Dodaj do ulubionych

Jednak biblioteka zamiast Empiku [przegląd prasy]

22.03.12, 10:45
To bedzie niesamowicie droga biblioteka i gwozdz do trumny dla miejskiej biblioteki publicznej. Na remont wydaje sie okolo 1/4 wartosci lokalu a potem co miesiac maja placic okolo 8tys (zakladajac 200m powierzchni lokalu). Jaki jest w tym sens ekonomiczny? Przeciez to przyklad totalniej nieefektywnosci w gospodarowaniu pieniedzmi i dzialaniu wg zasady zastaw sie a postaw sie. I to wszystko w instytucji jaka ponoc ma problemy finansowe. Te pieniadze moglyby zostac przeznaczone na zupelna zmiane systemu dzialania bibliotek, stworzenia systemu dystrybucji ksiazek, fizycznego zblizenia sie do czytelnika w calym miescie, stworzeniu prawdziwej innowacji na skale kraju a nie tworzeniu strat i wyrzucaniu pieniedzy.

Biblioteka nie musi byc w najbardziej prestizowym lokalu miasta by ja ludzie odwiedzali!

Jestem bardzo przekonany o tm, ze ten lokal zniknie w ciagu kilku lat.
Obserwuj wątek
    • fjestis Byle nowoczesna 22.03.12, 11:34
      Byle to była nowoczesna biblioteka np. połączona z kawiarnią, gdzie można przeczytać nowości i je ewentualnie kupić - coś jak try before you buy. Najlepiej, gdyby to była biblioteka tematyczna, np. literatura piękna podzielona na kraje. Współpraca z wydawcami to tutaj podstawa.
      • Gość: skarb Re: Byle nowoczesna IP: *.ibd.gtsenergis.pl 22.03.12, 17:50
        Jak świat światem kśjonszki w beletrystyce ułożone w/g kraju pochodzenia autora stoją (wyjątek - fantastyka, horrory, kryminały) ;P
        • Gość: . Re: Byle nowoczesna IP: *.dynamic.chello.pl 22.03.12, 18:59
          Gość portalu: skarb napisał(a):

          > Jak świat światem kśjonszki w beletrystyce ułożone w/g kraju pochodzenia autora
          > stoją

          GDZIE?!?!?! W biliotece?! Wjakiej ty bibliotece byłeś - w biliotekach ksiązki ustawia sie w kolejności numerów, a te nadaje się w kolejności nabywania poszczególnych książek, a nie ich treści (języka). W księgarniach natomiast masz na półkach dział "Literatura piękna obca" i obok siebie stoją Achmatowa (Rosjanka), Ajschylos (Grek), Alighieri (Włoch), Andrić (Serb bośniacki), Andruchowycz (Ukrainiec)...


          "Głos" przytacza wypowiedź dyrektorki wydziału kultury UM Agaty Stankiewicz, z której wynika, że prezydent postanowił przekazać lokal MBP, a wydział kultury zwrócił się do skarbnika miasta o przyznanie 250 tys. zł na remont lokalu.

          Więcej... szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,11392441,Jednak_biblioteka_zamiast_Empiku__przeglad_prasy_.html#ixzz1prwfbZTz

          400 tys. na Sojkę, 250 tys. na bibliotekę, milony na pl. Żołnierza - za te wszystkie niepotrzebne wydatki moglibyśmy już dawno mieć wyremontowany pl. Tobrucki i fontannę pośrodku... Ale cóż - wolimy Krzystka, Kazieczkę, Duklanowskich i Golemów...
          • g.r.a.f.z.e.r.o Re: Byle nowoczesna 22.03.12, 21:18
            > GDZIE?!?!?! W biliotece?! Wjakiej ty bibliotece byłeś - w biliotekach ksiązki u
            > stawia sie w kolejności numerów, a te nadaje się w kolejności nabywania poszcze
            > gólnych książek, a nie ich treści (języka).

            A nie przypadkiem wg klasyfikacji dziesiętnej lub kartoteki innego rodzaju?
            Wg kolejności NABYWANIA? Przecież to byłby absurd. :D
            • Gość: . Re: Byle nowoczesna IP: *.dynamic.chello.pl 22.03.12, 22:58
              > A nie przypadkiem wg klasyfikacji dziesiętnej lub kartoteki innego rodzaju?

              Wyobraź sobie bibliotekę naukową, w której literatura niemiecka zajmuje dwa regały - jak znajdziesz opowiadania Tomasza Manna wydane w 1975 roku? Będziesz przeszukiwał każdy regał po kolei? Tymczasem na półce z książkami ustawionymi w kolejności nabywania znajdziesz tę książkę po uprzednim sprawdzeniu jej numeru (np. 13 455) w katalogu - będzie stała między książką kucharską z Wysp Samoa o numerze 13 454 a broszurą o szkodliwości palenia o numerze 13 456...
          • analogowy01 "Wjakiej ty bibliotece byłeś" 22.03.12, 22:55
            No, no... Pełen szacun, koleś. Widzę prawdziwego znawcę. LOL
            Zapewne magazyniera z Książnicy, bo tylko tam (i w innych magazynach) się układa książki wg numerów wynikających z kolejności nabywania. A w bibliotekach miejskich przynajmniej od wojny książki stoją działami. Literatura taka, literatura owaka. Każda osobno, ba - jeszcze w ramach każdej poezja, proza i dramat osobno. No więc "w jakiej ty bibliotece byłeś?"
            A kolega zed.1 znowu bajdurzy - jadowicie i z podobnym znawstwem. Skąd ta pewność, że za inne lokale (nie "najbardziej reprezentacyjne" - posikać się można...) w mieście biblioteka płaci mniej? Wiesz, czy ci się zdaje, że wiesz?
            ALE! Jakaś czytelnia i "salon" - to jednak będzie kompletna klapa. Wie każdy kto bywa w istniejących bibliotekach czy też na spotkaniach innych niż ze Szwają. Może w końcu zrobić wypożyczalnie multimediów - filmów, muzyki? Jak gdzie indziej w Polsce (takie miasto na Wrrr...) Na placu Lotników są fajne filmy ale mało. A tu duży lokal koło Pioniera - zorganizować jakieś wspólne imprezy z kinem. Żeby nie tylko "Piłę 16" i "Shreka 23" można było oglądać w niedoszłej galaktycznej stolicy kulturalnej. Albo coś wokół komiksów - też są na Lotników i też fajne, a tu by jakiś konwent zrobić, coś takiego. Pasjonaci sami zrobią tylko im dać miejsce.
            • zed.1 Re: "Wjakiej ty bibliotece byłeś" 22.03.12, 23:27
              czyli chcesz mi powiedziec, ze koszt jednej biblioteki to ponad milion zlotych rocznie? to ja juz wole bajdurzyc, ze tak nie jest bo jesli tak jest to to ku... niesamowity bylby przyklad rozrzutnosci tego durnego i zacofanego miasta.
              • zed.1 Re: "Wjakiej ty bibliotece byłeś" 22.03.12, 23:31
                sorry, nie milion (zera mi sie przestawily) a 100tys, plus pensje, media, ponad dajmy 150.

                w jakim sposob taka kwota ma odzwierciedlenie w pozytku dla mieszkancow??? ile osob korzysta z jednej filii? dalej, rozwiej moje bajdurzenie i daj mi liczby konkretne.
                • Gość: analogowy01 Daj mi jakieś liczby konkretne IP: *.play-internet.pl 23.03.12, 02:15
                  Proszę bardzo. Dla chcącego nic trudnego: miejska biblioteka jako instytucja posiada BIP:
                  a w nim plan budżetu na 2012 r. : bip.mbp.szczecin.pl/index.php?modul=bip&akcja=dokument&dokument_id=78
                  dotacja z UM to 6 182 860,00, filii jest 34 i centrala, co daje 176,60 tys. rocznie na jednostkę. 14 tys. miesięcznie. Dużo. Pewnie. A zobacz, że na prąd i gaz idzie tyle co na książki. Ponad 80 tys. na podatki!
                  Nie wiem, ile czytelników było w zeszłym roku, ale w 2010 podobno 53 655 osób i ponad 376 tys."Odwiedzin po książkę" czyli chyba wypożyczeń (szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,9052518,Marcinowski__Wprowadzmy_biblioteki_do_marketow_.html#ixzz1ptfzn5CP)
                  To chyba nie jest źle.
                  W największej chyba filii (na pl. Lotników) jest 150-200 osób dziennie (szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,9022494,Jak_powinny_pracowac_biblioteki__Do_wieczora__w_weekendy.html)
                  To chyba też nie jest źle.
                  Jakby interesowało Cię coś jeszcze, to możesz zapytać (też przez BIP), a instytucja musi Ci odpowiedzieć.
                  A teraz dla pewnego porównania: same wynagrodzenia Urzędu Miasta na wynagrodzenia w 2012 r.: 48 845 484 zł
                  (bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/4FDDC16D8A12446FAB425546BACEC537/05.pdf) - drobny przyczynek do dyskusji o kosztach, braku pieniędzy np. na kulturę, przedszkola itp.
    • Gość: wruk ksionzki Re: Jednak biblioteka zamiast Empiku [przegląd pr IP: *.ias.bredband.telia.com 22.03.12, 12:24
      A kto tam bedzie ksiazki wypozyczac; chyba nie okoliczni mieszkancy...?
      Boje sie ze jak przyjdze zima, to przy kominku nie beda wnusiom czytac, jeno do ognia dokladac.




      Taka gmina.
    • Gość: LA Re: Jednak biblioteka zamiast Empiku [przegląd pr IP: *.globalconnect.pl 22.03.12, 12:44
      A co innego mogło tam powstać? Tam, gdzie nie ma miejsc parkingowych, nie zatrzyma się osoba zmotoryzowana, bo to nie jest wygodne. Nie może być tam sklep czy fitnes. Tam pójdzie ktoś, kto spacerkiem idzie przez miasto.
    • lonelyboy1989 Re: Jednak biblioteka zamiast Empiku [przegląd pr 22.03.12, 18:54
      Od fizycznego zbliżania to są panie stojące przy Szosie Stargardzkiej. :P
    • Gość: bb do SCR lokal oddać IP: *.adsl.inetia.pl 22.03.12, 19:59
      no nie Dominiak Górski?Już wy tam podejmiecie się dewastacji żeby nic nie było

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka