Dodaj do ulubionych

Co jest nie tak z polską kuchnią?

21.06.09, 18:41
Co i rusz nadziewam sie na tym forum na pogardliwe uwagi na temat
naszej, poskiej kuchni. A to, ze bez polotu, a to że coś tam? Co
niby takiego w niej jest okropnego?
Obserwuj wątek
    • avvg Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 18:48
      To nie kuchnia jest bez polotu, ino ewentualnie kucharz.

      Najbardziej kocham polską kuchnię za wszystko, co w niej kwaśne. Tak,
      zdecydowanie,moim zdaniem za same kwasy warto nam jej zazdrościć.
      A za zupy grzybowe to tak na marginesie:)
      • nexstartelescope Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 18:56
        To proste - polska kuchnia nie jest trendi, kul i dżezi, poza tym jest tłusta,
        niezdrowa, niesmaczna i (...). O wiele lepiej brzmi w towarzystwie relacja z
        wizyty w super-odjechanym-sushi-barze czy podzielenie się przepisem na kurczaka
        Gong Bao, niż przyznanie, że wczoraj był na obiad schabowy i kapusniak ;) W
        ogóle schaboszczaki, sałatki jarzynowe i ogórkową należy spożywać w tajemnicy,
        bo to od dawna passe :)
        • figgin1 Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 19:14
          nexstartelescope napisała:
          W
          > ogóle schaboszczaki, sałatki jarzynowe i ogórkową należy spożywać
          w tajemnicy,
          > bo to od dawna passe :)

          Ale przecież polska kuchnia nie składa się wyłącznie ze schabowych,
          sałatek jarzynowych i ogórkowej. Mamy takie rarytasy jak flaki z
          imbirem, sandacza w sosie piernikowym czy kiszone ogórce z miodem.
          Jak można pisać, ze to jedzenie bez polotu i finezji?
        • bene_gesserit Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 23:30

          E tam.
          Wystarczy popatrzec, jaka popularnoscia ciesza sie na GP watki o
          zupie koperkowej, mlodej kapuscie czy kluskach slaskich. Nikt sie z
          autorow tych watkow nie nasmiewa czy cokolwiek w tym stylu -
          przeciwnie.
    • Gość: x Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.icpnet.pl 21.06.09, 19:02
      Nic nie jest w niej okropnego ale tutaj na forum sami Włosi, Francuzi i Azjaci.
      ;) Gotowi toczyć bój o każdy plasterek mozarelli na pizzy czy każde ziarnko ryżu
      w sushi nie mówiąc o awanturach o śmietanę w carbonarze. ;)
      Przy schabowym nie mają jak się popisać bo większość ma swój sposób na kotlety
      więc kuchnia polska idzie w odstawkę.
      • Gość: ania_m Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.pools.arcor-ip.net 21.06.09, 19:16
        kto sie niby wyraza pogardliwie na forum o kuchni polskiej?
        a ze nie ma zacietych dyskusji o schabowym i pomidorowej, to chyba logiczne. z
        ta kuchnia wiekszosc z nas nie ma problemow, bo wyrosla z nia i dalej
        praktykuje, jesli nie na codzien, to przynajmniej na tyle czesto, aby miec o
        niej pojecie.
        poza tym byloby to zgola smieszne i kretynskie, gdyby forumowicze - emigranci
        zywili sie tylko i wylacznie nia mieszkajac w usa, uk, australii, szwecji, czy
        niemczech.

      • bene_gesserit Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 23:34

        To, ze ktos sie zna na kuchni innych krajow, nie swiadczy o nim
        zle. Przeciwnie - warto sobie rozszerzac kulinarne horyzonty.
        Automatyczne laczenie tego znastwa innych zwyczajow kulinarnych z
        nieznajomoscia i pogarda dla wlasnej kuchennej tradycji jest imho
        naduzyciem. Chetnie poczytam, ktore to nicki niby to robia. Jesli
        anonimowy x jest gotow do rzeczowej (z linkami do postow)
        konfrontacji, a nie tylko zlosliego dogadywania.
        • jacek1f ja tez nie wiedze zeby sie miala zle... 21.06.09, 23:40
          w kazdym razie u mnie i wsrod moich znajowmych i rodziny bardzo dobrze - w kazdej rozsadnej odmianie.

          A inne kuchnie tez.
        • figgin1 Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 07:38
          Cóż, wielokrotnie czytałam tutaj posty świadczące o pogardliwym
          stosunku do polskiej kuchni. Przeważnie, że jest bez polotu itp.
          Niestety, nie mam czasu na szukanie linków, ale przecież sobie tego
          nie zmyśliłam. Nie piszę tutaj, by kogoś obrazić, po prostu ciekawi
          mnie fenomen.
          • bene_gesserit Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 12:45

            A ja juz nawet na tym forum pisalam, ze zjawisko pogardy dla tego,
            co nasze dotyczy wszystkich dziedzin zycia wlasciwie. Ile zdan (na
            codzien!) zaczynajacych sie 'no tak, u nas w kraju to jest
            mozliwe... niestety!' albo 'to takie polskie!', 'polskie
            pieklo', 'my, Polacy, nie umiemy/nie potafimy/nigdy w zyciu nie
            zrobimy'. Wg moich obserwacji idzie to w parze z duma, a czasem
            wrecz pycha z dokonan Polski i Polakow oraz z naszej niezwyklej
            historii :) Osobliwa mieszanka buty i kompleksow.

            Kazdy z tych ciezko-i-tlusto marudzacych tak naprawde dlaby sie
            pokroic za bigos, a pierogi jego babci bylbyby potrawa, ktora by
            najchetniej zjadl, gdyby za godzine mialby byc koniec swiata.
            • achulaw Popieram!!! 23.06.09, 19:52
              W polskiej kuchni najwspanialsze są właśne proste cudowne smaki:pierogi ,
              placki ziemniaczane , kluski z sosem,ZUPY!!!!
              Żadne suszi (celowa pisownia) nie zastąpi śledzików na 1000 sposobów.
              Trzeba mieć umiar.
              Objadanie się schobowym z kapustą nie jest szczytem rozkoszy ale czy
              karbonada jest dietetyczniejsza? Czy szparagi naprawdę lepsze od pysznej
              młodej fasolki , a francuski omlet z "Bóg wie czym" od jajecznicy z
              pomidorami i pieczarkami?
              Ile jest tęsknych wołań o ogórki kiszone ,małosolne,młodą
              kapustkę,twaróg???
    • 363636r Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 19:15
      Nie całkiem bym się zgodził. Nie zauważyłem, żeby nasza kuchnia była tu jakoś
      specjalnie sekowana. Sam (wybaczcie kryptoreklamę) zamieściłem wiele dań na GP w
      których nie żałowałem skwarków, kapusty, śmietany i wieprzowiny i z tego powodu
      nikt mnie tam nie dyskryminował.
      Wydaje mi się, że właśnie bardzo proste, zwyczajne potrawy cieszą się największą
      oglądalnością; kasza z grzybowym sosem, kartacze, mielone czy zalewajka.
      • Gość: Gosc Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.dsl.pltn13.sbcglobal.net 21.06.09, 23:02
        Mnie sie wydaje, ze tu nie o polska kuchnie chodzi, co o te okropne polskie
        wynalazki typu salatki np. gyros. :-))) I dobrze, bo to trzeba tepic. Tak samo
        jak Vegete.
        • Gość: sylwia Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.ds3.agh.edu.pl 21.06.09, 23:33
          po pierwsze,większości jest dobrze znana czyli już nie tak atrakcyjna jak inne-o
          to,że co obce i nieznane jest bardziej intrygujące chyba nie trzeba się
          sprzeczać? tym bardziej że tak naprawdę dopiero od niedawna możemy próbować i
          smakować tych wszystkich nowości z zagranicy.
          po drugie-rzeczywiście jest dość ciężka i tłusta a teraz zdrowe odżywianie staje
          się priorytetem dla wielu.
          • bene_gesserit Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 21.06.09, 23:38
            E tam, to cale gadanie o polskiej kuchni, ze jest ciezka i tlusta
            to imo gruba przesada.
            Przeciez ciezkie i tluste sa rowniez tradycyjne potrawy Francuzow,
            Anglikow, Wegrow itd itd. A oni jakos nie mantruja o tluszczu i
            ciezkosci swojego gotowania - po prostu uzywaja swojej tradycji
            kuchennej w nowoczesny, lekko odchudzony sposob. Jak zreszta kazda
            inna nacja na swiecie. Nikomu nie ubedzie, jesli chlodnik zrobi sie
            nie na smietanie, ale na jogurcie czy kefirze, a chlodnik nadal
            pozostanie chlodnikiem.
            • znana.jako.ggigus ale polska kuchnia nie jest sexy:) 21.06.09, 23:45
              fakt, masz racje, ze Francuzi czy Wegrzy nie oszczedzaja na tluszczach, ale moze
              czesciej uzywaja oliwy?+
              poza tym to, co np. oferuja tzw. polskie restauracje w Niemczech, jest polane
              gruba warstwa smalcu, sklada sie z 90% miesa, schabowy kroluje, jak pierogi
              ruskie, to ze skwarkami i polane smalcem itepe. Wiec jak sie potem komus mowi,
              ze sie jest wege i ze sie da wege praktykowac w kuchni polskiej, to ludzie
              wpadaja w oslupienie.
              Powinien sie MSZ zajac polskimi knajpami za granica, serio.
              • bene_gesserit Re: ale polska kuchnia nie jest sexy:) 22.06.09, 00:17

                Ale to tradycja splycona i okrojona przeciez!
                Jak to sie ma do polskich zup, ktore za najlepsze ze wszystkich na
                swiecie, bo gotowane zawsze na fantastycznym podstawowym wywarze
                (wege lub nie) z pieciu co najmniej warzyw i ziol? Jak do kasz,
                ktorych w zasadzie brak w kuchni krajow Europy Zachodniej?
                Tradycyjnego nabialu, jak kefir i maslanka? Kiszonych warzyw, o
                niebo lepszych kazde inne? No wez.
                • znana.jako.ggigus nie mowie, ze nie 22.06.09, 00:21
                  i kisze zury i wioze kiszone ogory i przepisy od mojej mamy- wybitnej zupolozki,
                  ale ja nie prowadze polskiej knajpy w De, czytam zawsze jadlospisy i szlag mnie
                  trafia
                • achulaw Re: ale polska kuchnia nie jest sexy:) 23.06.09, 20:02
                  Kiszona młoda kapusta na "szybko",młode ziemniaczki z maślanką i
                  koperkiem,rosół na wołowinie z domowym makaronem.Ryby POLSKIE!!!
                  sandacz,sieja,szczupak w galarecie ( o karpiu nie wspomnę bo nie lubię)
                  Żadne ciasta nie sa tak pyszne jak polska drożdżówa z posypką i
                  owocami,sernik,makowiec.
                  A TAK POZA TYM...SEXY???Sexy kolacja to kwestia ilości.WĄTPIĘ CZY BYŁABYM
                  NAMIĘTNA nawet po ostrygach w ilości max , a po pierogach ,lub
                  krokiecikach z dobrym winem lub barszczykiem w NAPEWNO jesli przygotuje
                  je ukochana osoba lub z ukochaną osobą.
              • Gość: x Wegrzy i oliwa??? IP: *.unitymediagroup.de 22.06.09, 03:44
                Smalec i tylko smalec, gesi i wieprzowy.
        • eeela Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 00:03
          > Mnie sie wydaje, ze tu nie o polska kuchnie chodzi, co o te okropne polskie
          > wynalazki typu salatki np. gyros. :-))) I dobrze, bo to trzeba tepic.


          Jadłam bardzo pyszną sałatkę typu gyros - kurczak w przyprawie, masa świeżych
          warzyw i pachnący sos koperkowo-czosnkowy. Nie za bardzo rozumiem, dlaczego
          nalezy ją tępić.
          • Gość: abcdef Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.lupro.net 22.06.09, 06:54
            Uwarynkowania klimatyczne też mają znaczenie.
          • Gość: -^^- Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.06.09, 06:55
            tak samo ją trzeba tępić jak wspomnianą kuchnię polską
            brzmi źle ! ;)

            ja myślę, że pytanie powinno brzmieć "co jest nie tak z niektórymi
            forumowiczami", ewentualnie "co jest nie tak z polską tolerancją".. ale wątków
            na ten temat było sporo ostatnio
            • eeela Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 12:12
              Mnie sie nie do konca miesci w glowie, jak mozna w ogole
              postulowac 'tepienie' czyichs obyczajow kulinarnych. Ja rozumiem:
              mozna edukowac, propagowac, pomagac ustalac dobrze zbalansowana
              diete, ale to raczej w przypadku tych, ktorzy na sniadanie jedza
              marsa, na obiad zupke chinska, a na kolacje torebke chipsow,
              popijajac to wszystko coca-cola. Nie zas w przypadku tych, ktorzy
              jedza salatke gyros albo posypuja pizze cheddarem. Mozna wyjasnic
              jednemu cz\y drugiemu forumowiczowi, ze w oryginalnej wersji
              cheddara sie raczej nie stosuje, ale 'tepic' uzywanie go? To juz nie
              jest jedynie problem z polska tolerancja, to jest problem z polskim
              wychowaniem i wyczuciem, co wypada, a czego nie.
              • Gość: x Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.icpnet.pl 22.06.09, 12:14
                Zabawne, że tym tępieniem zazwyczaj zajmują się osoby mieszkające poza Polską.
                Czyli to nie w Polsce problem z tolerancją i kulturą. ;)
                • eeela Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 12:26
                  Mnie sie wydaje, ze wrecz przeciwnie - ci poza Polska darza rodzima
                  kuchnie sentymentem o wiele wiekszym niz ci, ktorzy ja maja na
                  codzien. To naturalny proces u emigrantow. Nagle nawet wkurzajace
                  piosnki pop, uslyszane raz na ruski rok, staja sie bliskie i
                  lubiane, a dobry bigos albo ogorkowa urastaja do rangi symbolu
                  najwspanialszego zarcia :-)
                  • Gość: senin Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.QLD.netspace.net.au 22.06.09, 13:19
                    eeela napisała:
                    (..)
                    tez mam takie wrazenie, choc szczerze mowiac trudno mi tak naprawde
                    stwierdzic, kto skad pisze, bo nie przegladam wszystkich watkow

                    Ja tez nie zauwazylam pogardliwego stosunku do rodzimej kuchni, ba
                    jakis czas temu mialam wrazenie ze to forum jakby
                    sie 'nacjonalizuje' kulinarnie i broni sie przed kuchenna egzotyka,

                    lecz pozniej okazalo sie ze to tylko brak dostepu do przypraw i
                    produktow dyktowal kierunki zainteresowania forum

                    ja tez czesto zauwazam te emigranckie ciaqgoty do kapusty kiszonej,
                    kielbasy i ogorkow ..., sama tak mam i sprowadzam te krakowskie,
                    mysliwskie przez pol australii przynajmniej raz w roku :)
        • figgin1 Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 07:40
          Gość portalu: Gosc napisał(a):
          te okropne polskie
          > wynalazki typu salatki np. gyros. :-))) I dobrze, bo to trzeba
          tepic.
          A dlaczego niby? Jak komuś samkuje to jego wola. Narzucanie innym
          swojego gustu, w dodatku w takiej formie jak ma to miejsce w
          przypadku nieszczęsnej sałatki świadczy o braku klasy.
    • purchawkapuknieta tu nie o kuchnię 22.06.09, 08:21
      konkretnie chodzi. polska kuchnia to tylko element. od dobrych 20 lat autorytety
      wpajają nam, ze polskość ogólnie to żaden powod do dumy. coś, co jest polskie, w
      jakims sensie polskie, już z definicji jest złe i trzeba się tego wstydzić,
      wszak cala Europa patrzy na polskość z pobłażaniem, czasem politowaniem, a
      najczęściej z zażenowaniem.

      teraz jesteśmy postępowi, a tradycyjna sałatka jarzynowa na naszym stole stawia
      nas na równi z zaprzałym ciemnogrodem.
    • Gość: Gosc Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? IP: *.bredband.comhem.se 22.06.09, 09:41
      Pojezdzilam troche po swiecie i mieszkam od tylu lat poza krajem.
      I moge tylko powiedziec jedno: polska kuchnia jest najlepsza.
      Salatka jarzynowa jest rewlacja na kazdym towarzyskim spotkaniu tu gdze
      mieszkam.Natomiast schabowe znikaja z polmiska w zastraszajacym tepie.Po bigosie
      salaterek nie musze prawie zmywac.Mielone kotlety sa zjadane jak swieze buleczki.
      I co powiecie? Ciekawe czy zachwyceni jestescie francuskim chlebem? Francuskimi
      szaszlykami?Albo szw.slodkimi sledziami i chlebem? Wloskim chlebem z rodzynkami?
      Plywajaca w oliwie lassag? Salatka kartoflana rozbeltana w jakiejs bialej
      kwasnej mazi? Ach,mozna wymieniac tego badziewia bez konca.No,ale dzis nastala
      moda z roznymi egzotycznymi nazwami i trzeba to chwalic bo przeciez stalismy sie
      ludzmi swiatowymi i postepowi.A w sumie wszyscy wracamy do tego schabowego i tej
      pol.pomidorowej.Bacmy soba i nie robmy z siebie kogos kim nie jestesmy i nie
      bedziemy.
      • bodzia50 Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 10:03
        Nie ma tak naprawdę "polskiej kuchni", bo Polska to spore terytorium
        i jest duże urozmaicenie,jest wiele smacznych, regionalnych,
        potraw,można czerpać garściami, na prowincji je się smacznie i prosto
        i w dodatku odpowiednio do pory roku, to co z pola i to co z lasu,
        lub z sadu i ogrodów, robi się własne sery ,domowe kiełbasy,piecze się
        chleb,kisi kapustę. Do mięsa robi się sos chrzanowy a nie chutney
        nie jest tak żle ,jak to może wyglądać.
        • bene_gesserit Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 12:54
          No, bo ja wiem.
          Przypomnial mi sie np ten watek:
          tinyurl.com/n2ljn2
          A szczegolnie zapadly w serce propozycje nobull:
          PRZYSTAWKI:
          pasztet z dziczyzny z chrzanem i borowkami, albo z galeretka z
          borowek
          kurki (lub borowiki) w smietanie
          kurki w galarecie
          ryba w galarecie
          wedzony wegorz
          pierogi z ryba
          pierogi z kasza gryczana podane z sosem z borowek lub zurawin
          pierogi z ziemniakami+sos szczawiowy
          suflet z wedzona ryba
          suflet z oscypkiem lub serem korycinskim
          ryba w ciescie
          ZUPY
          krem z kurek z jajkami przepiorczymi
          zurek w chlebie
          chlodnik z szyjkami rakow
          barszcz czerwony z balsamico lub octem malinowym (sliwkowym)
          +pierogi/uszka z
          borowikami
          zupa szczawiowa z jajkami przepiorczymi i grzankami
          zupa z borowikow z kluseczkami domowymi lub knedlami z ziolami
          DANIA GLOWNE
          gulasz z dziczyzny w ciescie francuskim
          kaczka pieczona z jablkami i borowkami
          zrazy zawijany z oscypkiem
          sandacz lub lin w smietanie
          faszerowane kurcze
          galantyna z kury
          zrazy z dziczyzny
          golabki z kasza gryczana w sosie sliwkowym
          dodatki: marynaty (czyli sliwki, gruszki), buraczki zasmazane,
          borowki,
          zurawina, kluski domowe, kasza gryczana
          DESERY
          pascha
          suflet z poziomkami
          owoce sezonowe z zabaglione z krupnikiem
          kisiel zurawinowy z musem waniliowym lub cynamonowym
          sernik z orzechami laskowymi
          sekacz
          mazurek orzechowy z kajmakiem
          lody: piernikowe, z krupnikiem lub trojniakiem,
          piernik
          galaretka owocowa z dodatkiem nalewek
          sorbety owoce z nalewkami
          tarta z makiem i jablkami
          patera roznych polskich ciast jako petit fours

          Toz to wszystko polskie :)
      • linn_linn Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 10:17
        Salatka jarzynowa to "insalata russa" we Wloszech: ma pochodzenie
        francusko-rosyjskie.
        • linn_linn Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 10:18
          Schabowe tez nie sa znane tylko u nas.
          • bene_gesserit Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 13:01

            A pierogi w roznych postaciach sa znane chyba we wszysktich
            kulturach, co nie przeszkadza cudzodziemcom zapoznajacym sie z
            nasza kuchnia piac na ich czesc pochwalne hymny.

            A naszym wkladem w insalata russa jest ogorek kiszony. Ktory do
            konca polski nie jest, ale to my, Polacy, kisimy go nie tylko z
            czosnkiem, ale chrzanem, baldachami kopru i liscmi debowymi :)
            • mhr-cs Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 13:16
              bene_gesserit napisała:

              >
              > A pierogi w roznych postaciach sa znane chyba we wszysktich
              > kulturach, co nie przeszkadza cudzodziemcom zapoznajacym sie z
              > nasza kuchnia piac na ich czesc pochwalne hymny.
              >
              > A naszym wkladem w insalata russa jest ogorek kiszony. Ktory do
              > konca polski nie jest, ale to my, Polacy, kisimy go nie tylko z
              > czosnkiem, ale chrzanem, baldachami kopru i liscmi debowymi :)
              >
              o to chodzi,wszedzie znane,
              a polak z tylu bo sie boi,tego ze jest polakiem,
              polacy gdzie nasza kultura,nasza kuchnia tradycyjna,
    • bagatella Polska kuchnia ma sie doskonale 22.06.09, 11:04
      i jest jak najbardziej w jak najlepszym porzadku!
      osobiscie jej nie krytykuje bo i niby dlaczego?
      jesli robie jakies uwagi to wlasnie odnosnie tego, ze zwyklej
      salatce z kurczaka, czy mi sie podoba jej sklad to inna rzecz,
      dorabia sie szumna nazwe gyros! czy gyros jako taki ma cos
      wspolonego z kuchnia polska, ze tak jej bronicie jak czestochowy i
      rzucacie kalumnie, ze ktos sie tutaj nasmiewa z kuchni polskiej? czy
      gyros ma cos wspolnego z kurczakiem albo z indykiem? czy sam fakt
      dodania 1 lyzeczki chemicznej przyprawy do gyrosu, do salatki z
      kukurydzy, ogorkow konserwowych, kapusty pekinskiej, majonezu i
      keczupu robi z niej salatke o nazwie gyros? a dlaczego nie pekinska?
      tez po polsku, nie? to jakies nowe trendy, ktore zapanowalo w
      polsce? jak to sie ma do kuchni polskiej?
      to wlasnie wy ludzie w polsce dorabiacie sobie obco brzmiaco nazwy
      do banalow, to was wlasnie nalezy krytykowac, ze zapominacie jezyka
      polskiego zastepujac go non stop li tylko zaporzyczonymi z
      angielskiego zwrotami, leczycie jakies kompleksy?
      • nexstartelescope Re: Polska kuchnia ma sie doskonale 22.06.09, 11:27
        Czy jeśli sałatkę nazwano by zamiast "gyros" "sałatką z kurczaka, 1 lyzeczki
        chemicznej przyprawy do gyrosu, kukurydzy, ogorkow konserwowych, kapusty
        pekinskiej, majonezu i
        keczupu " to poczułabyś sie z tym lepiej? Naprawdę nie rozumiem, z czym masz
        problem, język ewoluuje, ludzie przejmują obce nazwy, ułatwiają sobie zycie, po
        prostu smak tej sałatki skojarzył się komus z gyrosem, a może to przez ta
        przyprawę, więc nazwał ją prosto, krótko i łatwo do zapamiętania: GYROS.
        • jacek1f przyprawa gyros w polskiej kuchni:-) 22.06.09, 11:40
          Skład: czosnek*, kolendra, gorczyca biała, cukier, papryka słodka, kozieradka, chili, tymianek, cebula*, rozmaryn, cząber, pieprz czarny, marchewka, pasternak*, liście selera, sól, substancje wzmacniające smak i zapach: glutaminian sodu, hydrolizat białkowy sojowy.
          * składniki zawierają dwutlenek siarki
        • amikeo A wcale NIE... 23.06.09, 14:19
          Mma przed sobą przyprawę Gyros przywiezioną z Krety oryginalną.
          Skład: słodka papryka, musztarda w proszku, kurkuma, oregano,
          bazylia, sól.
          Gdzież ona jest chemiczna?
      • Gość: x Re: Polska kuchnia ma sie doskonale IP: *.icpnet.pl 22.06.09, 12:28
        bagatella napisała:
        > to wlasnie wy ludzie w polsce dorabiacie sobie obco brzmiaco nazwy
        > do banalow, to was wlasnie nalezy krytykowac, ze zapominacie jezyka
        > polskiego zastepujac go non stop li tylko zaporzyczonymi z
        > angielskiego zwrotami, leczycie jakies kompleksy?

        Czekamy na jakieś przykłady, w końcu trudno opierać całą teorie na jednym
        przykładzie "sałatki gyros".

        Aha, sałatki pekińskie w Polsce mamy... Dlatego tą z chemiczną przyprawą trzeba
        było nazwać inaczej.
        • bobralus Re: Polska kuchnia ma sie doskonale 22.06.09, 12:46
          Moim zdaniem kuchnia polska w najlepszym wykonaniu (kłaniam się w szczególności
          Bodzi i Rafałowi) na forum ma się świetnie i zawsze jest chwalona, nigdy nie
          spotkałam się ze zlośliwosciami na temat pierogów (olbrzymi wątek), kartaczy,
          dań śląskich czy nawet kotletów mielonych. Budza one raczej entuzjazm, sentyment
          i fale kolejnych wpisów z własnymi wykonaniami.
          Kontrowersje budzą dania, co do ktorych można mieć watpliwosci w zakresie
          sposobu ich wykonania, jakości składników, kompozycji smaków, ale moge sobie
          przypomniec jedynie karkówke dla smakoszy i efektowny schab, które trudno jednak
          zaliczyć do scislej tradycji kuchni polskiej, sa one raczej polskie na zasadzie
          braku przynaleznosci do jakiejkolwiek innej nacji.
          A salatki gyros nieraz juz bronilam, w wykonaniu podanym przez Elę chetnie bym
          ja zjadla, w wersji jedzonej przeze mnie ostatnio - gdzie na mała miskę zuzyto
          chyba cały wielki sloik majonezu i butle ketchupu, bo sladowe ilosci kurczaka
          (zreszta tez chyba w proporcjach piers kurczaka:paczka przyprawy gyros, bo byl
          straszliwie słony), kukurydzy i kapusty pekinskiej trudno było wyłowić z różowej
          mazi - sałatce gyros mówie nie. Pozostałym gosciom smakowało, wiec kolejny raz
          klania sie kwestia gustu. Jednak na tej samej zasadzie można zrobić smacznego
          mielonego i obrzydliwego (np. z paczkowanego miesa mieolnego zwiazanego fixem
          knorra)
          • mhr-cs Re: Polska kuchnia ma sie doskonale 22.06.09, 12:59
            bobralus napisała:

            > Moim zdaniem kuchnia polska w najlepszym wykonaniu (kłaniam się w
            szczególności
            > Bodzi i Rafałowi) na forum ma się świetnie i zawsze jest chwalona,
            nigdy nie
            > spotkałam się ze zlośliwosciami na temat pierogów (olbrzymi
            wątek), kartaczy,
            > dań śląskich czy nawet kotletów mielonych. Budza one raczej
            entuzjazm, sentymen
            > t
            > i fale kolejnych wpisów z własnymi wykonaniami.
            > Kontrowersje budzą dania, co do ktorych można mieć watpliwosci w
            zakresie
            > sposobu ich wykonania, jakości składników, kompozycji smaków, ale
            moge sobie
            > przypomniec jedynie karkówke dla smakoszy i efektowny schab, które
            trudno jedna
            > k
            > zaliczyć do scislej tradycji kuchni polskiej, sa one raczej
            polskie na zasadzie
            > braku przynaleznosci do jakiejkolwiek innej nacji.
            > A salatki gyros nieraz juz bronilam, w wykonaniu podanym przez Elę
            chetnie bym
            > ja zjadla, w wersji jedzonej przeze mnie ostatnio - gdzie na mała
            miskę zuzyto
            > chyba cały wielki sloik majonezu i butle ketchupu, bo sladowe
            ilosci kurczaka
            > (zreszta tez chyba w proporcjach piers kurczaka:paczka przyprawy
            gyros, bo byl
            > straszliwie słony), kukurydzy i kapusty pekinskiej trudno było
            wyłowić z różowe
            > j
            > mazi - sałatce gyros mówie nie. Pozostałym gosciom smakowało, wiec
            kolejny raz
            > klania sie kwestia gustu. Jednak na tej samej zasadzie można
            zrobić smacznego
            > mielonego i obrzydliwego (np. z paczkowanego miesa mieolnego
            zwiazanego fixem
            > knorra)

            o jej
            to wspaniala odpowiedz,
    • mhr-cs Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 22.06.09, 11:47
      figgin1 napisała:

      > Co i rusz nadziewam sie na tym forum na pogardliwe uwagi na temat
      > naszej, poskiej kuchni. A to, ze bez polotu, a to że coś tam? Co
      > niby takiego w niej jest okropnego?

      mysle ze osoby prezentujace polska kuchnie robia to zle,
      staraja sie ja przystosowac do nowoczesnej,modnej kuchni,
      ale za granica,kazdy kraj podaje swoja tradycyjna kuchnie
      a tego naszej brakuje,jak tradycyjna to tradycyjna,
      to powinno sie tez ja tak pokazac,czego za granica brakuje
      co gotujemy w domu to cos innego,ale od czasu do czasu moze byc
      tlusta,
    • bene_gesserit Re: Polska kuchnia ma sie doskonale 22.06.09, 13:05
      Gość portalu: x napisał(a):

      > I zadaniem tego forum powinno być pokazywanie, że bez fixów można
      spokojnie się
      > obejść.
      > Masz rację, Bodzia i Rafał świetnie to właśnie robią.
      > Ale dla niektórych jeszcze długa droga do wyzwolenia się
      z "proszków" i z
      > pewnością nie pomoże im napastliwy i chamski ton co poniektórych
      forumowiczów.
      > Niektórzy potrafią napisać: a spróbuj tak i tak, bez fixa, bez
      kostki...


      A co konkretnie zlego jest w takim napisaniu, jesli tylko jest
      grzeczne? To jest forum dyskusyjne. Te nieszczesne kostki to nie
      jest przedmiot sakralny, wiec spokojnie mozna o tym porozmawiac,
      zwlaszcza, kiedy pisze ktos malo doswiadczony, kto w zyciu nie
      probowal gotowac inaczej, niz go w domu nauczono. Od tego min jest
      to forum - od rozszerzania horyzontow. Przynajmniej dla mnie :)
    • hollcia Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 23.06.09, 14:38
      Jest pewna grupa ludzi, która narzeka na wszystko co polskie, łącznie z kuchnią.
      To tylko Polacy kradną, tylko Polacy są nietolerancyjni, tylko Polacy chodzą w
      skarpetach i sandałach, tylko Polacy noszą wąsy i tylko Polacy mają tą wstrętną
      polską kuchnię zamiast sushi, ostryg i żabich udek. ;)

      Każda kuchnia jest dobra... Każda ma coś unikalnego, wartego spróbowania. I my
      się też nie mamy czego wstydzić.
    • coralin Re: Co jest nie tak z polską kuchnią? 23.06.09, 20:27
      Nie zauważyłam pogardliwego stosunku do kuchni polskiej. Ludzie nie piszą o niej
      za często i nie pytają, bo sztandarowe dania większość wie, jak zrobić albo
      zapyta swojej Babci,Mamy,Cioci a nie forumowiczów. Ja uwielbiam chyba wszystkie
      dania polskie, choc często wolałabym zjeść pierogi czy gołąbki, a jem sos z
      makaronem. Powodem jest pracochłonność niektórych polskich, pysznych dań.
      Wczesna wiosną najadam się młodą kapustą i barszczem z botwinki. Ostatnio
      chciałam zużyć taka przyprawę z kminkiem,pieprzem tłuczonym,marchewka
      suszoną,gorczycą, papryka i kolendrą i zrobiłam kotlety z karkówki duszone z tą
      przyprawą i dużą ilością cebuli.Smak jest wprost genialny i chyba podkreślają go
      typowo polskie dodatki- surówka z mlodej kapusty i ziemniaki. Nie boję sie
      tłuszczu w mięsie dlatego lubie karkówke choc do tej pory zawsze piekłam ja w
      całości.
      Dawniej zdarzało mi się wyjeżdżać na dłuzej i najbardziej tęskniłam za polskim
      chlebem. Teraz moje wyjazdy są poznawcze. Zatem poznaje też kuchnie innych regionów.
    • hollcia Pękające kabelki bagatelli :/ 23.06.09, 22:51
      bagatella napisała:

      > holciu, odnosze wrazenie, ze jakis kabel ci w glowce peknal

      No proszę, jak miło i sympatycznie... Kultura wychodzi bokami?

      Ja WCIĄŻ pytam o dania z innych zakątków świata? Widzę, że znasz mnie lepiej niż
      ja sama... Moja ostatnie pytanie było o kiszonki, nie wiedziałam, że kiszonki to
      kuchnia orientalna. Czego to się człowiek dowiaduje...

      Inna sprawa, że kto pyta nie błądzi, widocznie o kuchnię polską pytać nie muszę
      bo wszystko może wiem... Co złego w pytaniu? Temat wątku mówił o czymś zgoła
      innym ale nie każdy widocznie jest w stanie zrozumieć...
      • bagatella Re: Pękające kabelki bagatelli :/ 24.06.09, 13:53
        no wlasnie! temat watku jest zgola inny, a ty o wasach, sandalach i
        skarpetkach, jak to sie ma watku przewodniego? sama sobie zadajesz
        pytanie, po czym na nie przeszysz:)
        PS. ale to fakt, ze polscy mezczyzni sa specjalistami w chodzeniu w
        bialych skarpetach w laczkach, ale to, ty, holciu, poruszylas temat:(
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka