Dodaj do ulubionych

Spojrzcie w niebo...

24.04.02, 14:54
Mamy tam obecnie niezly spektakl planetarny. W rzadeczku ustawily sie (kolejno
od horyzontu): Merkury, Wenus, Mars, Saturn i Jowisz. Wszystkie po zachodniej
stronie nieba. I trzeba je ogladac zaraz po zachodzie slonca, ok. 21.00. Im
pozniej, tym mniej zobaczycie.
Najlatwiej zobaczyc Wenus i Jowisza. To najbardziej jasne obiekty na niebie,
oprocz Ksiezyca oczywiscie.
W miniony weekend byla bezchmurna pogoda i skorzystalem z tego. Do obserwacji
wystarczy nieuzbrojone oko, choc oczywiscie chocby jakas lornetka, luneta czy
aparat z dlugoognioskowym obiektywem by sie bardzo przydaly. Ja mam stara
radziecka lunete 25x. Niewiele pomaga ale na tyle dobrze ze zobaczylem 3
ksiezyce Jowisza i jakby zarys pierscieni Saturna.

Po szczegolowe wskazania lokalizacyjne zerknijcie na www.bbc.com.pl
Zycze udanej pogody i owocnych obserwacji.
Obserwuj wątek
    • uotr Kometa 24.04.02, 16:02
      W okolicy Słońca byla do niedawna jasna kometa Ikeya-Zhang. Najbliżej niego
      przeszła ona w nocy z 18 na 19 marca. Obserwacje były jednak utrudnione z
      powodu jej niewielkiej odległości kątowej od Słońca. Kometa ginęła w blasku
      wieczornej zorzy i chowała się pod horyzont niedługo po Słońcu.

      Teraz warunki z dnia na dzień poprawiają się. Kometa przemknela z nieba
      wieczornego na poranne, dość szybko przy tym oddalając się od Słońca zarówno w
      przestrzeni kosmicznej, jak i na niebie. Na początku kwietnia oba ciała dzielił
      dystans 33 stopni, w połowie już 51 stopni, a pod koniec miesiąca bedzie to
      ponad 80 stopni! W połowie kwietnia kometa stala się obiektem okołobiegunowym,
      co znaczy, że w Polsce można obserwować ją przez całą noc. Przez cały kwiecień
      kometa zbliża się do Ziemi. Jej jasność utrzymuje się zatem na prawie stałym,
      wysokim poziomie. Do połowy maja nie powinniśmy mieć problemów z dostrzeżeniem
      Ikeya-Zhang gołym okiem.
      Radze skorzystac z okazji, bo nie wiadomo kiedy pojawi sie nastepna kometa.
      Ostatnia była w marcu 1997, czyli 5 lat temu!
    • jottka Re: Spojrzcie w niebo... 24.04.02, 17:15
      Całkowicie popieram oglądanie w/w atrakcji. Parę dni temu widziałam księżyc z
      towarzystwem w Beskidzie Niskim, między Łużną a Bobową. U dołu wyli wilcy, a u
      góry wyglądało jak dekoracja filmowa ;)))
      • Gość: red Re: Spojrzcie w niebo... IP: 213.76.59.* 24.04.02, 20:30
        Na razie to widze tylko deszczowe chmury !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        • gosia-s Re: Spojrzcie w niebo... 25.04.02, 08:16
          A w Warszawie niebo bezczelnie zachmurzyło się. Kurcze!
          • jottka Re: Spojrzcie w niebo... 25.04.02, 21:43
            W miesięczniku "Wiedza i Życie" regularnie jest opis astronomicznych atrakcji w
            danym miesiącu - co, kiedy i gdzie można zobaczyć, co gołym okiem, a co za
            pomocą Skomplikowanych Urządzeń. Tak więc jeśli teraz leje, to trzeba się po
            prostu zasadzić np. na podziwianie Urana ok. trzeciej nad ranem w maju ;)))
    • Gość: skuter spojrzalem i nic nie widzialem:( IP: *.autocomp.com.pl / 192.168.0.* 26.04.02, 08:26
    • Gość: wuen Re: Spojrzcie w niebo... IP: *.ha3.agh.edu.pl 05.05.02, 23:57
      1 i 2 maja warunki do obserwacji były bajeczne (jak na miasto).
      Zabrałem swoich synów na Błonia i tam podziwialiśmy niebo.
      Bez najmniejszych problemówm zlokalizowaliśmy wszystkie pięć
      planet i wszystkie, co jaśniejsze, gwiazdy. Teraz niebo zaciągnęło
      się chmurami i nie da się oglądać spotkania Marsa i Saturna :-(
      Mam nadzieję, że 14 maja niebo znowu bedzie czyste by móc
      oglądać randkę Wenus z Księżycem.
      Pozdrawiam.
      wuen
      • jottka Re: Spojrzcie w niebo... 06.05.02, 00:09
        Nie zgadzam się!!! Od Rotundy ustawili taki ohydny lunapark, ziejący
        stroboskopami w niebo i okolicę, przez kwadrans dojść nie mogłam, czy to
        gwiazda, czy to Jowisz, czy też może reflektor :(((

        Najlepiej za to widać ode mnie na górce, na Prądniku Czerwonym :)) Pełna
        panorama i moczyć nóg nie trzeba, omal się nie zabiłam na Błoniach...
    • uotr Moze dzisiaj? 08.05.02, 15:03
      Marudy i malkontentow co to nie wierzyli ze nadejdzie taka noc co to gwiazdy
      bedzie widac zapraszam na dzisiaj wieczor. A jak nie dzisiaj to jutro albo
      pojutrze. Szykuje sie raczej bezchmurna pogoda.
      I pamietajcie - krotko po zachodzie slonca, ok. 21.00, bo potem bedzie za pozno!
      Dosc aktualne informacje sa tu:
      wyborcza.gazeta.pl/info/artykul.jsp?xx=816110&dzial=010600
      • jottka Re: dziś dziś! 08.05.02, 21:59
        Otóż to. Około dziewiątej widać było (z wspominanego Prądnika Cz.) przepięknie
        Jowisza i Wenus, a jak się człowiek mocno wysilił, to jeszcze coś świeciło
        trochę w dół od tej ostatniej i trochę nad nią. Chyba że mi się szkła na
        lornetce zamazały ;)))

        I Bliźniaki. Jakież urocze :)))
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka