Dodaj do ulubionych

Pytanie o służbę zdrowia

18.09.22, 17:47
Czy szpital, który skierował kogoś na operację, może odmówić leczenia pacjentowi, który się jej nie poddał? Nie wiem, odmówić dalszego prowadzenia, leczenia, badań. Powinnam porobić pewne badania, ale nie wiem czy jest sens dzwonić do poradni przyszpitalnej, która kierowała na operację.
Zależałoby mi na tym, bo wtedy badania będą wykonane na tym samym sprzęcie, pewnie najlepszym czy jednym z najlepszych w kraju, przy odrobinie szczęścia nawet przez tę samą osobę, a ważna jest ewentualna progresja.
Jak to wygląda w prawie, a jak w praktyce ktoś może wie?
Obserwuj wątek
  • kk345 Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 17:50
   Mogłaś mieć grypę i przesuwać operację przecież
   • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 17:58
    Nie o ponad pół roku i nie będę ściemniać, że się zgodzę w najbliższym czasie, ryzyka jestem świadoma i biorę je na siebie, ale badać bym się chciała właśnie tam.
  • aqua48 Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 18:43
   Pacjent ma prawo do rezygnacji z operacji. I nie, to nie jest powodem do odmowy innego leczenia, ani diagnostyki. Kwestia tylko czy po takiej rezygnacji dalsze leczenie ma sens?
   • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 18:55
    Nie ma innego leczenia, odkładanie leczenia wiąże się tylko z ryzykiem (i zaletami dla pacjenta), ewentualnie trudniejszą operacją (też ryzyko pacjenta), ale te wyniki badań wpłyną na zgodę pacjenta na to kiedy zdecyduje się na operację.
    • 35wcieniu Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 20:45
     No ale oczekujesz że będą cię badac kiedy chcesz żeby cię zachęcić do operacji, skoro jak piszesz nie ma innego leczenia i operacja była już zaplanowana?
     • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 21:35
      Skierowanie na operację tylko, bez ustalania czegokolwiek z mojej strony i bez zgody z mojej strony, tylko informacja, z mojej strony, że boję się i nie jestem gotowa na tak radykalne leczenie, na tym utknęło. Nie oczekuję, pytam się tylko czy mogę oczekiwać monitorowania postępów choroby jeśli na razie boję się zaproponowanych rozwiązań.
   • faustine Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 18:57
    Dokładnie, lekarz przedstawia możliwości leczenia, pacjent wyraża zgodę na daną procedurę. Natomiast lekarz ma prawną mozliwośc odmowy leczenia pacjenta ,ktory neguje jego zalecenia ale musi wtedy wskazać innego lekarza, no i mieć solidne podstawy ku temu
  • memphis90 Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 18:56
   Mogą odmówić "porobienia pewnych badań" na Twoje życzenie, skoro leczyć się nie zamierzasz.
   • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 19:21
    Nic specjalnego nie chcę, nie ukrywam, że mam kiepską sytuację „sercową”, chodzi o głupie echo, żeby było na tym samym sprzęcie, bo tu różnica o kilka mm może wynikać ze sprzętu i badającego, a te kilka procent robi wielką różnicę i inne parametry też, innych badań nie chcę powtarzać.
    • 35wcieniu Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 20:47
     Ale jesteś pewna że w całym szpitalu mają tylko jeden aparat?
     • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 21:23
      W tej klinice jeden, w szpitalu wiele. Ideał badania to ten sam aparat i ten sam specjalista. Specjalistów jest kilku, ale aparatów jeden, to chcę wykorzystać.
      • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 21:24
       Nie w klinice nawet, chyba, a wykorzystywany przez ich poradnię przykliniczną jeden.
  • aguar Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 19:25
   Lekarz z przychodni może zrezygnować z leczenia Ciebie, jeśli nie współpracujesz, nie stosujesz się do zaleceń, zachowujesz się, jak byś nie miała do niego zaufania. Ale szpital jako taki nie może Cię nie przyjąć, jeśli masz skierowanie do szpitala albo w przypadku stanu nagłego, jeśli pełni dyżur.
   • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 19:48
    To jeszcze inna sytuacja, zgłosiłam się do przychodni przyszpitalnej teoretycznie wiele lat temu (po skierowaniu z dziecięcej), potem nie korzystałam (mój wybór) i potem trafiłam w związku z pogorszeniem stanu zdrowia. Badania i buch operacja (niestety konsultowałam w innych miejscach i to nie pomyłka). Szpital mnie przyjmie, ale ja nie chcę korzystać ze szpitala, a przychodni przyszpitalnej.
    • aguar Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 21:28
     Nie wydaje mi się, aby lekarz z przychodni odmówił Ci bycia prowadzoną w niej, nawet w sytuacji jeśli nie zgadzasz się na zabieg operacyjny, bo jednak zabieg to zawsze ryzyko, pacjent ma prawo się nie chcieć poddać. Z tym, że dalej w tej przychodni będziesz prowadzona wg jakiejś alternatywnego planu ustalonego przez lekarzy, czyli to oni decydują, kiedy i jakich badań potrzebują.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 19:52
   Ale o co chodzi, że miałaś przeswietlenie i masz np. uszkodzony któryś tam krag szyjny, nie poddalaś się operacji, bo nie i po pół roku chcesz sprawdzić czy nadal jest uszkodzony czy się napeawił?
   • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 20:07
    W pewnym sensie tak, ale nie czy się naprawił, tylko na ile jest gorzej.
    • geez_louise Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 20:13
     Służba może nie być zainteresowana tym, czy jest gorzej, uznać diagnostykę za zakończoną i nie dawać skierowań na powtórkę badań.
     • mia_mia Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 21:45
      To choroba progresywna, to kiedy zgodzę się na zabieg zależy od wyników, uwierz mi, że nie chcę czekać do czasu kiedy leczeniem jest przeszczep narządu, ale też od czasu operacji odlicza się czas do następnej i kolejnych, więc się mniej spieszę niż lekarze, diagnostyka nigdy nie będzie skończona czy będzie operacja czy nie.
  • taniarada Re: Pytanie o służbę zdrowia 18.09.22, 21:02
   Na tym forum ciężko Ci będzie Mi znależć odpowiedź.Lepiej się spytaj rzecznika praw obywatelskich oddziały terenowe w Twoim mieście, bo do głównego ciężko się dodzwonić .Myślę że nie mają takiego prawa .Ten artykuł będzie trochę pomocny . www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.prawo.pl/zdrowie/odmowa-podjecia-leczenia-przez-pacjenta,240759.html&ved=2ahUKEwjMmofLgJ_6AhXGiIsKHX4_BKYQFnoECEMQAQ&usg=AOvVaw2CHjvT1q2EvV1jueFP4F8n
  • zerlinda Re: Pytanie o służbę zdrowia 19.09.22, 09:09
   Odmówić pewnie nie mogą. Natomiast mogą nie wykonać takich badań, jakie sobie zazyczysz, tylko takie, jakie lekarz uzna za konieczne.
   • zerlinda Re: Pytanie o służbę zdrowia 19.09.22, 09:10
    I służby zdrowia nie ma już chyba przeszło 20lat.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka