Dodaj do ulubionych

Wyniki biopsji

08.08.22, 12:03
Wynik badania
Invasive ductal carcinoma, no special tyle, G2
MBR score 3+2+1=6

Czy ktoś się z was na tym może zna?
Obserwuj wątek
    • silenta Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 12:51
      Rak inwazyjny przewodowy bez specjalnego typu, G2, Tej punktacji nie znam. Trzeba jeszcze zrobić receptory estrogenowy, progesteronowy, oznaczyć HER2 i Ki67, wtedy będzie wiadomo jakie leczenie będzie najbardziej odpowiednie.
      • 10.trefl Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 12:59
        Silenta, a mogę zapytać o markery nowotworowe w przypadku raka piersi?
        Czy zawsze są podwyższone jeśli jest rak?
        • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:15
          U zdrowych osób Cai5.3 powinien być poniżej 30. Tak przynajmniej jest w UK, ale podejrzewam że w PL też.
          • 10.trefl Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:16
            Dziękuję!
            • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:17
              A i jeszcze Crcl u zdrowych kobiet 88-128ml/min.
              • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 15:04
                Sorry, pozajaczkowalo mi się. To wyżej to nerki.
                Chodziło mi o CA125 - powinno być poniżej 35. Badanie dotyczy raka jajnika o ile dobrze pamiętam.
      • izabela1976 Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 13:00
        To wyniki mojej teściowej. 3 tygodnie czekała na wyniki biopsji i wizytę u lekarza. Dziś lekarz onkolog nie udzielając żadnych informacji odesłał ja do lekarza od piersi. I znowu musi czekać
        • iwles Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:19

A ma założoną kartę dilo?
        • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:24
          To jest irytujące, ta niewiedza. Powinni to pacjentkom wytłumaczy . Co robią, po co, co już wiedza a na co jeszcze czekają. Na tym etapie tak naprawdę bardzo mało wiadomo dlatego nic nie mówią, ale to nie znaczy że trzeba trzymać pacjentów w takim napięciu i nerwach. To naprawdę można załatwić inaczej.

Czas diagnostyki ciągnie się absolutnie w nieskończoność. Wykańcza to pacjentów fizycznie i przede wszystkim psychicznie. Pacjent powinien przynajmniej być informowany o tym jak wygląda ten proces i ile trwa ( choć tak naprawdę różni się w zależności od pacjenta). W moim przypadku trwało to w sumie 6 tygodni. Dokładnie 7 tygodni po wyniku pierwszej biopsji A miałam ich w sumie 7!) zaczęło się leczenie.
          • nutella_fan Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:29
            U Ciebie rak piersi też był?
            • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 15:04
              Tak
          • iwles Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:42
            sueellen napisała:

> Dokładnie 7 tygodni po wyniku pierwszej biopsji A miałam ich w sumie 7!) zaczęło się
            > leczenie.

tak, suellen, masz rację, że najgorsze to bycie w niepewności. U mnie od pierwszej "podejrzanej" mammografii do dnia operacji (czyli cała diagnostyka) minęły 32 dni, a to i tak przeciągnęło sie, bo lekarz, którego koniecznie chcialam byc pacjentką był na kilkudniowym urlopie.
            Nie wyobrażam sobie zostać sobie samemu pozostawioną. Mnie pani doktor radiolog, po przyjściu wyników biopsji, wzięła do swojego pokoju, zamknęła drzwi i na spokojnie wszystko WYJAŚNIŁA, przedstawiając wszystkie możliwe ściezki leczenia.
            Potem przejęła mnie pani doktor onkolog i też zawsze wszystko wyjaśniała, mogłam o wszystko pytać.
            Czułam się zaopiekowana i chociaż to jedno pomagało mi choć trochę.

• profes79 Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 13:03
      www.cancer.org/cancer/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-grades.html

MBR na poziomie 6 wskazuje na średnie zagrożenie - ale to już chyba najlepiej, żeby lekarz analizował a nie domorośli forumowi eksperci (chyba, że mamy medyka w gronie, podobnie jak mamy prawniczkę).
    • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:12
      Jeszcze potrzebny jest stage i ER PR oraz HER2 by cokolwiek stwierdzić.. G sugeruje jak szybko rośnie. Ten jest średnio rosnący.

Wygląda na to że teściowa jest w trakcie diagnostyki. Dopiero gdy przyjdą wszystkie wyniki będzie można coś więcej powiedzieć.
      • izabela1976 Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 14:31
        Na razie oprócz tej biopsji nic nie miała więc nie ma w sumie na co czekać.
        • sueellen Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 15:16
          Muszą przyjść wyniki Er, pr I Her2. To wyjdzie w biopsji ale może zająć więcej czasu.

ER + oznacza że rak jest na podlozu hormonalnym ( estrogen) , pr to progesteron. Her2 to receptory komorkowe. Jeśli wychodzi któreś z nich +, pacjent otrzymuje dodatkowe leki. Jest to terapia celowana i może trwać wiele lat.
          Nie zaczną leczenia dopóki nie przyjdą te wyniki. Prawdopodobnie zleca też więcej innych badań typu rezonans i ct...
        • silenta Re: Wyniki biopsji 08.08.22, 16:52
          No i teraz tak, są ośrodki, które te 4 dodatkowe badania z biopsji wykonują we własnym zakresie i one są albo od razu z wynikiem podstawowym albo po kilku dniach są jako wynik uzupełniający. Jeśli jednak teściowa ich nie dostała i nie kazali się po to jej zgłosić to prawdopodobnie lekarz, który będzie decydował o dalszym leczeniu będzie chciał mieć to oznaczone. Teściowa do tego kolejnego lekarza idzie w tym samym szpitalu? Ma założoną kartę DILO?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka