Dodaj do ulubionych

jak przyprawic mięcho do pieczenia?

21.03.08, 11:10
pipka jestem bo kupilam dwie łopatki smile
zawsze wale przypraw czochu , przejda tym i pieke w folii by byly na stół do
pieczywa.
tym razem mam dwie takie same chabaniny i poradzcie mi jak je roznie
przyprawic by byly takie same ale inne smile
Obserwuj wątek
    • olamad Re: jak przyprawic mięcho do pieczenia? 21.03.08, 11:47
      To przepis co prawda na karkówkę, ale myślę, że łopatka też dobrze
      wyjdzie. Moja karkóweczka już sie kisi smile

      Składniki
      - karkówka o wadze 2-3 kg. (ważne by wybrać taka która ma więcej
      mięsa niż tłustego)
      - 1 piwo jasne (butelkowe)
      - 2 łyzki oliwy

      Marynata:
      - 3 łyżki musztardy Sarepskiej (może tez być Dijon, Miodowa,
      Bawarska)
      - łyżka suszonego rozmarynu
      - łyżka suszonej bazylii
      - łyżka suszonego cząbru
      - ½ łyżeczki kminku
      - ½ łyżeczki lubczyku
      - kieliszek czystej wódki
      - 8 rozgniecionych ząbków czosnku
      - solidna łyżka soli
      - łyżeczka pieprzu

      1. Karkówkę myję w zimnej wodzie, osuszam dobrze papierowym
      ręcznikiem. Składniki marynaty łączę ze sobą i starannie nacieram
      nią karkówkę ze wszystkich stron. W kilku miejscach robię nożem
      głębokie nacięcia w mięsie i staram się „upchnąć” w nich trochę
      marynaty. Dzięki temu zabiegowi smak ziół i czosnku dotrze również
      do środka mięsa.
      2. Tak zamarynowaną karkówkę przykrywam szczelnie folią aluminiową i
      zostawiam w lodówce na całą noc, a najlepiej dobę.
      3. Po tym czasie rozgrzewam na patelni oliwę i obsmażam mięso na
      silnym ogniu ze wszystkich stron. Następnie przekładam je do
      naczynia żaroodpornego i zalewam ¾ butelki piwa (naczynia nie
      smaruje już żadnym tłuszczem).
      4. Piekarnik nagrzewam do 180 stopniu C. Piekę karkówkę w zamkniętym
      naczyniu przez 1 godzinę. Następnie odwracam mięso dołem do góry,
      wlewam do naczynia pozostałe piwo i piekę kolejną godzinę. Po
      upływie tego czasu odkrywam naczynie i polewając mięso co 10 minut
      wytworzonym sosem rumienię je przez kolejne pól godziny (na tym
      etapie można włączyć w piekarniku funkcję opiekacza).
    • aurinko Re: jak przyprawic mięcho do pieczenia? 21.03.08, 11:47
      Jedną możesz zrobić paprykowaną z czosnkiem, a drugą typowo ziołową.
    • olazur Re: jak przyprawic mięcho do pieczenia? 21.03.08, 12:59
      natrzyj różnymi ziołami, np. majerankiem.
    • dzika41 mój przepis 21.03.08, 13:10
      Kupujesz odpowiednio duży kawałek karkówki na 4-5 dni przed planowanym terminem
      spożycia smile Jak nie masz tyle czasu to zostaw choćiaż na noc w przyprawach.
      Myjesz karkówkę
      cienkim nożem robisz dziurki w mięsie i w to wkładasz czosnek pokrojony w słupki
      (szpikujesz tak karkówkę z każdej strony)
      nacierasz karkówkę solą
      Robisz pastę z przeciśniętego przez praskę czosnku, majeranku, słodkiej papryki
      i trochę ostrej lub pieprzu cayene i trochę oliwy żeby połączyć składniki.
      Proporcje dowolne i ustalane pod indywidualny smak.
      Natrzeć mięso pastą przyprawową
      Zawinąć w folię spożywczą i odstawić mięso do lodówki na 3-4 dni

      Po tym czasie karkówke włożyć do piekarnika i piec w temp. 200 st. C
      Długość pieczenia zależy od wagi mięsa.
      Przelicznik jest prosty: 1 kg mięsa piecze się 1 godz, 2kg - 2h itd

      Mam nadzieję że posmakuje
      smile
      • opium74 Re: mój przepis 21.03.08, 22:11
        ja karkówkę robię na pikantno
        krje papryczki chili drobno i nacieram tymi wiorkami karkówke, do tego kilka
        kropel tabasco, sol, pieprz, slodla papryka - niechpoleży conajmniej 1 dzien.
        do brytfanki, zalewam szklanka wina czerwiego i asypuje na maxa cebula i
        pieczarkami - pieke do miekkosci
        • ziegula Re: mój przepis-gotowane miesko jako wedlina 21.03.08, 22:36
          na 2kg kawałek mięsa.

          Oto przepis:
          łopatka, schab lub piers z indyka (2kg)
          2l wody
          1/3 do 1/2 szkl. soli (wedle smaku oraz rodzaju kawałka mięsa, jeśli kawałek
          jest płaski jak w przypadku schabu można dać mniej jeśli jest to bryłka mięsa
          np łopatka to można dać więcej)
          1 łyżka cukru
          1/2 płaska łyżeczka pieprzu naturalnego
          1/2 płaska łyżeczka pieprzu ziołowego
          4 ząbki czosnku
          2 łyżki majonezu
          inne przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, kolendra oraz inne wedle
          własnego uznania

          Wykonanie:
          WIECZOREM wodę wymieszać ze wszystkimi przyprawami i majonezem (ja mieszam
          trzepaczka, wtedy majonez rozbija się na takie małe kuleczki). Całość
          zagotować i wystudzić. Do zimnej zalewy dodajemy kawałek mięsa. Doprowadzić
          do wrzenia i pogotować 5 minut. I w takim stanie zostawiamy mięso w garnku
          przykrytym pokrywką na cała noc. RANO znów doprowadzamy do wrzenia i gotujemy
          5 minut. Przykrywamy pokrywką garnek. Kiedy zalewa zupełnie wystygnie
          wyjmujemy mięso i...gotowe. Oczywiście możemy mięso w czasie "leżakowania" w
          zalewie obracać, ale to nie jest konieczne, bo i tak wychodzi super dobre.
          • dzika41 Ziegula super przepis! 21.03.08, 22:43
            po świętach spróbuję!!!
            Powiedz mi jeszcze jak smakuje takie mięsko, nadaje się tak bardziej do chleba czy na obiad?
            • ziegula Re: Ziegula super przepis! 22.03.08, 19:16
              ja zawsze robilam do chleba... smile latwy, nie trzeba duzo sie napacowac.. robilam
              raz z piersi z indyka, bo nie jest taka droga i raz z lopatki, bo szynka jednak
              troche drozsza..

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka