Dodaj do ulubionych

Płytki krwi

26.06.22, 00:44
Zanim napiszecie, że to białaczka- miewam od 25 lat. Czasem jest to 120 tys ( jak teraz), raz dobiłam do 30 tys i dostałam na cito skierowanie do szpitala, ale wtedy jeden mądry internista zlecił rozmaz ręczny i wyszło, że płytek nie jest mało, tylko się grupują i maszyna nie liczy pojedynczych egzemplarzy, tylko te skupiska.
Teraz mam dopisek, że sprawdzono pod kątem skrzepu i tyle, czyli rozumiem, że skrzepu nie wykryto. Lekarz w czwartek. Zna ktoś takie zjawisko?
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Płytki krwi 26.06.22, 01:44
      Płytki krwi to akurat z białaczką za dużo wspólnego nie mają. Internet mówi, że 120k to delikatnie poniżej normy ale bez powodów do paniki. Większym problemem może być to grupowanie się płytek ale to już oceni lekarz; gdyby wyszły problemy z potencjalnymi zakrzepami to wykopano by cie do lekarza na cito a nie na czwartek.
    • india-mia21 Re: Płytki krwi 26.06.22, 07:55
      W takim przypadku jak opisany trzeba pobrać krew na cytrynian a nie EDTA (pseudotrombocytopenia, małopłytkowość zależna od EDTA).
      Sprawdzili pod kątem skrzepu-czyli sprawdzili fizycznie czy nie ma skrzepów w probówce (widać czy zawiesina jest jednoroda czy coś w niej "pływa" )
        • india-mia21 Re: Płytki krwi 26.06.22, 11:10
          Na cytrynian pobrać i wykonać badanie jak morfologię (wtedy płytki krwi nie są zlepiane przez przeciwciała przeciwpłytkowe EDTA-zależne). Wówczas oczywiście bierzemy pod uwagę tylko wynik plt. Można też je policzyć tak jak już miałaś wykonywane.
          • ajr27 Re: Płytki krwi 26.06.22, 20:09
            Dziękuję za wskazówki, poczytałam sobie o trombocytopenii rzekomej i dużo mi się wyjaśniło. Z tego, co pamiętam na cytrynianie miałam kiedyś sprawdzone i były dobre.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka