m0nalisa 21.03.08, 11:10 pipka jestem bo kupilam dwie łopatki zawsze wale przypraw czochu , przejda tym i pieke w folii by byly na stół do pieczywa. tym razem mam dwie takie same chabaniny i poradzcie mi jak je roznie przyprawic by byly takie same ale inne Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
olamad Re: jak przyprawic mięcho do pieczenia? 21.03.08, 11:47 To przepis co prawda na karkówkę, ale myślę, że łopatka też dobrze wyjdzie. Moja karkóweczka już sie kisi Składniki - karkówka o wadze 2-3 kg. (ważne by wybrać taka która ma więcej mięsa niż tłustego) - 1 piwo jasne (butelkowe) - 2 łyzki oliwy Marynata: - 3 łyżki musztardy Sarepskiej (może tez być Dijon, Miodowa, Bawarska) - łyżka suszonego rozmarynu - łyżka suszonej bazylii - łyżka suszonego cząbru - ½ łyżeczki kminku - ½ łyżeczki lubczyku - kieliszek czystej wódki - 8 rozgniecionych ząbków czosnku - solidna łyżka soli - łyżeczka pieprzu 1. Karkówkę myję w zimnej wodzie, osuszam dobrze papierowym ręcznikiem. Składniki marynaty łączę ze sobą i starannie nacieram nią karkówkę ze wszystkich stron. W kilku miejscach robię nożem głębokie nacięcia w mięsie i staram się „upchnąć” w nich trochę marynaty. Dzięki temu zabiegowi smak ziół i czosnku dotrze również do środka mięsa. 2. Tak zamarynowaną karkówkę przykrywam szczelnie folią aluminiową i zostawiam w lodówce na całą noc, a najlepiej dobę. 3. Po tym czasie rozgrzewam na patelni oliwę i obsmażam mięso na silnym ogniu ze wszystkich stron. Następnie przekładam je do naczynia żaroodpornego i zalewam ¾ butelki piwa (naczynia nie smaruje już żadnym tłuszczem). 4. Piekarnik nagrzewam do 180 stopniu C. Piekę karkówkę w zamkniętym naczyniu przez 1 godzinę. Następnie odwracam mięso dołem do góry, wlewam do naczynia pozostałe piwo i piekę kolejną godzinę. Po upływie tego czasu odkrywam naczynie i polewając mięso co 10 minut wytworzonym sosem rumienię je przez kolejne pól godziny (na tym etapie można włączyć w piekarniku funkcję opiekacza). Odpowiedz Link Zgłoś
aurinko Re: jak przyprawic mięcho do pieczenia? 21.03.08, 11:47 Jedną możesz zrobić paprykowaną z czosnkiem, a drugą typowo ziołową. Odpowiedz Link Zgłoś
olazur Re: jak przyprawic mięcho do pieczenia? 21.03.08, 12:59 natrzyj różnymi ziołami, np. majerankiem. Odpowiedz Link Zgłoś
dzika41 mój przepis 21.03.08, 13:10 Kupujesz odpowiednio duży kawałek karkówki na 4-5 dni przed planowanym terminem spożycia Jak nie masz tyle czasu to zostaw choćiaż na noc w przyprawach. Myjesz karkówkę cienkim nożem robisz dziurki w mięsie i w to wkładasz czosnek pokrojony w słupki (szpikujesz tak karkówkę z każdej strony) nacierasz karkówkę solą Robisz pastę z przeciśniętego przez praskę czosnku, majeranku, słodkiej papryki i trochę ostrej lub pieprzu cayene i trochę oliwy żeby połączyć składniki. Proporcje dowolne i ustalane pod indywidualny smak. Natrzeć mięso pastą przyprawową Zawinąć w folię spożywczą i odstawić mięso do lodówki na 3-4 dni Po tym czasie karkówke włożyć do piekarnika i piec w temp. 200 st. C Długość pieczenia zależy od wagi mięsa. Przelicznik jest prosty: 1 kg mięsa piecze się 1 godz, 2kg - 2h itd Mam nadzieję że posmakuje Odpowiedz Link Zgłoś
opium74 Re: mój przepis 21.03.08, 22:11 ja karkówkę robię na pikantno krje papryczki chili drobno i nacieram tymi wiorkami karkówke, do tego kilka kropel tabasco, sol, pieprz, slodla papryka - niechpoleży conajmniej 1 dzien. do brytfanki, zalewam szklanka wina czerwiego i asypuje na maxa cebula i pieczarkami - pieke do miekkosci Odpowiedz Link Zgłoś
ziegula Re: mój przepis-gotowane miesko jako wedlina 21.03.08, 22:36 na 2kg kawałek mięsa. Oto przepis: łopatka, schab lub piers z indyka (2kg) 2l wody 1/3 do 1/2 szkl. soli (wedle smaku oraz rodzaju kawałka mięsa, jeśli kawałek jest płaski jak w przypadku schabu można dać mniej jeśli jest to bryłka mięsa np łopatka to można dać więcej) 1 łyżka cukru 1/2 płaska łyżeczka pieprzu naturalnego 1/2 płaska łyżeczka pieprzu ziołowego 4 ząbki czosnku 2 łyżki majonezu inne przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, kolendra oraz inne wedle własnego uznania Wykonanie: WIECZOREM wodę wymieszać ze wszystkimi przyprawami i majonezem (ja mieszam trzepaczka, wtedy majonez rozbija się na takie małe kuleczki). Całość zagotować i wystudzić. Do zimnej zalewy dodajemy kawałek mięsa. Doprowadzić do wrzenia i pogotować 5 minut. I w takim stanie zostawiamy mięso w garnku przykrytym pokrywką na cała noc. RANO znów doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut. Przykrywamy pokrywką garnek. Kiedy zalewa zupełnie wystygnie wyjmujemy mięso i...gotowe. Oczywiście możemy mięso w czasie "leżakowania" w zalewie obracać, ale to nie jest konieczne, bo i tak wychodzi super dobre. Odpowiedz Link Zgłoś
dzika41 Ziegula super przepis! 21.03.08, 22:43 po świętach spróbuję!!! Powiedz mi jeszcze jak smakuje takie mięsko, nadaje się tak bardziej do chleba czy na obiad? Odpowiedz Link Zgłoś
ziegula Re: Ziegula super przepis! 22.03.08, 19:16 ja zawsze robilam do chleba... latwy, nie trzeba duzo sie napacowac.. robilam raz z piersi z indyka, bo nie jest taka droga i raz z lopatki, bo szynka jednak troche drozsza.. Odpowiedz Link Zgłoś