Dodaj do ulubionych

Ciepło się zrobiło

11.04.21, 15:46
To ludzie znieśli sobie obowiązek noszenia maseczek na zewnatrz. Dla mnie super widok, w koncu uśmiechnięte twarze 🙂
Do paranoików - nawrt eksperci przyznaja, ze maseczki na powietrzu są zbedne. I jestesmy jedynym krajem, ktory takowych wymaga.
Obserwuj wątek
  • lajtova Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 16:05
   We Francji, w której zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w zamkniętej i otwartej przestrzeni publicznej, władze zalecają, by używać do tego celu maseczek medycznych, a nie tych wykonanych ze zwykłego materiału.
   Zatem już w poście startowym klamiesz.
  • lajtova Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 16:06
   Hiszpania:
   "Osoby od szóstego roku życia mają obowiązek noszenia masek na ulicach, w przestrzeniach zewnętrznych oraz w każdej zamkniętej przestrzeni, która jest publicznie dostępna", czytamy w ogłoszeniu Dziennika Urzędowego (BOE)."
  • lajtova Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 16:10
   Grecja:
   "Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, zarówno zamkniętych, jak i otwartych. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maski grozi kara grzywny w wysokości od 300 euro."
   • leyla76 Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 23:55
    Naprawdę? Jednak raczej nie wszędzie jeżeli chodzi o otwarte miejsca publiczne.
    Nakaz, nakazem , a i tak wielu maseczek nie nosiło.
    Szoda, ze nie zrobiłam zdjecia. Jakieś 3-4 tyg temu w Lozannie na ouchy, ludzi ogrom , piekna pogoda i tez ogrom ludzi bez maseczek.
  • taje Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 18:38
   Nie jedynym - chociażby taka Hiszpania wymaga. Ale zgadzam się, ze na zewnątrz nie ma sensu (chyba że się jest w tłumie), tyle że logika sobie a przepisy sobie. Myślę, że taki zamordyzm bierze się z tego, że w niektórych krajach ludzie nie potrafią przestrzegać bardziej zniuansowanych przepisów typu noś maskę w sytuacjach, kiedy nie możesz zachować dystansu. Więc nie noszą maski nigdy i to prowadzi do nakładania ogólnych obostrzeń typu noś zawsze. Taki przepis łatwiej wyegzekwować. Zasadniczo wydaje mi się, ze przepisy są bardziej logiczne i zdroworozsądkowe w krajach, gdzie nie ma przyzwolenia społecznego dla obchodzenia/łamania prawa.
   • turzyca Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 19:26
    > Ale zgadzam się, ze na zewnątrz nie ma sensu (chyba że się jest w tłumie), tyle że logika sobie a przepisy sobie. Myślę, że taki zamordyzm bierze się z tego, że w niektórych krajach ludzie nie potrafią przestrzegać bardziej zniuansowanych przepisów typu noś maskę w sytuacjach, kiedy nie możesz zachować dystansu

    W Niemczech są wyznaczone stefy, tam gdzie się przewija więcej osób, tam jest obowiązek maseczek. Ścisłe centra miast, okolice dużych węzłów przesiadkowych, parkingi przed sklepami, bazarki (!) zazwyczaj te strefy są sensownie wytyczone. Są opisane na stronie internetowej ratusza plus zazwyczaj wiszą znaki wyznaczające strefę.
    • taje Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 19:36
     No właśnie, Niemcy są dużo bardziej zdyscyplinowani niż Polacy. Choć czytuje, że coraz bardziej aktywny staje się u was ruch antyCovid-owy (przeciw restrykcjom)?
     • turzyca Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 20:37
      Przepisy są bardziej spójne i dostosowane do rzeczywistości. Łatwo przestrzegać przepisów, gdy możesz się kierować zdrowym rozsądkiem.

      I z jednej strony tak, zaczęły się demonstracje, mam wrażenie, że ludzie przestali ufać, że rząd jest pewien, jak walczyć z pandemią, oddanie kilkudziesięciu milionów zarezerwowanych dawek szczepionek innym krajom Europy też wpływa negatywnie na nastroje, z drugiej w zeszłym tygodniu wprowadzili się nowi sąsiedzi, młodzi, tuż po studiach, nosili meble z pomocą przyjaciół i wszyscy byli w maseczkach mimo że zgodnie z przepisami obowiązku nie mieli. Kolejki trzymają dystans, co czasem powoduje śmieszny efekt, ostatnio jadąc rowerem, widziałam człowieka, który stał zupełnie dziwacznie, na środku chodnika, sam, nie robiąc nic, dopiero potem zobaczyłam, że on jest częścią kolejki, a że jego pozycja wypadła na wysokości wyjazdu z bramy, to stanął po drugiej stronie. Na bazarku zresztą to samo, a że kolejki się krzyżują, to wygląda jak jakiś projekt artystyczny, grupa ludzi rozsianych po całym placu, stojących twarzami w różnych kierunkach, co pewien czas ktoś robi kilka kroków.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 19:21
   U nas piździ, niby 20 st. (Faktycznie było 17 max) a temperatura odczuwalna 14, a widziałam osoby "na krótki rękaw" - daje 3 dni na panikę, że covid złapali.
   Niektórzy wygladali jak przy 25+.
   Sieczka w głowie, co do masek - ich sprawa, ja noszę, a kaszlacego człowieka nie widziałam od jesieni.
  • fragile_f Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 19:43
   >Do paranoików - nawrt eksperci przyznaja, ze maseczki na powietrzu są zbedne. I jestesmy jedynym krajem, ktory takowych wymaga.

   Jest to oczywiste kłamstwo a maseczki są obowiązkowe na zewnątrz w wielu krajach.
  • default Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 20:25
   Mieszkam na peryferiach Warszawy. Dzielnica willowa, rzadka zabudowa, zaraz obok lasy. NIKT nie chodzi w masce na spacerach. W sklepie tak, wszyscy w maskach, ale na spacerach po lesie czy po uliczkach sąsiadujących z lasem - ludzie chodzą bez masek. Ja tez.
  • kaki11 Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 20:34
   Jejku jak słabe jest to zmyślanie faktów, tylko dlatego, że pasują komuś do teorii. Liczba krajów w których maseczki sa obowiązkowe, jest duża a ja już nie będę się powtarzać po poprzednikach... żałosny sposób na poparcie własnej tezy.
  • doubledoublejoyandtrouble Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 20:36
   >Do paranoików - nawrt eksperci przyznaja, ze maseczki na powietrzu są zbedne.

   Nie, nie przyznają.

   > I jestesmy jedynym krajem, ktory takowych wymaga.

   Nie, nie jesteśmy jedynym. Nawet nie jednym z dwóch czy trzech.

   Kłamiesz celowo czy to brak wiedzy?
     • runny.babbit Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 21:22
      To publiczne forum, a fakty się nie zmieniają w zależności od tego kto o nich napisze.
      Masz jeszcze opinie dr Grzesiowskiego-"epidemiolog przyznał, że "nie rozumie do końca obowiązku noszenia maseczki w przestrzeni publicznej tam, gdzie nie ma ludzi".

      - Wirus nie fruwa w powietrzu. Tam gdzie jest tłok, tam powinniśmy maseczki mieć, tam gdzie nie ma ludzi, noszenie maseczki powinno być przynajmniej fakultatywne"
      www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/dr-grzesiowski-o-maseczkach-wirus-nie-fruwa-w-powietrzu/ar-BB1dYnZ7
      I dr Flisiak - "Należy znieść obowiązek noszenia masek i wszelkich przysłon w miejscach, gdzie nie występuje ryzyko transmisji koronawirusa, np. w lasach, parkach czy nawet na ulicy - uważa prof. Robert Flisiak z Rady Medycznej przy premierze.

      - Uważam, że powinniśmy ograniczyć sposoby zasłaniania ust i nosa wyłącznie do tych, które mają uzasadnienie epidemiologiczne"
      www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Prof-Flisiak-nie-zmuszajmy-ludzi-do-noszenia-masek-na-ulicach-kiedy-zachowuja-dystans,219177,14.html
      • doubledoublejoyandtrouble Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 21:34
       runny.babbit napisał(a):

       > Masz jeszcze opinie dr Grzesiowskiego-"epidemiolog przyznał, że "nie rozumie do
       > końca obowiązku noszenia maseczki w przestrzeni publicznej tam, gdzie nie ma l
       > udzi".
       >

       Pierwsze z brzegu: jeżeli nie rozrózniasz "w przestrzeni publicznej tam gdzie nie ma ludzi" od "eksperci mówią, że maseczek nie trzeba nosić na powietrzu" to ci nie pomogę. Dalej mi sie nie chce czytać, twoje niezrozumienie podstawowych założeń odbiera sens dyskusji. To po pierwsze. Po drugie - twierdzenie, jakoby nigdzie poza Polską nie było nakazu noszenia maseczek jest nieprawdą. Albo kłamstwem. Czy poświęciłam ci już dość czasu? Super, cieszę się.

       Ponawiam pytanie do autora (-ki?) wątku - kłamiesz celowo czy to niewiedza?
       • runny.babbit Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 21:47
        Hehe, nie w smak przyznać że się wyglupiacie broniąc przegranej sprawy? Ktoś tu pisał żeby nie nosić maseczki w tłumie? Kto pisał że jak widzisz uśmiechniętego człowieka to już coś jest nie tak? I skoro to takie oczywiste że nie trzeba nosić tam gdzie nie ma ludzi, to czemu nasza władza tego wymaga?
        I unikasz odpowiedzi na pytanie czy widać różnicę w radzeniu sobie z pandemią między krajami gdzie maseczki są obowiązkowe wszędzie atymi gdzie nie. O, czyżby dlatego że tej różnicy nie ma🤔?
  • taniarada Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 20:47
   Co mówią lekarze.Maski noszone przez osoby bezobjawowe muszą być traktowane jako element psychologiczny, niż jako ochrona medyczna. Maski bawełniane praktycznie nie zatrzymują wirusa. Zakładane przez osoby w kontaktach międzyludzkich zmniejszają ilość wydychanego aerozolu, niemniej jednak nie są to maski filtrujące. Gdybyśmy przyjęli, że maski z filtrem HEPA dają 100 proc. ochrony, to maska z bawełny daje 1 proc. Maski mają swój czas użytkowania. Jeśli będziemy oddychać przez maskę przez godzinę, to stanie się wilgotna, nasiąknie parą wodną i śliną, którą wydychamy. Maska powinna być wyprana w temperaturze 60 stopni , inaczej będzie stanowiła źródło zakażeń i dodatkowe zagrożenie. Maski powinny być noszone w miejscach publicznych. Jeżdżenie w masce we własnym samochodzie, w którym nikogo nie ma, uważam za nadmierną, nieuzasadnioną ochronę. Oczywiście, jeśli ktoś ma profesjonalną maskę, to jej producent jasno określa czas użytkowania oraz sposób dekontaminacji. Maski jednorazowe powinny być wyrzucane po kilkunastu minutach noszenia. Problem polega na tym, że ludzie chodzą w nich przez 8–10 godzin. Takie maski stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
   • sandy_cheeks Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 21:07
    taniarada napisał:
    > Problem polega na tym, że ludzie chodzą w nich przez 8–10
    > godzin. Takie maski stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.

    8-10h to pikus, ja znam wielu ktorzy popylaja w jednej tygodniami w miedzyczasie noszac w plecaku albo kieszeni. Ten przyglupi rzad powinien zaczac kampanie noszenia masek wiele miesiecy temu od solidnej edukacji suwerena w mediach publicznych z wielokrotnym naciskiem na konsekwencje nieprawidlowego uzytkowania maseczek...
  • kalafiorowa.es Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 21:08
   Nie, nie jestescie. Niestety tez mamy ów przymus, acz nasi przewspaniali rzadzacy pacuja nad kompromisem maseczkowym. Moze do lipca sie wyrobia i niemieccy turysci nie beda musieli na plazy siedziec w maseczce.
   • taje Re: Ciepło się zrobiło 11.04.21, 21:16
    Czytałam kilka dni temu artykuł na jakichś stronach o Balearach, że podobno rząd hiszpański doprecyzował, że na plaży jednak nie trzeba, jeżeli można zachować dystans. Nie wiem czy dotyczyło to tylko Balearów, czy całej Hiszpanii. Wróciłam dzisiaj z Majorki i na wielu plażach ludzie bez żadnych maseczek.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka