walmart.ca
26.11.20, 11:20
www.youtube.com/watch?v=GTQnarzmTOc
Coś w rodzaju wojny domowej w samym kapitalizmie jest – zdaniem George’a Monbiota – prawdziwą przyczyną Brexitu
Brexit wywodzi się z wojny domowej w kapitalizmie – a my wszyscy jesteśmy tylko stratami ubocznymi.
Dla jednego rodzaju kapitalisty niepewność i chaos, jakie przyniesie Brexit, są przerażające. Dla drugiej strony jednak jest to wielce opłacalne. I to ta strona funduje nam rządy populisto-faszystowskie, Brexity, itp...
Mówiąc najogólniej, istnieją dwie dominujące formy kapitalistycznej przedsiębiorczości. Pierwszą z nich można określić jako kapitalizm oswojony, udomowiony. Poszukuje zgody z państwem administracyjnym i korzysta ze stabilności, przewidywalności i przepisów wykluczających bardziej brudnych i agresywnych konkurentów. Może współistnieć z oswojoną i słabą formą demokracji.
Drugą formę można określić jako kapitalizm watażki. W tej formie kapitalizmu wszelkie ograniczenia dotyczące zysku - w tym podatki, przepisy i publiczna własność podstawowych usług - są niezgodne z prawem. Nic nie powinno stać na przeszkodzie w osiągnięciu zysku. Jej uzasadniającą ideologię sformułowali Friedrich Hayek w The Constitution of Liberty i Ayn Rand w Atlas Shrugged. Te książki usuwają złożoność społeczną i zainteresowania innych ludzi. Fetyszyzują coś, co nazywają „wolnością”, a co w rzeczywistości oznacza całkowitą wolność dla garstki plutokratów kosztem społeczeństwa.
W mniej strzeżonych sytuacjach watażkowie i ich zwolennicy idą na całość. Na przykład Hayek podczas wizyty w Chile Pinocheta powiedział, że woli „liberalną dyktaturę” od „demokratycznego rządu pozbawionego liberalizmu”. Peter Thiel, współzałożyciel PayPal i Palantir, wyznał: „Nie wierzę już, że wolność i demokracja są w zgodzie”. W zeszłym miesiącu Mike Lee, starszy senator republikański z Utah, stwierdził, że „demokracja nie jest celem” systemu politycznego Stanów Zjednoczonych, „wolność, pokój i dobrobyt są”.
www.theguardian.com/commentisfree/2020/nov/24/brexit-capitalism#comment-145523978