Dodaj do ulubionych

Odchudzić kogoś

19.08.20, 15:59
Proszę o pomoc, bo mam problem.
Blisko mnie mieszka pewna osoba, rodzina męża i moja znajoma, lat 59. Przez ponad rok nie mieszkała tu, była w szpitalu psychiatrycznym, potem w jakimś ośrodku. Jej syn mieszka w Niemczech, ostatnie tygodnie był z nią już w domu, tu w Polsce, podobno jej stan się poprawił. Teraz pojechał do Niemiec na kilka tygodni, ma pokończyć coś w pracy i zorganizować przeprowadzkę tutaj. Prosił mnie bym zapisała jego matkę i poszła z nią do dietetyka. Ma zalecenie od lekarza przed jakąś operacją. I ja się zgodziłam.
I problem jest taki, że ona nie chce iść i nie pójdzie, próbowałam online, ale tam trzeba jakiś wywiad, ankiety - ja sama za nią tego nie zrobię, ona "bzdurami się nie będzie zajmowała".
Ona mieszka teraz z opiekunką, i stwierdziła, że to ona powinna się tym zająć tzn jej dietą, bo to ona gotuje. Ale ta pani jest starsza, zamieszkała tam, żeby nie była sama i dopilnować tak ogólnie i powiedziała , że jak jej ktoś powie konkretnie co, to ona ugotuje, sama nic nie będzie wymyślać.
Co robić? Poszukać czegoś i podsunąć jakiś jadłospis? Jak tak to jaki???
Olać? Lubiłam ją, była świetną osobą, przed tym szpitalem była zadbana, modna, szczupła i zdrowa, teraz szkoda gadać. Jest mi jej zwyczajnie szkoda. Innej rodziny nie ma, tzn ma ale dużo starszą.
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Odchudzić kogoś 19.08.20, 16:23
      Nie odchudzisz kogoś kto odchudzać się nie ma zamiaru, nie widzi problemu lub wręcz przeciwnie - odchudzanie, wizyta u lekarza, czy dietetyka i stosowanie się do zaleceń dla niego to właśnie jest problem. Możesz jedynie namówić syna - i spróbować czy zadziała - niech kupi matce dietę pudełkową? choć znam osobę w przypadku której ta dieta nie zadziałała - po prostu osoba na śniadanie zjadała całość - wszystkie porcje przeznaczone na cały dzień, a potem była głodna i dojadała...
    • mikams75 Re: Odchudzić kogoś 19.08.20, 16:31
      a jak jej opiekunka ugotuje, to bedzie jesc, czy bedzie wydziwiac i domagac sie roznych ciezszych potraw?
      Moze latwiej poszukac czegos online, przeprowadzic z nia samej wywiad (co lubi, czego nie lubi, przyzwyczajenia, zalecenia lekarza) i wowczas opiekunka dostanie propozycje menu i nauczy cie uzywac wagi kuchennej.
      • malia Re: Odchudzić kogoś 19.08.20, 17:00
        Na razie je, to co ta opiekunka ugotuje, wydaje mi się, że to nie jest zła wola, tylko ona chyba jeszcze nie doszła do siebie. Wydaje mi się , że autentycznie widzi że problem jest, tylko nie jest zdolna do samodzielnej aktywności chyba nawet odrobinę schudła od czasu przyjazdu. Zachowuje się tak, jakby była otępiała, apatyczna, a czasem odpowiada jakby była obrażona. Wiem , że nie jest, że nie czuje się jeszcze dobrze. Diety pudełkowe chyba nie, on po to zatrudnił kogoś, by ugotowała i dopilnowała.
        Jak znacie jakąś sprawdzoną stronę, to polećcie coś
        • malia Re: Odchudzić kogoś 20.08.20, 09:06
          Nie wiem. Teraz chyba podsune jakaś ksiazke, a jak on wróci to niech się zastanowić. Ja się boję ją naciskać na cokolwiek. Prawdę mówiąc rozmawiać tez się boję. Obiecałam tam zaglądać, on zapewniał ze jest juz dobrze i może jest ale ja czuję się dziwnie. I to jest przykład jak nie należy samemu wychodzić z depresji i załamań nerwowych spowodowanych czynnikami w otoczeniu
          • aqua48 Re: Odchudzić kogoś 20.08.20, 09:36
            malia napisała:

> Ja się boję ją naciskać na cokolwiek. Prawdę mówiąc rozmawiać tez się
            > boję.

Czego się boisz? Może to nie jest czas na radykalne zmiany? A może wystarczy zmniejszyć pani porcje posiłków i dodać więcej warzywnych surówek? Oraz włączyć do rozkładu dnia ruch - choćby spacery z tą opiekunką, jeśli to możliwe.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka