Dodaj do ulubionych

Progi w liceach - Wasze spekulacje

02.07.21, 19:41
Są już wyniki egzaminów, można się pobawić w bycie wróżką wink
Jak sądzicie - progi będą wyższe, niższe czy utrzymają się te z zeszłego roku?

Moim zdaniem, progi (niestety) wzrosną - oceny dzieci mają dobre, egzaminy nie wypadły najgorzej, większość ósmoklasistów ma pasek i wolontariat...

W ogóle można to jakoś przewidzieć, czy rzeczywiście jest to wróżenie z fusów?
Obserwuj wątek
  • rannala Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 02.07.21, 19:58
   Mam podobne odczucia niestety. Zewsząd dochodzą mnie szóstki na świadectwach dzieci. Dziś dowiedziałam się o córce znajomego z pracy, który z trój wyciągał córkę w semestrze zimowym , a dziś cieszył się, że dziewczyna ma 6 z matematyki na świadectwie.
  • malia Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 02.07.21, 20:05
   Córka napisała egzamin jak typowe dziecko ematki, policzyła punkty za świadectwo i egzamin. Dzieci z jej klasy wrzucały te swoje wyniki na grupę klasową i wychodzi , że zdecydowana większość klasy ma podobną, dużą ilość punktów. Progi wzrosną, bo oceny wzrosły i to bardzo
  • paola.brunetti Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 02.07.21, 20:21
   Przy średnim wyniku z matematyki 47%? Nie sądzę, żeby progi bardzo wzrosły. Świadectwa świadectwami, ale egzamin weryfikuje sporo. Zastanawiam się, ile dzieci musiało osiągnąć wynik poniżej tych 47%, żeby wyszła taka średnia krajowa, a umówmy się, że egzamin tegoroczny wcale nie był taki trudny.
   • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 02.07.21, 20:45
    Tu masz rozkład procentowy. między 55-58% zdających miało wynik poniżej 48%, czyli mniej więcej tyle samo co rok temu. Dane pokazują, że w porównaniu do poprzednich lat egzamin z języka był łatwiejszy. W przeciwieństwie do głosów na forum, po analizie wyników można powiedzieć, że egzamin z polskiego był na podobnym poziomie co rok temu
    dane 2021
    cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informacje_o_wynikach/2021/20210701_rozklady_E8.pdf
    dane 2020
    cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_OSMOKLASISTY/Informacje_o_wynikach/2020/20200729_rozklady_E8.pdf
   • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 02.07.21, 20:51
    Progi prawdopodobnie pójdą w górę, bo masa dzieciaków ma maksymalnie ponaciągane świadectwa. Różnica między 6, a 4 na świadectwie to jakby nie patrzeć 6 punktów rekrutacyjnych dla porównania 6 punktów z egzaminu z matematyki odpowiada 17% .
    Różnica w punktacji między uczniami z tymi samymi wynikami z egzaminu wynikająca ze świadectw to często nawet 30 punktów
  • iwoniaw Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 02.07.21, 22:43
   Moim zdaniem pewne trendy oczywiście są stałe (tzn. licea supertopowe, do których jest więcej chętnych niż miejsc - nawet jeśli ci chętni nie mają super wysokich punktacji - zawsze będą mieć wyższy próg niż te, w których mają od zawsze problem z naborem i przyjmują każdego - z przyczyn oczywistych), ale przewidywanie szczegółów to jednak wróżenie z fusów. Zwłaszcza, że o progach i liczbie chętnych na jedno miejsce pisze się zazwyczaj w kontekście konkretnej szkoły, a w praktyce należałoby się przyglądać konkretnym profilom - np. w ubiegłych latach widać było wyraźnie, że dolne progi przyjęcia do danej szkoły to progi z jednej, najmniej popularnej klasy, a na profilach bardziej obleganych nawet w szkole ze średniej półki próg mógł być dużo (nawet o kilkanaście pkt) wyższy niż w tej "gorszej" klasie w topowej szkole.
   Poza tym ważną rolę odgrywają trendy w konkretnym roczniku. Teraz w pandemii i przy nauce zdalnej przynajmniej część uczniów i rodziców sobie trochę przewartościowało, co się liczy w szkole, szkoły też sobie wystawiły świadectwo w trochę innych warunkach. Gdzieś mi mignął artykuł o tym, że niekoniecznie najwięcej chętnych na miejsce jest w najlepszych w rankingu liceach i niekoniecznie idą do nich sami najlepsi absolwenci.
   Czyli wróżenie z fusów znów 😉
   • jagoda2 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 10:04
    iwoniaw napisała:

    Gdzieś mi mignął artykuł o tym, że niekoniecznie najwięcej c
    > hętnych na miejsce jest w najlepszych w rankingu liceach i niekoniecznie idą do
    > nich sami najlepsi absolwenci.

    Tak, też czytałam, że np. w Poznaniu najlepsze i najbardziej oblegane od lat licea, w tym roku cieszą się mniejszą popularnością. Oczywiście, nadal jest tam wielu chętnych, ale w porównaniu z poprzednimi latami, jednak znacząco mniej i szkoły te nie znajdują się w tym roku w czołówce, jeśli chodzi o największą ilość kandydatów. Może to i dobrze.
    Najbardziej popularne w tym roku w Poznaniu są klasy w liceum dwujęzycznym; podobno nawet dyrektor jest mocno zaskoczony takim powodzeniem swojej szkoły wink. No i tradycyjnie większą popularnością cieszą się pewne profile klas niż same szkoły.
    Oczywiście, po otrzymaniu wyników egzaminu, te preferencje kandydatów dot. konkretnych szkół, mogą się jeszcze znacząco zmienić.
   • mamamisi2005 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 13:19
    Jeśli chodzi o ilość osób na jedno miejsce, to z moich obserwacji wynika, że te naprawdę topowe szkoły nigdy nie były najbardziej oblegane. Najbardziej oblegane są te ze średnio - wyższej półki. Dla najlepszych są alternatywą w ramach niepowodzenia, dla słabszych perspektywą, że "a nuż się uda", dla tych pomiędzy - racjonalnym wyborem. Przynajmniej tak jest u mnie, gdzie niestety można wybrać ograniczoną ilość szkół.
    • iwoniaw Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 00:14
     grey_delphinum napisał(a):

     > Iwoniaw, ciekawe to, co piszesz.
     > Mam jednak wrażenie, że pewne profile są zawsze na czasie - mat/fiz, biol/chem,
     > human, języki obce nieodmiennie będą przyciągały mnóstwo osób i tu właśnie pro
     > gi wzrosną.


     Human właściwie bez względu na poziom szkoły ma od dobrych kilku lat najniższy próg wejścia. Najbardziej wyśrubowane punkty trzeba było mieć na matfiz, w niektórych latach/szkołach na biolchem. Z klasami językowymi to inna sprawa, tu progi czasem były wysokie nawet w szkołach, które generalnie nie były jakoś supertopowe, poza tymi klasami właśnie.

     Ale nadal uważam, że nie mamy podstaw, żeby mówić, czy i jak progi w konkretnych szkołach się zmienią. Zwłaszcza że nawwt po wpisach na forum widać, że egzamin dla jednych łatwy dla drugich był trudny, że jak w jednej szkole maciągano oceny do oporu, to w innej wprost przeciwnie - czyli teoretycznie wszystko jak zawsze 😉 W każdym razie chwalę po wszystkich odpustach system pozwalający wybrać dowolną liczbę klas w dowolnych szkołach i ustawić je od wymarzonych poprzez fajne aż do "może być" i "no ostatecznie" i preferujący liczbę punktów nad fakt, którego wyboru to dla kogoś klasa - można tylko wygrać.
   • iwoniaw Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 00:01
    slonko1335 napisała:

    > Patrząc na to co się działo z wyatawianiem ocen progi wzrosną.
    >

    A co się działo z wystawianiem ocen? Mam dziecko w mocnej (=generalnie oceny raczej wysokie, ale nie ma stawiania szóstek połowie klasy za nic) klasie, chyba niewielu ma aż tyle punktów za świadectwo, co za egzamin (a zakładając, że oceny są adekwatne do wiedzy, powinno to być mniej więcej pół na pół niezależnie od poziomu ucznia, prawda?)

    Mam wrażenie, że nauczyciele zakładali, że uczniowie oszukują na zdalnym i dawali im znacznie więcej i trudniejszych zadań niż robili to w szkole stacjonarnie.
    • zwyczajnamatka Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 06:35
     Moim zdaniem oceny ponaciągane na maksa. Dziewczynki w klasie córki, mocno przeciętne ze średnią ponad 5.0 to kpina. Każdy się litował, bo dzieci takie pokrzywdzone przez zdalna, takie biedne i do tego ósma klasa. Moja córka napisała egzamin najlepiej w klasie, a wcale najwyższej średniej nie miała. Dzieci ze średnią 6.0 napisały sporo słabiej od niej. To pokazuje sprawiedliwość ocen.
     A jeśli chodzi o progi, to tak uważam, że wzrosną i to sporo. Do szkoły pierwszego wyboru córka ma 16 punktów zapasu i zastanawiam się czy to wystarczy.
     • kanna Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 06.07.21, 09:52
      Stopnie nie łapią zdolności ani inteligencji dzieci, łapią pracowitość, staranie się i bycie miłym dla pań (przez dziecko i rodziców). uncertain Przy edukacji zdalnej łapią tez pracowitość rodziców, oraz zdolności dziecka do szukania informacji iw współpracy z innymi.

      Dlatego wiarygodne są tylko wyniki zewnętrznych egzaminów. I one powinny być brane pod uwagę przy rekrutacji.
    • slonko1335 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 07:23
     Cóż nie trzeba było być orłem żeby na zdalnej nauce nic nie robić i mieć świetne oceny. Czas to gęsto rodzice w tym pomagali. Potem wiele szkół dało możliwość łatwego podcigania ocen z przedmiotów rekrutacyjnych. Paseczki to żaden wyczyn w tym roku, w niektórych klasach mają je wszyscy... niekoniecznie aż takie wybitne te klasy...
      • zwyczajnamatka Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 10:15
       Ale wiesz, na egzaminie też się może dziecku (bardzo dobremu!) noga podwinąć. Może być tego dnia przeziębione albo mieć okres, ból głowy, cokolwiek. Jeden dzień niedyspozycji i egzamin położony.
       Dlatego oceny powinny być, aby pokazać, że to dziecko jest tak na prawdę piątkowe, a że położyło egzamin to pech po prostu.
       Wiadomo, że jeśli położy wszystkie egzaminy, a na świadectwie szóstki i piątki to coś tu nie gra.
       • iwoniaw Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 10:36
        Wiem, ale i tak wydaje mi się to mniej niesprawiedliwe niż konkurowanie bardzo dobrych dzieci, które świetnie napisały egzamin, a w szkole "szóstka tylko za Nobla" z takimi, które mają naciągniętą średnią 6,0 za pracę mamusi, fikcyjny wolontariat (już czytałam na forum o tym, że ponoć w niektórych szkołach "wpisują wszystkim"...), a egzamin, no cóż, na 50% i to nie z powodu obniżonej dyspozycji bynajmniej...

        Dla tych, którzy się rozchorowali na egzaminu jest przecież drugi termin pisania, co jeszcze można zrobić? Może ewentualnie egzaminy na koniec wcześniejszych klas też i potem sumowanie punktów za kolejne lata? Choć to już chyba byłby trochę przerost formy nad treścią, to rekrutacja do liceum, a nie na postdoca w Stanfordzie w końcu...
       • slonko1335 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 10:44
        Może rozwiązaniem byłaby możliwość poprawy egzaminu. Fakt są dzieci które zjada stres i które zawalaja egzaminy mimo wiedzy ale czy jest ich więcej niż tych które mają ponaciagane oceny? No i ja patrzę z perspektywy córki i jej nauczycieli ktorzy tak ochoczo 6 nie stawiali a ona egzamin pisze bardzo dobrze...
       • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 15:48
        Już poprzedni wątek o wynikach egzaminu pokazuje , że dzieci szostkowe z egzaminu zdobyły 64 , 67 % i nie , nie da się tego tłumaczyć niedyspozycja . Dziecko piątkowo szostkowe nie powinno z egzaminu spaść poniżej 90% . Albo wiedzę się ma albo nie.
        • sabina211 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 17:43
         Ależ się tej mojej córki uczepiłaś (bo to ja podałam takie wyniki dziecka), ale spoko, wiem, z czym się wiąże szczerość na ematce...Jeszcze raz powtórzę - my jesteśmy z niej zadowoleni, ona z siebie też. Nie jest to zachwyt i duma tylko spokojne zadowolenie.Nigdzie też nie pisałam, że córka jest szóstkową uczennicą, bo nie jest (ale trójkową też nie). I jeszcze jedno, jej średnia z egzaminów oscyluje między 75 a 80 procent i taki sam procent punktów możliwych do zdobycia ma łącznie, więc już zupełnie nie wiem, po co szukasz dziury w całym. Czy byłoby to 77- 80 na 100 (gdyby liczył się tylko egzamin i wolontariat) czy jak jest155 (razem z punktami za świadectwo) to i tak jest ok.75% możliwych do zdobycia punktów, więc szanse na szkołę tej samej półki.
          • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 21:26
           "A dlaczego nie jestes dumna?"

           Czy trener drużyny pierwszoligowej jest dumny gdy ci przegrają z drużyną trzecioligową ? Czy trener Małysza byłby dumny gdyby ten oddał skok niczym skoczek z szóstej dziesiątki?
           Córka autorki jest uczennicą paskową, z przedmiotów punktowanych ma piątki i szóstki, a egzamin napisany na poziomie ucznia trójkowo-czwórkowego.
            • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 21:56
             Nie, duma z dziecka nie zależy od punkcików, ale zależy od tego co osiągnęło w porównaniu do swoich możliwości. Jeżeli dziecko ma duży potencjał intelektualny i go marnuje bo wystarczy mu zmywak to raczej nie ma z czego być dumnym, ale jeżeli dziecko jest zaburzone, nie ma potencjału intelektualnego i wyląduje na zmywaku, to rodzic pęka z dumy.
             Egzamin obnażyło, że córka sabiny ma bardzo mocno naciągnięte świadectwo, jej oceny są kompletnie nieadekwatne do jej wiedzy . Takich dzieciaków, zwłaszcza w tym roku prawdopodobnie jest ogrom. Czy jest to powód do dumy? Raczej nie.
            • sabina211 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 22:13
             Moja córka wie i czuje, że moja duma z niej i jej wartość nie zależy od tego, czy ma 40, 60 czy 90 procent z jakiegokolwiek egzaminu. Natomiast gdybym teraz, po egzaminie napisanym po prostu dobrze rozpływała się w zachwytach to ona sama by stwierdziła, że przesadzam. Pochwaliłam ją, kupiłam ulubione lody i życie toczy się dalej.
         • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 20:55
          "Nigdzie też nie pisałam, że córka jest szóstkową uczennicą, bo nie jest"
          Oprócz podania wyników egzaminu podałaś ostateczną punktację 155 z kawałekiem , nie trudno policzyć , że za egzamin zdobyła 75 punktów ( 100*0,3+(64+67)*0,35) przy takich wynikach z egzaminu za świadectwo zdobyła 79 punktów, czyli z przedmiotów punktowanych ma piątki i szóstki. I tak przy piątce czy szóstce z polskiego i matematyki egzamin na poziomie 64 procent to po prostu porażka.
          Podałam przykład twojej córki, ale takich sytuacji jest naprawdę bardzo dużo, w szkołach ze średniej póki gdzie progi przyjęć są na poziomie 150 + punktów, jest dość pokaźna grupa osób z egzaminami z matematyki zdanymi na poziomie 40 -50% .
          Wystarczy spojrzeć również na wyniki matur, jaka jest różnica w wynikasz szkół topowych przyjmujące od 170 punktów, a szkołami ze średniej półki. Przy średniej półce mimo często dość znacznej różnicy w progach punktacyjnych, wyniki matur są na bardzo zbliżonym poziomie.
          • sabina211 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 22:05
           Nadal nie rozumiem, czemu aż tak to przeżywasz? To naprawdę TYLKO egzamin i TYLKO szkoła. Nie rozumiem tej niezdrowej ekscytacji. Nam szkoła ze średniej półki i zdanie matury na poziomie takiej szkoły w zupełności wystarczy, nawet przy egzaminie zdanym na 100 procent byśmy nie celowali w topowe. Na tym kończę tę dyskusję, bo trudno mi tłumaczyć internetowemu nickowi, dlaczego zadowala mnie poziom, który go nie zadowala.
           • makurokurosek Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 22:19
            "Nadal nie rozumiem, czemu aż tak to przeżywasz? To naprawdę TYLKO egzamin i TYLKO szkoła."

            Mylisz się, nie przeżywam tego, ani nie ekscytuje się tym. Mam już dziecko w liceum więc egzaminy ósmoklasistów mnie nie ekscytują. Od kilku lat w wątkach o egzaminach mam niezmienne zdanie, że świadectwo bardzo mocno zaciemnia obraz rzeczywistej wiedzy dziecka i nie powinno być brane pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich, osoby z tym samym wynikiem egzaminu, czyli z tym samym poziomem wiedzy może dzieli nawet 40 punktów rekrutacyjnych
            • little_fish Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 22.07.21, 13:51
             Dzieci różnie reagują na sytyacje egzaminacyjne. Moi synowie są tego przykładem. Starszy bardzo dobrze wypada we wszelkich standaryzowanych testach. Czwórka na świadectwie, a egzamin powyżej 90 %. Oceny obniżają mu pierdoły i czasem olewactwo. Młodszy bardzo sumienny. Ogarnia materiał w mniejszych partiach. Jestem czwórkowo piątkowy, egzamin z pewnością napisze gorzej niż brat. Zjada go stres, robi głupie błędy.
   • iwoniaw Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 03.07.21, 20:20
    mia_mia napisał(a):

    > Z tego co usłyszałam, progi będą dużo wyższe niż w poprzednich latach, sąsiadka
    > jest dyrektorem w LO.

    I niby na podstawie czego wnioskuje, jakie będą progi? Przecież nikt jej jeszcze nie dostarczył zaświadczenia o wynikach egzaminów ani prawie nikt świadectw z ocenami i wpisami o konkursach/wolontariatach, bo wszyscy czekają na wyniki w papierze, które dostaną 9. lipca. Teraz dyrekcja szkoły to może co najwyżej wiedzieć, czy dużo ma kandydatów, ale nie - jakich.
  • barattolina Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 05.07.21, 15:46
   Mnie się wydaje, że jednak spadną. Dzieciaków jest coraz mniej a ilość miejsc w liceach nie spada.
   Od jakiegoś czasu już obserwuje tendencję spadową, porównując poziom ocen kandydatów w poszczególnych latach i okazuje się, że do mojego liceum na przestrzeni 5/6 lat wymagana punktacja spadła ze średniej 110 do 80pktów. Jak ja uczyłam się w tej szkole 20lat temu, musiałam mieć oceny bardzo dobre i kilka dobrych oraz egzaminy zdane na 80/90% (przybliżając bo zasady punktacji były wtedy inne) - teraz wystarczy jechać na ocenach dostatecznych.
   • antykaa Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 05.07.21, 22:07
    Temat rozkminiam od jakiegos czasu. Jeszcze 2 lata temu do szkoly corki trzeba bylo miec 195 punktow z egzaminem dwujezycznym. Corka nastukala 202. Prog byl 165 big_grin
    Powod? Warszawa zmniejszyla liczbe konkursow z grubo ponad tysiaca do chyba ok. 200-stu.
    I ograniczyla punktacje do miejsc 1-3 (wczesniej za ogolnopolskie bylo do 10-go miejsca).

    Cuda panie zaczely sie dziac - bylam szczesliwa, ze obstawialysmy konkursy nieplatne (te wylecialy z listy).
    W tym roku progi w stolicy beda wyzsze, bo:
    - wyniki z polskiego i matmy b. podobne, ale z angielskiego w skali kraju wyzsze o ok. 10 punktow
    - lista konkursow znow troche spuchla
    - pewnie wzrostna punkty w humanie w koperniku i batorym (byly dosc niskie) i zapewne w poniatowskim (tez w humanie) - prog rok temu byl nieco ponad 130 - to bardzo niski prog jak na topowe liceum. Obstawiam, ze w jezio w humanie pewnie spadna, bo co jakis czas spadaja. Wzrosna za to bardzo w Sniadku, bo mlodziez jest bardzo lewacka i dyr. narobil sporo lewackiego szumu.


  • xantostrephomonas Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 19.07.21, 17:34
   Jako zniosę do czwartku. Dzieciak wyluzowany, a ja cały czas analizuje czy i gdzie się dostanie. Gdzieś na pewno ale taaaak by dobrze i wygodnie nam było, gdyby do szkoły pierwszego wyboru. Szkoła oblegana,ale profil nie. W zeszłym roku spokojnie by się dostał,ale co będzie w tym?☹️
   • grey_delphinum Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 20.07.21, 09:15
    Pisalam juz tu kiedyś, że nauczycielka matematyki wystawiała szóstki na koniec nawet za srednia 4.9, bo "widziała progres" taaak, z 4.7 na 4.9....). Wtedy takie dzieci jak mój syn są pokrzywdzone, bo ich celujący traci w rekrutacji na wartości.
    Poza tym nagle wszystkie dzieci mają paski i wolontariatu. Kpina. Obstawiam, że będzie tak - do dobrych szkol często dostaną się średniaki z ponaciaganymi ocenami, którzy też mieli szczęście być oceniani przez łagodnych egzaminatorów, a przepadną dzieci, które miały nauczycieli nieszafujacych szóstkami, a jeszcze zostali dość surowo ocenieni na egzaminie (pokazywałam zdjęcia pracy syna z polskiego nauczycielce z rodziny, stwierdziła, że był on naprawdę surowo oceniany - ona jako egzaminator przymykała oczy na niektóre usterki, by nie krzywdzić dziecka, bo wiadomo że na egzaminie jest duży stres np. "przu ulicy" zostało potraktowane jako błąd językowy, a przecież syn jest dyslektykiem, można było potraktować to jako usterkę techniczna, ale nie... ).
  • emilima Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 20.07.21, 12:15
   Nie mogę się zalogować do Vulcan i zauważyłam, że zniknęło menu wyświetlające się dotychczas po lewej stronie. Rozumiem, że dopiero po opublikowaniu wyników w czwartek możliwość logowania zostanie odblokowana? Też tak macie?
  • sabina211 Re: Progi w liceach - Wasze spekulacje 20.07.21, 12:29
   Naciągane świadectwa na koniec gimnazjum/szk.podst. były zawsze. Kiedy 3 lata temu do liceum startowala starsza córka w jej klasie były 2 albo 3 świadectwa bez paska, a średnia klasy wynosiła lekko ponad 5. Wcześniej w 1 i 2 gimn. było 6-8 świadectw z paskiem na 24 osobową klasę. (U syna 4 lata temu też było podobnie.)Żeby nie mieć wolontariatu też trzeba było się uprzeć, bo dawano go za każde zaangażowanie. Tak więc mnie fakt "paskomanii" wcale nie dziwi i myślę, że jeśli progi wzrosną to głównie przez wyższe wyniki egzaminu z angielskiego.