uotr
24.04.02, 14:54
Mamy tam obecnie niezly spektakl planetarny. W rzadeczku ustawily sie (kolejno
od horyzontu): Merkury, Wenus, Mars, Saturn i Jowisz. Wszystkie po zachodniej
stronie nieba. I trzeba je ogladac zaraz po zachodzie slonca, ok. 21.00. Im
pozniej, tym mniej zobaczycie.
Najlatwiej zobaczyc Wenus i Jowisza. To najbardziej jasne obiekty na niebie,
oprocz Ksiezyca oczywiscie.
W miniony weekend byla bezchmurna pogoda i skorzystalem z tego. Do obserwacji
wystarczy nieuzbrojone oko, choc oczywiscie chocby jakas lornetka, luneta czy
aparat z dlugoognioskowym obiektywem by sie bardzo przydaly. Ja mam stara
radziecka lunete 25x. Niewiele pomaga ale na tyle dobrze ze zobaczylem 3
ksiezyce Jowisza i jakby zarys pierscieni Saturna.
Po szczegolowe wskazania lokalizacyjne zerknijcie na www.bbc.com.pl
Zycze udanej pogody i owocnych obserwacji.