szarsz Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:00 kasza manna. Długo nie wiedziałam, co to ten grysik. Brzmiał podejrzanie. W domu rodzinnym bułka wrocławska, teraz weka przerwa półmetek/połowinki. Natomiast moja teściowa na kapcie mówi pantofle. Do tej pory nie mogę się otrząsnąć, jak mnie prosi, żebym podała pantofelki. Dla mnie pantofelki nosił Kopciuszek i nijak nie pasuje mi to do rozczłapanych wełnianych laci Odpowiedz Link Zgłoś
czar_bajry Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:07 Ja też z mazowieckiego i bułkę wrocławską kupuję jak najbardziej a nie mam zielonego pojęcia co to weka... Odpowiedz Link Zgłoś
solejrolia Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:07 Manna Angielka Przerwa Półmetek i połówki ( oba uzywamy, ale co innego znacza- półmetek to raczej pół semestru, a połowinki to po prostu imprezka z okazji półmetka ). Odpowiedz Link Zgłoś
czarna_kita Re: Jak mówicie 03.12.14, 23:52 solejrolia napisała: > Przerwa > Półmetek i połówki ( oba uzywamy, ale co innego znacza- półmetek to raczej pół > semestru, a połowinki to po prostu imprezka z okazji pół metka ). Tak samo u nas. Mowimy tez kasza manna i grysik, jeśli z mlekiem. Bulka paryska. Wek to u nas słoik na przetwory. Odpowiedz Link Zgłoś
jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 00:02 Mowie - kaszka manna i grysik (naprzemiennie) - bułka wrocławska, nazwy weka nie znam - przerwa i pauza (naprzemiennie, preferencja ilosciowa przerwy) - półmetek o czyms co wlasnie dobilo polowy czasu trwania lub ilosci wykonywanych zadan, połowinki to zabawa w szkole sredniej (u mnie byla na polmetku, czyli w polowie 3 klasy z 5, w liceum chyba tez byla w polowie 3 klasy, ale to juz po polmetku, bo tylko 4 klasy) - kupuje kartofle, obieram ziemniaki i na obiad jem pyry (pyrki), wszystko w jednej wypowiedzi, cala rodzina tak ma. Odpowiedz Link Zgłoś
jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 00:12 I poprawka: na to gumowate, dlugie i grube cos nie znam nazwy, bulka wroclawska to taka okragla, z nacieciami w krzyz, po upieczeniu chrupka. Bulka paryska jest bardzo dluga i cienka, bagietka. Angielki i paryzanki nie znam. Odpowiedz Link Zgłoś
konsta-is-me Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:15 Nieeeee! Pomylilo ci sie z kajzerka, (okragla, z nacieciami ) bulka wroclawska jest dluga, z nacieciami, ma sztywna skorke i nie kruszy/rozpada sie jesli ja pokroic na kromki. W smaku ma slodkawosc bialego pieczywa i jest jednoczesnie delikatnie slona (bulki sa bardziej neutralne). Ot, definicja. Odpowiedz Link Zgłoś
jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:28 Alez ja nie dyskutuje z tym jak to sie gdzies indziej nazywa, mowie jak u nas, a u nas wroclawska to ta mala. Swoja droga to chyba najpaskudnejszy rodzaj pieczywa jaki znam, na sam widok mnie mdli (wiem bylo zdjecia nie ogladac). Odpowiedz Link Zgłoś
elle.hivernale Re: Jak mówicie 04.12.14, 00:52 Manna, przerwa, weka, półmetek. Kraków. Odpowiedz Link Zgłoś
evee1 Re: Jak mówicie 04.12.14, 01:01 Warszawa sprzed 20 lat. kasza manna bulka wroclawska przerwa pólmetek Bulki byly wroclawskie i paryskie. Paryska to byla taka dluzsza i sucha (bagietka), a wroclawska byla krotsza i bardziej mokra w srodku. Odpowiedz Link Zgłoś
salsadura Re: Jak mówicie 04.12.14, 01:59 kasza manna, weka, przerwa, półmetek, pole, kapcie, kaptur, plac = mój kochany Kraków i okolice . znacie czasownik "uksyć" i rzeczownik "syc"? Odpowiedz Link Zgłoś
evee1 Re: Jak mówicie 05.12.14, 02:58 I to jest popularna nazwa w niektorych regionach? NIgdy tego nie slyszalam, ale o bulce-wece tez pierwszy raz tutaj przeczytalam . Odpowiedz Link Zgłoś
stacie_o Re: Jak mówicie 05.12.14, 08:20 ogólnopolska nazwa, wystarczy rzucić okiem na alledrogo: allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=kapuza&bmatch=seng-v10-p-1-moda-1201 Odpowiedz Link Zgłoś
myelegans Re: Jak mówicie 04.12.14, 02:46 Grysik Weka Przerwa Polmetek Ja zkrakowskiego Odpowiedz Link Zgłoś
maanki Re: Jak mówicie 04.12.14, 03:47 Kasza manna. Na bułkę u mnie w domu mówiono po prostu "kanapkowa", np. kupie chleb i kanapkową. Połowinki mówiłam ja,ale syn mówi półmetek. Ani flizy,ani płytki tylko kafelki. Sukienka jest...na naramkach Wychodzimy na dwór. No i na ciasto u mnie mówi sie placek,np.upiekłam placek. Przyzwyczajenia wywiezione z Wielkopolski. Odpowiedz Link Zgłoś
jak_matrioszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:30 Miano "kanapkowej" u nas miala mielonka, czyli wyrob kielbasoksztaltny o znikomej zawartosci miesa Odpowiedz Link Zgłoś
kozica111 Re: Jak mówicie 04.12.14, 05:53 Weka zdecydowanie dziwaczne słowo i jednak niezbyt często używane, całą reszta w użyciu jest - Warszawa. Taki wątek jest średnio raz na pól roku Odpowiedz Link Zgłoś
olewka100procent Re: Jak mówicie 04.12.14, 08:20 ,,wychodzę na zewnątrz " gdyby mi dzieciak rzucił takie hasło , zabiłabym śmiechem Odpowiedz Link Zgłoś
cosmetic.wipes Re: Jak mówicie 04.12.14, 08:45 Z Krakowa jestem, więc chyba oczywiste jak mówię Odpowiedz Link Zgłoś
joaaa83 Re: Jak mówicie 04.12.14, 09:38 Kasza manna (ale córka ma w przedszkolu zupę grysikową) Bułka wrocławska (pierwszy raz słyszę weka) Przerwa Półmetek(w liceum) połowinki (na studiach), ale ja częściej używałam jako jedna z nielicznych słowa "półmetek" Odpowiedz Link Zgłoś
echtom Re: Jak mówicie 04.12.14, 10:32 Kaszka manna, bułka wrocławska, przerwa. To ostatnie to impreza w połowie studiów? Jeśli tak, to połowinki. Odpowiedz Link Zgłoś
echtom Edit 04.12.14, 10:39 Zasugerowałam się postem założycielskim. Kasza, nie kaszka, a bułka raczej paryska. Odpowiedz Link Zgłoś
martishia7 Re: Jak mówicie 04.12.14, 10:46 kasza manna, bułka wrocławska, przerwa, a co do połowinek i półmetka, to zależy od kontekstu. Jestem z Kielc. Znajomy (mniej więcej z Warszawy chłopak) powiedział mi kiedyś, że bez pudła rozpoznaje wśród braci studenckiej studentów ze Świętokrzyskiego, bo nikt inny nie używa słowa "strugaczka". Ja tez go używam. Rzeczywiście nigdzie indziej się tak nie mówi? Odpowiedz Link Zgłoś
stacie_o Re: Jak mówicie 04.12.14, 11:04 ej, w krakowskiem się mówi. Nawet na liśćie wyprawkowej miałam strugaczka. Odpowiedz Link Zgłoś
depompadur Re: Jak mówicie 04.12.14, 11:38 Górny Śląsk - grysik - wek albo francuz - przerwa - półmetek - nie wychodzę ani "na dwór" ani "na pole" tylko "na plac" Od siebie - kapcie, papucie, pantofle czy laćki? Odpowiedz Link Zgłoś
mamand Re: Jak mówicie 04.12.14, 11:47 > Od siebie > - kapcie, papucie, pantofle czy laćki? ciapy Odpowiedz Link Zgłoś
ruscello Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:00 kasza manna bulka francuska/bagietka przerwa polmetek wychodze na dwor w domu chodze w ciapach Odpowiedz Link Zgłoś
butch_cassidy Re: Jak mówicie 04.12.14, 12:10 Czytam ostatnio reportaż, w którym autorka pisze o "sieciówce" w znaczeniu "migawka" Musiałam się chwilę zastanowić, o co chodzi, ale ponieważ takie wątki już były, to dość szybko sobie przypomniałam Odpowiedz Link Zgłoś
tol8 Wrocław 04.12.14, 13:26 jem ziemniaki, nie pyry, nie kartofle idę na dwór, na podwórko, nie na pole kupuję wekę, bułka wrocławska to mała okrągła bułeczka, produkowana od wielu, wielu lat przez największą wrocławską piekarnię na M w szkole mam przerwę kaszka manna, nie grysik półmetek w szkole, o połowinkach wśród uczniów nie słyszałam Odpowiedz Link Zgłoś
tol8 Re: Wrocław 04.12.14, 13:29 noszę kapcie koszulki na ramiączkach i mówię ,, idź na zewnątrz'' Odpowiedz Link Zgłoś
katklos Re: Jak mówicie 04.12.14, 13:58 Z weką/wiekiem jest jeszcze jeden problem gdy chcesz kupić pół- w Bielsku- B nauczona przyzwyczajeniem mawiałam 'proszę pół weka', więc gdy to samo zdanie po raz pierwszy wypowiedziałam w piekarni w Krakowie, pani bardzo dziwnie na mnie spojrzała okazało się, ze należało powiedzieć 'pół weki' Odpowiedz Link Zgłoś
tiuia Re: Jak mówicie 04.12.14, 14:04 Kaszka manna, bułka wrocławska, przerwa, półmetek Wrocław, a obecnie Warszawa. Odpowiedz Link Zgłoś
panidemonka Re: Jak mówicie 04.12.14, 19:53 Czasem manna, czasem grysik. Co do bułek się nie wypowiem, bo nie zakontowalam. Odpowiedz Link Zgłoś
sta-fraszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 20:52 kasza manna (a to o bagietkach mówicie "weka" albo "bułka wrocławska/paryska"?) przerwa (jeśli w szkole między lekcjami), pauza (jeśli ktoś mówił i przerwał, by pomyśleć np.) połowinki i chleb w chlebaku zachodniopomorskie [Mój ojciec mawiał, że chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do tego, by mieć w nim porządek.] Odpowiedz Link Zgłoś
salsadura Re: Jak mówicie 04.12.14, 21:31 Mówimy o tym: pl.wikipedia.org/wiki/Bu%C5%82ka_paryska Odpowiedz Link Zgłoś
sta-fraszka Re: Jak mówicie 04.12.14, 22:44 Na to mowimy bagietka. [nasza kuzynka z Poznania mowi na to kawiorek] Odpowiedz Link Zgłoś
salsadura Re: Jak mówicie 04.12.14, 23:10 Nieee, bagietka to bagietka ! To coś innego jest. Weka ! Odpowiedz Link Zgłoś