26.01.09, 00:06
Czy kwota pieniężna uiszczona przelewem stanowi zadatek, (kiedy i
dlaczego)?
Jak należycie zastrzec i uiścić zadatek?
Obserwuj wątek
    • decort Re: Zadatek 26.01.09, 00:31
      tak może stanowić zadatek, jeśli kwota ta zostanie przed umową
      przelana na konto zbywcy, a w dniu umowy sprzedający potwierdzi, że
      zadatek już otrzymał i pokwitje ten fakt w umowie.
      Zadatek jest zadatkiem kiedy został wręczony zbywcy przed
      podpisaniem umowy (osobiście gotówką lub przelewem). Inaczej rzecz
      się ma z przelewani "zadatków" dokonywnch po umowie - wtedy
      zadatkami już nie są (a zaliczkami, co znacznie mniej,a wręcz wcale
      nie wiąże stron) mnimo, że strony umowy te kwoty nazwały zadatkiem.
      Instytucja zadatku wraz z jej konsekwencjami wynika z przepiswów, a
      nie z dowolnego kształtowania umów przez ich strony. Zadatek, by był
      zadatkiem powinien być wręczony zbywcy przed umową (gotówką lub
      przelewem), a zbywca w umowie potwierdza fakt przyjęcia zadatku. I
      wtedy to jest zadatek. We wszystkich innych wypadkach jest to
      zaliczka.
      • krzysztof.modzelewski Re: Zadatek 26.01.09, 12:37
        Nie do końca tak jest. Po pierwsze możemy w umowie tak ukształtować
        jej zapisy, aby kwota zapłacona po podpisaniu umowy miała de facto
        skutki zadatku i nie będzie zaliczką. Wystarczy napisać, że do tej
        kwoty strony postanawiają stosować przepis art. 394 k.c. dotyczący
        zadatku lub po prostu przepisać ten artykuł. Ciężko bowiem wymagać
        od strony by płaciła przed umową. A ponadto w przypadku zobowiązań
        umownych obowiązuje zasada swobody umów - a taki zapis nie stoi w
        sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami.
        Ponadto przepisy k.c. dotyczące zobowiązań nie są w większości
        przepisami bezwzględnie obowiązującymi, w związku z czym można je
        modyfikować umową stron. Nawet art. 394 k.c. zaczyna się od słów „W
        braku odmiennego zwyczaju lub zapisów umowy”.
    • radi_84 Re: Zadatek 26.01.09, 13:49
      Z powyższego mam dodatkowe pytanie czy zapis w umowie
      przedwstęnej "Na poczet ceny ustalonej w ust. 2 Kupujący uiści
      zadatek w wysokości 10 000,00 zł (dziesięć tysięcy 00/100) w
      terminie 3 dni roboczych. Nie uisczenie zadatku we wskazanymym
      terminie oznacza, iż umowa się rozwiązała, a wszelkie wzajemne
      rozszczenia Stron z tego tytułu wygasają" świadczy o tym czy mamy
      doczynienia z zadatkiem czy też może z zaliczką?
      • decort Re: Zadatek 26.01.09, 16:19
        ten art. brzmi: "Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo
        zwyczaju ZADATEK DANY PRZY ZAWARCIU umowy ma to znaczenie, że w razie
        niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia
        terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli
        sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.", a więc zadatek jest czymś
        danym przy umowie (a nie kiedy indziej), "odmienne zastrzeżenia umowne" odnoszą
        się do tego jakie znaczenie może mieć zadatek /kodeksowe lub umowne/. Ten art.
        stanowi regulację skutków dania zadatku, które mogą wynikać z umowy, ze zwyczaju
        i z ustawy.
        W razie sporu strona, która "zadatek" wpłaciła jak zaliczkę będzie musiała
        udowodnić, że wolą obu stron było by był to zadatek. Zwłaszcza gdy w umowie
        będzie zapis "na poczet ceny" w kontekście jaki tu podano. Zadatek ulega często
        zaliczeniu na poczet ceny, ale sam w sobie ma być zabezpieczeniem wykonania
        umowy, a to nie to samo.
      • krzysztof.modzelewski Re: Zadatek 27.01.09, 17:11
        Przy takim zapisie to niestety raczej bym skłaniał się, że nie ma
        mowy o zadatku. Chociaż wcale nie wiadomo jak sąd zachwał by się w
        danej sprawie. Często bowiem przepisy interpretowane są inaczej niż
        ich literalne brzmienie.
        Jeżeli zapis byłby taki to już mow abyłaby o skutkach takich jak
        przy zadatku: Zapłata ceny nastąpi w następujący sposób:
        1) kwota x w terminie do dnia z
        2) reszta ceny w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej.
        Strony postanawiają ponadto że do kwoty x po jej zapłacie należy
        stosować art 394 kodeksu cywilnego w całości. Można też cały ten
        artykuł przepisać.
        Przy takim zapisie nie mamy doczynienia z zadtakiem, a kwotą na
        poczet ceny, którą zgodnie z wolą stron, strony poddały takim samym
        skutkom jakby była zadatkiem. Jest to po prostu swoboda umów.
        • decort Re: Zadatek 28.01.09, 13:17
          :-) A po co w ogóle cudować produkując punkt wyjścia dla dywagacji
          interpretacyjnych? I wprowadzać do umowy zbędne zapisy? Nie lepiej
          wpłacić zadatek przy umowie, nazwać go zadatkiem, powołać się dla
          wszystkiego na art.394 kc; zapomnieć o sprawie i spać spokojnie?
    • irma223 Gotówką!!!!! 27.01.09, 09:06
      Najwyżej przelew dokonywany elektronicznie w czasie umowy z konta na konto (tak,
      by się zaraz znalazł na koncie sprzedającego).

      Reszta - czy przed umową czy po - to zaliczka.

      A poza tym - cóż to jest 10.000 zł?

      Takie kwoty płaci się gotówką!
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka