Dodaj do ulubionych

Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kosmos

19.08.22, 15:29
Zrobiłam ankietę, wygenerowałam skierowanie i poszłam zrobić badania.
Wlasnie odebrałam wyniki. Większość jest ok ale cholesterol 270 uncertain HDL- 81, LDL -181, Trójglicerydy-54. Wiem, że za mało sie ruszam, ale żeby aż tak to miało wpływ? Mam 160 cm wzrostu, waga 54 kg. Czy sama dieta pomoże czy przy takich wynikach będę musiała brać leki? Do tego zawsze byłam niskociśnieniowcem a od jakiegoś roku zdarzają mi się wyniki nieciekawe. Dzisiaj podczas badania 159/95. Nie wiem co się dzieje....
Obserwuj wątek
    • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 15:46
      A i od razu dopiszę i podbiję. Jestem na IF- tzn staram się, przerwę mam około 14- 15 godzin. Jem 2 max 3 razy dziennie ale nie keto- nie jestem w stanie całkowicie wycofać węglowodanów. To trwa około 6 tygodni, waga mi spadła ca. 2 kg w tym czasie. Nie palę, nie piję, woda tylko mineralna niegazowana. Słodycze od tych 6 tygodni staram się ograniczać jak mogę. Tyle że ja się nie ruszam, albo bardzo malutko- kanapowiec ze mnie niestety. Praca siedząca. No i stres, stresem pogania....
      • turzyca Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 18:35
        >No i stres, stresem pogania...

W ruchu to jest fajne, ze jak znajdziesz wlasciwy rodzaj, to on tez dziala przeciwstresowo. smile
      • mandre_polo Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 20:07
        Słodycze trzeba wyrzucić na ok 3 miesiące a nie ograniczać. Po tym zrobisz badania i będzie informacja czy jest zmiana. Od cukru można się uzależnić jak od wszystkich innych używek.
      • anorektycznazdzira Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 24.08.22, 06:32
        jeśli celujesz w dietę keto a nieodpowiednio ją "poskładasz" to może być wzrost cholesterolu
        poza tym wydaje mi się, że po 40ce ruch to mus żeby wyniki jakoś wyglądały
    • marta.graca Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 15:51
      Miałam podobne wyniki, przy podobnym wzroście i wadze. Lekarka uznała, że wystarczy ruch i dieta. Sporo mi spadło. Leki bierze moja mama- miała ok. 400.
    • suki-z-godzin Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 16:03
      pogodzona_1234 napisał(a):

> . Czy sama dieta pomoże czy przy takich wy
      > nikach będę musiała brać leki?

Będziesz MUSIAŁA sie zacząć ruszac, to o wiele gorsze sad
      • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 16:08
        Heh, no praktycznie tak. TO jest tzw. grzech zaniedbania kogoś, kto całe swoje dorosłe dotychczasowe życie przeleciał na niedowadze i myślał, ze jak jest szczupły i gibki to nie musi nic- ani diety, ani specjalnego nadwyrężania się, bo przecież tylko ludzie z nadwagą muszą ćwiczyć i się ruszać i uważać na to co jedzą. Ale życie przed 50.tką weryfikuje wiele tongue_out
        • gulcia77 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 17:51
          Jestem gruba i schorowana (tarczyca, toczeń, zespół Cushinga) i mam cholesterol w normie. To jest trochę mitologia. 😏 Z tym, że basen trzy razy w tygodniu to minimum.
        • evolventa Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 20:36
          Jestem gruba, nie schorowana i też mam cholesterol w normie. I zawsze taki miałam. Z tym, że dużo chodzę. Z kijkami i na zwykłe spacery.
          • mandre_polo Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 21:06
            Nadwaga to objaw zdrowia czy zmian chorobowych? Za kilka lat nawet kolana zaczną chorować z powodu przeciążenia
    • kagiali Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 16:06
      Musisz zacząć się ruszać. Może kup sobie opaskę i mieszka kroki. Zacznij od 1000 kroków dziennie i sprawdź czy pomaga
      • marta.graca Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 17:28
        Tysiąc kroków, żartujesz sobie? Moja 85-letnia babcia co rano w 20 min przechodzi 2500.
      • suki-z-godzin Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 18:47
        Tak, 10 minut wykonywania naturalnej dla czlowieka czynnosci, jaka jest chodzenie, na bank pomoze 🤦
      • nunia01 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 19:39
        Chyba 10 000. Tysiąc kroków to ja zrobię jak od łóżka focxolgam sie do kompa plus wycieczki fo kuchni i łazienki.
      • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 23.08.22, 11:56
        Nie no bez jaj. Tyle to robię dziennie- bez przesady. Zdarza mi się dwa razy w roku robić do 18 tys.- 20 tys. na urlopie jak jeżdzę - coś ze zwiedzaniem, no ale to są okazyjne zrywy. Muszę zmusić się do codziennego ruchu żeby te 8 -10 tys kroków robić codziennie.
        Byłam u gina i pokazałam mu przy okazji te wyniki- stwierdził, że ruch ruchem ale przy tym jak wygląda moje ciało obstawia że to genetyka. Mam wycofać słodkie, faktycznie wdrożyć codzienną dawkę ruchu- spacery, jakieś nieobciążające ćwiczenia półgodzinne i po 3 miesiącach powtórzyć badania. Jak nic się nie zmieni to do specjalisty się udać na badania genetyczne. Chudnąć już nie chce- te 53-54 kg przy moim wzroście wygląda u mnie ok, poniżej 50 wyglądam po prostu źle, jak chora osoba- zawsze to było moim kompleksem.
        • mandre_polo Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 23.08.22, 19:00
          I słusznie mówi. Zacząć od zmian żywieniowych i ruchu. Nie raz tu polecano aplikację żeby mieć pogląd zjadanych proporcji. Po pewnym czasie ograniczania węglowodanów jedzenie zaczyna inaczej smakować, cukier uzależniona i można się od niego odzwyczaić
    • motyllica Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 19.08.22, 19:18
      Na trójglicerydy bym bardziej patrzyła. A badalas kiedykolwiek cholesterol i był w normie? Bo może tak już masz.
      Możesz jeść owsiankę, owies obniża cholesterol, jeśli lubisz. I błonnik.
      • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 23.08.22, 12:03
        Zawsze cholesterol miałam wysoki, ale w górnych granicach normy lub tuż ponad. Zawsze wszyscy się dziwili że jak osoba z niedowagą może mieć taki cholesterol. Ale tak wysokiego poziomu jak teraz to nigdy nie miałam. Natomiast niepokoi mnie też to ciśnienie, które nagle z dupy stało się nadciśnieniem, jak zawsze ledwo co 110/70 miałam. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ale mam też problem z naczyniami- zapalenie żyły jakiś czas temu i od około 5 lat praktycznie mega mega problemy z pobraniem krwi- zapadnięte żyły, a jak już się uda po 5 razy kłucia mnie, to krew praktycznie nie chce lecieć. Tu chyba dr Housa potrzeba haha.
        • mandre_polo Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 23.08.22, 17:03
          U teściowej identycznie i pielęgniarka mówi że za mało pije, tuż przed pobraniem też trzeba pić wodę a nie nacczo. Nawodnienie jest ważne
          • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 10:13
            Wypiłam pół litra wody wieczorem (dzień przed badaniem) i następnego pół litra wody godzinę przed badaniem - więcej nie wmuszę na raz. Niestety nic to nie dało - to samo co zwykle. Krew nie leci, a żyły trzeba szukać i gmerać w ręcę żeby ją znaleźć. Udało się pobrać dosłownie 1,5 ml chyba- no w każdym razie wg mnie bardzo mało. Babka z labu stwierdziła że wystarczy. No, ale każdorazowo przeżywam stres i katusze. Co ciekawe, zrobiło mi się tak jakieś 5-8 lat temu. Jak chodziłam w ciążach 20 lat temu i co miesiąc czy dwa miałam pobieraną krew to nic takiego się nie działo. Siadałam, wkłuwały się od razu, krew leciała aż miło.
            • mandre_polo Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 10:25
              Ile pijesz wody dziennie? Systematycznie trzeba pić a nie na zryw. Mnie by się nie mieściło pół litra w ciągu godziny i przelatuje migiem. Szklanka co godzinę to max
              Badasz poziom kreatyniny?
              • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 10:29
                Hmmmm, no tu coś może być na rzeczy. Ogólnie piję za mało chyba...Kreatynina 57.
                • mandre_polo Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 13:18
                  Zakres ref u kobiet wynosi 0,50-0,90
                  Masz raczej niski poziom. Ja bym raczej powtórzyła badania przygotowując się jak trzeba a nie idąc spać pol litra płynów i tyle samo przed badaniem. To chyba nie tak ma wyglądać jeśli dziennie powinno się wypijać 2l a ostatni posiłek 12 h przed badaniem
    • mia_mia Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 23.08.22, 17:27
      Lekarz ci powie, to zależy od czynników ryzyka jakie masz i koniecznie wyjaśnij sprawę ciśnienia, pewnie powinnaś zrobić holter lub przynajmniej mierzyć regularnie.
    • koronka2012 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 24.08.22, 00:06
      Badałaś TSH? Bo u mnie z ciśnieniem było podobnie - zawsze mocno niskie i nagła zmiana, która jak się okazało była jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Czy raczej skutkiem nieleczonej, bo nikt z lekarzy nie raczył się zainteresować i zadać paru pytań…
      • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 10:17
        Tak badałam. Niskie ale w normie. Zawsze tak miałam- nawet kiedyś poniżej normy (nadczynność).
    • asiairma Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 24.08.22, 08:28
      Ale lekarz bardzo narzekał na te wyniki? Lipogram w cale nie jest zły. Masz jednak trochę HDL i bardzo dobrze, stosunek HDL do LDL jest w zupełnej normie, HDL w stosunku do trójglicerydów masz świetny. Ogólnie trójglicerydy o ile nie zapomniałaś wstawić "1" przed masz rewelacyjne. Serio widział to lekarz- najlepiej kardiolog?
      Skoki ciśnienia to inna sprawa- trzeba zrobić holtera i udać się do kardiologa- hipertensjologa a wcześniej wykluczyć czy to nie jest ciśnienie wtórne- np. od nerek.
      • marzeka11 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 10:21
        Cholesterol mam zawsze w normie, wzrost jak ty, kilka kilogramów więcej. Ciśnienie z tych niskich.
        Za to mój mąz kiedyś lata całe musiał brać tabletki na ciśnienie, ale źle je znosił- teraz od 8 lat nie bierze (ale nie wolno samemu od razu odstawić!!!)- jemu pomogły regularne ćwiczenia (głownie basen) i picie codziennie soku z aronii na pół z wodą (poczytaj sobie o wpływie aronii na zmniejszenie ciśnienia)- powoli zmniejszał tabletkę (z pół ćwierć itd, aż odstawił, ale pilnował się o badał w domu ciśnienie).
      • pogodzona_1234 Re: Badania profilaktyka 40 plus. Cholesterol kos 26.08.22, 10:24
        Na razie widział to tylko ginekolog (przy okazji innych badań). Badania zleciła mi lekarka medycyny estetycznej (która przy okazji tez jest internistą), bo chciała mi robić zabieg z fibryny i niestety najpierw nie była w stanie pobrać krwi (wyżej piszę o tym), a jak już pobrała, to stwierdziła że ta krew się nie nadaje. Jeszcze u niej nie byłam z wynikami. Do kardiologa się zapiszę. Trójglicerydy wpisałam dobre.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka