Dodaj do ulubionych

Katalog - prośba o pomysły

12.03.09, 14:46
Wiemy, że obecny katalog blogów jest cokolwiek niewystarczający. Zamierzamy "coś" z tym zrobić.

"Coś", które wymyśliliśmy to dodanie podkategorii tematycznych, które pozwolą lepiej klasyfikować i odnajdywać blogi. Obecna struktura kategorii głównych pozostanie bez zmian, a podkategorie będą mieć 1 poziom zagłębienia (czyli nie będzie pod-podkategorii). Podkategorie powinny być stosunkowo pojemne, chcemy uniknąć sytuacji, że np. pojawi się 20 rodzajów fotoblogów.

Bardzo chętnie przyjmiemy wszelkie pomysły na organizację i tytuły podkategorii. Zapraszam do dyskusji i zgłaszania propozycji.
Obserwuj wątek
      • ols Re: Koty /bt ;) 12.03.09, 14:52
        Aha, i bardzo proszę - jeśli zgłaszacie pomysł na podkategorię, to niech zawiera on informację, gdzie ta podkategoria ma trafić.

Osobnej kategorii "Koty" nie stworzymy, obecna lista kategorii głównych jest zamknięta. Jako podkategoria - bardzo chętnie, tylko gdzie?
        • roman_j Re: Koty /bt ;) 12.03.09, 16:52
          ols napisał:

> Osobnej kategorii "Koty" nie stworzymy, obecna lista kategorii
          > głównych jest zamknięta. Jako podkategoria - bardzo chętnie, tylko
          > gdzie?

Wszędzie. To znaczy w każdej kategorii. Siwa na pewno mnie poprze. wink)
    • pan-audytor Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 14:57
      Ta się składa, że mój blog jest w Katalogu Kultura gdzie jest łącznie... 246 blogów... Moim zdaniem powinno się podzielić Kulturę na podkategorie Film, Muzyka, Sztuka, Kultura zagraniczna (ostatnia dla blogów o innych krajach) itp.
      Oczywiście mi też zdarza się pisać nie tylko o muzyce (np. o filmie) ale muzyka na moim blogu jest najważniejsza. Dlatego warto zrobić taki podział żeby każdy wiedział gdzie czego szukać i żeby każdy z blogerów miał wybór gdzie swój blog zapisaćwink Wiesz, pojęcie Kultura to bardzo szeroka dziedzina naszego życia.
      • rkdeey Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 19:10
        Z podziałem Kultury na podkategorie to dobry pomysł. Film, Muzyka, Malarstwo,
        Literatura itd. Z koncepcją "Kultury zagranicznej" tylko bym się zastanawiał -
        to często się przenika, pojawiają się wpisy o wydarzeniach/twórcach
        zagranicznych i krajowych. Jakoś tego nie widzę. Ale ogólny podział jak
        najbardziej miałby sens. Niezależnie od tego, co powyżej wydaje się Quentinowi,
        gdzieś te podkategorie wylądują - jak by na to nie spoglądać, kultura jako taka
        często łączy się z rozrywką wink
    • martuuha Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 14:59
      W turystyce:
      -Polska
      -Europa
      -Świat
      -estremalnie

Przy czym nie wiem, czy nie rozczłonkować Polski, np:
      Polska-góry
      Polska-morze
      Polska-jeziora

W kuchni warto by wydzielić osobno słodkie kucharzenie vide wypieki. Ale nie
      wiem, co z resztą.
      • ols Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 15:04
        martuuha napisała:

> Ale nie wiem, co z resztą.

Raczej nie spodziewam się, że ktoś jednoosobowo wygeneruje cały schemat wink. Jak widać, każdy najlepiej porusza się po swojej działce - wspólnie zbudujemy całość.
      • roman_j Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 16:54
        martuuha napisała:

> Przy czym nie wiem, czy nie rozczłonkować Polski, np:
        > Polska-góry
        > Polska-morze
        > Polska-jeziora

Blogi to nie fora i proponuję nie popełniać błędu polegającego na radosnym
        skopiowaniu struktury forum na Blox'ie. Forum może mieć taką wąską
        specjalizację, bo trafia się tam z konkretnym zagadnieniem. Jak interesują mnie
        góry piszę na forum o górach, jak jeziora, to o jeziorach. A jakbym prowadził
        bloga turystycznego chodząc po górach i pływając po jeziorach to miałbym bloga
        dopisać do dwóch kategorii? A może wyważyć, gdzie bywam częściej lub dłużej? smile)
    • roman_j Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 17:00
      To ja mam pytanie zasadnicze: czy po wprowadzeniu podkategorii blogi będą
      znajdowały się tylko w podkategoriach, czy w kategoriach także? W zależności od
      tego, jakie zostanie przyjęte rozwiązanie, nieco inaczej trzeba będzie spojrzeć
      na kwestię potrzebnych podkategorii. W pierwszym przypadku będą musiały one
      wyczerpywać dotychczasowy zasób całej kategorii. Drugi przypadek jest za to
      bardziej elegancki, ale to moim zdaniem akurat słaby argument. smile)
    • paulinaa Re: Katalog - prośba o pomysły 12.03.09, 18:58
      rozdzielić kuchnię na wypieki i gotowanie
      w hobby dodać urodę i modę (oczywiście oddzielnie)
      przydalaby sie tez kategoria zdrowie ale nie wiem gdzie to wrzucic: do hobby?
      czy do edukacji?
      w hobby dac jakąs kategorię robótek ręcznych (bo mnostwo blogow o tym jest)

nA RAZIE TYLE
      jak cos jeszcze wymyślę to napiszę smile
          • anty_pro_ana Re: Katalog - prośba o pomysły 13.03.09, 17:41
            Dlaczego nie? Ja uważam, że to doskonały pomysł dla blogów, które podpadają pod
            kilka kategorii. Jeżeli taki blog należy tylko do 1 kategorii, a równie dobrze
            pasowałby do jednej lub więcej innych, to niejako z góry ogranicza się szansę
            jego znalezienia przez osoby zainteresowane. Poza tym czasami ciężko jest
            zdecydować się na jedną kategorię. Weźmy na przykład hipotetycznego bloga
            "Wędkująca pani domu". Gdzie wrzucić takie cudo? Do "kobiet", do "hobby"? Oba
            wybory są równie dobre. Z drugiej strony wrzucając taki blog to worka z
            kobiecymi blogami ogranicza się jego dostępność dla osób zainteresowanych
            wędkowaniem. A gdy przypisze się go do kategorii "hobby" osoby zainteresowane
            blogami kobiecymi będą miały znacznie mniejsze szanse znalezienia go.
            • ols Re: Katalog - prośba o pomysły 13.03.09, 20:21
              To prawda, ale zdecydowaną większość blogów można jakoś przypisać do kilku kategorii. To, plus chęć do "zwiększania popularności" przez blogerów reklamujących się w popularnych kategoriach spowodują bałagan.
              Nie komplikujmy czegoś, co na dobrą sprawę jeszcze nie istnieje.
    • aniabuzuk Re: Katalog - prośba o pomysły 13.03.09, 19:31
      Zgadzam sie, ze kulture przydaloby sie podzielic na podkategorie "Film", "Literatura" itp. Dodatkowo dodalabym podkategorie "Emigracja", bo mnostwo ludzi bloguje zza granicy. Nie wiem tylko, gdzie ta podkategoria mialaby sie znalezc. W "Regionalnych"? Swoj blog pisany z Chicago mam obecnie w "Turystyce", co ma sie do rzeczywistosci jak wol do karety, bo turystycznie tu nie jestem, tylko na stale.
        • ninga Re: Katalog - prośba o pomysły 15.03.09, 13:21
          Według mnie błędem jest kategoryczne założenie że: "obecna lista kategorii
          głównych jest zamknięta".
          Bo dla mnie to przede wszystkim ta lista wymiana zmiany. Siłą rzeczy nie można
          stworzyć nie zachodzących na siebie kategorii, ale też powinno to się układać w
          jakiś bardziej logiczny zbiór.
          Nie wiem jak rozgraniczyć katalogi "kobieta" i "mężczyzna" z "pamiętnikiem
          osobistym". Blogi filmowe to "kultura", czy "rozrywka"?
          Nie ma idealnych rozwiązań, ale już podział przyjęty na forum GW jest bardziej
          czytelny.
          Ja np. mogłabym wybrać katalog "kobieta", "hobby", "kultura", "pamiętnik
          osobisty". A że ani w "kobiecie", ani w "pamiętnikach", nie ma osobnego działu
          dla seniorów, to żadne z tych miejsc nie wydaje mi się właściwe.
    • haereticus Re: Katalog - prośba o pomysły 16.04.09, 13:55
      Sorki nie zauważyłem tego tematu. Przyjmijcie więc moją prośbę rzuconą tutaj:
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=8&w=94099345
      Z tym, że to chyba powinno się jednak znaleźć wśród kategorii głównych, gdyż nie
      pasuje do żadnych z istniejących!
    • marzek2 Re: Katalog - prośba o pomysły 23.04.09, 19:51
      Ja również chętnie widziałabym możliwość dodania bloga do więcej niż jednej
      kategorii. Jeśli na blogu piszę na przykład o moim chorym dziecku, o Bogu, o
      sobie to według czego mam zdecydować do jakiej kategorii go dodać? Obecnie jest
      w "Dzieci", ale nadawałby się też do "Religia" czy "Wiara" na przykład
            • ols Żeby nie być gołosłownym ;-) 06.05.09, 11:39
              screen z naszego testowego zaplecza, możecie już krytykować nowe podkategorie (oraz sugerować te, które niesłusznie pominęliśmy):

>klik!< Nowy katalog blox.pl >klik!<
              (sorry za niewyraźne zdjęcie, ale rozumiecie, szpiegowski aparat ukryty w guziku etc)
                  • ninga Re: Żeby nie być gołosłownym ;-) 07.05.09, 13:36
                    Dalej nie wiem po co, zwłaszcza przy tak rozbudowanej liście,
                    katalogi "mężczyzna" i "kobieta"
                    I tak patrząc na te katalogi, to życie człowieka to bycie
                    nastolatkiem, na emigracji lub w rodzinie (to ostatnie tez nie do
                    końca zrozumiałe, skoro o dzieciach to już osobno).
                    A nie można przedziałami wiekowymi? I to tez trzy, cztery, nie
                    dziesięć.
                    Jak dla mnie to w tym punkcie broni się tylko emigracja.
                    Nie wiem też dlaczego poezja to nie literatura? Może zamiast
                    poezji "własna twórczość literacka" i wtedy ok. Jak ktoś prozą to
                    też się załapie.
                    kalina
                    kaliningrad.blox.pl/html
                    • ols Re: Żeby nie być gołosłownym ;-) 07.05.09, 14:07
                      ninga napisała:

> Dalej nie wiem po co, zwłaszcza przy tak rozbudowanej liście,
                      > katalogi "mężczyzna" i "kobieta"

To takie catch-all worki dla niezdecydowanych.

> I tak patrząc na te katalogi, to życie człowieka to bycie
                      > nastolatkiem, na emigracji lub w rodzinie (to ostatnie tez nie do
                      > końca zrozumiałe, skoro o dzieciach to już osobno).

Ale są blogi poświęcone byciu nastolatkiem, emigracji czy życiu rodzinnemu. To że ktoś jest wyemigrowany i pisze o filmach nie znaczy że ma się wypisać z filmu i dodać do emigracji wink W blogach o dzieciach mamy nadzieję złapać zjawisko blogów pisanych przez rodziców w imieniu swoich dzieci ("jestem 3 cm fasolką//dziś pierwszy raz powiedziałem mama" itp), nie są to pamiętniki.

> A nie można przedziałami wiekowymi? I to tez trzy, cztery, nie
                      > dziesięć.

A blog osoby 39-letniej różni się jakoś od bloga czterdziestolatka? W księgarniach nikt nie sortuje książek wg wieku autorów.

> Nie wiem też dlaczego poezja to nie literatura? Może zamiast
                      > poezji "własna twórczość literacka" i wtedy ok.

Bo blogi z wierszami zasługują na to, żeby być osobno. A przegródka "literatura" nie oznacza raczej że "tu są blogi, które są literaturą" tylko "tu są blogi o książkach".
    • ukryta Re: Katalog - prośba o pomysły 09.05.09, 22:28
      jak dla mnie kategoria "emigracja" czy też "z zagranicy" lub "zza granicy"
      mogłaby mieć sens.

a dałoby się tak zrobić, zeby przyporządkować blog do paru kategorii
      równocześnie? moze max trzech, żeby nie było bałaganu.
      bo czasem trudno tak całkiem jednoznacznie się sklasyfikować.

ot, taka koncepcja smile

pozdrawiam
      • ols Re: Katalog - prośba o pomysły 10.05.09, 00:11
        ukryta napisała:

> jak dla mnie kategoria "emigracja" czy też "z zagranicy" lub "zza
        > granicy" mogłaby mieć sens.
        Właśnie taką dodaliśmy, jako podkategorię "pamiętnika osobistego".

> a dałoby się tak zrobić, zeby przyporządkować blog do paru
        > kategorii równocześnie? moze max trzech, żeby nie było bałaganu.
        > bo czasem trudno tak całkiem jednoznacznie się sklasyfikować.
        Wybierz jakąś jedną wiodącą kategorię, wyszło nam że wielokategoriowość przynosi więcej problemów niż korzyści.
    • bioforger Weto! "Gry wideo" do Kultury! 10.05.09, 11:50
      Poproszę o zastanowienie się nad klasyfikacją blogów o grach wideo
      (czyli komputerowych + konsolowych). Moim zdaniem miejsce tej
      podkategorii jest w "Kulturze". Jest to szybko rozwijający się
      rodzaj medium, który potrafi przekazywać treści dużo bardziej
      złożone niż np. telewizja czy komiks (które w kat. Kultura są).
      Potrafi - tzn. robi to rzadko, ale niezwykle ciekawie i trzeba to
      promować.
      Na platformie blox jest kilka blogów (np.
      mój,
      Femina Ludens,
      cRPG blog), gdzie próbujemy
      pisać o grach w sposób krytyczny, podobnie jak często pisze się o
      filmach czy książkach. W związku z tym zgłaszamy weto (piszę za
      pozostałych na podstawie tej wymiany komentarzy) co do upychania gier wideo
      wraz z np. krzyżówkami do kategorii „Gry” w Rozrywce. Dla mnie jest
      oczywiste, że nie przeniosę się z Kultury w sąsiedztwo np.
      celebrities.
      Blox ma szansę wykazać się pewną wizją i stworzyć miejsce dla
      ambitniejszych blogów o grach wideo. Upychać je w Rozrywce potrafi
      każdy, robiło to już wiele platform, ale coraz mniej ludzi będzie
      się z tym zgadzać.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka