Dodaj do ulubionych

Narodowość Śląska na tapecie

05.01.12, 08:35
www.sferatv.pl/index.php/wydarzenia1/viewvideo/568/wydarzenia/wydarzenia-3-stycznia-2012.html
a tu można się dowiedzieć o szczegółach :www.facebook.com/Slonzoki
Obserwuj wątek
   • jankolodziej Re: Narodowość Śląska na tapecie 08.01.12, 10:32
    To stare dzieje. Śląsk był wtedy w niewoli, dopiero Polska i socjalizm zaczęły dźwigać go z wielowiekowego zacofania. Ogrom zapuszczenia był taki, że dopiero teraz zdołano się pozbyć tych niemieckich tramwajów np.z Gliwic i zastąpić je nowoczesnymi autobusami. Z konieczności - niemieckimi.
    • waple Re: Narodowość Śląska na tapecie 22.01.12, 11:05
     Pan Zagozda, tam gdzieś skądś nie będzie mnie pouczał kim ja jestem i kim się czuję.Niby patriota polski, tak się określa.Jak ja mam być patriotą w kraju co mnie bez przerwy w d... kopie.Nie mam na życie oraz lekarstwa,żyję w nędzy i nic się nie robi, tylko zaciągają pożyczki z czego nic nie wynika, tylko to ,że je mam spłacać.Śląsk traktowany jest jak kolonia.My tylko nie chcemy iść na dno jak reszta Polski.To kraj bez przyszłości,młodzi wykształceni ludzie, wyjeżdzają i kto tu jeszcze siedzi a naród co się pozbywa swoich następców to patologia prowadząca na manowce.Dług zenitalny a ani jedna autostrada nie skończona, nic się nie buduje, natomiast wszystko likwiduje i to nawet lokalnie.Halemba, likwidacja Zdebel, szkoła zawodowa, hala sportowa, Młodzieżowy Dom Kultury, wypędzono młodzież z tego miejsca. Szkoda czasu i atłasu, widzimy co się dzieje, zgroza zagląda nam w oczy a kto tego nie widzi to jest ślepy.My chcemy tylko sami stanowić o sobie i odciąć się od tego badziewia, czego sobie i mnie podobnym życzę.Nas może uratować tylko autonomia i to szybko, zanim utoniemy.Pozdrawiam.
    • strefas Re: Narodowość Śląska na tapecie 06.02.12, 20:46
     jankolodziej napisał:

     > To stare dzieje. Śląsk był wtedy w niewoli, dopiero Polska i socjalizm zaczęły
     > dźwigać go z wielowiekowego zacofania. Ogrom zapuszczenia był taki, że dopiero
     > teraz zdołano się pozbyć tych niemieckich tramwajów np.z Gliwic i zastąpić je n
     > owoczesnymi autobusami. Z konieczności - niemieckimi.
     Większego bełkotu nie słyszałem !ŚLĄSK był i jest liderem przemysłowym w Polsce .
     • miejscowy2020 Przemilczmy temat 11.01.12, 17:37
      "listy Slonzokow kierzy tam zostali skierowani"
      Logicznym jest, że te listy powstały wyłącznie dzięki miejscowym, którzy najlepiej wiedzieli kto jest kim. Bo niby skąd przybysze zza Buga mieli o tym wiedzieć? Sama analiza niemieckich archiwów do tego nie wystarczyła.
      • w36 Re: Przemilczmy temat 13.01.12, 02:11
       miejscowy2020 napisał:

       > Logicznym jest, że te listy powstały wyłącznie dzięki miejscowym, którzy najlep
       > iej wiedzieli kto jest kim.

       Jest w tym na pewno sporo prawdy.
       Z relacji osoby która przeżyła powojenną Zgodę, dowiedziałem się że jedną z przyczyn aresztowań i osadzania na Zgodzie, były donosy, właśnie od miejscowych Ślązaków do UB że ktoś niby się szczególnie wysługiwał Niemcom, ktoś miał w rodzinie kogoś w SS itp. . Podłożem tego donoszenia były np. jakieś zadawnione konflikty międzysąsiedzkie, czy chęć przejęcia majątku (np. mieszkania) po osobie zadenuncjowanej. Tak że UB czy jak tam wtedy nazywał się ten urząd miał ułatwione zadanie ale też załatwiał czyjeś własne interesy.

       O tej smutnym wątku zbrodni na Zgodzie też warto wspomnieć teraz, kiedy rozpala się ksenofobię, dzieli się Ślązaków i napuszcza wzajemnie na siebie.
      • g-48 Re:Fajnie jest zapolic swiyczka pod Zgoda........ 11.01.12, 20:58
       Sugerujesz że ci co podpisywali to pouciekali do Reichu albo na opak? A jak wi
       > esz, to czemu chcesz się wyręczać Gorzelikiem? Podawaj!
       No Lambinowice i Myslowice tysz byly.
       A Gorzelikiem siem nie wyreczom ale jako "historyk" zgodnie z waszym partnerem politycznym PO mo lon dostep do archiwow IPN.
       Z tego co wiem, podstawą były volkslisty i brzmienie nazwisk. A tak naprawdę to
       > miejsce zamieszkania.
       Zdowosz sie sprawa ze glupoty piszesz? Jak by to bylo tak jak z twojej znajomosci to Slask po wojnie musiolby byc wolny od Slazokow.
       Czy na twoja glowa to listy do wywozki niy byly robione ?
       Pamiyntej tasz lo tym ze wiele rodzin SLASKICH/niemieckich pod koniec wojny zostalo przez Niemcow wywiezionych w okolice Linzu w Austrii i powrocili po "wyzwoleniu" i nikt ich sie nie czepial.A wiec ktos sterowal tymi "przesiedleniami " Na Zgoda i Lambinowice.
       I prosza cie nie pociskej flekow ze tego nie wiesz.
  • lswaczyna Wraca Nowe 12.01.12, 16:44
   Apelacja od postanowienia Sądu Rejonowego w Opolu o wpisie do Krajowego Rejestru Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej


   Prokuratura Okręgowa w Opolu złożyła apelację od postanowienia Sądu Rejonowego w Opolu Wydziału VIII Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego z dnia 21 grudnia 2011r. o wpisie do Krajowego Rejestru Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

   Prokuratura uznała, iż dokonanie rejestracji stowarzyszenia nastąpiło z naruszeniem prawa, w szczególności art. 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

   Statut stowarzyszenia bowiem odwołuje się do pojęcia narodowości śląskiej, oraz uzależnia członkostwo w stowarzyszeniu od złożenia deklaracji przynależności do narodowości, która w obwiązującym systemie prawa nie istnieje.

   Zgodnie z Prawem o stowarzyszeniach Sąd rejestrowy odmawia rejestracji, jeżeli stowarzyszenie nie spełnia warunków określonych w ustawie, a rejestruje stowarzyszenie po stwierdzeniu, że jego statut jest zgodny z przepisami prawa.

   Jednocześnie złożono wniosek o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania.

   W dniu 18 marca 2011r. do Wydziału VII Sadu Rejonowego w Opolu - Krajowego Rejestru Sądowego wpłynął wniosek Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej o rejestrację stowarzyszenia.

   W dniu 15 czerwca 2011r. Sąd odmówił dokonania wpisu wskazując, iż wnioskodawca na wezwanie Sądu nie doprowadził do usunięcia z treści statutu odwołań do narodowości śląskiej. Sąd, powołując się na treść ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a nadto na dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego stanął na stanowisku, iż grupa etniczna Ślązaków nie jest odrębnym narodem i nie posiada statusu mniejszości narodowej, a zatem odwoływanie się przez wnioskodawcę do formułowania „narodowości śląskiej”, w istocie sprowadza się do kreowania nieistniejącego narodu, co stanowi naruszenie porządku publicznego i jest sprzeczne z prawem. Powołując powyższy argument, Sąd odmówił rejestracji.

   Wnioskodawca złożył skargę na to orzeczenie powołując się m.in. na uregulowania ustawy z dnia 4 marca 2010r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011r. (Dz. U. z 2010r., Nr 47, poz. 277). Skarżący wyraził pogląd, iż dopatruje się w art. 2 ust. 6 powołanej ustawy w polskim systemie prawnym definicji narodu.

   Na skutek skargi Sąd Rejestrowy postanowieniem z dnia 21.12.2011r. dokonał wpisu zgodnie z wnioskiem wnioskodawcy.

   Zdaniem Prokuratury, wbrew twierdzeniom przyjętym w skardze wnioskodawcy, powoływana przez wnioskodawcę ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011r. , jako akt prawny o charakterze epizodycznym i wydany na potrzeby narodowego spisu powszechnego, nie mogła być podstawą do dokonania rejestracji Stowarzyszenia. Powołana w ustawie o narodowym spisie powszechnym definicja stworzona została na cele statystyczne ściśle określone w tej ustawie i brak jest podstaw do uznania, że doszło do stworzenia definicji ustawowej, którą to nadto można włączyć do obowiązującego systemu prawnego. Wbrew twierdzeniom wnioskodawcy, żaden obowiązujący akt prawny nie odwoływał się i nie może odwoływać się do ww. definicji. W powyższym zakresie stanowisko zajął m.in. prezes Głównego Urzędu Statystycznego na skutek interpelacji nr 21209 (znak: DSPA-4810-1289-(1)/11) cyt.:
   • miejscowy2020 Durni urzędnicy, wstyd mi za was. 12.01.12, 17:56
    Jestem za rejestracją każdego stowarzyszenia, którego założyciele spełnili wymogi prawa. Fakt rejestracji nie ma nic wspólnego z istnieniem lub nieistnieniem narodu. Idąc tym tropem takie myślenie niedouczonych urzędasów może spowodować odmowę zarejestrowania np. Stowarzyszenia Przyjaciół Marsjan, których jestem wyznawcą, bo przecież Marsjan też nie ma. Teraz zacznie się czesanie tych stowarzyszeń, które odwołują się do bogów, bo ich też nikt nie widział. I jak tu mieć zaufanie do prokuratury?
     • lswaczyna Re: Narodowość Śląska na tapecie 20.01.12, 09:02
      linomag napisał:

      > czy przystąpisz?

      A jak myślisz ;-))
      Tej treści wiadomość rozesłałem : W tym momencie SONŚ działa legalnie - do wydania wyroku prawomocnego im więcej ludzi się zapisze tym trudniej reżimowi będzie zakazać nam działalności.
      Lyjo

      A w gazecie "Ślonski Cajtong" można znaleźć deklarację członkowską i instrukcje jak zostać członkiem tego stowarzyszenia.
      • g-48 Re: Narodowość Śląska na tapecie 20.01.12, 12:02
       W tym momencie SONŚ działa legalnie - do wyda
       > nia wyroku prawomocnego im więcej ludzi się zapisze tym trudniej reżimowi będzi
       > e zakazać nam działalności.
       A ja jaj! Lub inaczej ale jaja! Koalicjant w sejmiku jest rezimowy no to byda musiol isc do dochtora abo aptykorza czy lon wos zrozumiy bo to jest za ciezko na moja leb.
      • w36 Re: Narodowość Śląska na tapecie 20.01.12, 21:15
       lswaczyna napisał:

       > Tej treści wiadomość rozesłałem : W tym momencie SONŚ działa legalnie - do wyda
       > nia wyroku prawomocnego im więcej ludzi się zapisze tym trudniej reżimowi będzi
       > e zakazać nam działalności.
       > Lyjo
       >
       > A w gazecie "Ślonski Cajtong" można znaleźć deklarację członkowską i instrukcj
       > e jak zostać członkiem tego stowarzyszenia.

       Za to masz plus u mnie, Leon.
       Uważam za społecznie bardzo korzystne że grupa sympatyków Raś rejestruje się w sposób oficjalny.
       W razie jakiś problemów w przyszłości, jest ślad w papierach. Nikt się nie wyprze.
  • hynio59 Re: Narodowość Śląska na tapecie 23.03.12, 22:27
   Ślązak - tak, RAŚ - nie. Dlaczego, bo to nie po Śląsku, np to: "„Jestem Ślązakiem, nie Polakiem, niczego Polsce nie przyrzekałem”, to słynna deklaracja sprzed lat Jerzego Gorzelika, lidera RAŚ. Tyle że później, gdy wszedł w koalicję z PO w województwie śląskim, wypowiadał słowa przysięgi na radnego sejmiku województwa: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”. Który Gorzelik jest prawdziwy?"
   gosc.pl/doc/1113595.Narod-Slaski-Nie-dajmy-sie-zwariowac
   • lswaczyna Re: Narodowość Śląska na tapecie 24.03.12, 14:30
    Szanowny Ślązaku nie wszystko co czytasz i piszesz rozumiesz. Wyobraź sobie, iż marszałkiem województwa zostaje mocno opalony naturalizowany obywatel RP to jego przysięga będzie się różnić od tej którą składał Gorzelik
    „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego, strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny, wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.
    Wskaż to miejsce;-))))))))))))
   • jankolodziej Re: Narodowość Śląska na tapecie 24.03.12, 16:29

    Hynio, Twoja nadgnito kapusta jest za ciasno, coby to spokopić.
    To Ci wyłoża konsek po konsku:

    „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu Polskiego"
    Nawet w czasach przedwojennych, autonomiczne województwo miało takie obowiązki - dziś przed nimi absolutnie nie chce uciekać.

    "strzec suwerenności i interesów Państwa Polskiego"
    Jak wyżej. RAŚ propaguje autonomię w RAMACH RZECZPOSPOLITEJ.

    "czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny"
    Oczywiście ojczyzny, rozumianej jako Śląsk.

    "wspólnoty samorządowej województwa i dobra obywateli"
    To jest jednym z głównych celów RAŚ!

    "przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”
    Istnienie RAŚ wynika właśnie z Konstytucji, więc o co Ci chodzi?

    "Który Gorzelik jest prawdziwy?"
    Jest jeden Gorzelik. Polsce niczego przysięgać nie musiał i tego nie zrobił. Złożył ślubowanie REPUBLICE, zwanej u nas Rzeczpospolitą.
     • lswaczyna Re: Narodowość Śląska na tapecie 04.04.12, 21:07
      g-48 napisał:

      > Fajnie juz przy korytku.
      Chyba nie mówisz o mnie;-(
      > A tak mozesz mi zdefiniowac kogo wy uwazocie za Slonzoka
      Tych którzy się za Ślązaków uważają;-)))

      i jakie terytorium was
      > zym zdaniem jest ten Slonsk bo juzech sie trocha potracil w tych miszankach lud
      > owych.

      Historyczne granice Ślaska są ogólnie znane:-))
      • g-48 Re: Brawo Swaczyna! 05.04.12, 00:58
       Tych którzy się za Ślązaków uważają;-)))
       To znaczy ze ci z wulca kierzy pod eskorta lazili do roboty tysz? Byle duzo nos bylo?
       Chyba nie mówisz o mnie;-(
       Przewodniczący: Jerzy Gorzelik

       Zarząd tworzą Przewodniczący oraz: Grzegorz Gryt (I wiceprzewodniczący), Henryk Mercik (II wiceprzewodniczący), Rafał Adamus (skarbnik), Michał Buchta (sekretarz), Jerzy Bogacki, Piotr Długosz, Leon Swaczyna i Janusz Wita.
       Tam siedzisz zadarmo?
       Historyczne granice Ślaska są ogólnie znane:-))
       Te ogolne to rzecz plynna , Jo zech stary niy jest a juz ze 50 map Slonska zech widziol bo zalezy kto je malowol. Jo dol konkretne pytanie jak RAS widzi ta mapa Slonska ?
       Chyba niy az pod Monachium?
       www.google.de/search?q=mapy+slaska&hl=de&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=09F8T9XiMMKL4gTF2NzxDA&ved=0CEEQsAQ&biw=1024&bih=570
       No zdziebko wiyncyj niz 50.
       • lswaczyna Re: Brawo Swaczyna! 05.04.12, 12:51
        g-48 napisał:

        > Tych którzy się za Ślązaków uważają;-)))
        > To znaczy ze ci z wulca kierzy pod eskorta lazili do roboty tysz? Byle duzo
        > nos bylo?


        Jeśli się za takich uważają;-))

        > Chyba nie mówisz o mnie;-(
        > Przewodniczący: Jerzy Gorzelik
        >
        > Zarząd tworzą Przewodniczący oraz: Grzegorz Gryt (I wiceprzewodniczący), Henryk
        > Mercik (II wiceprzewodniczący), Rafał Adamus (skarbnik), Michał Buchta (sekret
        > arz), Jerzy Bogacki, Piotr Długosz, Leon Swaczyna i Janusz Wita.
        > Tam siedzisz zadarmo?

        Niestety nie muszę do tego dopłacać i to sporo jak na moje dochody;-((

        > Historyczne granice Ślaska są ogólnie znane:-))
        > Te ogolne to rzecz plynna , Jo zech stary niy jest a juz ze 50 map Slonska zech
        > widziol bo zalezy kto je malowol. Jo dol konkretne pytanie jak RAS widzi ta
        > mapa Slonska ?

        > Chyba niy az pod Monachium?
        > www.google.de/search?q=mapy+slaska&hl=de&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=09F8T9XiMMKL4gTF2NzxDA&ved=0CEEQsAQ&biw=1024&bih=570
        > No zdziebko wiyncyj niz 50.

        Ta mapka o barwach GŚ
        • g-48 Re: Brawo Swaczyna! 05.04.12, 20:24
         Jeśli się za takich uważają;-))
         No ja to z tymi zza Brynicy tyz musza sie pokochac ? A z kim jeszcze? Warszawioki tyz?
         Niestety nie muszę do tego dopłacać i to sporo jak na moje dochody;-((
         Wisz Kulczyk kiedys powiedziol "Nie musialem pierwszego miliona ukrasc bo do stalem go od ojca ktory mial zaklad miesny w Berlinie" co prawda byl on w Berlinie ale przedstawicielem firmy "Las"(grzyby i runo lesne) i jak teraz juz wiadomo rezydentem bezpieki.
         Przepraszam ja nic nie sugeruje ale w SM dorobiles sie?
         Ta mapka o barwach GŚ
         No niy wiym jak RAS farbuje mapki ale stare ryciny pokazuja cos innego:
         upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Superiorem_Silesiam_AD1746.jpg
         No i nie wiem skad to przylazili pod kopalnia i szkamrali" Panie sztajger bydymy za kromka chleba robic"
         Trudno mi sie przyznać, że podzielam zdanie Kutza o Ślązakach. Najlepiej świadczy o tym jednak piosenka śpiewana w okresie międzywojennym przez "elwrów".
         "Na Śląsk przyjechali gorole, na połomanym kole,
         Najpierw strugali koliki, a teroz wielkie urzędniki.
         Na Śląsku czy na urzędzie, tam gorol zawsze zasiędzie,
         a my Ślonzoki boroki, pudymy chyba na hoki".
         www.sylwek.efbud.com.pl/www/php/showsong.php?id=1052&hl=na+slonsk+przyjechali+gorole
  • broneknotgeld Re: Narodowość Śląska na tapecie 29.04.12, 10:51
   W szejśćdziesiontym łosmym.

   W szejśćdziesiontym łosmym Polska miała "Dziady"
   Ślonsk mo "...Königshütte" - czy trza ło to zwady?
   wyborcza.pl/1,76842,11632507,Milosc_i_nienawisc_w_Krolewskiej_Hucie.html
   W czas demokracyji kwitnie ślonsko dusza
   Toż czamu dziwocie co śmiy jeji ruszać?!
  • lswaczyna Re: Narodowość Śląska na tapecie 12.05.12, 18:31
   www.sferatv.pl/index.php/vod/viewcategory/1/wydarzenia.html
   Okolice 5 minuty wiadomość warto zobaczyć i propagować.
   Lyjo


   "Jestem dumny,iż mogę nazywać się Ślązakiem" "Ich bin stolz ein Schlesier zu sein!“ " Mom w zocy, co moga mianować sie Ślůnzokiěm!”
   Gerhard Johann Robert Hauptmann duma Ślonzokow (Schlesierow/Niymcow, Ślonzokow/Ślonzokow, Ślązaków ee/Polaków) jedna z ikon literatury światowej umiał być dumnym ze swej Śląskości. Dlaczego my, Obywatele RP mamy z tym problemy? Co prawda sporo osób anonimowo w trakcie spisu podało taką „przypadłość”, wielu do mikrofonu czy kamery telewizyjnej werbalnie przyznaje się do bycia Ślązakiem, ba nawet co odważniejsi naklejają naklejki na swoje samochody, niemniej mnie się marzy by przy każdej okazji gdy łoblykomy ancug abo galantny klajd, to mieli by my w klapie szlajfka we naszych farbach. Te moje narzekanie bierze się stąd, że po wypowiedzi do kamery nasze „Śląskie, RAŚ-owe twarze” znikają w tłumie. Jeszcze do niedawna działacze z dumą wpinali w klapy marynarek symbol RAS-u. Dziś mimo wzrostu popularności naszych idei ten dobry zwyczaj zanika. Mając powyższe powody na uwadze proponuję by wszyscy, którzy o sobie mówią jak w tytule, zrobili sobie stosowne szlajfki (jak będzie dużo chętnych, to na pewno sklepiki na tych z dwoma lewymi rękami co nieco zarobią) i jak najczęściej manifestowali swą przynależność do rodziny Śląskiej, a nie narzekali, jak to Poloki nie dają im żyć z poczuciem dumy.Tak nawiasem mówiąc, moda na Śląskość zaczyna przenikać do coraz nowych warstw naszego społeczeństwa i ostatnio w Gliwicach na zabytkowym samochodzie popularnego aktora Wojciecha Pszoniaka, urodzonego we Lwowie, powiewał śląski proporzec. W końcu ten wybitny aktor najlepsze lata (dzieciństwo) spędził na Górnym Śląsku i ma prawo do bycia z tego dumnym. Nie wiem, czy w spisie deklarował jakąś z opcji Śląskich ale niewątpliwie ma prawo być dumnym ze swych Śląskich związków i nazywać siebie Ślązakiem, skoro swoje 70 urodziny postanowił świętować tam gdzie nie świętuje się z zasady imienin.
   Lyjo Swaczyna
    • lswaczyna Re: Narodowość Śląska na tapecie 17.06.12, 19:02
     www.dziennikzachodni.pl/artykul/598627,sciana-pamieci-przypomni-o-ofiarach-obozu-na-zgodzie-zdjecia,21,id,t,sg.html#galeria-material
     "Jestem dumny,iż mogę nazywać się Ślązakiem" "Ich bin stolz ein Schlesier zu sein!“ " Mom w zocy, co moga mianować sie Ślůnzokiěm!”

     Gerhard Johann Robert Hauptmann duma Ślonzokow (Schlesierow/Niymcow, Ślonzokow/Ślonzokow, Ślązaków ee/Polaków) jedna z ikon literatury światowej umiał być dumnym ze swej Śląskości. Dlaczego my, Obywatele RP mamy z tym problemy? Co prawda sporo osób anonimowo w trakcie spisu podało taką „przypadłość”, wielu do mikrofonu czy kamery telewizyjnej werbalnie przyznaje się do bycia Ślązakiem, ba nawet co odważniejsi naklejają naklejki na swoje samochody, niemniej mnie się marzy by przy każdej okazji gdy łoblykomy ancug abo galantny klajd, to mieli by my w klapie szlajfka we naszych farbach. Te moje narzekanie bierze się stąd, że po wypowiedzi do kamery nasze „Śląskie, RAŚ-owe twarze” znikają w tłumie. Jeszcze do niedawna działacze z dumą wpinali w klapy marynarek symbol RAS-u. Dziś mimo wzrostu popularności naszych idei ten dobry zwyczaj zanika. Mając powyższe powody na uwadze proponuję by wszyscy, którzy o sobie mówią jak w tytule, zrobili sobie stosowne szlajfki (jak będzie dużo chętnych, to na pewno sklepiki na tych z dwoma lewymi rękami co nieco zarobią) i jak najczęściej manifestowali swą przynależność do rodziny Śląskiej, a nie narzekali, jak to Poloki nie dają im żyć z poczuciem dumy.Tak nawiasem mówiąc, moda na Śląskość zaczyna przenikać do coraz nowych warstw naszego społeczeństwa i ostatnio w Gliwicach na zabytkowym samochodzie popularnego aktora Wojciecha Pszoniaka, urodzonego we Lwowie, powiewał śląski proporzec. W końcu ten wybitny aktor najlepsze lata (dzieciństwo) spędził na Górnym Śląsku i ma prawo do bycia z tego dumnym. Nie wiem, czy w spisie deklarował jakąś z opcji Śląskich ale niewątpliwie ma prawo być dumnym ze swych Śląskich związków i nazywać siebie Ślązakiem, skoro swoje 70 urodziny postanowił świętować tam gdzie nie świętuje się z zasady imienin.
     Lyjo Swaczyna

     • w36 Re: Narodowość Śląska na tapecie 17.06.12, 19:31
      lswaczyna napisał:

      > nasze „Śląskie, RAŚ-owe twarze” z
      > nikają w tłumie.

      Lyjo.
      Ślązacy to przecież nie tylko rasiowcy. Przestań mieszać pojęcia jak to robili komuniści, kiedy bełkotali że naród z Partią. Ja na przykład jestem Ślązakiem ale zdecydowanie nie rasiowcem i wiem że takich jak ja jest dużo.

      A co do Zgody, to przecież ofiarami nie byli śląscy separatyści ale głównie Ślązacy, czy to bardziej czujący się Niemcami czy Polakami.
      Kręcenie swoich lodów przez Raś na tragedii tych ludzi jest brudną zagrywką.
      W odróżnieniu od Rasia to właśnie MN ma legitymację do uczczenia tych ofiar, bo choćby w założeniach ten obóz był stworzony głównie dla ludności niemieckiej.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka