Dodaj do ulubionych

Elitaryzm czy egalitaryzm

24.10.20, 22:10
Kiedyś nie rozumiałem elitaryzmu. Wydawał mi się związany z narcystyczna przemocą. Z czasem zrozumiałem ze jest dokładnie odwrotnie. To wybór moralnych wartości w kontrze do prostackiej przemocy jak najbardziej właśnie narcystycznej. Nie żeby elity z definicji tego wyboru dokonywaly. Ale cześć myślę że napędza właśnie to.

Strasznie się zdegradowalismy cywilizacja konsumpcyjna, wypierają ten wybór. On osłabia ludzi najmocniej. Mocniej niż brak ruchu, niezdrowe żarcie, chlor w krańce i wszystkie czynniki jakie znajdziemy dla wyjaśnienia slabosci
Obserwuj wątek
    • dotera Re: Elitaryzm czy egalitaryzm 24.10.20, 22:15
      Oświecenie dokonało kultu nauki i jednocześnie wszystko inne z obszaru świadomości wylała jak dziecko z kąpielą. To zezwierzeca. Intelekt nawet wyrafinowany jest tylko o przetrwaniu w materialnym świecie. Nawet na sposob wyrafinowany, zbyt wyrafinowany, ale tylko o tym. Nie o cnotach, które wcześniej były istotniejsze
    • dotera Re: Elitaryzm czy egalitaryzm 24.10.20, 22:48
      Elity mają to do siebie że z wymianą pokoleń się degeneruja. I pozostaje wtedy juz tylko narcyzm.

Ale myślę że każdy z nas musi dokonać takiego wykroczenia z poza przyrodzonego stanu chlopstwa czyli dziecka. Dostępne dla wszystkich czyli elitarne ale będące dążeniem do elitarnosci. Dziś kultura wszystkich chce podtrzymać w stanie plebejskim. I umiera.
    • dotera Re: Elitaryzm czy egalitaryzm 25.10.20, 06:35
      Najlepsza droga zniewolenia niekoniecznie jest przemoc fizyczna. Nie da się bowiem przemocy dokonywać non stop. Z reguły jest wymiana pokoleń w systemach autorytarnych i następne chcą się odciąć.

Jest więc druga. Zdemoralizowanie. To osłabia ludzi.

Jest tak zwane 8 ścieżek jogi. I myślę że można je czytać po sznureczek jako jedna ścieżkę wzmocnienia. Czyli najpierw moralność później dycyplina później asan itd. Demoralizacjie osłabia najmocniej na wstępie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka