Dodaj do ulubionych

HIT wg czarnka

26.10.21, 17:49
Która ma dziecko w 8 klasie? Za rok w 1 klasie szkoły średniej dzieci będą miały nowy przedmiot. HIT (Historia i Teraźniejszość...medal dla pomysłodawcy nazwy i skrótu). I to bedzie osobny przedmiot. Czyli taki pierwszoklasista będzie miał na historii starożytność i średniowiecze równolegle do historii najnowszej. Będzie to albo po 1 godzinie w tygodniu w 1 i 2 klasie (SIC!!!) albo 2 godziny w 1 klasie.

Przy okazji Minister też wypowiedział się o marszu narodowców na 11.11:
"Chwalę go, uważam, że to jest znakomite przedsięwzięcie."
Obserwuj wątek
      • bigimax4 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 17:58
        faktycznie, dla mnie sie jakos sw niepodleglosci nigdy nie przebilo przez morcinki
        i w zasadzie sw niepodleglosci powinno byc latem , nie koniecznie 22 lipca
      • ajr27 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 23:09
        Żebyś wiedziała! Szlag mnie trafia, jak ostatnio raz wyszłam tego dnia na miasto w 2010. Pokazałam synowi paradę wojskową, Piłsudskiego na koniu, poszliśmy na spacer Nowym Światem, poszliśmy na kawę. Następnie w 2011 zaczęła się zadyma i od tego roku poooszło
    • bigimax4 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 17:55
      no i bardzo q dobrze
      na historii zawsze bylo wielogodzinne pierdzenie o jakichs wysrywach z mezopotami a hisoria najnowsza zupelnie pominieta bo zabraklo czasu
      a jak by to zrobili w rodzaju mixu historii i geopolityki to juz by byla rewelacja
    • profes79 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 18:00
      Akurat historii współczesnej bardzo w szkołach brakuje. Zawsze robiło się rzeczy od starożytnego Rzymu po powiedzmy II wojnę światową góra - i koniec. Podejrzewam, że po części oprócz braku czasu wynikało to także z braku chęci do wikłania się nauczycieli w rozważania ideologiczne od których jednak we współczesnej historii się nie ucieknie.
      Czego bym się obawiał w przypadku tego przedmiotu to właśnie tego nacisku ideologicznego i przeinaczania historii pod konkretne tezy.
        • bigimax4 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 18:10
          indoktrynacja i nacisk ideologiczny to pewnik.

czyzby ?
          wlasnie pomnik thomasa jeffersona padl
          jak nie jest to ideologizowanie , zamazywanie , zmienianie historii to nie wiem co jest
          lewactwo i to co proponuje jest 100x gorsze niz pis
          • la_mujer75 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 18:25
            Taaak, lewactwo powiadasz?
            A mój syn nie był uczony ( nie było słowa, jednego słowa) o Zaolziu.
            Nie było słowa, że do Targowicy to parł również kościół. Jednego słówka nie było. Ani tego, że kościół dopiero po Powstaniu Styczniowym zaczął krzywo patrzeć na zaborców.
            Nie było słówkiem wspomniane o miłej relacjach Hitlera z papieżem...
            Pewno jeszcze by się cos znalazło.
      • alpepe Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 18:09
        Powiedz mi kiedy, bo ja miałam książkę do historii Roszkowskiego i ona ciągnęła się chyba po okrągły stół, jestem rocznik 76. Jedynie co, to sama z chyba z Techniki Wojskowej czy Skrzydeł, jakiegoś periodyku bellonowskiego sobie uzupełniałam wiadomości o II WŚ na Pacyfiku, bo tego nie było praktycznie wcale w podręcznikach.
      • hanusinamama Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 20:39
        Ale to mzoe trzeba odchudzić podstawy, tak zeby sie ta historia najnowsza zmiesciła na koniec nauki historii zamiast cały rok siedziec w starożytnosci i średniowieczu....a nie dodawać dzieciakom i tak już przeciązonym nowy przedmiot i to od dupy strony.
        • kub-ma Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 21:35
          hanusinamama napisała:

> Ale to mzoe trzeba odchudzić podstawy, tak zeby sie ta historia najnowsza zmies
          > ciła na koniec nauki historii zamiast cały rok siedziec w starożytnosci i średn
          > iowieczu....a nie dodawać dzieciakom i tak już przeciązonym nowy przedmiot i to
          > od dupy strony.
          >
          No właśnie o tym pomyślałam: najpierw trzeba przemyśleć ilość i rozkład tego co jest i wprowadzać zmiany. A nie radośnie tworzyć nowe koncepcje i dokładać, dokładać, dokładać. Żeby tylko pogłaskać swoje ego i chwalić się dookoła.
        • ingryd Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 23:03
          Nie, nie sądzę ze należy cokolwiek okrajać ze starożytności bo wychowamy totalnych ignorantów. Natomiast należałoby zlikwidować 2h katechezy, i już znalazłby się czas na nauczanie współczesnych wydarzeń (historią to ja bym tego nie nazwała, mój nauczyciel mawiał ze historia kończy się na Kongresie Wiedeńskim, później to już współczesność wink )
            • triss_merigold6 Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 08:43
              Mnie nie pytaj, jestem za modernizowaniem, uwspółczesnianiem, aktualizacją szkolnych podstaw programowych co jakiś czas.
              Tyle że, nowe treści powinny być wystawiane w miejsce usuniętych. Tak, zmiany geopolityczne na świecie po 1989 r. powinny być omawiane (i były, na WOS), ale jeśli mają zajmować proporcjonalnie więcej miejsca, to wywalmy, nie wiem... wojny punickie, grody praslowiańskie i pochylanie się nad każdym przywilejem szlacheckim.
    • mamamisi2005 Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 18:26
      Brawo, kolejny genialny pomysł!! Tym sposobem liczba godzin historycznych w siatce godzin przekroczy liczbę godzin fizyki w klasach mat-fiz. Lekarze już pojechali, inzynierów też nie chcemy, po co nam tacy.
    • thank_you Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 18:27
      I pomyśleć, że kiedyś świętowałam z dziećmi Dzień Niepodległości. W tym roku tylko flaga, ale najprawdopodobniej wyjadę w góry, taki mam wstręt do tego co się będzie działo w Wawie.
    • kub-ma Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 21:27
      No ja mam ósmoklasistę sad
      Niech ten człowiek przestanie wymyślać. Uparł się, żeby "zostawić" coś potomnym i tworzy i tworzy i miesza. Zupełnie nie widzi całości i katastrofy tej całości.
    • saszanasza Re: HIT wg czarnka 26.10.21, 21:34
      Ja nie chcę was wkurwiać (i siebie również) ale gdzieś czytałam, że ten przedmiot ma wejść w miejsce WOSu! Tak więc mlodzież nie bedzie się już uczyła o konstytucji, praworządności, prawach czlowieka, etc, a będzie się uczyła narodowego bełkotu.
    • biszkopty35 Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 07:01
      To bardzo dobra zmiana, oczekiwana przez historyków od dawna, bo daje szansę na rzetelne przedstawienie materiału w innym czasie niż pod koniec ostatniej klasy danego poziomu edukacyjnego na przełomie maja i czerwca, lub, co niestety też jest faktem: po prostu daje tę szansę. A przecież czasy najnowsze rezonują ciągle w teraźniejszość i warto dobrze znać tę niedawną przeszłość, by rozumieć teraźniejszość czy, mówiąc współczesną nowomową: rozumieć dzisiejsze dyskursy i narracje oraz zawikłaną politykę.
      A rozdzielenie kursu historii na dwa tory (od starożytności do XX w i od XX w do teraz) jest zwykłą praktyką stosowaną od dawna na kierunkach humanistycznych.
        • biszkopty35 Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 09:41
          berdebul napisała:

> I to usprawiedliwia więcej historii niż fizyki w mat-fizach?
          Bynajmniej. Uważam, że niezainteresowanym wystarczyłaby tylko historia XXw. jako przedmiot obowiązkowy. Resztę mieli w podstawówce.
      • hanusinamama Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 08:18
        Historykom mowisz zrobili dobrze...no fascynujące, ciekawe co na to dzieci. Przypominm, ze obowiązkowa matura jest z matmy nie historii.
        No i poczekamy na podręcznik HIT. Zeby sie ci historycy wtedy nie złpali za głowe jakie to informacje bedzie ten nowy przedmiot przekazywał
        • berdebul Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 09:28
          Jestem ciekawa ktoś się pod tym podręcznikiem podpisze. Bo już kiedyś nie był chętnych do podpisania nowych podstaw programowych i nie chciano ujawnić nazwisk ekspertów. suspicious
        • biszkopty35 Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 09:49
          hanusinamama napisała:

> No i poczekamy na podręcznik HIT. Zeby sie ci historycy wtedy nie złpali za gło
          > we jakie to informacje bedzie ten nowy przedmiot przekazywał

A to już jest złe nastawienie.
          A po drugie każdy podręcznik prezentuje jakąś perspektywę, jakąś opowieść. Nie jest tak, że teraz panuje obiektywizm. Poprawność polityczna też jest jakąś opcją i jakimś wyborem wartości i światopoglądu. Bywają niuanse językowe, bywają też przemilczane fakty. Wiesz, moja mama nie uczyła się wcale o tym, że 17 września napadł na nas ZSRR. Ja się nie uczyłam w podstawówce o Katyniu, dopiero nauczycielka w liceum wzięła nas na jakąś wystawę do muzeum. Moje dzieci nie uczyły się o tym, co się stało z żołnierzami AK po ustanowieniu w Polsce rządu komunistycznego.
          • hanusinamama Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 20:29
            O ja pierdole...złe nastawienie. Jakie mozna miec do pomysłów Czarnka i PIS? I chyba dzieci w szkole nie masz bo zagorzali wyznawcy PISu w zderzeniu dziecka z edukacją aktualną zczynają pluć jadem na PIS i Czarnka.
            • biszkopty35 Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 22:49
              hanusinamama napisała:

> O ja pierdole...złe nastawienie. Jakie mozna miec do pomysłów Czarnka i PIS? I
              > chyba dzieci w szkole nie masz bo zagorzali wyznawcy PISu w zderzeniu dziecka z
              > edukacją aktualną zczynają pluć jadem na PIS i Czarnka.
              >

Mam dziecko, które musiało iść do szkoły jako sześciolatek. Nie, nie można było odroczyć, bo było to dziecko w normie rozwojowej i bez dysfunkcji. Zgadnij, kto te sześciolatki tam posłał, totalnie lekceważąc sprzeciw społeczny i odrzucając obywatelski projekt ustawy z liczbą podpisów kilkadziesiąt razy przekraczającą wymaganą. Taką mieliśmy wtedy praworządność, a nikt nie próbował walczyć na ulicy - tylko normalnie, zgodnie z prawem i procedurami. Program szkolny ani o jotę się nie zmienił wobec tej reformy i dziecko musi przyswajać to, co jego o rok starsi koledzy. To mi się nie podoba przede wszystkim.
              • berdebul Re: HIT wg czarnka 27.10.21, 23:59
                Można było, gdybyś chciała to w PPP dostałabyś papier. Rodzice zablokowali tamtą reformę w idiotyczny sposób i odbija się czkawką do teraz, jako druga kumulacja do szkół średnich.
                Posłanie 6-latków do szkół i obowiązkowa zerówka dla 5-cio latków, to normalny trend, który ma wyrównać szanse edukacyjne. Idealnie, jeżeli do systemu dzieci trafiają jeszcze wcześniej, bo do czasu jak pojda do szkoły mają szansę nadrobić różne zaniedbania domowe.
                Nie było sensu zmieniać programu, jeżeli kto chciał, to dziecko odroczył, poszły głównie bardzo zdolne sześciolatki, z zadbanych edukacyjnie domów.
    • kub-ma Re: HIT wg czarnka 28.10.21, 08:29
      No i znamy już ekspertów pracujących nad podstawą programową:
      tvn24.pl/polska/historia-i-terazniejszosc-nowy-przedmiot-kto-pracuje-nad-podstawa-programowa-nowego-przedmiotu-5468026

"W skład zespołu wchodzi siedem osób. To historycy: Grzegorz Kucharczyk, Robert Derewenda (lubelski radny PiS), Małgorzata Żaryn (żona senatora PiS), Paweł Mielcarek (publicysta religijny), Mieczysław Ryba (wiceprzewodniczący sejmiku lubelskiego z ramienia PiS) oraz dr Wojciech Muszyński (pracownik naukowy IPN)."
      Czy my jako Państwo nie posiadamy ekspertów, którzy nie są równocześnie politykami?
      Wiadomo, że w tej sytuacji przedmiot ten będzie wzbudzał jaszcze więcej kontrowersji.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka