Dodaj do ulubionych

Pożądane odczyny poszczepienne???

17.02.21, 19:05
wydarzenia.interia.pl/autor/magdalena-raducha/news-szczepienia-nauczycieli-zle-samopoczucie-i-zwolnienia-lekars,nId,5055650
Serio jest coś takiego jak POP (pożądane odczyny poszczepienne)?
Obserwuj wątek
  • skumbrie Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 19:26
   W czym problem? Przecież szczepienia są dla chętnych, a wszyscy przed nimi zapoznali się z ulotką. Lekarz też przeprowadził szczegółowy wywiad i uprzedził o reakcji na szczepienie oraz o NOP-ach.

   Nie ma poszkodowanych, są tylko ochotnicy.
   • fibi00 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 19:35
    skumbrie napisała:

    > W czym problem? Przecież szczepienia są dla chętnych, a wszyscy przed nimi zapo
    > znali się z ulotką. Lekarz też przeprowadził szczegółowy wywiad i uprzedził o r
    > eakcji na szczepienie oraz o NOP-ach.
    >
    > Nie ma poszkodowanych, są tylko ochotnicy.


    Ale ja nie piszę o NOP tylko POP- pożądane odczyny poszczepienne. Do tej pory nie słyszałam o czymś takim jak POŻĄDANE odczyny poszczepienne. Czyli wychodzi na to że teraz objawy grypopodobne po szczepieniu to nie objawy niepożądane tylko pożądane? Coś co wcześniej było NOPem teraz jest POPem...
  • paskudek1 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 19:29
   Słuszna uwaga w tym materiale była - szczepienie WSZYSTKICH jednego dnia jest głupie. No ale nasi geniusze logistyki pojęcia nie mają jak działa szkoła i zdziwienie wzbudza fakt, że w godzinach 10-14 nauczyciele są w pracy i nie wyjdą z. Jej kiedy chcą, tylko kiedy dzwonek zadzwoni a oni skończą lekcje.
  • alicia033 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 19:47
   pożądanym odczynem poszczepienny, zwanym inaczej skutecznością szczepionki jest wytworzenie przeciwciał przez zaszczepionego.
   Oczywiście ów pożądany skutek szczepionki jest kompletnie niezależny od wystąpienia po szczepieniu nop'u no ale skąd jakiś wątłuch miałby cokolwiek o tym wiedzieć? Tłucze, co mu kazano powiedzieć albo za co mu zapłacono i tyle.
   NOP jak sama nazwa wskazuje jest czymś, co nie powinno wystąpić. Dobre szczepionki, oprócz wysokiej skuteczności mają nikły odsetek nop'ów, kiepskie - cóż, jak widać.
    • alicia033 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 20:30
     little_fish napisała:

     > No co ty, Astra kiepską szczepionką? 🤨

     zależy pod jakim względem.
     Oceniając samą skuteczność, o ile dane podawane przez producenta są prawdziwe to jest bardzo zadawalająca (oceniamy oczywiście skuteczność wytworzenia przeciwciał po niej, nie trwałość uzyskanej odporności, bo na ocenę trwałości nie było jeszcze czasu). Oceniając po nopach - no nie jest dobra i w warunkach rynkowych zostałaby raczej wyparta przez lepsze produkty w zbliżonej cenie. Zobaczymy jak na rynek wejdą inne produkty a szczepienie przeciwko koronawirusowi stanie się sezonową profilaktyką.
      • alicia033 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 21:22
       little_fish napisała:

       > Czyli mniejsza skuteczność od pfitzera, ale za to częstsze i cięższe nopy.

       Niestety ale w tym momencie uczciwa odpowiedź jest taka, że w tym momencie po prostu nie mamy wystarczających danych do oceny i jednego i drugiego. Produkty obu firm mają warunkowe dopuszczenie na rynki zbytu, ukończenie badań nad produktem w obu przypadkach planowane jest na 2023. Sama częstość występowania nop'ów jest tylko jednym z bardzo wielu elementów wpływających na ocenę konkretnej szczepionki (np. lepsza jest szczepionka z większą liczbą mniej poważnych nop'ów, typu występujący przy produkcie a-z zespół paragrypowy, niż taka, której podaniu towarzyszą rzadsze ale poważne powikłania neurologiczne).
    • alicia033 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 20:22
     dlatego, że szczepionka przeciwko gruźlicy powoduje bardzo silną odpowiedź ze strony układu immunologicznego. Ale ponieważ powstała w czasach, kiedy badania nad układem immunologicznym w ogóle dopiero zaczynały raczkować, jest skuteczna w przypadku najbardziej niebezpiecznych postaci gruźlicy (mózgowej i rozsianej), tania jak barszcz w produkcji i zasadniczo już niestosowana w bogatych krajach zachodnich (w Europie Zachodniej przeciwko gruźlicy szczepi tylko Portugalia) to nie ma żadnej presji, żeby zastąpić ją lepszą wersją (do ubiegłego roku opracowywanie szczepionek było mało lukratywną dla firm farmaceutycznych działką).
     Teraz o układzie immunologicznym wiemy dużo więcej i gdyby nie medialnie rozdmuchana histeria w temacie covid19 oraz konieczność politycznej odpowiedzi na nią, to nikt nie dopuściłby do masowych szczepień czymś, czego wyprodukowanie zajęło niecały rok.
   • snajper55 Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 20:29
    alicia033 napisała:

    > NOP jak sama nazwa wskazuje jest czymś, co nie powinno wystąpić.

    Nie, nazwa wcale nie mówi, że to jest coś, co nie powinno wystąpić. Nazwa mówi, że to jest rzecz niepożądana i poszczepienna. NOPy, przy dużej liczbie szczepień zawsze występują. Zawsze kogoś boli ręka lub ma stan podgorączkowy przez dzień lub dwa.

    S.
     • livia.kalina Re: Pożądane odczyny poszczepienne??? 17.02.21, 20:44
      >To nie są NOPy, NOPy to silna reakcja, która nie jest standardowa i może nawet zagrażać życiu.

      To są Ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne. Częstość występowania NOP zależy od rodzaju szczepionki. Przy szczepionkach stosowanych w Polsce jeden NOP występuje przeciętnie raz na 10 000 szczepień. Pod względem częstości można je podzielić na odczyny bardzo częste, częste, umiarkowanie częste, rzadkie i bardzo rzadkie. Przykładowo reakcja anafilaktyczna może wystąpić z częstością 1 na milion podanych dawek szczepionki, natomiast objawy miejscowe z częstością 1 na 10 podanych dawek.

      szczepienia.pzh.gov.pl/wszystko-o-szczepieniach/co-to-sa-niepozadane-odczyny-poszczepienne-2/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka