Dodaj do ulubionych

Pałeczka ropy błękitnej w uchu

08.03.11, 21:37
Witam,

moja czteroletnia córka była leczona dożylnie w szpitalu w związku z ostrym obustronnym zapaleniem ucha środkowego i zewnętrznego. Posiew wykazał, że w uszach jest pałeczka ropy błękitnej. Przy wypisie do domu uprzedzono nas, że od tej pory każde kolejne zapalenie ucha będzie raczej leczone w szpitalu, ponieważ ta bakteria nie jest wrażliwa na żadne doustne antybiotki, które można podać czteroletniemu dziecku.
Czy możemy się jakoś pozbyć tej bakterii? Jak się ją eliminuje u dzieci? Czy córka zaraża nas i rocznego braciszka? Czy poza nawracającym zapaleniem uszu coś jeszcze grozi mojemu dziecku w związku z tą bakterią? Będę wdzięczna za poradę.

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • dolores113 Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 08.03.11, 21:49
   Zapytam jeszcze jak często warto robić wymaz z ucha i posiew? Leczenie szpitalne było 4 miesiące temu. Teraz córka ma w uchu taki dziwny, biały nalot - troszkę jak skórka z sera typu camembert. Laryngolog mówi, że to typowy wykwit spowodowany pałeczką ropy błękitnej. Oznacza to, że baktria nadal jest. Co ile robić posiew...?
   Pozdrawiam
   • katisza Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 09.03.11, 13:10
    znalazłam w necie :
    Stosowanie szczepionki zawierającej zabite bakterie Pseudomonas aeruginosa (szczepionka Pseudovac® firmy Biomed). Wykorzystuje się ją pomocniczo w profilaktyce i leczeniu głównie u osób z ciężkimi oparzeniami a także leczniczo w zakażeniach dróg oddechowych, ucha środkowego i układu moczowego. Jest ona szczepionką wieloważną przeciwko Pseudomonas aeruginosa (pałeczce ropy błękitnej). Szczepionka podana profilaktycznie i leczniczo stymuluje czynną odporność organizmu powodując wzrost przeciwciał anty Pseudomonas aeruginosa w surowicy. Podana bezpośrednio po urazie, zmniejsza ryzyko wystapienia bakteriemii i posocznicy wywołanej przez Pseudomonas aeruginosa. Skuteczność szczepionki Pseudovac® firmy Biomed została potwierdzona badaniami.[23].
    • dolores113 Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 12.03.11, 19:44
     Dzięki za info. Będę też wdzięczna jeśli wypowie się Pani Ekspert.
     Pozdrawiam
  • 12345filip Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 06.11.13, 16:11
   Witam.
   Mam ten sam problem co ty dolores113.
   8 miesięczny syn miał robioną obustronną paracentezę, po zbadaniu płynu z ucha okazało się że ma bakterię Pałeczka ropy błękitnej. Dostał antybiotyk, gorączka spadł, wydawało się że wszystko jest dobrze. Ale po kilku dniach miał wyciek z ucha i wróciliśmy do szpitala.
   Szukam informacji na temat tej bakterii w uchu, ale jest bardzo mało.
   Znalazłem forum i podobny przypadek jak nasz, więc chciałbym zapytać, jak skutecznie można pozbyć się tej wrednej bakterii? I jak przebiegało wasze leczenie i z jakim rezultatem?
   Z góry dziękuje i czekam na odpowiedz.
   lukasz886@gmail.com to mój prywatny adres
   Pozdrawiam
  • jutycha Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 07.11.13, 08:50
   Moja córka miała zakażenie układu moczowego pałeczką ropy błękitnej jak miała 2,5 roku ( taki gratis szpitalny jej się trafił)
   Od razu miała zrobiony posiew z antybiogramem. O ile dobrze pamiętam tylko 2 antybiotyki z całek listy były w stanie jej pomóc. Ponieważ bakterii było bardzo dużo dostawała zastrzyki przez 10 dni.
   Od tego czasu minęło prawie 8 lat. Młoda ani razu nie miała problemów z układem moczowym.
   Nie wiem jak ma się kwestia leczenia bakterii z uszu, ale podstawą jest posiew z antybiogramem i leczenie odpowiednimi antybiotykami.
  • gosia_4 Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 07.11.13, 10:12

   Mojej córce ( gdy miała chyba niecały rok) także posiew wykazał pałeczką ropy błękitnej w uchu. Pierwsza diagnoza - także szpital, ale udałam się jeszcze do innego lekarza, który kazał zakraplać uszy - kroplami do oczu - PROXACIN. Obeszło się bez szpitala...i żadnych problemów do dzisiejszego dnia. Córka ma obecnie 6 lat.
  • blueluna Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 09.11.13, 16:27
   Pałeczka ropy błękitnej uwielbia mokre, ciepłe, duszne miejsca.
   Dlatego bardzo ważne jest by jej takich warunków nie robić.
   Pilnować by uszy były jak najrzadziej zakryte (lepsza luźniejsza, bawełniana czapka na zimę niż przylegające nauszniki czy obcisła czapka polarowa), pilnować by woskowina w nich nie zalegała (są specjalne preparaty które ułatwiają jej usuwanie - warto raz na jakiś czas ich użyć (te z mentolem mają dodatkowo właściwości odkażające lekko), ale jednocześnie rzadko uszy czyścić jeśli wogóle - to tylko z zewnątrz, żeby nie stymulować produkcji woskowiny i by nie podrażnić naskórka w kanale usznym ), przy kąpieli pilnować by woda się do uszu nie nalewała, a jeśli się naleje to ją wylać (przechylając głowę po kąpieli), niczym uszu nie zatykać.

   Ta bakteria jest dosyć powszechna, kłopot sprawia jeśli zadomowi się w podatnym miejscu.
   O ile nie ma aktywnej infekcji, wycieku z ucha - dziewczynka nie jest żadnym zagrożeniem dla braciszka :)

   A Wy pilnujcie by w jej uszach panowały warunki niesprzyjające dla tej bakterii :)
   Próbujcie też zmniejszyć ryzyko ponownych infekcji uszu - przy silniejszym katarze z obrzękiem nosa podawajcie leki obkurczające śluzówkę, niech nauczy się wysmarkiwać nos po jednej dziurce, niech go wysmarkuje prawidłowo, dbajcie o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu etc.
  • czarna_12 Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 09.11.13, 21:42
   To i ja dołączę Moja 11 latka ma gronkowca i pseudomonas przez pół roku 6 antybiotyków a obrzek bol i wyciek z uszu powracał po 2 tyg od antybola,
   w końcu wymaz diagnoza j.w.
   Po wynikach wymazu przyjęła proxacin do uszu i w tabl cipronex? od 2 mies spokój ale uszy zaczopowane czymś białym córka mówi że to rozpuszczony chleb:-)
   Mam wizyte w Kajetanach, 14tego będzie wynik wymazu tego, co siedzi w uszach az jestem ciekawa co wyjdzie.
   Poradzono nam żeby nie moczyc uszu.
  • pruddi Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 03.12.13, 07:29
   witam ,
   u mojej 6 letniej córeczki z ucha sączy się żóły lekko ciągnący płyn , pierwsza diagnoza grzyb ale raczej nie trafiona.....teraz lekarz podejrzewa pałeczkę ropy błękitnej , dziś robimy wymaz.....i tez mamy stosowac te krople PROXACIN.
   dziecko wczesniej miało problemy z uszami, wysiekowe zapalenie ucha zewnętrznego, męczylismy się ok 2-3 lat, 3 zabiegi, wycinanie trzeciego migdała i bocznych, 2x parcenteza, w maju wydawało się , że nasze problemy się skonczyły aż do teraz....

   Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja....
  • kasia211211 Re: Pałeczka ropy błękitnej w uchu 05.08.23, 17:59
   Witam,widzę,że post z przed 10 lat... Teraz mój syn jest w identycznej sytuacji co Pani córka kiedyś.Prosze podpowiedzieć jak się skończyła batalia z pałeczka ropy błękitnej,co Wam pomogło i jak wyglądało leczenie. Czy pałeczka całkiem zniknęła z organizmu córki?? Będę ogromnie wdzięczna za odp. kasia2112@o2.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka