Dodaj do ulubionych

Czy za Polskimi katolikami na wyspy jadą księża?

IP: *.ghnet.pl 25.12.07, 19:48
Czy może więcej jest ich w Afryce? Ameryce Płd?
Obserwuj wątek
    • Gość: aqq Re: Czy za Polskimi katolikami na wyspy jadą księ IP: 91.84.222.* 09.01.08, 02:57
      Wlasciwie zadane pytanie, jak rozumiem, powinno brzmiec: czy Kosciol
      polski wysyla misjonarzy raczej tam, gdzie ksiezy jest dramatycznie
      malo w ogole - czy tez wysyla ich tam, gdzie akurat emigruja Polacy
      (Europa) ale ksiezy choc jest malo to nie 'dramatycznie'?

      Hm, no moim zdaniem jesli zalozymy ze srednio inteligentny emigrant
      zna jezyk kraju do ktorego wyjezdza, to jednak ten pierwszy wariant
      powinien brac gore nad drugim. Jesli zna sie jezyk, integracja z
      parafia nie powina byc problemem.

      A jesli zna sie jezyk srednio? To proponuje udzial w lokalnych
      aktywnosciach (np. kursy alfa, grupy bilijne itp.) potraktowac tak,
      ze godzina z native speakerem w Polsce kosztuje 12 GBP, a tu mozna
      to miec za darmo;)
      • Gość: natalka Re: Czy za Polskimi katolikami na wyspy jadą księ IP: *.b-ras2.blp.dublin.eircom.net 19.07.08, 16:34
        oki skoro są takie spotkania to w jakim kosciele bo szczerze znam angielski no
        ale modlitwy ? ;| nikt się tego w szkole nie uczy ani na jakichkolwiek kursach w
        polsce mnie tego nie uczono a chcialabym isc do kosciola i wiedziec o co chodzi
        w ogole na mszy ...... Bylam raz tutaj i stwierdzilam ze dopoki nie naucze sie ,
        nie ogarne tego co mowi ksiadz to nie pojde wiecej bo połowy z tego co mowi nie
        rozumiem ;p a jest w Dublinie cos takiego jak POLSKI KOśCIół ??? pozdrawiam i
        czekam z niecierpliwoscia na odp ;)
        • Gość: emigrant Jest w Dublinie polski kosciol: IP: 92.3.182.* 19.07.08, 21:21
          www.polskairlandia.ie/koscioly_w_irlandii/st_marks_church/
          www.polskairlandia.ie/koscioly_w_irlandii/pozdrawiam
          • Gość: natalka Re: Jest w Dublinie polski kosciol: IP: *.b-ras2.blp.dublin.eircom.net 19.07.08, 23:03
            dzięęęęęęęękuję bardzo!!!!:)
      • nsc23 Re: Czy za Polskimi katolikami na wyspy jadą księ 09.10.08, 13:20
        Alez 'tam, gdzie emigruja Polacy' i 'tam, gdzie ksiezy jest dramatycznie malo'
        to akurat w tym wypadku ten sam kierunek - Europa. Stawiam dolary przeciw
        bananom, ze w Afryce i Ameryce Pd. jest wiecej powolan niz w zachodniej Europie.
    • acc4 Jadą, jadą... 09.10.08, 11:32
      Eksportują polską wersję katolicyzmum której poziom wyznaczją
      takie "tuzy intelektu" jak Sławoj Flaszka Głódź, czy Józef Glemp
      (ten od "kundelków" i "przypadkowego społeczeństwa").

      Irlandia była chrystianizowana już dwa razy: raz przez św. Patryka,
      drugi raz przez walijskich Normanów, którzy w 1166 roku zaopatrzeni
      w bullę papieską zezwalającą na podbój, narzucili temu krajowi
      wersję katolicyzmu zależną od Rzymu, jako że monastyczny katolicyzm
      irlandzki panuący na wyspie ok. 600 lat był zbyt autonomiczny, jak
      na gust papiestwa. Można się w takiej polityce Owczesnego papiestwa
      dopatrzeć podobieństwa do nadania prawa Krzyżakom do nawracania
      mieczem polskich katolików na "prawdziwą" wiarę, a także wysłania
      krucjaty przeciwko "heretykom" w południowej Francji, w czasie
      której zabijano na wszelki wypadek wszystkich mieszkańców jak
      popadnie, pozostawiając Panu Bogu zadanie rozpoznania swoich (kogo
      zbawić, a kogo potępić). Ale to na marginesie.

      Nasi misjonarze, tym razem już bez bulli papieskiej, wyruszyli
      obecnie z misją nawracania na wersję "moherową" katolicyzmu. To coś
      na kształt trzeciej chrystianizacji Irlandii. Niech zepsuci
      dobrobytem Ajrisze zobaczą jak wygląda prawdziwa pobożność. Polscy
      misjonarze też chyba lepiej się czują w cywilizowanej Irlandii niż
      gdzieś w afrykańskim buszu czy chińskim interiorze. W każdym razie
      bezpieczniej, w Irlandii nie grozi im męczeństwo za wiarę. Na
      szczęście Ajriszom też tym razem nie grozi zbawianie na siłę, więc
      jest OK.
      • Gość: ptaq1979 Re: Jadą, jadą... IP: *.broadband.digiweb.ie 27.10.08, 22:56
        A czy moge wiedziec ilu polskich ksiezy spotkales/as w Irlandii?
        Dziwnym trafem znam sporo osob krytykujacych Kosciol czy ksiezy na
        podstawie "Slyszalem...", Mowia ze..." a nie na podstawie
        bezposrednich doswiadczen. Ja mam dosc ambiwalentny poglad co do
        wersji "moherowej katolicyzmu" jak to nazywasz, niemniej zaden
        polski kaplan ktorego tu spotkalem nie propaguje takiej wersji
        naszej wiary. Nie za bardzo tez rozumiem co ma wspolnego przyjazd
        polskich ksiezy na Wyspy z chrystianizacja Irlandczykow, bo wedlug
        mojej wiedzy zdecydowana wiekszosc naszych kaplanow prowadzi prace
        duszpasterska dla Polakow...
        Potrafie zrozumiec osoby krytykujace Kosciol, ktore maja jakas
        wartosciowa alternatywe dla niego, niemiej w twojej wypowiedzi nie
        potrafie znalezc nic oprocz bezmyslnej krytyki...
        Pozdrawiam i zycze wiecej usmiechu!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka