywisty - ogromna
        powierzchnia, z wyznaczonymi przez projektanta małymi
        pomieszczeniami handlowymi. Dziś stoją puste, bo nie ma podmiotów
        gospodarczych, które byłyby zainteresowane wynajmem, z uwagi na
        wygórowaną opłatę czynszową - prawie 1.000 złotych za niewielki
        lokal (15 m kw.) na I piętrze w budynku od strony al. Wolności.
        Z drugiej jednak strony rzeczywiście PKP ponosi poważne koszty
        utrzymania obiektu, choćby dlatego, że zimą musi być ogrzewany, a
        działa tam ogrzewanie podłogowe na całości budynku.
        Sytuacja wręcz patowa...
    • Gość: oli PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec IP: *.strefa.com 22.08.08, 20:36
      No jak to miasto sie bedzie tak "szybko" rozwijalo to nie bedzie na niego
      potrzeby. Bo wiekszosc ludzi wybiera inne miasta. A druga sprawa to czy w tym
      miscie kto kolwiek ma pomysl na cokolwiek???? No smiech na sali.... Na
      zagospodarowanie kwadratow czy terenow wkol urzedu czy co to tam bylo ostanio
      czy to budynek Centrum tez pisali ze nie maja pomyslu. No ludzieee... A zamiast
      narzekac na dworzec powninni sie wszyscy cieszyc bo jak dla mnie to milo
      posiedziec calkiem na tym placyku:).Szkoda tylko ze tereny w okol Depo i dalej
      (merkury) sa bez zmian...
    • big.panda PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec 22.08.08, 20:37
      Mam propozycje dla dyrekcji dworca PKP w Częstochowie, może
      należałoby się dogadać z PKS-em. To znaczy zlikwidować dworzec PKS,
      bo jest ohydny a wszystko przenieść na dworzec PKP( odległości
      niewielkie). Wtedy mamy bardziej wykorzystany budynek, koszty
      utrzymania rozkładają się na dwa przedsiębiorstwa, pasażerowie maja
      lepsze warunki oczekiwania min. na pekaes, a pieniądze ze sprzedaży
      starego dworca PKS przeznaczyć na modernizację wspólnego dworca
      PKP/PKS.
      • bartek_cz-wa Re: PKP nie ma pomysłu na częstochowski dworzec 22.08.08, 21:45
        Pomysł spóźniony.Aby dziś przebudować ten dworzec na taki by obsługiwał dwa
        przedsiębiorstwa należało by go zrównać z ziemią i budować od nowa.jeśli PKS
        miałby mieć tam dworzec to plac który jest przed dworcem zostałby zrównany z
        zmienia wyasfaltowany bo gdzieś muszą być stanowiska dla autobusów.A i tak
        wszyscy by się tam nie pomieścili.Zobacz ile w godzinach szczytu jest na dworcu
        autobusów.Niestety ale teraz na takie projektu jest za późno.
    • Gość: Bangladesz Sprywatyzowac PKP, pomysł zaraz się znajdzie IP: *.strefa.com 26.08.08, 13:13
      nawet sobie nie wyobrażacie, jak PKP, postkomunistyczy moloch,
      marnuje pieniądze z naszych podatków (kupno za wysokich wagonów),
      jakie są przerosty zatrudnienia, ludzie za darmo pieniądze biorą. Na
      dworcu w zimie smród, bo u nas dworce do noclegowania a nie dworzec.
      Jedyna szansa to prywatyzacja PKP, ale "układ" w PKP na to nie
      pozowli, stanełaby cała Polska. Więc nie pozostaje nam nic innego
      jak jezdziec spóźnionym złomem i załatwiac sie w za.sranych i
      śmierdzących ubikacjach.
      • Gość: lukasz Re: Sprywatyzowac PKP, pomysł zaraz się znajdzie IP: *.as.kn.pl 26.08.08, 14:31
        widac ze dlugo balowales w Bangladeszu bo nie wiesz kilku istotnych rzeczy. po
        pierwsze - to nie pociagi sa za wysokie (bo mieszcza sie we wszelkich normach)
        tylko PKP remontujac tory, podnioslo je troche wyzej (z sobie tylko znanych
        powodow) przez co pociag jest zbyt wysoko w stosunku do trakcji. po drugie to
        nie PKP kupilo rzeczone wagony, tylko samorzad wojewodztwa mazowieckiego, do
        ktorego nalezy spolka koleje mazowieckie.

co do reszty to ogolnie masz racje:)
    • nielad PKP bez pomysłu na częstochowski dworzec 26.08.08, 14:20
      Dworzec całkiem w miarę, byłem kilka razy, miałem okazję się przyjrzeć. Trochę
      zieje surowizną i kwadratem, ale przynajmniej jest czysto. Najgorsze
      wspomnienie związane jest z policjantami urzędującymi przy dworcu i
      wlepiającymi mandaty za przejście przez rondo pomiedzy PKP a PKS. Na peronach
      za to jakos ich nie zauważałem.
    • Gość: rs Dworzec + galeria Częstochowa IP: 80.54.169.* 29.08.08, 17:17
      Jak tak czytam, że mamy jeden z lepszych dworców w Polsce, to nie chcę myśleć
      jakie są te ostatnie. Często przechodzę przez dworzec i uderza mnie ta pustka.
      Nie ma pasażerów, nie ma pociągów, nie ma sklepów. Tylko pełno podpitych
      bezdomnych.

Co się dziwić, dworzec będzie żył jak będą połączenia kolejowe. A skoro nie ma
      pociągów międzynarodowych, IC czy EC. Jakieś nieliczne ekspresy (jeśli są),
      pośpiesznych trochę i osobowe. To pierwszy problem.

Inny to tzw część komercyjna. Cóż się dziwić jak galeria jest położona na
      piętrach i do tego jeszcze na uboczu.

Jedyny ratunek to połączenie dworca w planowaną galerią po Merkurym.
      Dobrym przykładem jest centrum handlowe w Budapeszcie przy dworcu Nyugati. Co
      prawda Częstochowa to nie Budapeszt, inna skala. Jednak można pomysły przenieść
      do nas.

Galeria po Merkurym, ma dylemat, co z wjazdem, władze miejskie wciąż myślą czy
      zamknąć aleje czy nie. A można przecież zrobić parking piętrowy nad torami
      kolejowymi, zająć truchło po barze Kac i przyległości. Zrobić zjazd na
      Piłsudskiego. Inny pomysł to pociągnięcie galerii wzdłuż lini kolejowej, od
      strony 4 peronu, aż do dworca. Pewnie to kwestia sporych przebudów ale do
      zrobienia. Wtedy dworzec zyskuje łączność z miastem i ożywa. Inna kwestia to
      słynne budy z frytkami. Tam też można zrobić cywilizowane miejsca do handlu.

To wszystko plany na przyszłość. A PKP niech zacznie od posprzątania, pozbycia
      się bezdomnych i przywrócenia pociągów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka