14.08.12, 01:27
Google co jakiś czas wprowadza drobne zmiany do mechanizmu wyszukiwarki. Jednak zmiana, która ma zostać wprowadzona w przyszłym tygodniu jest znacząca – Mountain View zamierza obniżać ocenę stron, w sprawie których otrzymuje duże ilości żądań o usunięcie treści naruszających prawa autorskie.
Jak wynika z regularnych raportów Google Transparency, niektóre strony internetowe mogą pochwalić się nawet 100 tysiącami żądań o usunięcie treści naruszających prawa autorskie z wyników wyszukiwania miesięcznie. Z pewnością domyślacie się o jakie strony chodzi.
Chociaż Google od lat odmawia organizacjom zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które domagają się by przeglądarka w ogóle przestała indeksować strony z torrentami, kroku tego nie można nazwać inaczej niż „cenzura prewencyjna” – torrenty mają znaleźć się na tak dalekim miejscu, że mało kto do nich dotrze.
Google jest przekonane o słuszności swojej decyzji, która w pewnym sensie jest kompromisowa. Mountain View z jednej strony podkreśla, że posiada wystarczająca ilość danych by wiedzieć, które strony internetowe najczęściej są zgłaszane. Z drugiej strony nie zamierza całkowicie eliminować tych stron z wyników wyszukiwania:
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka