Gość: ??????????? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 13:20 ??????????? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: klocek K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: 212.160.172.* 20.01.10, 13:42 "...wtedy musiałbym głośno powiedzieć, że nie podoba mi się polityka rządu wobec Górnego Śląska i wyciągnąć z tej prawdy wszystkie konsekwencje..." Dla jasności tylko zapytam czy nie o to między innymi chodzi w pracy posła/senatora? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jazmig Podzielam opinię Kutza IP: *.gl.digi.pl 20.01.10, 16:36 Zwykle krytykuję Kutza, ale tym razem pospisuję się pod tym, co on napisał. To co proponują aparatczycy PO, to kolejny biurokratyczny garb, który jest kompletnie niepotrzebny. Wyrażnie chodzi o stołki dla totmfackich Tomczykiewicza. Po co jest marszałek województwa i wojewoda? Sprawy, które przekraczają kompetencje pojedynczej gminy to ich zadania i nie ma potrzeby powoływania kolejnego szczebla biurokracji. Pozostałe sprawy gminy z powodzeniem realizują we własnym zakresie i nie jest im do tego potrzebna jakaś metropolia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: aaa Re: Podzielam opinię Kutza IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.01.10, 13:14 Szkoda, że nie napisał, że to wina PIS-u skoro nie wiadomo kto tą ustawę napisał. :P Odpowiedz Link Zgłoś
tow.molibden K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... 20.01.10, 14:20 Pan Kazimierz, którego komentarze zwykle mi się wydają celne, tu mocno przesadza. Nie ma obecnie realnych politycznych szans na odnowienie samorządu śląskiego w duchu przedwojennej autonomii. A ustawa metropolitalna dla Silesii to krok dobrą stronę. Być może jeszcze niewystarczający, zapisy niedoskonałe, ale Silesia jako swoisty superpowiat to już wróbel w garści. A nawet coś więcej. Ustawa warszawska też przecież od zarania miała liczne mankamenty i była nowelizowana. A to dzięki niej Warszawa ma szczególną pozycję i szczególnie dobre warunki do rozwoju. Dzisiejsze marudzenie, panie Kazimierzu, i wydziwianie nad ustawą dla Silesii może dać po prostu pretekst posłom z innych "metropolii" takich jak Rzeszów czy Bydgoszcz na jej torpedowanie, lub przynajmniej na mącenie wody i poważną stratę czasu. Wbrew nim, wbrew zazdrosnym Wrocławiom i Łodziom, wbrew partiom systemowo niechętnym urbanizacji i modernizacji Polski (PiS, PSL) należy czym prędzej sposobność wykorzytać. A na kolejne kroki może się kolejne szanse nadarzą już niedługo. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Górny Śląsk? K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 14:25 Najlepiej jakby Kutz sam zaproponował jakiś projekt, chociaż szkic, bo krytykować to każdy potrafi. Poza tym czytam w tym felietonie Górny Śląsk, Górny Śląsk a w tej metropoli ma być też Jaworzno, Sosnowiec i Dąbrowa które należą do Małopolski. Nie wiem czy poseł Kutz tak specjalnie ich ignoruje albo uważa już za górnośląskie. Metroplia w granicach GZM nie ma też dwóch milionów, liczyłem to kiedyś i jest poniżej, trzeba by dołączyć Tarnowskie Góry, Będzin i Czeladź żeby stykło 2 mln. Metropolia Warszawska ma zaś 3 miliony więc nieprawda że tylko na Śląsku jest takie skupisko ludzi. www.um.warszawa.pl/v_syrenka/new/index.php?dzial=aktualnosci&strona=aktualnosci_archiwum&poczatek=2004- 05&ak_id=466&kat=4 Tak czy tak stołków na pewno przybędzie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: RadekRybnik Kolego nie wiem skąd jesteś ale zero pojęcia. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 16:57 (jestem Ślązakiem tak dla informacji wszystkich) Po pierwsze: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Jaworzno nie należą do Małopolski. Jest to tak zwane Zagłębie które odwiecznie powiązane jest z Śląskiem - bo jest po prostu bardzo blisko. I choć Ślązacy i Zagłębiacy czasem się nie zgadzają ze sobą to doskonale o tym wiedzą że jadą na jedym wózku. Po drugie: Masz rację że Aglomeracja "Śląska i Zagłębia" nie ma 3 mln bo ma więcej - i nie wiem skąd wziołeś dane o 2 mln - chyba z głowy. Dodam jeszcze, 20 km od granicy przyszłej aglomeracji leży kolejna duża aglomeracja tzw. Aglomeracja Rybnicka licząca niespełna 1 mln mieszkańców. Wiec nie wyskakuj tu z Warszawą która ma ponad 1,5 mln z wszystkimi wiochami do okoła i tu uwaga 50 km od Warszawy licząc =2,66 mln mln, ale to już gruba przesada żeby 50 km od miasta przyłączać wioski po pare tysięcy. WG źródeł z zagranicy (troche przestarzałych): Największa polska aglomeracja - GOP (2 552 515 mieszkańców) zajmuje 21 miejsce w Europie, aglomeracja warszawska (2 251 474 mieszkańców) - 25, aglomeracja łódzka - 80, aglomeracja krakowska - 95, a aglomeracja poznańska - 114. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: WG Re: Kolego nie wiem skąd jesteś ale zero pojęcia. IP: *.ghnet.pl 20.01.10, 18:59 a to ciekawe, bo Jaworzno do 1975 należało do woj. krakowskiego. to jest historyczna Małopolska. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: nie Górny Śląsk No i po co te marne prowokacje? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.01.10, 07:03 Człowieku jak te miasta nie należą do Małopolski to Rybnik nie należy do Śląska. Na przyszłość nie zabieraj głosu w sprawach o których nie masz pojęcia. pl.wikipedia.org/wiki/Zagłębie_Dąbrowskie pl.wikipedia.org/wiki/Małopolska pl.wikipedia.org/wiki/Województwo_śląskie pl.wikipedia.org/wiki/Jaworzno Pochodzę z Dąbrowy Górniczej, to moje miasto od wielu pokoleń i uważam je za część Małopolski. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wiedza nie boli twoja wiedza jest jednak na sląskim poziomie IP: 83.142.219.* 21.01.10, 13:08 Poczytaj ze zrozumieniem, jeśli to potrafisz, ale mając obraz Twojej inteligencji można w to wątpić: www.dziennikzachodni.pl/zaglebie/210467,jurek-prawdziwego-slaska-nigdy-tu-nie-bylo,id,t.html Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Re: twoja wiedza jest jednak na sląskim poziomie 21.01.10, 21:26 > ale warunek jest jeden, wzajemne poszanowanie tożsamości sąsiada. > Pielęgnujmy partnersko różnorodność tych ziem, bo w tej > różnorodności jest autentyczne bogactwo. Pjyrszy rozsondny zabrynicki Gorol, jakiego zech poznol. BRAWO. Ino czamu ta prozaglymbiowsko Inicjatywa niy protestuje przeciwko targom "Silesia" abo TV "Silesia" we Altrajchu ????? Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Re: Kolego nie wiem skąd jesteś ale zero pojęcia. 21.01.10, 21:16 > Zagłębie które odwiecznie powiązane jest ze Śląskiem Co innego mozna oczekiwac od kogos, kogo nazwali "Radek" ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dr Grażyński Re: Kolego nie wiem skąd jesteś ale zero pojęcia. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.01.10, 13:22 Żeby się jeszcze nazywał Kazimierz jak np. Kazimierz Kutz, za komuny będący jeszcze zwykłym „Kucem” i z racji tego przepoczwarzenia awansowany przez „Gazetę Wyborczą” na „przywódcę Ślązaków”.... , a najlepiej żeby się nazywał Alojz, Helmut , Herman albo nawet ADOLF .... . 9 grudnia 1708 roku rosyjski car Piotr Wielki wydał zarządzenie w którym między innymi czytamy, że: „Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty tak, żeby swoim pojmowaniem sprawy nie peszył przełożonego”. W tej sytuacji mogę się domyślać ,że rożne wilhelmy , cirana , waldemary i pozostała swołocz wygląd może ma nie lichy , ale na pewno durnowaty - tak jak np. Bercik. Odpowiedz Link Zgłoś
pregierz K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... 20.01.10, 14:47 Kuc przeciez to twoja partia wszelkimi siłami zabiega o te koryta, wiec nie rżnij głupa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bolo K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 15:13 nawzac te wypociny bełkotem to obrazić bełkot Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Obserwator "Zima wasza , wiosna nasza" IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 15:21 Nie wymyślać rzeczy,które inni już dawno wymyślili. Mamy skąd czerpać przykłady, nie trzeba tracić pieniądze i czas na tworzenie czegoś, co u innych się sprawdziło i funkcjonuje. Dobrze są zorganizowani w Zagłębiu Ruhry i na nich trzeba się wzorować tym bardziej,że tam wielu naszych ludzi,chętnych pomóc, którzy doskonale się tam spisują i sprawdzają. Skopiujcie dokładnie to co zrobili oni i robią.To naprawdę doskonale funkcjonuje. Wiele można zrobić w ramach aktualnego stanu prawnego, i od tego trzeba zacząć i to robić. Nie potrzebna żadna Metropolia, tym bardziej w tych granicach administracyjnych.To są dalsze gry polityczne (igrzyska).Platforma Obywatelska-zaznaczam w nazwie OBYWATELSKA!!!-gdzie jej przedwyborcze hasła i program, że będzie OBYWATELSKA. Partyjniactwo zorganizowane na wzór PZPR,a Ci z PIS jeszcze gorzej, bo im bliżej do tych zza ODRY z 1933roku(Jeden Wódz, Jedna PARTIA, Jeden NARÓD).Nam potrzeba"chleba",nie kolejnych igrzysk. Trzeba wrócić do,RZECZYPOSPOLITEJ,tj.społeczeństwa obywatelskiego z pełną samorządnością władz lokalnych. To jest klucz do sukcesu. Siła tkwi w społeczeństwie a nie gabinetach w Warszawie i w partiach politycznych.Kompromitujecie się i tak już wystarczająco(i to dotyczy wszystkich partii),w tej walce o władzę i synekury. Ponadto ta sprawa winna być rozstrzygnięta przez społeczność lokalną!!! Sądzę,że społeczeństwo jeszcze przed wyborami tego dokaże!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Andrzej K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: *.nll.se 20.01.10, 16:28 Najwiekszy pasztet jest...w glowie Kutza. Komentarze tego pana pokazuja, ze jego ego cierpi na elefantiazis. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Obserwator "Zima wasza, wiosna nasza".... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 16:32 Cytat..."wtedy musiałbym głośno powiedzieć, że nie podoba mi się polityka rządu wobec Górnego Śląska i wyciągnąć z tej prawdy wszystkie konsekwencje"-nadszedł czas na wyciąganie konsekwencji.Gorzej już nie będzie, bo nie może być gorzej niż jest!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Obserwator "Zima wasza,wiosna nasza"... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 16:42 cytat..."Okres Polski Ludowej był rajem dla myślenia kolonialnego o Śląsku. Rabowanie węgla stało się cnotą polityczną"-Na dobre zaczęło się to już od 1926 roku!!!i nie tylko węgla!!! PS:"ludność i środowisko naturalne z jego zasobami są najcenniejszym dobrem i majątkiem społeczności"- będziemy tego chronić i bronić do skutku. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: harc mistrz =----> K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: 95.215.21.* 20.01.10, 17:18 Niech wreszcie ta metropolia oficjalnie powstanie, bo tak naprawdę to ona już jest, choć w partykularnym gminnym rozproszeniu - kulawo, bo kulawo, ale jakoś... - f u n k c j o n u j e . p. K. Kutz powinien zaś się od tego projektu trzymać możliwie z daleka, bo te jego kompleksy oraz kseno-fobie śląskie i absurdalne (skopiowane z RAŚ), mrzonki "autonomiczne", niczemu dobremu nie służą. Tylko jątrzą i niepotrzebnie negatywnie nastawiają innych. Infantylna nazwa Silesia, powinna być zastąpiona nazwą Katowice. Tak jak to się dzieje na całym świecie w procesie integracyjnym ludnościowych dużych skupisk miejskich. (HKP) ... CZUWAJ!!! PS: W Pyrzowicach jak byk stoi... "PORT LOTNICZY KATOWICE"! - Nogi z dupy powyrywam każdemu, kto napisze tam... Silesia! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pedro K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 18:13 nie dla wszystkiego co bylo inspirowane przez marszalka smigielskiego. Tyn chop dzialo destrucyjnie w sprawie Gurnego Slaska. Co to za projekt jesli nic niy wiy o nim partia rzadzaco... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ślązak Zamiast pisać felietony, niech Pan napisze ustawę! IP: *.chello.pl 20.01.10, 18:18 Najczęściej zgadzam się z Panem Kutzem, czytam felietony w miarę regularnie i nie pamiętam, kiedy ostatnio przeczytałem coś pozytywnego. Cały czas słyszę narzekanie, utyskiwanie i żalów wylewanie. Jak Pan wie - Panie Kutz - jak powinna wyglądać metropolia to już dawno mógł Pan napisać swoją propozycję ustawy. Czytelnicy felietonów wybaczą Panu - choćby i 3-tygodniowe milczenie. Ja wybaczę. Odpowiedz Link Zgłoś
kpp_ppr_pzpr Pora wstąpić do SLD 20.01.10, 18:32 jedynej partii przyzwoitych ludzi. Odpowiedz Link Zgłoś
grzespelc Spokojnie 20.01.10, 18:44 Krok po kroku. Na razie trzeba wziąć ten projekt i poprawić go w komisjach ile sie da. A jak już wejdzie w życie, to potem bedzie można ustawę zmieniać. Odpowiedz Link Zgłoś
shroeder1970 K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... 20.01.10, 19:09 Prawdziwą metropolię można stworzyć bez ustawy - ponieważ jeśli ludzie CHCĄ współpracować, to współpracować będą. Jeśli nie chcą albo do tego nie dorośli, to ustawa ich do tego nie zmusi. Woli współpracy i chęci działania nie można waunkowac ustawą. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a. metropolia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 19:18 "Metropolia jest publiczną formą współdziałania gmin metropolitalnych, osobą prawną wykonującą w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność określone ustawy i porozumienia zadania publicznego". ...Czyli jest osobą prawną o zaawansowanej ale niezdiagnozowanej i niepotwierdzonej orzeczeniem lekarskim schizofrenii, zatem uprawnioną do podejmowania decyzji rodzących skutki prawne. Pisanie ustawy metropolitalnej dla jednej aglomeracji, w której każdy bez wyjątku aspekt życia budzi wzajemne animozje i niemożność podjęcia najprostszych decyzji, gdzie wszystko podzszyte jest wewnętrznymi uprzedzeniami i tendencjami separatystycznymi mógłby podjąć się tylko legislator z 40-stopniową gorączką. Cała ta aglomeracja to jeden wielki ausgus. Wam trzeba CARA, polityki zamordyzmu i ukazu, a nie ustawy o partnerstwie publicznym gmin nazwywanej ustawą metropolitalną! Żadna inna opcja nie wchodzi w grę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: olo K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 19:49 Mam pytanie do "przeciwnikow autonomi slaska" Wiecie o tym ze niebawem Katalonia oglosi autonomie?????? A wiecie dlaczego katalonczycy wpadli na ten pomysl???? bo dzieki autonomi beda mieli sie lepiej!!! Ludzie kopiecie sobie gola do wlasnej bramki ,pieniadze wypracowywane w danym regionie powinny pracowac na dobro tego regiony a nie byc przesylane do centrali ktora dzieli....a jak dzieli to wszyscy wiemy! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: w-wa Re: K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niez IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.01.10, 20:02 to wypad z baru i to migiem, nie zawracacie cztery litery ustawami metropolitalnymi. Potrzebni jesteście "centrali" jak piąte koło u wozu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OBSERWATOR Metropoliia-razem ale osobno....? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 21:52 Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego-Prawdziwego Śląska nigdy tu nie było Obserwator cytat z tekstu FdZD......"Ile pana zdaniem potrzeba jeszcze lat, aby Zagłębie pojawiło się w świadomości Polaków jako odrębny od Śląska region?" Bardzo dobre pytanie? Dla Ślązaków to był i będzie zawsze odrębny region, z którym współpraca i współżycie układałoby się na normalnych, zdrowych i przyjaznych zasadach, gdyby te regiony znajdowałyby się w granicach administracyjnych,zgodnymi z etnicznymi i historycznymi granicami.Gro problemów znika momentalnie!!! Kiedy zrozumieją to Polacy?Biorąc pod uwagę zakorzenioną narodowo-nacjonalistyczną mentalność i inne uwarunkowania,które już po roku 1920 zaczęły się mocno uzewnętrzniać,śmiem twierdzić,że tego nie zrozumieją, bo zrozumieć nie chcą i nie umieją.Ale wszystko przed nimi. Przeżyliśmy komunizm, przeżyjemy i to. Będziemy razem ale osobno(parafrazując Pana L. Wałęsę).I na pewno wszystkim będzie dobrze!!! » Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Obserwator S O S IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 23:17 Miasta,Śląskie utraciły swą "Duszę".Aktualnym staje się posłanie polskiego Papieża-"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"- w tym przypadku śląskiej Ziemi. PS:Santo Autonomia= S O S (Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo).Tylko to uchroni od dalszej degradacji ten REGION. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OBSERWATOR S O S IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.01.10, 23:26 zwiń S O S Obserwator Miasta,Śląskie utraciły swą "Duszę".Aktualnym staje się posłanie polskiego Papieża-"Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi"- w tym przypadku śląskiej Ziemi. PS:Santo Autonomia= S O S (Samorządne Obywatelskie Społeczeństwo).Tylko to uchroni od dalszej degradacji ten REGION. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: harc mistrz & HKP Re: S O S IP: 95.215.21.* 21.01.10, 00:01 KUTZ W SOSIE WŁASNYM... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Skaut Re: S O S IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.01.10, 10:33 Skaut do harcmistrza: ....w sosie własnym,bez przypraw z Warszawy i Altreichu! Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Wkasnie, dokladnie ! 21.01.10, 21:14 Zawsze myslalem i mowilem, ze te cale manewry z ta niby metropolia z gorolowicami to nic innego jak tryk coby odwrocic uwaga od Auitonomii, Slaskosci, Slaskiej Emancypacji i generalnie od odklamania i odgiecia deformacji !!! INo slonsko Metropolia, ino Silezja, ino Slosnk !!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: KAT K.Kutz: Projekt ustawy o metropoliach to niezły... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.01.10, 08:04 METROPOLIA KULTURALNA - OTO CEL. EUROPEJSKA STOLICA KULTURY - TO NIEPOWTARZALNA SZANSA!!! NIECH SIĘ KATOWICE ZMOBILIZUJĄ! ŻYCZĘ POWODZENIA!!! dr WWW STOLICA POLSKI - STOLICĄ POLSKIEJ KULTURY! STOLICA MAŁOPOLSKI - STOLICĄ POLSKIEGO ZAŚCIANKA... A STOLICA ŚLĄSKA?! Wojciech W. Wiercioch (PISARZ, SATYRYK) wwwiercioch.blog.onet.pl/ Odpowiedz Link Zgłoś