Dodaj do ulubionych

objawy coronawirusa..

13.06.20, 16:25

Badanie opublikowane w czasopiśmie medycznym "Annals of Neurology" wykazało, że ok. połowa pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 ma objawy neurologiczne. Obejmują one ból i zawroty głowy, trudności z koncentracją, zaburzenia węchu i smaku, drgawki, udary, osłabienie i ból mięśni.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 13.06.20, 16:38

   Autorytetu TVP Info nie da się odbudować i dlatego trzeba ją zlikwidować - powiedział na spotkaniu z wyborcami w Opolu kandydujący na stanowisko prezydenta RP Rafał Trzaskowski   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-prezydenckie-2020/aktualnosci/news-wybory-prezydenckie-2020-rafal-trzaskowski-tvp-info-trzeba-z,nId,4551972#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 19.06.20, 18:54
   Kaszel, gorączka i trudności w oddychaniu są częstymi objawami choroby, ale ostatnie badania z udziałem kobiety z Edmonton opublikowane w "Canadian Journal of Ophthalmology" wskazują, że zapalenie spojówek i rogówki mogą być pierwotnymi objawami COVID-19.

   W marcu 29-letnia kobieta trafiła do Royal Alexandra Hospital's Eye Institute of Alberta z ciężkim przypadkiem zapalenia spojówek i minimalnymi objawami oddechowymi. Po kilkudniowym leczeniu pacjentka z niewielką poprawą została wypisana do domu. Lekarz zlecił test na obecność SARS-CoV-2, który okazał się pozytywny.

   - Interesujące w tym przypadku było to, że głównym objawem choroby było zapalenie oka, a nie objawy oddechowe. Kobieta nie miała gorączki ani kaszlu, więc na początku nie podejrzewaliśmy COVID-19. Nie wiedzieliśmy, że choroba może objawiać się infekcją oka, a nie płuc - powiedział Carlos Solarte, jeden z lekarzy z Uniwersytetu Alberty.

   Badania przeprowadzone na początku pandemii zidentyfikowały zapalenie spojówek jako wtórny objaw choroby u 10-15 proc. przypadków COVID-19. Od tego czasu naukowcy zebrali więcej informacji na temat tego, jak wirus może przenosić się przez błony śluzowe organizmu, których przedłużeniem jest spojówka.

   Pacjenci przychodzący do przychodni okulistycznych z zapaleniem spojówek i są obecnie traktowani jako potencjalne przypadki COVID-19, a personel podejmuje dodatkowe środki ostrożności. Zaleca się, aby pracownicy przeprowadzający badanie wzroku nosili odzież ochronną w celu zminimalizowania potencjalnego narażenia na chorobę.

   Czytaj więcej na nt.interia.pl/raporty/raport-koronawirus/strona-glowna/news-zapalenie-spojowek-to-jeden-z-objawow-covid-19,nId,4563264#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 02.07.20, 18:31
   Koronawirus. Zmiany skórne u pacjentów z COVID-19. Problem jest większy niż wskazywały wcześniejsze badania
   Coraz częściej słychać głosy mówiące o tym, że zmiany skórne mogą być jednym z objawów lub nawet jedynym symptomem zakażenia koronawirusem. Co ciekawe mogą przybierać różną postać - od wysypki przypominającej pokrzywkę po zmiany na palcach wyglądające jak odmrożenie. Dermatolog prof. Irena Walecka wyjaśnia, jak rozpoznać zmiany skórne spowodowane przez koronawirusa.
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 05.07.20, 19:42
   Naukowcy są optymistami, że znajdą szczepionkę na koronawirusa. Ale jest i zła wiadomość, bo zapewne trzeba będzie co rok szczepić cały świat. Doświadczenia z grypą, odrą i innymi chorobami zakaźnymi pokazują, że regularne szczepienia mogą być konieczne również i w tym przypadku i że nie da się jednym zastrzykiem uodpornić ludzi przeciwko śmiertelnemu wirusowi do końca ich życia, pisze Jillian Deutsch z POLITICO.
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 06.07.20, 04:39
   Zgodnie z wynikami dochodzenia "The Sunday Times" szczep koronawirusa trafił do Instytutu Wirusologii w Wuhan 7 lat temu. Rzekomo w jego wyniku już wtedy pierwsze zakażone osoby poniosły śmierć. Prawda dopiero teraz wychodzi na jaw.
   • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 06.07.20, 04:40
    Chińscy naukowcy mieli badać szczep w dużej mierze zbliżony do obecnej postaci koronawirusa już w 2013 roku. Do zakażeń miało dojść w kopalni miedzi w południowo-zachodnich Chinach, zamieszkiwanej przez szczury i nietoperze. Mężczyźni, którzy tam pracowali, doświadczyli podobnych objawów, do tych, z którymi obecnie zmagają się chorzy na COVID-19.
    Występuje bardzo wysoki stopień podobieństwa. Wirus powodował gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu i bóle, tak jak w przypadku COVID-19. Ostatnie badania wykazały, że jest on w 96 proc. genetycznie zbliżony do nowego koronawirusa.
    • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 06.07.20, 04:41


     Zakażenie miało skutki śmiertelne. Pracownicy kopani, którzy zachorowali, zostali poddani badaniom. U czterech z nich wykazano obecność przeciwciał. Dwóch zmarło jeszcze przed wykonaniem testu.
     Próbki trafiły do Instytutu Wirusologii w Wuhan. Według raportu "The Sunday Times" naukowcy od tamtej pory utrzymywali informacje w tajemnicy.
     Wyniki nowego śledztwa pokrywają się z wnioskami dr Shi Zhengli, znanej wirusolog z Instytutu Wirusologii w Wuhan. W lutym wydała ona obszerną pracę naukową na temat koronawirusa. To tam wskazywała m.in. na istnienie próbki z materiałem zbliżonym w 96 proc. do obecnej postaci wirusa.
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 07.07.20, 18:04
   Aplidin - kolejny lek testowany w leczeniu koronawirusa. Według jednych z badań Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir
   Wciąż trwają testy kolejnych leków, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Większość z badanych dotychczas preparatów okazuje się nieskuteczna lub pomaga tylko części pacjentów. Kolejnym branym uwagę środkiem jest Aplidin - kontrowersyjny lek przeciwnowotworowy. Poczas testów prowadzonych przez Hiszpanów potwierdzono, że Aplidin może być 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir.
   • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 07.07.20, 18:09
    - Rzeczywiście, w pierwszych doniesieniach mówi się, że lek jest kilkadziesiąt razy bardziej skuteczny przeciwwirusowo niż Remdesiwir. Ma przeciwdziałać towarzyszącemu COVID-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej, stosowany byłby zatem w ciężkich przypadkach tej choroby. Lek prawdopodobnie oddziaływuje na białko eEF1A2 odpowiadające za reprodukcję wirusa - tłumaczy Krzysztof J. Filipiak.
    Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak (arch. prywatne)
    Lek był do tej pory podawany w Australii pacjentom ze szpiczakiem mnogim, ale jako terapia ostatniej szansy.
    - W szpiczaku mnogim plitidepsyna blokuje to białko, które bierze udział w rozkładzie pewnych nieprawidłowych białek, które są toksyczne dla komórek szpiczaka. Białka te, gromadząc się w komórkach szpiczaka mnogiego, uszkadzają je i ostatecznie prowadzą do ich śmierci - mówi farmakolog kliniczny. - Trudno powiedzieć na tym etapie badań czy lek okaże się skuteczny wśród pacjentów COVID-19 i czy problem nie będzie jego duża toksyczność i działania niepożądane. Już teraz historia uczy nas, że natura ma dla nas wiele nieodkrytych substancji lekowych, których działania jeszcze nie znamy - dodaje ekspert.

    Cytowany przez "El Mudo" José Maríi Fernández Sousa-Faro, prezes PharmaMar deklaruje, że jeśli kolejne badania będą równie obiecujące, preparat mógłby być podany eksperymentalnie w ramach badań pierwszym pacjentom w trzecim kwartale 2020 r.
    2. Aplidin co to za lek?
    Aplidin to środek stosowany w leczeniu niektórych nowotworów. Zawiera substancję czynną plitidepsynę (plitidepsin). Lek bazuje na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich, jednak budzi spore kontrowersje w związku ze stosunkowo dużym ryzykiem powikłań. W związku z tym nie jest dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
    - Aplidin to nazwa handlowa plitidepsyny - związku chemicznego ekstrahowanego z morskich organizmów bezkręgowych, zwanych żachwami. To pewna ciekawostka, bowiem dotąd nie pozyskiwaliśmy na szeroką skalę leków z tej gromady morskich zwierząt, wchodzących w skład dużej rodziny zwanej osłonicami. Plitidepsyna jest przedstawicielem innych związków zwanych didemninami, izolowanych po raz pierwszy w latach 70-tych XX wieku z morskich bezkręgowców żyjących w Morzu Karaibskim - wyjaśnia prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak.

    - Związki te mają duży potencjał przeciwwirusowy, przeciwnowotworowy, immunosupresyjny, ale nie weszły do praktyki klinicznej z uwagi na dużą toksyczność. Pewnym wyjątkiem jest zarejestrowana w 1996 roku trabektedyna. Pod nazwą handlową Yondelis zarejestrowana jest w terapii niektórych mięsaków tkanek miękkich. Syntetyczny analog didemnin - plitidepsyna stosowana była dotąd tylko w Australii jako lek kolejnego rzutu w szpiczaku mnogim - groźnym nowotworze krwi - dodaje ekspert.
    3. Kiedy będzie lek na koronawirusa?
    Aplidin jest kolejnym z preparatów badanych w walce z koronawirusem. Od początku pandemii trwają próby znalezienia lekarstwa, które byłoby w stanie wyleczyć pacjentów chorych na COVID-19. Do tej pory przetestowano około 100 różnych leków i terapii, niestety bez większych efektów. Dr hab. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przypomina, że nie da się stworzyć w ciągu kilku miesięcy nowego leku - to jest proces, który trwa latami.

    - W sytuacji desperackiego poszukiwania leku wiele osób zapomniało, że proces tworzenia leków jest długotrwały i kosztowny. Poza tym warto zwrócić uwagę, że większość dotychczas znanych zakażeń wirusowych jest nieuleczalna - tak jak grypa, przeziębienie, WZW typu B, typu A. Są to choroby wirusowe znane od dziesięcioleci, a konkretnego leku na nie jak na razie nie ma. Do dziś nie ma też np. szczepionki na wirusa HIV, a miała być gotowa na początku lat 90. Wirus jest po prostu podstępnym przeciwnikiem - tłumaczy dr Czuczwar.
    W ostatnich tygodniach mówiło się wiele o deksametazonie. WHO określiła wyniki badań nad nim jako "przełom naukowy". Wcześniej donoszono o obiecujących eksperymentach związanych z zastosowaniem u chorych chlorochiny.
    Na razie jednak jedynym preparatem zatwierdzonym w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję Leków jest Remdesivir. Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Alberty wykazały, że remdesivir jest w stanie zablokować mechanizm replikacji koronawirusa
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 11.07.20, 06:12
   Największy przyrost zakażeń zanotowano w USA, Brazylii, Indiach i RPA. Liczba zgonów w ciągu ostatniej doby utrzymała się na niezmienionym poziomie i wyniosła około pięciu tysięcy.
   REKLAMA

   Poprzedni rekordowy dzień pod względem liczby zakażeń miał miejsce 4 lipca, gdy stwierdzono 212 326 nowych infekcji.
   W sumie na całym świecie od początku pandemii koronawirusem zakaziło się ponad 12 mln ludzi. Zmarło ponad 555 tys. osób


   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-niepokojace-dane-who-kolejny-najwyzszy-dzienny-przyrost-zaka,nId,4603919#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 11.07.20, 21:24
   Koronawirus może wywoływać psychozy i zaburzenia lękowe. Nowe ustalenia
   Dezorientacja, rozstrój nerwowy, psychoza, stany lękowe, zaburzenia pamięci i bezsenność. Trudno skojarzyć te zburzenia z chorobą wirusową, taką jak koronawirus. A jednak w świetle najnowszych badań - wiele wskazuje na to, że wirus SARS-CoV-2 może przeniknąć do systemu nerwowego człowieka, prowadząc do szeregu niekorzystnych zmian.
   • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 11.07.20, 21:26
    Koronawirus może atakować układ neurologiczny, prowadząc w konsekwencji do rozstroju nerwowego, stanów lękowych, psychozy, zaburzeń pamięci i bezsenności.
    - W COVID-19 obserwuje się cały szereg zaburzeń neurologicznych, chociaż nie wiadomo jeszcze, które są konsekwencją obecności wirusa w drogach oddechowych i płucach, a które wynikają z bezpośredniego "ataku" wirusa na układ nerwowy. Gdy mówimy o objawach neurologicznych, to mamy na myśli takie objawy jak nudności, wymioty, problemy z pamięcią i koncentracją, nadmierne zmęczenie, zapalenie mózgu, ale także zaburzenia węchu i smaku - wyjaśnia prof. Rafał Butowt z Katedry Biologii i Biochemii Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
    • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 11.07.20, 21:28
     U części pacjentów objawy te mogą być wynikiem silnego stresu związanego z przejściem choroby.
     - Pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia lękowe - to objawy, które mogą mieć podłoże psychosomatyczne związane z zagrożeniami występującymi w czasie infekcji COVID-19. W przypadku tych dolegliwości trudniej wskazać ich jednoznaczny związek z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Zaburzenia lękowe i nerwicowe mogą być spowodowane poczuciem zagrożenia i obawami przed poważnymi powikłaniami COVID-19 - tłumaczy prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.
     Wcześniejsze badania brytyjskich psychiatrów z University College London wskazywały, że osoby, które były hospitalizowane i doświadczyły ciężkiego przebiegu COVID-19, mogą mieć zespół stresu pourazowego, depresję i stany lękowe. Może to dotyczyć nawet 1/3 pacjentów.
   • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 14.07.20, 04:00
    WHO w niedzielę poinformowało o rekordowym dniu nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. Sytuacja w wielu krajach nadal nie została opanowana i liczba zakażonych nieustannie rośnie. Na całym świecie potwierdzono już ponad 12,5 mln zachorowań.
    Koronawirus. Rośnie liczba zgonów w Meksyku

    Bardzo niespokojnie jest w Meksyku. Liczba potwierdzonych przypadków za chwilę przekroczy 300 tys. Niestety, jest tam także wiele ofiar śmiertelnych.
    Przekroczona została kolejna bariera statystyczna. Liczba zgonów z powodu koronawirusa to w tej chwili 35 006. Pod tym względem Meksyk wyprzedził Włochy i stał się czwartym krajem na świecie z największą liczbą zgonów
    • mala200333 Re: objawy coronawirusa.. 14.07.20, 04:01
     Koronawirus znów się wymknął spod kontroli. Prof. Simon: "Przygotowujmy się na najgorsze"

     Najwięcej osób zmarło z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz Wielkiej Brytanii. Władze Meksyku jednak już wcześniej mówiły, że rzeczywista liczba ofiar może być wyższa, niż wskazują oficjalne dane.
  • jutta_t Re: objawy coronawirusa.. 15.07.20, 16:14
   Koronawirus uszkadza centralny układ nerwowy. Konsekwencje mogą być nieodwracalne
   Kolejne badania potwierdzają jednoznacznie, że koronawirus może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu nerwowego: centralnego i obwodowego. U chorujących na COVID-19 może wystąpić niedowład kończyn, a w skrajnych przypadkach - udaru mózgu i zapalenia opon mózgowych. O mechanizmie zmian w mózgu wywołanych przez koronawirusa opowiada ekspert w zakresie neurologii prof. Krzysztof Selmaj.
   • jutta_t Re: objawy coronawirusa.. 15.07.20, 16:16
    Kolejne raporty lekarzy pokazują, że w zasadzie nie ma w organizmie rejonu, na którym koronawirus nie odcisnąłby swojego piętna. Może powodować m.in. uszkodzenia płuc, serca, nerek i jelit.
    • jutta_t Re: objawy coronawirusa.. 15.07.20, 16:18
     Dowody na to, że ten wirus może mieć bezpośredni wpływ na układ nerwowy - były gromadzone dość systematycznie. Przede wszystkim okazało się, że receptory dla tego wirusa, czyli białko ACE2, które umożliwia jego wniknięcie i zakażenie komórek gospodarza, występują również w układzie nerwowym i w związku z tym istnieje molekularny mechanizm umożliwiający wystąpienie tego zakażenia. Również obserwacja kliniczna pacjentów chorujących na COVID-19 pokazuje, że znaczna część zakażonych ma objawy neurologiczne - wyjaśnia prof. Krzysztof Selmaj, neurolog.
     - Musimy pamiętać, że wirus SARS-CoV-2 jest pochodną dwóch wcześniejszych epidemii SARS-CoV i MERS. Te wcześniejsze wirusy były wyizolowane i badane w różnych modelach doświadczalnych, dzięki czemu jednoznacznie udowodniono, że to są wirusy neurotropowe, czyli mogą wnikać do mózgu i go uszkadzać. Wszystko wskazuje na to, że wirus SARS-CoV-2 ma bardzo podobne właściwości - dodaje ekspert.
     2. Przez nos do mózgu?
     W jaki sposób wirus przenika do mózgu? Profesor tłumaczy, że wyjaśnienie tego zjawiska umożliwiła analiza zaburzeń smaku i węchu, do których dochodzi u wielu zakażonych koronawirusem.
     • jutta_t Re: objawy coronawirusa.. 15.07.20, 16:19
      Wszystko wskazuje na to, że zaburzenia węchu i smaku nie są bezpośrednio zależne od zmian zapalnych w nosie. Udowodniono, że wirus poprzez opuszkę węchową może wnikać do centralnego układu nerwowego. Może on uszkadzać drogi nerwowe węchowe i smakowe, co powoduje, że te objawy występują tak często w tej chorobie - wyjaśnia lekarz.
      3. COVID-19 może doprowadzić do udaru i zapalenia opon mózgowych
      Lista powikłań w układzie nerwowym, do których może prowadzić COVID-19 jest długa.
      Badania prowadzone przez lekarzy z wielu krajów pokazują, że skala problemu może być większa niż wcześniej przypuszczano. Naukowcy z Wielkiej Brytanii od początku pandemii apelowali do lekarzy o zgłaszanie nietypowych objawów i powikłań obserwowanych u pacjentów zakażonych koronawirusem i przesyłanie ich na platformę CoroNerve.com.
      Do tej pory wpłynęło 550 zgłoszeń. Zespół kierowany przez Benedicta Michaela z Uniwersytetu w Liverpoolu dokonał analizy 125 ze 153 przypadków zgłoszonych przypadków. Wynika z niej, że choroby neuropsychiatryczne dotknęły 49 proc. pacjentów w wieku poniżej 60 lat. U 44 proc. chorych (57 osób) doszło do udaru. 31 proc. (39 chorych) cierpiało na zaburzenia stanu psychicznego o podłożu neurologicznym lub psychiatrycznym. Tę tendencję potwierdzają również inne analizy z Chin, Włoch, Francji i USA.
      • jutta_t Re: objawy coronawirusa.. 15.07.20, 16:20
       - W pierwszych publikacjach z Chin mówiono o tym, że nawet 70-80 proc. chorujących na COVID-19 może mieć objawy neurologiczne. Późniejsze, bardziej szczegółowe badania pokazywały, że przynajmniej 50 proc. pacjentów chorujących na COVID-19 ma któryś z objawów neurologicznych. Chorującym zaczęto wykonywać na szerszą skalę badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny (MRI) oraz tomografię komputerową (CT) i one również wykazywały u części pacjentów zmiany chorobowe w mózgu - tłumaczy prof. Krzysztof Selmaj

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka