Dodaj do ulubionych

18 latkowie na studiach

14.11.20, 12:37
Czy w związku z kilkuletnim obniżeniem wieku startu edukacji szkolnej o rok - a więc ukrytą reformą emerytalno-podatkową - są już 18 latkowie zdający maturę i idący na studia?
Ciekawe jak takiej wcześniejszej młodzieży idzie studiowanie. Macie takie doświadczenia np. własnych dzieci?
Moje na szczęście obowiązuje szkoła od 7 lat.
Obserwuj wątek
    • em_em71 Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 12:54
      Mamy znajomego studenta, obcokrajowca. 18 lat skonczy na początku przyszlego roku, studia zaczął w pazdzierniku, wiadomo. Normalnie studiuje, jak inni teraz, czyli zdalnie, ale mieszka w akademiku, w domu nie byl jeszcze ani razu, bo dakeko. Przyjechał sam, z plecakiem, radzi sobie.
            • grruuuu Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 13:30
              Studiował tam i mieszkałam przez jakiś czas więc wiem jak to wygląda. Tylko nijak się to ma do kwestii wieku studentów i tego jak sobie radzą. Na studia do Polski też przyjeżdżają w wieku 17 lat przecież
                  • bywalec.hoteli Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 19:38
                    grruuuu napisała:

> Nie, stuprocentową Polką smile Ale mówię po ukraińsku całkiem nieźle podobnie jak
                    > po rosyjsku.

ale studiowałas tam normalnie czy tylko bawiłaś się semestr czy rok na orgazmusie czy innym tego typu programie?
                    • grruuuu Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 20:04
                      Ani to ani to wink pół roku ale tam nie było programów wymiany więc sama to zorganizowałam i to był udział w normalnych studiach tam. Bardzo fajna sprawa to była. W ogóle dużo czasu na Ukrainie spędziłam
                      • bywalec.hoteli Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 23:40
                        grruuuu napisała:

> Ani to ani to wink pół roku ale tam nie było programów wymiany więc sama to zorga
                        > nizowałam i to był udział w normalnych studiach tam. Bardzo fajna sprawa to był
                        > a. W ogóle dużo czasu na Ukrainie spędziłam

No to zapewne było od Ciebie wymagane jak na erasmusie czyli na pół gwizdka a zapewne jeszcze organizacja studencka objęła nad tobą opiekę. Ktoś obleje erasmusowca na egzaminie?
                        Nie musiałaś też płacić łapówy, żeby dostać się na studia.

Dość znaczący przykład: znam babkę, która pracowała na uniwersytecie w Kijowie, wolała jednak przyjechać do Polski i pracować w prywatnej szkole językowej, mimo różnicy prestiżu.
                        • grruuuu Re: 18 latkowie na studiach 15.11.20, 15:57
                          Nie, nikt się mną nie opiekował, nie te realia smile Mieszkałam też w normalnym akademiku, nie dla zagranicy, że wszystkimi tego urokami. I owszem, normalnie dorzucalam na łapówki na egzamin, co się miałam wyłamywać... Nic dziwnego że ktoś woli pracować w Polsce w szkole językowej niż tam na uniwerku, gdzie pensja jest upokarzające niska.
                    • szmytka1 Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 21:33
                      znam kilku lekarzy, Polaków. Wyjeżdzali na studia medyczne na Ukrainę, bo łatwiej było się dostać niż w Polsce i koszty utrzymania były mniejsze. Pracują jak najbardziej w Polsce, jeden na przykład ma klinikę dentystyczną
          • bywalec.hoteli Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 19:45
            saszanasza napisała:

> bywalec.hoteli napisał:
            >
            > > Akurat Ukraina raczej nie jest państwem, na którym powinniśmy się wzorowa
            > ć.
            > >
            >
            > Ale młodzież jest tam dokładnie taka sama.
            >
            >

może w uk tez jest taka sama - dlatego jak wysyłali 4 latki do szkol z internatem, skąd przyjeżdżały dzieci do domu rodzinnego tylko na święta i wakacje, bo nienawidzili dzieci, to nie znaczy, ze trzeba powielać te bledy.
              • maadzik3 Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 20:17
                bo zdaniem bywalca do 30-tki powinien siedzieć w domu i rodziców słuchać. BTW szkoły z internatem zwykle dotyczyły chłopców powyżej 10 lat w XIX i na samym początku XX wieku. W Polsce (zwłaszcza wschodniej) mało kto wtedy do szkoły chodził. Troszkę później ci co chodzili też chodzili do takiej z internatem ("Syzyfowe prace") bo innej opcji logistycznie nie było.
                Ale Bywalec ma tezę że zachód nienawidzi swoich dzieci, że tam wszystko be, że programy wymiany są wstrętne i służą chlaniu i co tam jeszcze. Więc szkoda czasu na normalną dyskusję.
                • bywalec.hoteli Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 22:06
                  maadzik4, angielskie szkoly z internatem to dość świeża sprawa, borys dżonson chodził do takiej. Niedawno wydał jakis dziennikarz angielski książkę o swoich przejściach tam. Łamanie psychy i seksualna przemoc: Wygooglaj sobie.
                  • glasscraft Re: 18 latkowie na studiach 18.11.20, 14:07
                    bywalec.hoteli napisał:

> ...angielskie szkoly z internatem to dość świeża sprawa...

Tak, zanim Borys do takie poszedl, to nikt ale to nikt wczesniej o szkole z internetem w Anglii nie slyszal. Tzn w Anglii slyszeli od jakiegos 12 wieku, ale wszystkowiedzacy prukalec nie slyszal, wiec sie nie liczy.
            • saszanasza Re: 18 latkowie na studiach 15.11.20, 07:18
              bywalec.hoteli napisał:

> saszanasza napisała:
              >
              > > bywalec.hoteli napisał:
              > >
              > > > Akurat Ukraina raczej nie jest państwem, na którym powinniśmy się w
              > zorowa
              > > ć.
              > > >
              > >
              > > Ale młodzież jest tam dokładnie taka sama.
              > >
              > >
              >
              > może w uk tez jest taka sama - dlatego jak wysyłali 4 latki do szkol z internat
              > em, skąd przyjeżdżały dzieci do domu rodzinnego tylko na święta i wakacje, bo n
              > ienawidzili dzieci, to nie znaczy, ze trzeba powielać te bledy.
              >

chodzi mi o to że psychika młodzieży 18 letniej we wszystkich krajach jest podobna. Reszta to kwestia ambicji, pochodzenia, oczekiwań.
    • kaka-llina Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 13:24
      Miała na studiach koleżankę, która zaczęła w wieku 17 lat. Poszła rok wczesniej do szkoły (decyzja rodziców) a potem wyjechła na rok do stanów i tam zrobiła maturę (skróciła liceum o rok w ten sposób) . Nie miała najmniejszych problemów (ale fakt ona była zdolna bardzo, zreszta teraz to w pewnym sensie osoba publiczna, studiowała na róznych uniwersytetach w tym na Harwadzie itd, wiec moze to głłupi przykład)
    • saszanasza Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 13:38
      bywalec.hoteli napisał:

>
      > Ciekawe jak takiej wcześniejszej młodzieży idzie studiowanie.

Dokładnie tak samo jak zdawanie egzaminu ósmoklasisty czy matury. W tym wieku nie ma znaczących różnic między 18 a 19 latkiem, wystarczy zresztą zobaczyć jak tacy dobierają się w pary.

Macie takie doświ
      > adczenia np. własnych dzieci?
      > Moje na szczęście obowiązuje szkoła od 7 lat.
      >
      nie wiem czy na szczęście, bo w perspektywie to nic nie oznacza.
      • bywalec.hoteli Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 23:36
        saszanasza napisała:

> nie wiem czy na szczęście, bo w perspektywie to nic nie oznacza.
        Owszem oznacza: rok później do pracy pójdą, rok później dopadną ich dorosłe troski, będą miały jedne uczniowskie długie wakacje więcej, będą miały rok więcej na rozwijanie zainteresowań i hobby. Itp. itd.
        • olena.s Re: 18 latkowie na studiach 15.11.20, 08:37
          Tłumaczę to od lat:
          1 człowiek żyje coraz dłużej. Wydłuża się okres starości.
          2. człowiek uczy się coraz dłużej. Wydłuża się okres niedorosłości.
          3. Oznacza to, że okres pracy zawodowej skraca się z obu stron, a okres pobierania środków od starszych (dzieciństwo) i młodszych (starość)- wydłuża.
          4. Wynika z tego, że emerytura - czy ZUS, czy dowolny inny system, łącznie z całkowicie samodzielnym gromadzeniem środków - jest gromadzona krócej, ale ma starczyć na znacznie dłużej.
          5. Dlatego rozumowanie "o jak fajnie, niech ma dłuższe dzieciństwo" jest bezmyślne i w odniesieniu do statystycznej jednostki - zgubne.
    • piszaca.zza.swiatow Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 13:43
      A czy zagraniczne dzieci/młodzież się do tego liczą?
      W Niemczech wszystkie dzieciaki idą w wieku 6 lat do szkoły (czasem po testach jako pięciolatki) i w niektórych landach nauka do matury trwa 12 lat.
      U mnie tak było i bardzo się cieszyłam, niestety akurat w roku, w którym moja córka zaczynała zmienili sysystem i cała edukacja trwa 13 lat...
    • olena.s Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 14:17
      Phi. Osiemnastolatkowie - w tym osobisty - po szkołach amerykańskich, brytyjskich, rosyjskich/radzieckich oraz pochodnych zaczynają studia właśnie m,niej więcej w osiemnastej wiośnie. Więc się ocknij, bo zaskoczyło cię jak śnieg drogowców.
      Radzą sobie tak samo, jak dziewiętnastolakowie.
    • redwineiswhatilike Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 14:25
      Moja córka poszła wcześniej do szkoły, w związku z tym zdawała maturę w wieku 18 lat. Teraz jest na drugim roku studiów, chwilowo za granicą. Radzi sobie dobrze, studiuje w tym momencie w 3 językach. W jej przypadku chyba nic to nie zmieniło.
      • azjazameryki Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 22:46
        W wielu krajach na studia idą 18 latki. Z moją córką studiuje chłopak który dopiero teraz skończył 17 lat. Łepski jest bardzo , ogarnięciu również nawet dyplomu skończenia hs nie ma , bo w Stanach uczelni sama decyduje czy przyjmuje danego studenta czy nie i można nie skończyć hs i być studentem.
    • bei Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 14:29
      Kiedyś kiedyś dzieci w internatach miały wyjazdówkę raz w miesiącu- i to w sobotę po lekcjach jechały do domu, a w niedzielę wieczorem były z powrotem w internacie. Co do osiemnastoletniej studentów- to rok różnicy w tym przedziale wiekowym to prawie bez różnicy
    • czekoladazkremem Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 14:37
      Córka moich znajomych poszła do szkoły, mając pięć lat i dziesięć miesięcy. Teraz jest w ósmej klasie, nie radzi sobie zbyt dobrze z nauką, ma problemy z rówieśnikami. Może wyrośnie, ale raczej dobrze się nie zapowiada.
      • olena.s Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 14:41
        No ale tu masz inną sytuację: dziecka włożonego w grupę starszych, i do programu szkoły przygotowanego pod tych starszych.
        Tematem wątku są zaś osiemnastolatkowie, którzy uczyli się w gronie rówieśników, zgodnie z programem przygotowanym pod ich grupę wiekową, którzy obecnie idą na studia.
      • princy-mincy Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 20:14
        Moja córka też poszła do szkoły jako dziecko 5l i 8 mcy. Jest obecnie w 6 klasie (w grudniu skończy 11 lat) , radzi sobie bardzo dobrze, ma swoje ulubione przedmioty, rozmyśla już jaka szkole średnia wybrać o co chciałaby robić po maturze. Rozstrzał ogromny, wiadomo, masę czasu ma jeszcze i pewnie się zmieni kilka razy. Ale ma pomysły na siebie w przyszłości.
      • evee1 Re: 18 latkowie na studiach 16.11.20, 04:49
        > Córka moich znajomych poszła do szkoły, mając pięć lat i dziesięć miesięcy. Teraz jest w ósmej klasie, nie radzi
        > sobie zbyt dobrze z nauką, ma problemy z rówieśnikami. Może wyrośnie, ale raczej dobrze się nie zapowiada.
        Ale to chyba zalezy od dziecka i jego mozliwosci adaptacyjnych Moja corka majac 5.5 miala rozpoczac szkole w Au. W ostatnim roku przedkoszla u nas funkcjonuje tzw kinder, gdzie dzieci maja 10 godzin tygodniowa zajec przygotowawczych do szkoly. Ucza sie literek, liczyc na palcach, duzo rysuja (drobna motoryka), takie tam pierdolki. Akurat wtedy wyjechalismy do UK i tam corka zaczela szkole zgodnie z wiekiem, czyli zaczela ja od drugiego polrocza pierwszej klasy, pomijajac zupelnie zerowke. Nie wiem czy ona nawet zauwazyla, ze przeskoczyla te potora roku szkoly. Napewno pomogly jej te zajecia przygotowawcze z AU, ale tak poza tym w szkole szlo jej bardzo dobrze. Wlasnie skonczyla studia (masters).
    • te_de_ka Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 16:16
      Z punktu widzenia rodzica studiujący 18-latek to pikuś w porównaniu do uczących się w szkołach średnich uczniów 18+, którym szkoła zabrania np usprawiedliwić sobie nieobecność albo uniemożliwia opuszczanie budynku szkoły w trakcie nieobowiązkowych lekcji.
    • kruszysia Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 19:49
      W PRL-u większość osób urodzonych w roku 1951 i wcześniej zaczynała studia mając osiemnaście lat (obowiązek szkolny od siedmiu lat, siedem lat szkoły podstawowej i cztery liceum). Jakoś przeżyli.
      • kokosowy15 Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 20:24
        Podstawówkę rozpocząłem w wieku 6 lat,, na politechnikę poszedłem gdy miałem 17 (prawie). Najtrudniej było zacząć podstawówkę, Mama interweniowała u kuratora. Później nikt już trudności nie robił. Dzięki temu miałem rezerwę czasową na SOR.
        • bywalec.hoteli Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 22:13
          kokosowy, za czasów moich rodziców tez się zaczynało studia w wieku 17 lat. Większość sobót była pracująca. Ale pracowało się inaczej niz dzisiaj, z praca było inaczej było niż dzisiaj, z mieszkaniami było inaczej niż dzisiaj. Były inne problemy i troski niż dzisiaj. Nie było komputerow i wielu nowoczesnych urządzeń, samochod był luksusem.

Nie było tyle problemów psychicznych, depresji, lękowych i innych wśród młodzieży i społeczeństwa co dzisiaj.

Nie da się porównać czasów twojej młodości. dzisiejszych czasów.

Uszanowanie.
    • leyla76 Re: 18 latkowie na studiach 14.11.20, 22:22
      Moja córka zacznie studia mając jeszcze 18 lat. Jako, ze musiała na studia juz aplikować (uczelnia w UK, mieszkamy w Szwajcarii) to prawdę mówiąc składała aplikacje mając jeszcze lat 17. Ona jest z grudnia wiec jedna ze starszych w klasie. Reszta jej koleżanek 18 lat kończy dopiero po nowym roku.
      Patrząc jeszcze na mojego syna, który jest z lipca (najmłodszy w klasie) to on będzie zaczynał studia mając 18 lat i 2 mies .
    • evee1 Re: 18 latkowie na studiach 15.11.20, 09:22
      Ja i mój syn zaczynalismy studia mając ledwo co ukończonej 18 lat. Corka nawet zaczela studia majac 17 i pół, ale dzieci sa szkolone poza PL. Wszyscy bezproblemowo, ale ja akurat jestem fanem rozpoczynania edukacji szkolnej wcześniej.
    • unaluna Re: 18 latkowie na studiach 15.11.20, 19:59
      Maja mama zaczęła studia mając 17 lat, a i moja córka o ile się nie zmieni system kształcenia (i o ile wybierze szkołę średnią, która trwa cztery lata) też tak zacznie, bo do szkoły poszła mając niecałe 6 lat.
    • wrotek0 Re: 18 latkowie na studiach 16.11.20, 16:35
      W USA na studia (college czyli pierwszy etap, na którym wielu poprzestaje) też idą po 11 letnie szkole, którą zaczęli jako 6 latki, czyli mają po 17 lat. Nie widzę powodu, żeby w szkołach średnich byli ludzie dorośli (pełnoletni), w technikach to i 20 - latkowie się trafiają. Optymalnie byłoby zaczynać naukę w wieku lat 6 (skończone do 1 września) i kończyć w wieku lat 18 (jw). Czy ta nauka to będzie zerówka, jak u nas czy nazwiemy do I klasą to już ma mniejsze znaczenie. Ale u nas to kształcenie jest za długie. I tak, jestem przeciwiczką zlikwidowania gimnazjów, bo widziałam, jak system się tworzył i docierał i jak dobrze wpłynął na dzieciaki z wiosek i małych miast. No i możecie mnie zabić.
      • azjazameryki Re: 18 latkowie na studiach 18.11.20, 18:51
        wrotek0 napisała:

> W USA na studia (college czyli pierwszy etap, na którym wielu poprzestaje) też
        > idą po 11 letnie szkole, którą zaczęli jako 6 latki, czyli mają po 17 lat. Nie
        > widzę powodu, żeby w szkołach średnich byli ludzie dorośli (pełnoletni), w tech
        > nikach to i 20 - latkowie się trafiają. Optymalnie byłoby zaczynać naukę w wiek
        > u lat 6 (skończone do 1 września) i kończyć w wieku lat 18 (jw).
        Szkoła w Stanach to 12 nie 11 lat. Owszem sat / act pisze się w 11 klasie i ten ostatni rok nastawiony jest albo na naukę zawodu albo na robienie klas ap które są klasami zaliczającymi pierwsze kursy w college. W amerykańskim systemie nie będzie ludzi po 20rż w hs , ale na studiach na 1 roku spotkasz już wszystko. Z mają córka studiuje chłopak który ledwie skończył 17 lat , dziewczyna która zaliczyła community college i pracowała rok jako pielęgniarka, były żołnierz i chłopak który po hs 4 lata prowadził z matką rodzinny biznes aż uznał ,że idzie na studia i poszedł.
    • mariarikka Re: 18 latkowie na studiach 16.11.20, 16:45
      W wielu krajach Unii mature sie zdaje w wieku 16/17 lat, w wieku 20 lat ma sie juz zaliczony licencjat. Jak czlowiek sie pomyli w wyborze, to ciagle jest bardzo mlody by zaczac inne studia. Mozna poświecić ten czas na studiowanie sztuki, filozofii, literatury - czyli przedmiotów, które bardzo rozwijaja, ale niekoniecznie daja zawód.
      Dla mnie ta polska specyfika to porazka- pozne pojscie na studia, ktore powoduje, ze czlowiek wchodzi w zycie zawodowe majac w najlepszym wypadku az 24-25 lat, a czesto wiecej, jak gdzies mu sie noga powinela.
      I masakra to trzymanie w liceum i traktowanie jak dzieci ludzi pełnoletnich - kazdy im powtarza ze sa dorośli, ale musza wykonywac polecenia...Uwazam, ze polski system uczy konformizmu i niesamodzielności, niewiary w swoja sprawczosc poprzez wmawianie dorosłym ze sa dziecmi i maja sie sluchac doroslych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka