Dodaj do ulubionych

antynatalizm

04.06.22, 17:39
co myslicie o tym ? wczoraj pierwszy raz natknelam sie na te ideologie (stanowisko) wobec prokreacji
Obserwuj wątek
    • abecadlowa1 Re: antynatalizm 04.06.22, 18:40
      A to jest wątek żeby ematki referowały koncepcje antynatalistyczne od strażytności do czasów współczesnych? Masz solidnie opracowane hasło w wikipedii na ten temat.
      • asia.sthm Re: antynatalizm 04.06.22, 19:05
        Ja chyba zaylam bo o tej folozofii jesli cos slyszalam to wylecialo mi drugim uchem. Teraz przeczytalam to

noizz.pl/opinie/czy-plodzenie-dzieci-jest-niemoralne-wywiad-z-mikolajem-starzynskim/ygw1tv6

i wlasciwie moge zrozumiec ten wybor gdyby antynatalisci zdecydowali sie zyc w absolutnym celibacie, amen. Nie wiem do czego mi ten ICH celibat potrzebny ale w calej tej filozofii potrzebana mi gwarancja ze zadnych dzieci u nich nie bedzie.
          • kicifura Re: antynatalizm 04.06.22, 19:36
            bylam.stara.mostowiakowa napisała:

> Fajny wątek na forum dla matek. Tylko obawia się że tu zdecydowaną większość je
            > snak nie jest antynatalistkami.

To forum dla matek tylko z nazwy, sporo to bezdzietnych i facetów
            • kloi0505 Re: antynatalizm 04.06.22, 22:02
              Dlatego jakiś czas temu była nawet propozycja zmiany nazwy na „Styl życia” czy coś w ten deseń. Wiele osób przeniosło się na emamę z forum kobieta, kiedy ono padło. Bo mama to też np. kocia mama 🙂.
        • mamkotanagoracymdachu Re: antynatalizm 04.06.22, 20:32
          asia.sthm napisała:

> Ja chyba zaylam bo o tej folozofii jesli cos slyszalam to wylecialo mi dru
          > gim uchem. Teraz przeczytalam to
          >
          > noizz.pl/opinie/czy-plodzenie-dzieci-jest-niemoralne-wywiad-z-mikolajem-starzynskim/ygw1tv6
          >
          > i wlasciwie moge zrozumiec ten wybor gdyby antynatalisci zdecydowali sie z
          > yc w absolutnym celibacie, amen. Nie wiem do czego mi ten ICH celibat potrzebn
          > y ale w calej tej filozofii potrzebana mi gwarancja ze zadnych dzieci u nich
          > nie bedzie.
          >

A czemu niby mieliby żyć w celibacie?
          • asia.sthm Re: antynatalizm 05.06.22, 12:08
            > A czemu niby mieliby żyć w celibacie?

Nie zeby mi bardzo na tym zalezalo, ale brakuje mi w tej filozofii celibatu.
            Antynatalizm zakłada, że prokreacja jest niemoralna,.. wiec nalezaloby jakos podpiac ten nieszczesny celibat pod gwarancje tego zalozenia.
            Tak mi sie skojarzylo z celibatem, a nie z trwalym wysterylizowam sie. Sterylizacja jest jednorazowam poswieceniem sie i mozna o tym dalej nie myslec. Celibat, panie, to codzienna walka w imie moralnosci. No jakos tak big_grin
          • asia.sthm Re: antynatalizm 05.06.22, 12:17
            > Jesteś Jędraszewskim?

Wypluj to slowo big_grin Raczej wykonalam karykature kosciolkowego dbania o cudza seksualnosc.
            Juz wyjasnilam skad mi ten celibat wyskoczyl.
    • kamin Re: antynatalizm 04.06.22, 20:27
      Myślimy, że każdy robi jak chce. Jeden chce mieć dzieci, inny pieski, jeszcze inny nie zmęczyć się w życiu (był niedawno taki wątek).
      Biorąc dosłownie koncepcje antynatakistow trzebaby grupowe samobójstwo popełnić. W sumie, każdy kolejny dzień przeżyty na tej planecie jest egoistyczny i nieekologiczny.
    • nangaparbat3 Re: antynatalizm 04.06.22, 22:40
      W latach 80 miałam plan, żeby nie rodzić dzieci, skoro są w domach dzieckach - lepiej adoptować. Bardzo serio tak uważałam. Ale potem spotkałam mojego przyszłego męża i bardzo mocno pragnęłam dziecka, z jakiejś takiej zupełnie pierwotnej, najgłębszej przyczyny, biologicznej.
      Natomiast na poziomie myśli uważam, że antynataliści mają wiele racji i że najlepsze określenie dla ludzkiego świata to "padół łez". Jednak z trzeciej strony byłam wczoraj w małym zabytkowym miasteczku, było słońce, na rynku , z boku, pod ścianą jednej z kamieniczek, stało pianino z kartką zapraszającą do grania, i młodziutka dziewczyna siadła i zagrała - akurat Liszta - zbierali się ludzie wokół niej, słuchali, uśmiechali, cieszyli się, bili brawo. Potem ona odeszla, przechodziła jakaś para, niepozorny mężczyzna usiadł i grał. Pomyślałam wtedy, że dla takich chwil warto żyć.
      Ale koleżanka powiedziała: Wiesz, jest tak cudownie, a wystarczy jedna rakieta.
      Myślę, że antynataliści mają rację, alternatywa to wiara, że dobra strona gatunku homo może wyrgać albo przynajmniej ograniczyć zło i cierpienie, ale coraz trudniej wierzyc.
    • hexella Re: antynatalizm 06.06.22, 10:03
      filozofia bardzo przydatna w czasach przeludnienia i problemów klimatycznych. Niestety większość ludzkości nie ma pojęcia o istnieniu takiego nurtu, raczej hołduje nieskomlikowanym związką przyczynowo-skutkowym, jest seks- jest dziecko.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka