Dodaj do ulubionych

Własna firma

IP: *.* 20.03.02, 14:02
Mój brat właśnie założył własną firmę. Jest osobą fizyczną, vatowcem, zdecydował się na książkę przychodów i rozchodów. Firma mała, dochody niewielkie, nie stać go na księgową. I tu moja prośba o pomoc jak zabrać się za rozliczanie takiej firmy. Czy trzeba zrobić jakiś remanent początkowy, wykaz środków trwałych, wyposażenia, amortyzację samochodu itp.? Może możecie również polecić jakąś książkę przystępną dla laika, która pomoże wypełniać książkę przychodów i rozchodów.Pozdrawiam,Lidka
Obserwuj wątek
    • Gość edziecko: ljaworo Re: Własna firma IP: *.* 21.03.02, 09:58
      Weszłam na stronę ifirma.pl, ale obejrzałam ją na razie tylko pobieżnie. Chodzi mi jednak o bardziej świadome prowadzenie rozliczenia firmy, a nie tylko na wklepywaniu faktur.Dlatego szukam osoby, która powie mi od czego zacząć lub książki, z której się tego dowiem.Kasiu, czy można gdzieś znaleźć demo tego programu?Może ktoś jeszcze się odezwie. Sprawa staje się bardzo pilna, bo niedługo kończy się miesiąc, a są już wystawione faktury (przychód). Nie wiem teraz na jaką kwotę muszą być koszty, żeby nie płacić podatku.Pozdrawiam,Lidka
      • Gość edziecko:  Dorka Re: Własna firma IP: *.* 21.03.02, 13:11
        rozliczenie musisz zrobić do 20 kwietnia (za marzec) PIT5 VAT do 25 kwietnia. W działalności uwzględnia się kwotę wolną od podatku (coś ponad 2000 PLN ) i dopóki nie osiągniesz takiego dochodu to nie płacisz podatku, a co więcej nie masz obowiązku wysyłania PIT5. Ifirmę możesz przez miesiąc potestować za darmo. A jest tam więcej mo,zliwości niż tylko wklepywanie faktur.
        • Gość edziecko: ljaworo Re: Własna firma IP: *.* 21.03.02, 14:11
          Na pewno potestuję. Ściągnęłam sobie już plik informacyjny, ale jeszcze nie przeczytałam. A może orientujesz się czy na początku robi się remanent początkowy. Brat ma samochód dostawczy (do 3,5 t.) i nie wiem czy trzeba zrobić ewidencję środków trwałych i potem amortyzować czy bez tego można odliczać f-ry za paliwo, czy można odliczać f-ry za tel. komórkowy kupiony wcześniej niż została zarejestrowana firma?DziękiPozdrawiam,Lidka
          • Gość edziecko: Kryszka Re: Własna firma IP: *.* 27.03.02, 10:54
            Do prowadzenia książki przychodów i rozchodów jest wiele programów komputerowych. Ja przez pół roku testowałam program firmy FAKT, ale później kupiłam pełną wersję Rachmistrza + mikroSubiekt (do wystawiania faktur)firmy INSERt [więcej wiadomośi o tych produktach na stronach www]. kupiłam Rachmistrza bo FAKT jest droższy, chociaż bardziej mi się podobał. Jeśli chodzi o amortyzację: samochód trzeba wprowadzić do ewidencji środków trwałych, wpisać jego aktualną wartość, wybrać sposób amortyzacji i począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wpisu danego środka trwałego, na koniec miesiąca odliczać ratę miesiecznej amortyzacji. Program komputerowy w zasadzie powinien to robić automatycznie po wprowadzeniu środka trwałego. W przypadku telefonu, wydaje mi się,że trzeba go przepisać na firmę i dopiero wtedy można faktury rozliczać w koszty. W Urzędach Skarbowych zwykle są kioski z fachową literaturą. Ja kupiłam książkę (na temat prowadzeniu KPiR, VAT-u i amortyzacji)w takim nietypowym formacie A4, otwieraną horyzontalnie. Jeśli masz inne pytania pisz, postaram sie pomóc Pozdrawiam
            • Gość edziecko: Monik_a Re: Własna firma IP: *.* 27.03.02, 21:37
              Jak wcześniej napisano - warto zaopatrzyć się w jakąś literaturkę !!smileSamochód j/w - wpis do ewid.śr.trw. i amortyzacja ale trzeba liczyć się z tym, że w razie sprzedaży może być obowiązek opodatkowania dochodu !!Telefon - jeśli chce odliczać VAT powinien zostać przepisany na firmę i tak wystawione faktury można odliczać - uwaga - Vat za telefon odlicza się w m-cu płatności za fakturę a nie w m-cu wystawienia faktury.Remanent początkowy - robi się jeśli "wprowadza "sie do firmy wcześniej zakupione towary - nie dotyczy kosztów Jeśli masz pytania pisz na priv.PozdrawiamMonika
    • kokoszka30 Re: Własna firma 11.05.20, 15:31
      Własna firma to przede wszystkim wiedza, która wymaga pewnej dozy poszukiwań. Warto na przykład zdobyć konkretne informacje dotyczące rodzajów umów. W tym temacie proponuję poznać www.inlegis-gliwice.pl/umowy-handlowe/ czyli niezwykle cenne źródło wiedzy, które pozwoli na uporządkowanie wszystkich treści.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka