violent_green 28.01.08, 14:14 Zostałam obdarowana 3 ogromnymi główkami. Drodzy forumowicze, macie jakieś fajne przepisy z tą kapustą w roli głównej? Chętne zrobiłabym coś ciepło. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
roseanne Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 28.01.08, 15:27 mozna w nia galabki pozawijac mozna dodac do stir fry mozna poddusic, tak jak wloska, tyle ze delikatniejsza w smaku jest lubie podduszona z dodatkiem pomidorow Odpowiedz Link Zgłoś
marbor1 Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 28.01.08, 19:29 Można też zrobić zasmażaną. ok. 1/2 kg kapusty, 10 dag boczku wędzonego, 1 mała cebula, 1-2 łyżek octu z białego wina, sól, cukier do smaku. Zesmażyć boczek na d. patelni [nie rumieniąc], dodać drobno pokrojoną cebulę, podsmażyć. Dodać poszatkowaną kapustę i smażyć 5 minut. Doprawić octem, solą i szczyptą cukru. Przykryć pokrywą i dusić wszystko jeszcze ok. 5 minut. Kapusta nie może być rozgotowana, ma być jędrna. Odpowiedz Link Zgłoś
jollyvonne Re: podduszanie 29.01.08, 23:31 Czy moglabys rozwinac temat podduszania kapusty, tudziez kapusty podduszanej z dodatkiem pomidorow? Odpowiedz Link Zgłoś
roseanne Re: podduszanie 30.01.08, 01:49 najprosciej: zielona cebulka, cala, znaczy biale i zielone posiekac podsmazyc na masle z oliwa ( lyzka +lyzka) jak sie zeszkli dodac poszatkowana kapuste, lekko posolic teraz dodac z pol szklanki wody poddusic, do momentu, gdy kapusta przestaje chrzeszcic w zebach, ale ciagle jest twardawa na tym etapie mozna dodac posiekane pomidory i poddusic dodatkowe 10-15 minut (posiekane z puszki tez ujda, nie musza byc swieze) mozna dodac posiekany koperek i juz mozna odrobine octu i zasmazke mozna zjadac potrawe samodzielnie, mozna z chlebem, mozna z ziemniakami mozna jako typowa jarzynke do miesnego obiadu Odpowiedz Link Zgłoś
poszukiwaczarmi Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 29.01.08, 00:44 Obdarowywanie kapustą pekińską to mam nadzieję nie jakaś nowa świecka tradycja w Polsce? Trzy główki to już bardzo kłopotliwy prezent i nieźle trzeba się nagłowić, co z tym zrobić. Wypowiedzi dotyczące stir-fry popieram, może być jako składnik gorącego dania, do gołąbków podszedłbym ostrożnie (wielka twarda część w liściu tego warzywa). Do żadnej surówki z tego nie zachęcam. Półżartem dodam (bo mnie zaraz oskarżą o grubiaństwo), że posiekane to warzywo nieźle spisałoby się jako wypełniacz kartonów z kruchymi przesyłkami gdyż jako surowe wykazuje wielką sprężystość :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szadoka Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? IP: 212.160.172.* 29.01.08, 08:24 tak sie zastanawiam skad ta niechec do kapusty pekinskiej? Zima jest znakomita zamiast salaty ( do zimowej salaty jakos nie mam zaufania, do pomidorow tudziez a cos zielonego na kanapce byc musi). Ja osobiscie z kapusty wlasnie lubie te twarda czesc. I najczesciej robie z niej surowke : posiekana kapusta + co sie nawinie. Ostatnio nawinely sie mandarynki, jablko, olej z pestek dyni, prazone pestki z dyni, przyprawy. Odpowiedz Link Zgłoś
poszukiwaczarmi Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 29.01.08, 23:16 Nie jestem przekonany, że istnieje jakaś ogólna niechęć do kapusty pekińskiej, co więcej, z wolumenu jej sprzedaży wnoszę, iż jest to ulubione warzywo Polaków (bo w innych krajach Europy jej prawie nie widuję, ale może sięgam wzrokiem zbyt daleko i nie zauważam). Ja mam do niej pretensje praktycznie wyłącznie dlatego, że rodzimi gastronomowie upatrują w niej królowej polskiej sałaty i, mimo że nie jest to sałata, siekają ją jako podstawę do każdej sałatki. Dziwi mnie to o tyle, że choćby sałata lodowa, już pomijając kędziarzawe, roszponki i inne, kosztuje porównywalnie. Różnica zaś w smaku i konsystencji jest zasadnicza - sałaty mają swoiste smaczki albo emanują kruchością, jędrnością, soczystością, zaś pekińska tych własciwości nie ma. Generalnie - do kapusty pekińskiej należy dodać bardzo dużo dodatków i obficie potraktować ją sosem, żeby była zjadliwa. Sałaty zaś mozna jadać same w sobie, z kropką winegretu, ot, jako listek do kanapki (nigdzie nie widziałem kanapki z listkiem pekińskiej :P. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy ją tolerują w sałatkach i traktują jako zamiennik sałat. Ja jednak jestem zdania przeciwnego i za styropianową konduitę i gumową cielesność jej nie lubię :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ppp moze podaj liste IP: 212.76.37.* 30.01.08, 01:36 tych podlych jadlodajni, w ktorych podali ci kapuste pekinska, skoro tyle o tym piszesz, to bedziemy ich unikac. lol. Odpowiedz Link Zgłoś
nieskorzanka Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 08:12 Dziwi mnie to o tyle, że choćby sałata > lodowa, już pomijając kędziarzawe, roszponki i inne, kosztuje porównywalnie Jak można w ogóle porównywać ceny!!! Oczywiście, że pekińska jest nieporównywalnie tańsza. Kosztuje ok. 3zł za KILOGRAM, a cena tych sałat to 4-5zł z główkę, lub za 100g pojemniczek. Z kilograma kapusty pek. mam 3 surówki, głowka sałaty ledwo starcza na jedną. Trzy surówki z kapusty (licząc tylko zielsko) kosztują 3zł, a 3 surówki z sałaty (zimą watpliwej jakości) kosztują 15zł.... Odpowiedz Link Zgłoś
poszukiwaczarmi Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 23:20 czwartek, 25 stycznia, Selgros, Gdańsk: kapusta pekińska 4,50 zł 1 sztuka czwartek, 25 stycznia, Auchan, Gdańsk: sałata lodowa 2,59 zł 1 główka Odpowiedz Link Zgłoś
default Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 08:56 > Ja jednak jestem zdania przeciwnego i za styropianową konduitę > i gumową cielesność jej nie lubię :) Tak trochę OT pytanie - możesz mi przybliżyć sens tego sformułowania "styropianowa konduita" ? Bo jakoś nie bardzo mi to zestawienie pasuje, jest nielogiczne. Odpowiedz Link Zgłoś
dzioucha_z_lasu Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 10:00 Poszukiwaczarmi nieudolnie pozuje na elokwentnego erudytę, niestety błyszczy jedynie grafomaństwem. Szanowny poszukiwaczu - używanie w jednym wpisie wielu słów, których znaczenie nie do końca znasz i wypisywanie kilometrowych tekstów o niczym nie świadczy o twoim wysmakowaniu literackim ale raczej o - excuse le mot - nudziarstwie, upierdliwości i napuszeniu godnym wręcz wielkich braci mniejszych. A kapusta pekińska jest bardzo dobrym, tanim i łatwodostępnym zimowym warzywem - źródłem witamin i błonnika, które to substancje, jak być może wiesz - są człowiekowi do zdrowia potrzebne. Odpowiedz Link Zgłoś
glasscraft Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 13:58 poszukiwaczarmi napisał: > ... z wolumenu jej sprzedaży wnoszę, iż jest to ulubione warzywo Polaków (bo w innych krajach Europy jej prawie nie widuję, ale może sięgam wzrokiem zbyt daleko i nie zauważam). No popatrz, a ja ja widuje z kazdym razem jak robie zakupy w lokalnym Sainsbury's/Tesco. Cud, czy co? Odpowiedz Link Zgłoś
dzioucha_z_lasu Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? 30.01.08, 14:00 Kupowałam w kilku róznych sklepach w Londynie - nie wyglądało na to, że jest to jakaś sensacyjna nowinka warzywna.. Odpowiedz Link Zgłoś
ba_nita Re: Poczytaj sobie szlorze, bo wiedzą to Ty nie 30.01.08, 13:49 błyszczysz: KAPUSTA PEKIŃSKA - nadziemna część kapusty warzywnej, dwuletniej rośliny z rodziny krzyżowych pochodzącej z Chin, gdzie uprawia się ją od V wieku. W Europie i Stanach Zjednoczonych zdobyła popularność dopiero w latach trzydziestych, gdzie od razu stała się cenionym warzywem ze względu na smak i wartości odżywcze. W Polsce znalazła uznanie dopiero w ostatnich latach. Główki kapusty pekińskiej są dość luźne, wydłużone, nieco podobne do główek sałaty rzymskiej. Pomarszczone liście mają kształt jajowaty lub łopatkowaty i są barwy żółtozielonej do ciemnozielonej. Liście wewnętrzne są jaśniejsze od zewnętrznych. Warzywo to zawiera m.in.: sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, fluor, karoteny, witaminę B1, B2, C, kwas nikotynowy. Istnieje kilka odmian kapusty pekińskiej różniących się między sobą wielkością główek, pokrojem, zabarwieniem i długością wegetacji. Do najpopularniejszych należą: Chih-Li - stosunkowo późna odmiana charakteryzująca się zamkniętymi u góry główkami o wadze od 0,40 do 1,40 kg, o długich, wąskich, dość silnie owłosionych ciemnozielonych liściach z jasnozielonymi nerwami; Pe-Tsai - o główkach zamkniętych u góry ważących od 0,50 do 1,30 kg - odmiana podobna do Chih-Li, różni się dłuższym okresem wzrostu; Siao-bei-bau-tou - odmiana wczesna, znacznie różniąca się od poprzednich: wagą (są cięższe: ważą od 0,70 do 1,70 kg), wyglądem liści, które są szerokie, zielonożółte, nieowłosione i silnie pomarszczone i wyglądem główki, która jest zwarta, otwarta i rozszerzona u góry. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: genny Re: kapusta pekińska - co z nią zrobić? IP: 217.11.129.* 29.01.08, 07:34 Spaghetti inaczej. Kapustę pokroić niezbyt drobno. Na oliwie przesmażyć startą grubo marchew, posiekaną cebulę i czosnek, trochę kruszonego chilli. Wrzucić kapustę, podlać sokiem pomarańczowym wymieszanym z sosem sojowym, chwilę poddusić. Wrzucić makaron, ugotowany, rzecz jasna. Al dente. Szybkie i jedno z ukochanych w mojej rodzinie. A przepis zmodyfikowany(uproszczony) A Kręglickiej. Odpowiedz Link Zgłoś
dzioucha_z_lasu Kapusta pekińska - pożyteczne warzywo 30.01.08, 10:24 Kapusta pekińska to idealne warzywo dla tych, którzy chcą się zdrowo odżywiać, z powodu niskiej kaloryczności ( 100 g zawiera 16 kcal ) jest stworzona dla diet odchudzających. Jest także bogata w błonnik, witaminy A, B i C oraz takie składniki mineralne jak wapń, potas, fosfor i sód. W przeciwieństwie do popularnych w Europie Środkowej warzyw kapustnych jest lekkostrawna. Można ją jeść w stanie surowym, dzieki czemu nie marnuje się cennych składników. Odpowiedz Link Zgłoś
jollyvonne Re: Kapusta pekińska - pożyteczne warzywo 30.01.08, 11:35 Zgodze sie z Toba dzioucha, pozyteczne warzywko z tej pekinki. Szoku malego dostalam jak przeczytalam ze w Polsce kosztuje ona tyle co salata, ale widze ze to zostalo juz skorygowane. Dostepnosc w Europie: nie wiem jak daleko trzeba patrzec, i w ktorym kierunku, ale w znanej mi czesci Europy warzywo to ma sie dobrze i w sklepach jest rownie dostepne jak w PL. Na popularnosc tez nie narzeka. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: en Re: Kapusta pekińska - pożyteczne warzywo IP: *.chello.pl 30.01.08, 13:01 Kapusta pekinska dobrze zrobiona - czemu nie. Natomiast rzeczywiscie (moze dlatego, ze tania, a moze ze dlugo sie trzyma) naduzywana jest restauracyjnie. W Krakowie: Taco Mexicano laduje surowke z pekinskiej do wszystkiego, takoz Sphinx i Gruzinskie Chaczapuri. Kebabiarnie tez lubia. To niedrogie, popularne miejsca. A czy w Gruzji, Meksyku i Egipcie pekinska jest narodowa salata? Watpie. Pekinska niewinna, obrzydzili ja kiepscy kucharze. Odpowiedz Link Zgłoś
ba_nita Re:Najprościej: 30.01.08, 13:47 kapusta pekińska (ilość dowolna), 2 łyżki masła, tyle samo bułki tartej, sól, pieprz, kminek. Kapustę pekińską kroimy w paski. Roztapiamy masło, dodajemy kapustę. Dusimy i po ok. 10 minutach (jak się zeszkli) dodajemy bułkę tartą i doprawiamy do smaku. Odpowiedz Link Zgłoś