Dodaj do ulubionych

Jak mówicie

    • szarsz Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:00
      kasza manna. Długo nie wiedziałam, co to ten grysik. Brzmiał podejrzanie.
      W domu rodzinnym bułka wrocławska, teraz weka
      przerwa
      półmetek/połowinki.

      Natomiast moja teściowa na kapcie mówi pantofle. Do tej pory nie mogę się otrząsnąć, jak mnie prosi, żebym podała pantofelki. Dla mnie pantofelki nosił Kopciuszek i nijak nie pasuje mi to do rozczłapanych wełnianych laci big_grin
      • edelstein Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:47

    • czar_bajry Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:07
      Ja też z mazowieckiego i bułkę wrocławską kupuję jak najbardziej a nie mam zielonego pojęcia co to weka...
    • solejrolia Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:07
      Manna
      Angielkatongue_out
      Przerwa
      Półmetek i połówki ( oba uzywamy, ale co innego znacza- półmetek to raczej pół semestru, a połowinki to po prostu imprezka z okazji półmetka ).
      • czarna_kita Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:52
        solejrolia napisała:

        > Przerwa
        > Półmetek i połówki ( oba uzywamy, ale co innego znacza- półmetek to raczej pół
        > semestru, a połowinki to po prostu imprezka z okazji pół
        metka ).

        Tak samo u nas.
        Mowimy tez kasza manna i grysik, jeśli z mlekiem. Bulka paryska. Wek to u nas słoik na przetwory.
    • jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 00:02
      Mowiesmile
      - kaszka manna i grysik (naprzemiennie)
      - bułka wrocławska, nazwy weka nie znam
      - przerwa i pauza (naprzemiennie, preferencja ilosciowa przerwy)
      - półmetek o czyms co wlasnie dobilo polowy czasu trwania lub ilosci wykonywanych zadan, połowinki to zabawa w szkole sredniej (u mnie byla na polmetku, czyli w polowie 3 klasy z 5, w liceum chyba tez byla w polowie 3 klasy, ale to juz po polmetku, bo tylko 4 klasy)
      - kupuje kartofle, obieram ziemniaki i na obiad jem pyry (pyrki), wszystko w jednej wypowiedzi, cala rodzina tak ma.
      • jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 00:12
        I poprawka: na to gumowate, dlugie i grube cos nie znam nazwy, bulka wroclawska to taka okragla, z nacieciami w krzyz, po upieczeniu chrupka.
        Bulka paryska jest bardzo dluga i cienka, bagietka.
        Angielki i paryzanki nie znam.
        • konsta-is-me Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:15
          Nieeeee!
          Pomylilo ci sie z kajzerka, (okragla, z nacieciami )
          bulka wroclawska jest dluga, z nacieciami, ma sztywna skorke i nie kruszy/rozpada sie jesli ja pokroic na kromki.
          W smaku ma slodkawosc bialego pieczywa i jest jednoczesnie delikatnie slona (bulki sa bardziej neutralne).
          Ot, definicja.
          • jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:28
            Alez ja nie dyskutuje z tym jak to sie gdzies indziej nazywa, mowie jak u nas, a u nas wroclawska to ta mala.
            Swoja droga to chyba najpaskudnejszy rodzaj pieczywa jaki znam, na sam widok mnie mdli (wiem bylo zdjecia nie ogladac).
    • elle.hivernale Re: Jak mówicie 04.12.14, 00:52
      Manna, przerwa, weka, półmetek. Kraków.
    • evee1 Re: Jak mówicie 04.12.14, 01:01
      Warszawa sprzed 20 lat.
      kasza manna
      bulka wroclawska
      przerwa
      pólmetek
      Bulki byly wroclawskie i paryskie. Paryska to byla taka dluzsza i sucha (bagietka), a wroclawska byla krotsza i bardziej mokra w srodku.
    • salsadura Re: Jak mówicie 04.12.14, 01:59
      kasza manna, weka, przerwa, półmetek, pole, kapcie, kaptur, plac = mój kochany Kraków i okolice smile.

      znacie czasownik "uksyć" i rzeczownik "syc"?
      • evee1 Re: Jak mówicie 04.12.14, 04:31
        A jak mozna inaczej mowic na kaptur?
        • mag1_k Re: Jak mówicie 04.12.14, 08:22
          kapuza smile
          • evee1 Re: Jak mówicie 05.12.14, 02:58
            I to jest popularna nazwa w niektorych regionach? NIgdy tego nie slyszalam, ale o bulce-wece tez pierwszy raz tutaj przeczytalam smile.
            • stacie_o Re: Jak mówicie 05.12.14, 08:20
              ogólnopolska nazwa, wystarczy rzucić okiem na alledrogo:
              allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=kapuza&bmatch=seng-v10-p-1-moda-1201
    • myelegans Re: Jak mówicie 04.12.14, 02:46
      Grysik
      Weka
      Przerwa
      Polmetek

      Ja zkrakowskiego
    • maanki Re: Jak mówicie 04.12.14, 03:47
      Kasza manna.
      Na bułkę u mnie w domu mówiono po prostu "kanapkowa", np. kupie chleb i kanapkową.
      Połowinki mówiłam ja,ale syn mówi półmetek.
      Ani flizy,ani płytki tylko kafelki.
      Sukienka jest...na naramkach smile
      Wychodzimy na dwór.
      No i na ciasto u mnie mówi sie placek,np.upiekłam placek.
      Przyzwyczajenia wywiezione z Wielkopolski.


      • jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:30
        Miano "kanapkowej" u nas miala mielonka, czyli wyrob kielbasoksztaltny o znikomej zawartosci miesa smile
    • kozica111 Re: Jak mówicie 04.12.14, 05:53
      Weka zdecydowanie dziwaczne słowo i jednak niezbyt często używane, całą reszta w użyciu jest - Warszawa.
      Taki wątek jest średnio raz na pól roku smile
      • olewka100procent Re: Jak mówicie 04.12.14, 08:20
        ,,wychodzę na zewnątrz " gdyby mi dzieciak rzucił takie hasło , zabiłabym śmiechem big_grin
        • butch_cassidy Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:08
          My tam wychodzimy na dwór smile
    • cosmetic.wipes Re: Jak mówicie 04.12.14, 08:45
      Z Krakowa jestem, więc chyba oczywiste jak mówiętongue_out
    • lafiorka2 Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:15
      kaszka...
      bułka
      przerwa
      połowinki
    • beverly1985 Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:16
      grysik to jest kasza manna??
    • joaaa83 Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:38
      Kasza manna (ale córka ma w przedszkolu zupę grysikową)
      Bułka wrocławska (pierwszy raz słyszę weka)
      Przerwa
      Półmetek(w liceum) połowinki (na studiach), ale ja częściej używałam jako jedna z nielicznych słowa "półmetek"
    • echtom Re: Jak mówicie 04.12.14, 10:32
      Kaszka manna, bułka wrocławska, przerwa. To ostatnie to impreza w połowie studiów? Jeśli tak, to połowinki.
      • echtom Edit 04.12.14, 10:39
        Zasugerowałam się postem założycielskim. Kasza, nie kaszka, a bułka raczej paryska.
    • joanna_poz Re: Jak mówicie 04.12.14, 10:41
      ta bułka to KAWIOREKsmile (w Poznaniu)
      • mondovi Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:50
        A no właśnie smile
    • martishia7 Re: Jak mówicie 04.12.14, 10:46
      kasza manna, bułka wrocławska, przerwa, a co do połowinek i półmetka, to zależy od kontekstu. Jestem z Kielc.
      Znajomy (mniej więcej z Warszawy chłopak) powiedział mi kiedyś, że bez pudła rozpoznaje wśród braci studenckiej studentów ze Świętokrzyskiego, bo nikt inny nie używa słowa "strugaczka". Ja tez go używam. Rzeczywiście nigdzie indziej się tak nie mówi?
      • joanna_poz Re: Jak mówicie 04.12.14, 10:51
        nie mówi sięsmile
        • stacie_o Re: Jak mówicie 04.12.14, 11:04
          ej, w krakowskiem się mówi. Nawet na liśćie wyprawkowej miałam strugaczka.
          • mondovi Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:51
            Moje poznańskie dziecko ma ostrzytko.
            • joann_80 Re: Jak mówicie 06.12.14, 08:49

    • depompadur Re: Jak mówicie 04.12.14, 11:38
      Górny Śląsk
      - grysik
      - wek albo francuz
      - przerwa
      - półmetek
      - nie wychodzę ani "na dwór" ani "na pole" tylko "na plac"
      Od siebie
      - kapcie, papucie, pantofle czy laćki?
      • mamand Re: Jak mówicie 04.12.14, 11:47
        > Od siebie
        > - kapcie, papucie, pantofle czy laćki?

        ciapy smile
    • ruscello Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:00
      kasza manna
      bulka francuska/bagietka
      przerwa
      polmetek
      wychodze na dwor
      w domu chodze w ciapach
    • butch_cassidy Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:10
      Czytam ostatnio reportaż, w którym autorka pisze o "sieciówce" w znaczeniu "migawka" smile
      Musiałam się chwilę zastanowić, o co chodzi, ale ponieważ takie wątki już były, to dość szybko sobie przypomniałam wink
      • martishia7 Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:54
        Łódź wink
        • ella_nl Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:58
          Weka- pierwsze słyszę.
          U nas jest weksuspicious
    • tol8 Wrocław 04.12.14, 13:26
      jem ziemniaki, nie pyry, nie kartofle
      idę na dwór, na podwórko, nie na pole
      kupuję wekę, bułka wrocławska to mała okrągła bułeczka, produkowana od wielu, wielu lat przez największą wrocławską piekarnię na M
      w szkole mam przerwę
      kaszka manna, nie grysik
      półmetek w szkole, o połowinkach wśród uczniów nie słyszałam
      • tol8 Re: Wrocław 04.12.14, 13:29
        noszę kapcie
        koszulki na ramiączkach
        i mówię ,, idź na zewnątrz'' smile
    • katklos Re: Jak mówicie 04.12.14, 13:58
      Z weką/wiekiem jest jeszcze jeden problemwink gdy chcesz kupić półsmile- w Bielsku- B nauczona przyzwyczajeniem mawiałam 'proszę pół weka', więc gdy to samo zdanie po raz pierwszy wypowiedziałam w piekarni w Krakowie, pani bardzo dziwnie na mnie spojrzaławink okazało się, ze należało powiedzieć 'pół weki' suspicious
    • tiuia Re: Jak mówicie 04.12.14, 14:04
      Kaszka manna, bułka wrocławska, przerwa, półmeteksmile
      Wrocław, a obecnie Warszawa.
    • panidemonka Re: Jak mówicie 04.12.14, 19:53
      Czasem manna, czasem grysik. Co do bułek się nie wypowiem, bo nie zakontowalam.
    • sta-fraszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 20:52
      kasza manna
      (a to o bagietkach mówicie "weka" albo "bułka wrocławska/paryska"?)
      przerwa (jeśli w szkole między lekcjami), pauza (jeśli ktoś mówił i przerwał, by pomyśleć np.)
      połowinki

      i chleb w chlebaku

      zachodniopomorskie
      [Mój ojciec mawiał, że chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do tego, by mieć w nim porządek.]
      • salsadura Re: Jak mówicie 04.12.14, 21:31
        Mówimy o tym:
        pl.wikipedia.org/wiki/Bu%C5%82ka_paryska
        • sta-fraszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 22:44
          Na to mowimy bagietka.
          [nasza kuzynka z Poznania mowi na to kawiorek]
          • salsadura Re: Jak mówicie 04.12.14, 23:10
            Nieee, bagietka to bagietka smile! To coś innego jest. Weka big_grin!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka