Dodaj do ulubionych

Genealogia

11.07.20, 11:36
Z netu.
Targ w Wieluniu. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę o RT . W zależności od alejki ( a targ jest wielki) słyszeliśmy od „wyznawców” PAD, że RT jest, cytuję :

- Jest Żydem
- Jest Niemcem
- Jest komuchem
- Jest zboczeńcem
- Jest złodziejem
- Jest bandytą
- Jest kłamcą
- Nie potrafi mówić po polsku
- Jest zdrajcą
- Sprzeda Polskę „Ruskim” albo „Szwabom”
- Nie jest tak przystojny jak Duda 😳(słowo honoru, taki tekst też dziś usłyszeliśmy)


Niecenzuralnych inwektyw nie będę już cytować.

Nie daliśmy się w żaden sposób sprowokować.
Mamy głęboką świadomość, że niedzielne wybory zadecydują również o tym jakim językiem będziemy ze sobą rozmawiać.
A to nasza wspólna odpowiedzialność.
Obserwuj wątek
  • sorel.lina Re: Genealogia 11.07.20, 11:42
   Jędrek Maciaszek‎ do KLUB AFER PIS 🤫
   9 lipca o 13:00

   Genealogia Rafała Trzaskowskiego.

   Ojciec Rafała Andrzej Trzaskowski, herbu Trzaska.

   Andrzej Trzaskowski urodził się 23 marca 1933 r. w Krakowie, a w jego żyłach płynęła szlachecka krew herbu Trzaska.
   Jego dziadek, Bronisław Trzaskowski, był uznanym językoznawcą i pedagogiem, twórcą pierwszych szkół żeńskich na terenach II Rzeczpospolitej, a ojciec, dr Stanisław Trzaskowski – cenionym prawnikiem i jednocześnie melomanem, studiującym w Wiedniu nie tylko prawo, ale i fortepian, i wiolonczelę.

   Grę na fortepianie Andrzej Trzaskowski zaczął zgłębiać już jako czterolatek, by już trzy lata później rozpocząć regularną naukę u Olgi Axeull-Łapickiej, a następnie u Tadeusza Ciejki. W latach 1947-51 był uczniem Gimnazjum im. Jana Sobieskiego w Krakowie, gdzie zachwycił się jazzem i powołał do życia pierwszy zespół Rhythm Quartet.

   W drodze na szczyt.

   Ważnym wydarzeniem w życiu Trzaskowskiego było zatrzymanie jesienią 1950 r. przez funkcjonariuszy UB i uwięzienie na trzy miesiące w areszcie śledczym, na skutek podejrzeń o przynależność do grupy konspiracyjnej. Z tego powodu, pomimo zdania matury z wyróżnieniem, młodzieniec nie został dopuszczony do egzaminów na studia. Przez rok zarabiał więc na życie jako muzyk grający w nocnych lokalach Krakowa, Łodzi i Zakopanego, aż wreszcie dostał się na kierunek muzykologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

   W 1956 r. Trzaskowski uznany został za najlepszego pianistę jazzowego w plebiscycie „Przekroju”. Dwa lata później wraz z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim grał w grupie Jazz Believers, która wystąpiła m.in. na I Jazz Jamboree.
   Lata 60. to najbardziej twórczy okres w karierze Trzaskowskiego – po przeprowadzce do Warszawy powołał grupę The Wreckers, która w 1960 r. nagrała debiutancką „czwórkę”.
   W 1962 r. Trzaskowski otrzymał stypendium American State Department i w efekcie The Wreckers jako pierwsza polska grupa jazzowa wyjechała do Stanów na koncerty. Po powrocie zmieniła nazwę na Andrzej Trzaskowski Quintet. W następnych latach koncertowała na Zachodzie.

   W latach 1971-74 Trzaskowski występował i nagrywał ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia, a w roku 1975 został szefem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 - pełnił tę funkcję do 1991 r. Ważną część jego dokonań obejmują filmy – debiutował na wielkim ekranie aranżacją i wykonaniem muzyki do „Pociągu” J. Kawalerowicza (1959), później także komponował - jego ilustracje muzyczne można usłyszeć m.in. w „Zuzannie i chłopcach” (1961), „Ich dniu powszednim” (1963), „Rozwodów nie będzie” (1963), „Lekarstwie na miłość” (1965), „Walkowerze” (1965) czy serialu „Pogranicze w ogniu” (1988-1991).

   Mieliśmy przyjaciela Andrzeja Wasylewskiego, reżysera filmowego – wspominał w rozmowie z „Vivą” Wojciech Karolak. - Nakręcił nieprawdopodobną liczbę dokumentów o polskim jazzie. Trzaskowski jest tam na miejscu najważniejszym. Wasylewski miał obsesję na jego punkcie, uważał, że był gigantem, tylko nie miał szczęścia. A może tak bardzo nie rwał się, żeby się przebijać, bo to byłoby jakby poniżej jego godności.
   Karolak najbardziej ceni Trzaskowskiego za jego ogromną wiedzę i kulturę muzyczną, niebywałe poukładanie, profesjonalizm. - To nie dotyczyło tylko muzyki.
   Mówił wspaniale. Budował zdania w sposób piękny, wspaniała była logika jego wywodów. To był wzór, jak należy mówić do ludzi.


   Powyższy post popełniłem w odpowiedzi na fejkowe newsy o "żydowskim pochodzeniu Rafała.
   A któż je rozpowszechnia.
   Oczywiście Jacek Kurski - "stu procentowy Aryjczyk".

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka